dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 7
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 136
  1. #21

    Domyślnie

    Ja rozważam dwa kolory z GAF'a, Timberline Charcoal i ewentualnie Timberline Weathered Wood. Dotarłem do gościa, który dopiero co wrócił z USA a tam przez prawie 30 lat mieszkał i pracował w Chicago a jak wiadomo latem tam bywa upalnie a zimą potrafi być naprawdę mroźnie. Gość zajmował się tam głównie wykonywaniem pokryć dachowych i potwierdził, że faktycznie te stare gonty jednowarstwowe szybo ulegały degradacji ale kładł gonty laminowane już w 2000 roku. I jak sam stwierdził nie zdarzyło mu się, żeby wymieniał pokrycie z laminowanego gontu. Wychodzi na to, że klimat ma tu znaczenie ale nie największe i sądzę, że to nie powinno być wyznacznikiem tego czy gonty z za oceanu nadają się na Polski klimat czy nie. Sprawdziłem sobie średnie amplitudy temperatur w Polsce w Skandynawii, Kanadzie i USA i wyszło na to, że u nas jest najcieplej i nie ma tak wysokich różnic jak u pozostałych. Więc ten argument w żaden sposób mnie nie przekonuje do gontów skandynawskich. Skoro gonty laminowane za oceanem są w stanie wytrzymać ponad 10 lat i się z nimi nic nie dzieje to tym bardziej wytrzymają w naszych warunkach klimatycznych te 20 lat a kto wie może i więcej. Pozostaje kwestia klejenia na goncie. Jeśli gont się dobrze zwulkanizuje to chyba nie powinien się sam odklejać?

  2. #22
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Wiem, że temat stary i pewnie jeszcze kilka na ten temat znajdę. Kilka dni temu jechał w okolicach Częstochowy (dokładnie ok 35km na południowy zachód od Częstochowy). Wiadomo, okres mamy taki, że dużo się buduje, a w tamtym rejonie bardzo ta tendencja rzuca się w oczy. W związku z tym, że zwracam uwagę na dachy stwierdzam, że gonty stają się u Nas coraz bardziej popularne.
    Zauważyłem, że na starych domach ludzie wymieniają pokrycie na blachodachówkę, nowe domy to po 33% dla dachówki, blachy i gontów. Po kształcie gontów mogę stwierdzić, ze to produkty renomowanych marek.
    Absolutnie nie mówię, ze dachówka czy blacha przechodzą do lamusa ale gonty widocznie rosną w siłę nawet na dużych, "bogatych" posesjach.

  3. #23
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Ja takiego zjawiska nie obserwuję. Pojawia się natomiast coraz więcej dachów płaskich. Bont bitumiczny to najdroższy materia w relacji żywotność - cena. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Dlatego też zaznaczyłem region, w którym to zauważyłem.
    To, że najdroższe w relacji ceny do żywotności to pewnie prawda.
    Bardzo podoba mi się dachówka ceramiczna w naturalnym kolorze ale z drugiej strony gont w kolorze jasno szarym czy jasno brązowym też jest bombowy mimo, że są to dwa różne pokrycia.

    To taki mój off w tym temacie.

  5. #25
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Gontowy

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-844
    Posty
    305

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    Ja takiego zjawiska nie obserwuję. Pojawia się natomiast coraz więcej dachów płaskich. Bont bitumiczny to najdroższy materia w relacji żywotność - cena. Pozdrawiam.
    Jakby to Pan uzasadnił?

  6. #26
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Gontowy

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-844
    Posty
    305

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Wiem, że temat stary i pewnie jeszcze kilka na ten temat znajdę. Kilka dni temu jechał w okolicach Częstochowy (dokładnie ok 35km na południowy zachód od Częstochowy). Wiadomo, okres mamy taki, że dużo się buduje, a w tamtym rejonie bardzo ta tendencja rzuca się w oczy. W związku z tym, że zwracam uwagę na dachy stwierdzam, że gonty stają się u Nas coraz bardziej popularne.
    Zauważyłem, że na starych domach ludzie wymieniają pokrycie na blachodachówkę, nowe domy to po 33% dla dachówki, blachy i gontów. Po kształcie gontów mogę stwierdzić, ze to produkty renomowanych marek.
    Absolutnie nie mówię, ze dachówka czy blacha przechodzą do lamusa ale gonty widocznie rosną w siłę nawet na dużych, "bogatych" posesjach.
    Gont pozostaje w Polsce niszowym produktem. Na Śląsku się bardziej 'przyjął', reszta Polski żyję w mainstrymie 'cieńka cegła' lub 'surowiec do puszek konserwów' na dachu. Przy tym opinię o Gontach bazują na marnych ofertach z marketów, bądź też fachowcy żywią się bajkami 'Gonty dla płaskiego dachu'. Sytuacją nie do przełamania...

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gontowy Zobacz post
    Jakby to Pan uzasadnił?
    A tak konkretnie to co mam uzasadnić? Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  8. #28
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gontowy Zobacz post
    Gont pozostaje w Polsce niszowym produktem. Na Śląsku się bardziej 'przyjął', reszta Polski żyję w mainstrymie 'cieńka cegła' lub 'surowiec do puszek konserwów' na dachu. Przy tym opinię o Gontach bazują na marnych ofertach z marketów, bądź też fachowcy żywią się bajkami 'Gonty dla płaskiego dachu'. Sytuacją nie do przełamania...
    Nazwa gont bitumiczny- to taki chwyt reklamowy. Bo mówimy o papie wyciętej w fantazyjną falbankę. Żywotność tej papy oceniana jest na 10-15 lat. Natomiast "cienka cegła" czyli najtrwalsze popularne pokrycie dachowe wytrzymuje kilkadziesiąt (piędziesiąt, osiemdziesiąt) lat.
    Z tą różnicą że gdy zaczyna przeciekać papa, tak zwany gont bitumiczny, to naprawa polega na zerwaniu i kładzeniu nowego.
    Natomiast naprawa dachówki polega na wymianie uszkodzonych dachówek.

    Przeliczając cenę pokrycia dachowego należy ją podzielić przez ilość lat. I tutaj papa wychodzi najdrożej.
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  9. #29
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Gontowy

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-844
    Posty
    305

    Domyślnie

    Cytat Napisał panfotograf Zobacz post
    Nazwa gont bitumiczny- to taki chwyt reklamowy. Bo mówimy o papie wyciętej w fantazyjną falbankę. Żywotność tej papy oceniana jest na 10-15 lat. Natomiast "cienka cegła" czyli najtrwalsze popularne pokrycie dachowe wytrzymuje kilkadziesiąt (piędziesiąt, osiemdziesiąt) lat.
    Z tą różnicą że gdy zaczyna przeciekać papa, tak zwany gont bitumiczny, to naprawa polega na zerwaniu i kładzeniu nowego.
    Natomiast naprawa dachówki polega na wymianie uszkodzonych dachówek.

    Przeliczając cenę pokrycia dachowego należy ją podzielić przez ilość lat. I tutaj papa wychodzi najdrożej.
    Zaskoczę Pana, ale Gont nie jest papą (tak samo jak dachówka nie jest cegłą
    Polski rynek dachowy jest przez 20 lat wychowany wysiłkiem pseudo-producentów produktów gontopodobnych, no to mamy taką wiedzę jaką dano przez te lata.
    Gont bitumiczny jako produkt sztuczny podlega naprawie polegającej na wymianie poszczególnych gontów, na Youtube są filmiki instruktażowe.
    Gonty, te prawdziwe, mają gwarancję Producenta 30-50-60 lat.

    Prawda jest taka, że najbiższa specjalistyczna produkcją Gontów pojawiłą się w 200 km od granicy Polski jakieś 3 lata temu. Do tej pory było to 800 km na Zachód...

  10. #30
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Gontowy

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-844
    Posty
    305

    Domyślnie

    Ba! Gonty asfaltowe powstały jako produkt wcześniej niż Papa!!!

  11. #31
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Gontowy

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-844
    Posty
    305

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    A tak konkretnie to co mam uzasadnić? Pozdrawiam.
    Zacytowałem przecież, tam żywotność-cena wymieniona, że Gont ma najwyższy stosunek.
    Chciałbym poznać Pana logikę, nie chodzi nawet o szczególy. Tak ogólnie jak Pan to liczy i co wypada lepiej... Nie czepiam się, tylko {an jest otwarty na dyskusję, a ja muszę rozumieć 'contra' opinię.

  12. #32
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gontowy Zobacz post
    Gonty, te prawdziwe, mają gwarancję Producenta 30-50-60 lat.
    Papa na dach z gwarancją 60 lat ?- rzeczywiście jestem zaskoczony.
    Dacia też dawała gwarancję na swoje samochody, ale jak pojawiała się korozja podczas tej gwarancji, to reklamacji nie uwzględniała. Papy z gwarancją na 60 lat nie kupię - frajerem nie jestem.
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  13. #33
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Gontowy

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-844
    Posty
    305

    Domyślnie

    Cytat Napisał panfotograf Zobacz post
    Papa na dach z gwarancją 60 lat ?- rzeczywiście jestem zaskoczony.
    Dacia też dawała gwarancję na swoje samochody, ale jak pojawiała się korozja podczas tej gwarancji, to reklamacji nie uwzględniała. Papy z gwarancją na 60 lat nie kupię - frajerem nie jestem.
    Takbym zauważyłbym moją poprzednią odpowiedź ws rożnic Papa vs Gonty.
    Oczywiście nie jest Pan frajerem, dopłacając za gwarancję 100 lat na dachówkę ceramiczną i kładąc tą dachówkę na krokwiąch... które po 30tu latach będą do wymiany i na które nie ma Pan żadnej gwarancji...
    Ostatnio edytowane przez Gontowy ; 30-11-2018 o 13:28 Powód: ortografia

  14. #34
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gontowy Zobacz post
    Takbym zauważyłbym moją poprzednią odpowiedź ws rożnic Papa vs Gonty.
    Oczywiście nie jest Pan frajerem, dopłacając za gwarancję 100 lat na dachówkę ceramiczną i kładąc tą dachówkę na krokwiąch... które po 30tu latach będą do wymiany i na które nie ma Pan żadnej gwarancji...
    Dobrze zabezpieczone krokwie wytrzymają spokojnie 100 lat, jeśli nie leje się na nie woda. A dachówkę można zdjąć i położyć ponownie. Z papą tak się nie da, i dlatego papa wychodzi najdrożej.
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gontowy Zobacz post
    Takbym zauważyłbym moją poprzednią odpowiedź ws rożnic Papa vs Gonty.
    Oczywiście nie jest Pan frajerem, dopłacając za gwarancję 100 lat na dachówkę ceramiczną i kładąc tą dachówkę na krokwiąch... które po 30tu latach będą do wymiany i na które nie ma Pan żadnej gwarancji...
    Z całym szacunkiem ale z tej wypowiedzi widać ,że nie masz żadnej wiedzy o dachach. Krokwie do wymiany po 30 latach, no większej bzdury nie słyszałem.
    Pewnie nie wiesz, że więźbę buduje się z drewna certyfikowanego. Z resztą wszystkie materiały użyte do budowy domu muszą mieć certyfikaty. I Twoje gonty też. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  16. #36
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    A takie pytanie mam. Kilka razy czytałem na forum, ze można kłaść gont na gont. Prawda to czy fałsz?

  17. #37
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Prawda. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  18. #38
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Gontowy

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-844
    Posty
    305

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    A takie pytanie mam. Kilka razy czytałem na forum, ze można kłaść gont na gont. Prawda to czy fałsz?
    Prawda. Są ważne szczegóły, n.p. w dokumentacji niektórych producentów może tego nie być.

  19. #39
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Gontowy

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-844
    Posty
    305

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    Z całym szacunkiem ale z tej wypowiedzi widać ,że nie masz żadnej wiedzy o dachach. Krokwie do wymiany po 30 latach, no większej bzdury nie słyszałem.
    Pewnie nie wiesz, że więźbę buduje się z drewna certyfikowanego. Z resztą wszystkie materiały użyte do budowy domu muszą mieć certyfikaty. I Twoje gonty też. Pozdrawiam.
    Panie Andrzeju, czepiasz się. Proszę coś napisać jaka GWARANCJA jest na te krokwie, certyfikat jest zupełnie innym dokumentem.

  20. #40
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Gontowy

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-844
    Posty
    305

    Domyślnie

    Cytat Napisał panfotograf Zobacz post
    Dobrze zabezpieczone krokwie wytrzymają spokojnie 100 lat, jeśli nie leje się na nie woda. A dachówkę można zdjąć i położyć ponownie. Z papą tak się nie da, i dlatego papa wychodzi najdrożej.
    Jak fajnie że wszystcy wierzą w to samo: że wilgoć w konstrukcji dachu bierze się (się leje) tylko od góry, i że biodegradacji nie istnieje...
    Aktualnie wg norm budowlanych gwarantowany termin użytkowania obliczeniowy c.a. 100 lat w konstrukcji budowlanej to wiadukty oraz mosty, tunele górskie oraz budynki elektrowni atomowych. Ba, żadne nie stosują krokwi z drewna...
    Normy projektowania domów jednorodzinnych maja inne wytyczne... Ale niektórzy wierzą...

Strona 2 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony