dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 47
  1. #21
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    jak to dobrze, że w moim projekcie poddasze jest nieużytkowe, dach bez ocieplenia to i rura ponad dach nie jest problemem

    PARTERÓWKA RULEZ !!!

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Przecież nie wystawisz ponad dach samą rurę pcv Jakiś komin warto zakupić.

    Chcę u siebie przerobić przestrzeń nad poddaszem użytkowym na tzw. baaaardzo dużą skrzynkę rozprężną. Tam będzie zaciągane brudne powietrze z domu, więc i zakończenie kanalizacji nie stanowi problemu. Później te powietrze będę przepuszczał przez reku i wyrzucał na zewn. Jedyny przepust jaki chciałbym mieć w domu, to wyrzut z wentylacji.
    Chodziło mi o dachówkę wentylacyjną. Wyżej ktoś wstawił fotkę. Po to ktoś wymyślił te dachówki.
    Domek 124 m2 PU, ściany 15 cm 0,031, dach 25 cm 0,035, podłoga 14 cm 0,032, okna 3 szyby, wentylacja grawitacyjna, pompa pw trójfazowa 11 kW, dwa kominy, jeden z kozą. http://forum.muratordom.pl/showthrea...mek-Gremlinów

  3. #23
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Myślę iż wpięcie na wywiewie ... tj wyrzutni powietrza .. gdzie będzie podciśnienie ... i można tamtędy to wypuścić lub sposób Kszhu

  4. #24

    Domyślnie

    kshzu - czy Ty masz POŚ? Jeśli tak, to z tego co czytałem wystarczą zawory napowietrzjące.
    Bez POŚ niezbędna wywieka na dach. Ja cały czas nie wiem jak mógłbym ograniczyć ten mostek, poza ociepleniem rury. Może też bardziej się nie da.

  5. #25
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Różne bzdury czytałem ,ąle że rura kanalizacyjna fi 75,czy 110 przy różnicy temp. 10oC ciągnie jak dobry komin,to już należy złotymi zgłoskami zapisać .Tylko czekać jak mu zawartość POŚki na dach wywali

    Stawiam na cug 8m3/h kto da mniej?

  6. #26
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    osobiście uważam napowietrzacze za ostateczność
    nie będę się wypowiadał na temat 10stC wylatujących z odpowietrzenia kanalizy na POŚiu, bo nie chcę zaczynać nowej niepotrzebnej dyskusji o temperaturze podbudowy pod budynkiem i czy to dobrze czy źle

  7. #27
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    Straty są zimą a zimą jest też różnica temp. To powoduje, że ciąg jest wyczuwalny "gołą ręką".

    Ale szkoda odp. bo tak naprawdę cały, nie zmanipulowany wpis brzmiał:



    ...różnica wyraźna.



    Czyli ~200m3/dobę? Wystarczy chyba aby merytorycznie odp. na pytanie tematu zamiast robic syf jak zwykle?

    EDIT: Jest i odp. rzeczonego:
    Drogi kszhu to był komentarz do ,,taka rura ciągnie jak dobry komin" Choć o,2W z jednego stopnia to może czemu nie (sarkazm)

  8. #28
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Dom ma instalację kanalizacyjną a ona musi mieć odpowietrzenie. Inst. kan. jest połączona z POŚ więc siłą rzeczy jest i odpowietrzeniem .Ciepłe się unosi,więc siłą rzeczy przepływ jest jednoznaczny. Kominki przy złożu POŚki to są napowietrzniki. To nie jest odpowietrzenie a napowietrzenie.
    Chyba że masz sławojkę,to faktycznie nie musi być odpowietrzenia przez dom.

  9. #29
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Po to daje się odpowietrzenie nad kalenicą,coby na dole nie waliło przemianą materii.No ale jak kto lubi te zapachy,to faktycznie ,nie zabronisz.
    Różnica temp. i wysokości jednak wymusi przepływ nad kalenice, bo wewnętrzna inst. i tak musi być odpowietrzona ,inaczej z syfonów wyssie.

  10. #30
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Ty nawet o goowno walczysz jak o życie.Pozazdrościć determinacji. Pozazdrościć.

  11. #31
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Szarpiecie się jakby było o co.
    Przy dwóch kondygnacjach macie powierzchnię rury rzędu 2m2 i 10-12 stopni różnicy temperatur. Dajcie na rurę parę cm wełny i zapomnijcie o jakimkolwiek mostku termicznym.

  12. #32
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    Cytat Napisał firewall Zobacz post
    Szarpiecie się jakby było o co.
    Przy dwóch kondygnacjach macie powierzchnię rury rzędu 2m2 i 10-12 stopni różnicy temperatur. Dajcie na rurę parę cm wełny i zapomnijcie o jakimkolwiek mostku termicznym.
    ale z drugiej strony nie odzyskaja ciepla z ciełej wody

  13. #33

    Domyślnie

    Podnoszę temat.

    Czy w między czasie ktoś wymyślił jak 'energooszczędnie' zamontować wywiewkę kanalizacji?

    Będę mieć dwa piony kanalizacji oraz oczyszczalnie biologiczną.

    Pomyślałem żeby nielegalnie zrobić 2 zawory napowietrzające, poużywać, sprawdzić czy z syfonami będzie ok, czy nie będzie śmierdzieć. Jeśli będzie ok to zostawić, jeśli nie dorobić wywiewkę na dachu.

    Drugi pomysł to zaizolować wełną całą rurę kanalizacyjną aż po dach. Wtedy zimne gazy przechodzące z oczyszczalni przez rurę kanalizacyjną w kierunku dachu nie będą wyziębiać domu?

    Czy sensowne jest montować wywiewkę w ścianie szczytowej żeby nie 'dziurawić' dachu?

    Chyba że się mylę i żadne zimne gazy nie będą przepływać na trasie oczyszczalnia->dom->wywiewka na dachu lub odwrotnie i robić efekt odwrotny do GWC?

  14. #34
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał MhUser Zobacz post
    Podnoszę temat.

    Czy w między czasie ktoś wymyślił jak 'energooszczędnie' zamontować wywiewkę kanalizacji?

    Będę mieć dwa piony kanalizacji oraz oczyszczalnie biologiczną.

    Pomyślałem żeby nielegalnie zrobić 2 zawory napowietrzające, poużywać, sprawdzić czy z syfonami będzie ok, czy nie będzie śmierdzieć. Jeśli będzie ok to zostawić, jeśli nie dorobić wywiewkę na dachu.

    Drugi pomysł to zaizolować wełną całą rurę kanalizacyjną aż po dach. Wtedy zimne gazy przechodzące z oczyszczalni przez rurę kanalizacyjną w kierunku dachu nie będą wyziębiać domu?

    Czy sensowne jest montować wywiewkę w ścianie szczytowej żeby nie 'dziurawić' dachu?

    Chyba że się mylę i żadne zimne gazy nie będą przepływać na trasie oczyszczalnia->dom->wywiewka na dachu lub odwrotnie i robić efekt odwrotny do GWC?
    Ostatecznie wywiewkę zakończyłem w przestrzeni pomiędzy deską elewacyjną a płytą MFP w ścianie szczytowej. Wywiewka zakończona jest automatem napowietrzającym. Jest OK.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  15. #35
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zibuch

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Kolbudy
    Kod pocztowy
    83-050
    Posty
    464

    Domyślnie

    Ludzie o czym Wy piszecie. To są pomijalne wielkości. Przecież tego powietrz nie wyciąga Wam z domu, jakby tak było to by syfony nie miały sensu. Puścić w warstwie izolacji i zapomnieć. Napiszę jeszcze, że mam rurę fi 200 przepuszczoną przez dach (wychodzi z poddasza, leci równolegle do kalenicy i niej do góry jest 9 króćców fi 100) i wielkich mostków kamera termowizyjna nie pokazuje. Dużo gorsze rzeczy pokazuje jak mamy jakąkolwiek nieszczelność i przewiewy więc na tym się skupcie !
    Dom dodatnioenergetyczny: 143m2 + 60m2 garaż poza bryłą grzaną. 22kWh/m2/rok. Płyta fundamentowa i strop grzewczy, 40cm celulozy w dachu, 32cm EPS031 ściany, 20cm XPS pod płytą. PV - 7 kWp na dachu, kable w stropie i płycie. Kominek z płaszczem wodnym i 60-tonowy betonowy bufor, no i parę bajerów jeszcze w planie

  16. #36
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kajkomen

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Skoczów
    Kod pocztowy
    43-430
    Posty
    29
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Może opiszę ku przestrodze. U siebie nie mam odpowietrzenia kanalizacji tylko napowietrzacze, nie działa to za dobrze, pomijając brak napowietrzacza przy wannie(wysysało mi wodę z syfonu umywalki dorobiłem jeszcze jeden napowietrzacz). Mam oczyszczalnie ekologiczną po wypuszczeniu wody z wanny smród wracał z szamba. Mam teraz dorobioną wentylację bezpośrednio na oczyszczalni oraz syfon na wyjściu kanalizacji z domu (miałem taka małą rewizje dorobiłem kolanko w dół taki syfon i zapach nie wraca z szamba). Podsumowując ne działa to dobrze na samych napowietrzaczach trzeba mieć jeszcze wentylacje do wyrównywania ciśnienia - tak też piszę w instrukcji napowietrzaczy. Niestety zaufałem mojemu pseudo hydraulikowi.

  17. #37

    Cool

    Odświeżam temat bo natrafiłem na poniższy eksperyment bodajże Politechniki Lubelskiej, ale może ktoś ma jeszcze lepszy pomysł ?

    https://informacjainstal.com.pl/en/t...sive-building/

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Koncepcja-układu-napowietrzaniarys1.jpg
Wyświetleń:	150
Rozmiar:	35,6 KB
ID:	451645
    Schemat proponowanego sposobu napowietrzania instalacji kanalizacji sanitarnej: 1 – zbiorniki hermetyczne, 2 – pion kanalizacyjny, 3 – przybory sanitarne, 4 – podejście kanalizacyjne, 5 – syfon kanalizacyjny, 6 – przewód odpływowy, 7 – rura wywiewna, 8 – wywiewka kanalizacyjna, 9 – punkt odbioru ścieków


    Cytat:
    "Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że istnieje możliwość wykorzystania proponowanej koncepcji napowietrzania do ograniczania powstawania podciśnienia w trakcie przepływu ścieków przez przewody instalacji kanalizacyjnych. Proponowany układ redukcji podciśnienia jest szczególnie zalecany w budownictwie pasywnym i niskoenergochłonnym z uwagi na rygorystyczne wymagania odnośnie do szczelności zewnętrznej skorupy budynków. Przesunięcie rury wywiewnej poza bryłę budynku i napowietrzanie układu za pomocą zbiorników rezerwowych może stanowić dobry sposób na minimalizację mostków termicznych, typowych dla tradycyjnych sposobów wentylowania układów kanalizacyjnych."

  18. #38

    Domyślnie

    Witam. W jaki sposób ocieplić rury od odpowietrzenia na poddaszu nieogrzewanym? Jaka grubość wełny będzie odpowiednia?

  19. #39

    Domyślnie

    5 cm powinno być okej. więcej to już luksus.

  20. #40
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.249
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobas84 Zobacz post
    Witam. W jaki sposób ocieplić rury od odpowietrzenia na poddaszu nieogrzewanym? Jaka grubość wełny będzie odpowiednia?
    A co chcesz osiągnąć? Jak się para wodna skropli - to spłynie do kanalizacji (czyli tam, skąd odparowała). A to, co przez ścianę się wychłodzi, to już na poddaszu nie uratujesz - przepadło.

    Czyli termoizolacja wentylacji kanalizacji w przestrzeni nieogrzewanej nic nie daje i jest zbędna.

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony