dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    marcin528

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Posty
    8

    Domyślnie Czy odstęp miedzy legarami 80cm to za dużo

    Witam. Jestem na etapie planowania podłogi drewnianej na legarach stropowych. Mam deski świerkowe na piórowpust o grubości 2.8cm i szerokości 14cm. Belki stropowe są romiesczone w odstepach co 80cm. Czy jest to odległość za duża na kładzenie takich desek? Wyczytałem, że w przypaku zwykłych desek bez piórowpustu to maks 60cm. Ale jak sprawa wygląda w przypadku desek z piórowpustami, czy zmieniają one coś w tej kwestii. Ma ktoś może jakieś doświadczenia w podobnych przypadkach? Dodam,że wpusty są bardzo ciasne i muszę deski dosyć mocno wbijać jedną w drugą.
    Jeśli odległości są za duże to proszę o jakieś pomysły co robić najlepiej dalej. Pozdrawiam i z góry dziekuje za odpowiedzi.

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Piotr Kniaziuk
    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Zgorzelec
    Kod pocztowy
    59-900
    Posty
    160

    Domyślnie

    Deska 14x2,8 na rozpiętości 80 cm pod twoim ciężarem ugnie się 7mm, na 60cm ugnie się 3mm
    Jeżeli te deski się rzeczywiście dobrze zazębiają i potraktować to jako współpracujący cały 1mb to ugięcia będą 7 razy mniejsze odpowiednio 1mm i 0,4mm.

    Możesz sobie zbić kilka razem i sprawdzić czy zamki dobrze pracują. Jak się nie rozsuwają pod obciążeniem to moim zdaniem 80 cm nie jest za dużo.
    Piotr Kniaziuk
    Specjalista ds. Badań i Analiz w Laboratorium Budowlanym

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PODŁÓG
    jarekkur

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    PARPO.pl Parkieciarz-Rzeczoznawca - Trójmiasto
    Posty
    4.418

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin528 Zobacz post
    Witam. Jestem na etapie planowania podłogi drewnianej na legarach stropowych. Mam deski świerkowe na piórowpust o grubości 2.8cm i szerokości 14cm. Belki stropowe są romiesczone w odstepach co 80cm. Czy jest to odległość za duża na kładzenie takich desek? Wyczytałem, że w przypaku zwykłych desek bez piórowpustu to maks 60cm. Ale jak sprawa wygląda w przypadku desek z piórowpustami, czy zmieniają one coś w tej kwestii. Ma ktoś może jakieś doświadczenia w podobnych przypadkach? Dodam,że wpusty są bardzo ciasne i muszę deski dosyć mocno wbijać jedną w drugą.
    Jeśli odległości są za duże to proszę o jakieś pomysły co robić najlepiej dalej. Pozdrawiam i z góry dziekuje za odpowiedzi.
    Deski o grubości 28mm mogą zostać rozstawione na legarach 90cm od osi do osi. Tutaj masz 80cm, więc możesz śmiało kłaść.
    vanitas vanitatum et omnia vanitas

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar sp**t
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Ostróda
    Kod pocztowy
    14-100
    Posty
    245

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin528 Zobacz post
    Witam. Jestem na etapie planowania podłogi drewnianej na legarach stropowych. Mam deski świerkowe na piórowpust o grubości 2.8cm i szerokości 14cm. Belki stropowe są romiesczone w odstepach co 80cm. Czy jest to odległość za duża na kładzenie takich desek? Wyczytałem, że w przypaku zwykłych desek bez piórowpustu to maks 60cm. Ale jak sprawa wygląda w przypadku desek z piórowpustami, czy zmieniają one coś w tej kwestii. Ma ktoś może jakieś doświadczenia w podobnych przypadkach? Dodam,że wpusty są bardzo ciasne i muszę deski dosyć mocno wbijać jedną w drugą.
    Jeśli odległości są za duże to proszę o jakieś pomysły co robić najlepiej dalej. Pozdrawiam i z góry dziekuje za odpowiedzi.
    Witam
    Jakie są wymiary legarów? my rozpiętość legarów robimy co 50cm. +/- 2cm. Wszystko jest OK. Mowa jest o świerkowych deskach, co innego przy dębowych

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony