dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 27 z 29
Pokaż wyniki od 521 do 540 z 565
  1. #521

    Domyślnie

    Ja również proszę o wysłanie pliku Excel

  2. #522

    Domyślnie

    A czy może ktoś wrzucić ten plik publicznie do internetu i udostępnić? . Wątek fajny a szkoda aby zaśmiecać go prośbami o wysłanie pliku na priv.

  3. #523
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Radek85

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Słupsk
    Kod pocztowy
    76-200
    Posty
    8

    Domyślnie

    czesc blizniaka. parter 50m2+pietro48m2. na dole okna 2 szyb gora 3 szyb.stary mur-cegla-przerwa-cegla+5cm styro(22 lata temu tylko taki sie udalo zalatwic).podpiwniczony na calosci/fundament ocieplony. an stropie troche welny+ trociny starym stylem na dachu blacha trapezowa podbitka i papa. Grzejniki w calym domu 8 szt + 2 x lazienka drabinka. Od pazdziernika grzanie +cwu tylko gaz(wczesniej stary weglowy na c.o, c.w.u gaz). pazdziernik listopad grudzien 400m3 gazu. dzien 20,5 noc 19 stopni. jak na razie na pomorzu zima nas oszczedza Kociol 2f die dietrich mcr3plus + regulator isense( na kazdym grzejniku zawor termostatyczny-ustawione miedzy3/4) posiadam takze czujnik af 60 ale nie podlaczylem go jeszcze i zastanawiam czy sie nie majac podłogówki warto to robić. Temperatura zadana kotła to na chwile obecna 50st. czy jest mozliwe zejsc nizej ze spalaniem?moze powinienem inaczej ustawic temperature kotla i zawory na grzejnikach?

  4. #524
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    wiaq

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-114
    Posty
    91

    Domyślnie

    Panowie,

    Do tej pory nie wchodziłem w głębiej w tematy krzywych i optymalnego spalania paliwa gazowego. Jednak porównując wyniki spalania gazu u znajomych wypada się tym zająć. Zapoznałem się z postami w tym wątku i mam wrażenie, że co rusz są nowe sprawdzone metody. Ale jak znaleźć swoją... W miesiącach listopad 2018 - styczen 2019 uzyskałem średnią dzienną na poziomie 9 m3 (nie mam danych ile było w wybranych dniach przy konkretnych temp.zew). przełom listopada i grudnia był z mrozami, potem uspokojenie i teraz zaczęła się normalna zima. Wsad do testów wydaje się być klarowny.

    Charakterystyka:
    Dom ma 5 lat, 2 kondygnacje, brak skosów, porotherm 24 cm
    2/3 wysokości budynku ma styropian 20 cm , 1/3 na górze wełnę 12 cm pod płytami HPL (elewacja wentylowana), widoczne w starym linku zdjęciowym z budowy w stopce poniżej.
    Budynek 175 mkw użytkowej oraz garaz ok 33 mkw
    na dole spora ilość okien: 3 szybowych, 6 komór

    Ogrzewanie:
    dół: podłogówka ok 70 mkw + termostat, + 2 pomieszczenia z grzejnikiem
    góra: podłogówka w łazience i garderobie i reszta ok 70 mkw grzejniki (3 pokoje)
    Piec MCR3 24T z C-Mixem ad290 i ISense radiowy (stoi na górze w pokoju z grzejnikami z racji że to pokój z małym dzieckiem), zasobnik 100l


    Od kilku dni w związku z mrozami ok -6 w nocy i -1 w dzień testuje poszczególne ustawienia aby osiągnać obniżenie spalania. Do tej pory miałem przez serwisanta ustawioną strategie w oparciu o temp wewnętrzna, piec max na 90 stopni, temp na pokrętłach kotla ustawiony na 60, woda 45. Celem było zapewnienie żadnej temp 21-22 stopni w pokojach na gorze z grzejnikami.

    Ustawiłem kilka dni temu strategie cz.zew i cz.pok oraz:

    - podst. zewn 17
    - podst. temp. zasil. 19
    - klima zewn. -10
    - klima t. zasil 60
    - nachylenie ogrz. Grzejniki
    - wpływ temp. pom. 4 a 8 (testy)
    - pręd. podgrz. Zwykła
    - pręd. chłodz. Wolniejsza
    - min temp kotła 10
    - max temp kotła 60
    - bez podziału stref

    Codziennie rano szczytuje zużycie z liczników i przy wskazanych wyżej temp. zewnętrznych oscyluje ono miedzy 11 a 14m3. W domu ciepło ,podłoga i grzejniki grzeją, dawniej był nawet problem aby uzyskać żądana temp szczególnie na grzejnikach (ale nie pamietam na jakich ustawieniach). Moim zdaniem takie spalanie to duzo, co zdaje sobie sprawę że to temperatura przy warunkach ujemnych dzien i noc na zewnątrz.. Wiem że znajomi w nowych domach, na innych piecach i po korektach krzywych osiągają wyniki miedzy 7-8m3/doba i to np dla 270 mkw (bez grzania kominkiem co mi zdarza się zawsze przy temp ujemnych w nocy) z utrzymanie ok 23 stopni w domu

    Proszę o Waszą fachową opinię od jakich wyjściowych ustawień powinien zacząć i które później korygować, tak aby znacznie osiągnać spadek spalania.

    Aha temp. zadana na isense w sypialnie oraz termostatacie na dole to 21-22/dzien od 6 - 23:00 oraz 19-20 noc miedzy 22- 6:00.
    Nigdy też nie testowałem podziału stref co przy c-mix powinno być punktem wyjścia. Nasłuchałem się opinii serwisantów którzy stwierdzili, że mogę mieć problem z dogrzaniem poszczególnych stref, czyli albo zagrzeją mi sie grzejniki ale nie zdąży podłogówka bo wejdzie w program nocny albo na odwrót. Ogólnie, że nie warto, a nic nie oszczędzę.

    Proszę o jakieś sprawdzony i pewny punkt wyjścia co do ustawień co do dalszych testów oraz sugestie czym regulować.
    Z góry dziękuje.
    Ostatnio edytowane przez wiaq ; 21-01-2019 o 22:09

  5. #525
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    czeski_emigrant

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Węgrzce Wielkie
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam, to mój pierwszy post na tym forum. Posiadam piec dr Dietrich MPX 28/33 BIC. Dom około 120 metrów i tylko grzejniki. Pustak ceramiczny Max i 12 cm styropianu. Do tej pory pięć działał samodzielnie bez sterownika i czujnika temperatury zewnętrznej. Spalanie to 200 m3 w listopadzie i 230m3 w styczniu (c.o. +c.w.u. + płyta gazowa).
    Dokupiłem do niego sterownik Ad289 iSense i pojawiają się problem z regulacją.
    Przy zadanej temperaturze 18,5 stopnia pięć utrzymuje 22-23 stopnie.
    Co zrobiłem:
    - strategia cz. pokaż
    -korekta komfortu wył.
    -sterowanie pompy wył
    -predkosc podgrzewania zwykła
    -Prędkość chłodzenia zwykła
    -Optymalizacja wył
    -min temperatury kotła 6*
    -max temperatury kotła 50*
    -nastawa obiegu: bez stref
    - wyświetlana temperatura żądaną 6*
    Niezależnie czy program czy regulacja "z ręki" kocioł nie chce zredukować temperatury.
    I jeszcze pytanie na koniec jak mogę odłączyć iSense od pieca tak żeby nie krzyczał że ma błąd?
    BTW. Również poproszę o excela do krzywej regulacji tak na przyszłość.
    Pozdrawiam

  6. #526
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    gronioo

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-724
    Posty
    1

    Domyślnie

    Również poproszę o plik excela

  7. #527

    Domyślnie

    Po pierwsze witam na forum, długo czytałem wątki o posiadanym piecu i wreszcie pora na debiut.
    Długo walczyłem z pomiarem temperatury w pomieszczeniu przez AD289 iSense. Ja ustawiałem jedno, piec robił swoje (najczęściej zawyżając temperatury), już nie wiedziałem co robić i przyszło olśnienie, rozebrać sterownik. Chyba 3 śrubki i docieramy do płytki na której próżno szukać termometru. Fakt że szukałem czegoś w stylu DS18B20, ale okazało się ze za pomiar temperatury odpowiada element wielkości 1mm na który dodatkowo przyklejona jest masa/gąbka. Efekt finalny jest taki że w pomieszczeniu bez ruchu powietrza można czekać wieki na jakakolwiek zmianę temperatury w sterowniku. Do testów wywaliłem ta masę i zrobiłem otwór z boku obudowy. Nagle okazało się że AD-289 potrafi odczytywać rzeczywiste temperatury powietrza w pomieszczeniu. I co najważniejsze reaguje na jej zmiany.
    Druga sprawa to nieszczęsna krzywa grzania i jej wpływ na pomieszczenie. Średnio to u mnie działało bo wystarczyła chwila słońca (mam duże okna od południa) i piec grzał mimo że w domu było za ciepło. Po iluś tam próbach znalezienia optymalnej krzywej sprawdzającej się o każdej porze roku i godzinie dnia odpuściłem. Okazuje się że słusznie bo nasz sterownik posiada tryb "czujnik pokojowy + graniczna" Dzięki temu można ustawić krzywą która trochę przegrzewa jak jest za ciepło ale działa idealnie jak jest zimno. Teraz na tym programie dzięki sprawnemu czujnikowi temperatury w sterowniku piec nie dogrzewa pomieszczenia jak jest słoneczny dzień bo czujnik temperatury pomieszczenia jest ważniejszy niż czujnik temp. zew.
    Na koniec coś o moim stanowisku pomiarowym:
    Dom ok 100m2 pustak ceramiczny + 12cm szarego styropianu. 500mb rur ogrzewania podłogowego na całość domu, okna 3 szybowe. Temperatura w domu ok 23C (rzeczywista mierzona profesjonalnym miernikiem temperatury, dla iSensa długo było to 20C).

  8. #528
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    kenczorf

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    6

    Domyślnie

    Temat widzę trochę umarł i pewnie nie doczekam się odpowiedzi od ludzi którzy parę lat temu walczyli z ustawieniem isense. Oczywiście chciałbym ociągnąć jak najniższe spalanie. Od niedawna mam 1f 24kw mcr 3 evo z isense i pogodowka.
    Niestety mam wrazenie, ze isense chcialby swoje, a kociol robi co chce. Cos tu ewidentnie nie gada ze soba. Moze jest jakas opcja zaktualizowania firmware isense?
    Najbardziej interesuje mnie strategia ogrzewania. Mam 30 to letni ale ocieplony dom 15cm styropianu na scianie i 25cm welny na dachu. 3 pietra, same grzejniki.
    Obecnie uzywam stratego czujnik wew z granica czujki zewnetrznej. Ale nie dziala to zbyt jak powinno. Mam ustawione na krzywej, że przy -15 stopni mam miec 55 na kotle a kociol wrzuca ponad 50 stopniu juz przy -3 na polu. Staram sie tym kombinowac tak by temp byla jak najnizsza a kociol dzialal jak najdluzej ale jak widac - nie wcyhodzi. Wplyw temp wew. mam na 1 poniewaz kazdy kolejny poziom zwieksza temp na kotle o 2 stopnie. Np gdy na polu było dodatnio kosciol przy wplywie temp wew 4 zadał 48 stopni. Obnizenie wplywu temp. wew. na 1 obnizylo temp zadana na kotle do 42 stopni

    Generalnie najbardziej skuteczna powinna byc strategia czujnik wew + pogodowy ale wtedy to on przy dodatnej temp na zew chce mi grzac na 60 stopni nawet....

    Coś tu jest nie tak. Obecnie gdy na zewnwtrz jest +3 w dzien i minus 3 w nocy spalam 13m3 gazu. Temp nastawiona 22 w dzien i 21.5 w nocy

  9. #529
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    kenczorf

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    6

    Domyślnie

    Np teraz isense wola 35 stopni a schodze do piwnicy i widze, ze kociol ma juz 40

    Do tego za ostatnią dobę (-2 w dzien i -5 w nocy) poszło aż 14m3 :O
    Jak sie taki miesiąc utrzyma to będzie ponad 1000zł rachunek a jak będą wieksze mrozy to za jeden miesiąc zapłace tyle, co wcześniej na węgiel na cały sezon....
    Ostatnio edytowane przez kenczorf ; 02-12-2020 o 14:34

  10. #530
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Jak chcesz się bawić w ustawienia to w tym wątku podawałem wzory jak ustawić sterownik. Temperatura na kotle jest podawana na zasilaniu? Może kocioł ustawia się na średnią zasilania i powrotu. Właściwie nie przejmuj się tymi temperaturami. Kocioł nie spali Ci więcej gazu niż potrzeba do ogrzania domu. Ogrzewanie gazem jest droższe od ogrzewania węglem, więc się nie dziw, że możesz więcej zapłacić.
    Najlepiej ustaw sterownik na czujnik pokojowy tylko i obserwuj co się dzieje. Właściwie po wielu próbach u siebie zostawiłem na czujnik pokojowy z ograniczeniem zależnym od temperatury na zewnątrz. Zabezpiecza to przed "rozpędzeniem" się kotła w przypadku nagłego ochłodzenia czujnika pokojowego. Jak nie występują takie zjawiska to wystarczy tylko trzymanie się czujnika pokojowego. Można jeszcze pobawić się innymi ustawieniami ale niewiele to zapewne zmieni, może komfort.
    Mam dom ponad 200m2 i spalam przy średniej temperaturze dobowej występującej przez kilka dni 0*C około 12,5m3 gazu. Dom jest średnio ocieplony powierzchnia ścian zewnętrznych i stropu około 400m2.

  11. #531

    Domyślnie

    Cytat Napisał kinzo34 Zobacz post
    Witam.
    Moje miesięczne największe spalanie to 207m3 na miesiąc ogrzewam dom 3 sezon- czyli średnio 7m3 max. na dobę wraz z gotowaniem i ciepłą wodą.
    Mieszkam w górach więc temperatury czasami są nawet -25stC (z balkonu widzę Śnieżkę).
    Nie zapisuje dziennego spalania gazu.
    Ocieplenie domu
    -podłoga 15cm styro 0,031
    -sciany Ytong 36,5cm energo+ 10cm styro grafit 0,031
    -dach 20+10 wełna 0,033
    -okna 3 szybowe+ rolety zewnętrzne elektryczna na wszystkie okna.
    Pozdrawiam.
    Prośba do kinzo34 o przesłanie parametrów na jakich pracuje kocioł w strategii cz.pok.

  12. #532
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    kenczorf

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    6

    Domyślnie

    @Stermaj bawie się jużdrugi miesiąc z ustawieniami. Też mam ponad 200m2 sciany 15cm styropianu, dach 25 welny a okna plastiki 2 szybowe. Teraz przy takich -2 pali mi do 15m3. Ja wiem, że bedzie rozej od wegla ale patrzac na to co sie dziej obawiam się, że bedzie 100% drozej a tego sie nie spodziewalem.
    Gdzies mi musial umknac Twoje wzory. Jak masz to pod reka jak rowniez excela do krzywej to po proszę.
    Tez używam czujnika pokjowego ograniczonego pogodowka, bo po ustawieniu na czuj wew + zew nie wiadomo dlaczego steorwnik wola absurdalnych tempertur wykraczajacych poza krzywa grzewcza przy -15 stopniach....
    Co do innych temp na isense a innych na kotle, przegrzablem ustawienia instalatora na kotle i tam bylo, ze minimalna temp to 40 stopni. Dlatego co isense nie wolal to kociol i tak grxal na minimum 40. Dziwne to, ze przy sterowniku zewntrznym, ustawienia na kotle go ograniczaja - dziwne to

  13. #533
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    @kenczorf zacznij czytać od #321 a może jeszcze trochę wcześniej. Tam głównie rozchodziło się o to, że gościom przegrzewa czyli mają ustawioną 22 a grzeje do 23 i może więcej, już nie pamiętam. Tam podałem swój wzór i rzeczywiście tak się zachowuje sterownik. Jak ktoś pisał, że mu przegrzewa i podał swoje ustawienia to wychodziło na moje czyli głównie mieli za wysoko krzywą grzewczą.
    No ale poczytaj nie będę sobie przypominał co pisałem bo już zapomniałem i się tym teraz nie zajmuję. Doktorat z tego tematu zrobiony i kropka. Do dzisiaj zrobiłem jeszcze doktorat z WM, PV i takie tam małe doktoraciki .

  14. #534

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    @kenczorf zacznij czytać od #321 a może jeszcze trochę wcześniej. Tam głównie rozchodziło się o to, że gościom przegrzewa czyli mają ustawioną 22 a grzeje do 23 i może więcej, już nie pamiętam. Tam podałem swój wzór i rzeczywiście tak się zachowuje sterownik. Jak ktoś pisał, że mu przegrzewa i podał swoje ustawienia to wychodziło na moje czyli głównie mieli za wysoko krzywą grzewczą.
    No ale poczytaj nie będę sobie przypominał co pisałem bo już zapomniałem i się tym teraz nie zajmuję. Doktorat z tego tematu zrobiony i kropka. Do dzisiaj zrobiłem jeszcze doktorat z WM, PV i takie tam małe doktoraciki .
    Ja przeczytałam, a nadal nie rozumiem.KobietA
    Ustawiona temp zadana na 15C, nagrzewa się non stop, kolejnego dnia 16, 17, 18,19, 20, 21... w końcu wyłączyłam piec, bo serwisant 2 razy był i nie umie tego ustawić.
    Jak to zrobić?
    Póki co nie mieszkam tam, ale chcę żeby troszkę się podłogówka grzała, ale bez przesady,żeby mimo zadanej temp. nagrzewa się bez przerwy i piec się nie wyłącza...

  15. #535

    Domyślnie

    Szanowni,
    piec De Dietrich MCR3 Evo 24T - nastawiony na prace z propanem przez hydraulika.
    Na dniach przychodzą do mnie zakładać gazomierz, niestety mój hydraulik niedostępny, ogólnie cieżko kogoś znaleźć.
    Pytanie jakie do Was mam - w instrukcji jest jak przestawić zawór na bloku gazowym z fabrycznego (ziemny) na propan (maksymalnie w prawo i póziej 6 obrotów w lewo) natomiast jak wrócić do fabrycznego (ziemny) czy jest to maksymalnie w lewo i tyle? niestety tego nie opisali.. oczywiście analiza to już inna kwestia ale to chyba jest mi w stanie przestawić każdy fachowiec od pieców nie tylko od die dietricha

  16. #536

    Domyślnie

    Witam, od tego sezonu mam kocioł MCR3EVO, ogrzewam 180m2, z czego 60m2 podłogówka, reszta grzejniki. Dom murowany ocieplony 10cm styropian i strop 15 cm styropian. Aktualnie czy temp. na zewnątrz -1 czy - 14, spalanie na dobę 14m3 a nawet więcej. Wydaje mi się ze to za dużo, jak zmienić ustawienia na iSense?

  17. #537

    Domyślnie

    Witam,
    Czytam wątek i zaczynam się zastanawiać czy czujnik pogodowy to dobra rzecz
    Ale nie o tym... Może ktoś mi roztłumaczyć dlaczego cały czas na iSense pokazuje się ikona kaloryfera, mimo że piec nie grzeje? To chyba nie ochrona przeciw zamrożeniowa?

  18. #538
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    kenczorf

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    6

    Domyślnie

    Też tak mam. On chyba wtedy uruchamia pompkę CO

  19. #539

    Domyślnie

    Cytat Napisał kenczorf Zobacz post
    Też tak mam. On chyba wtedy uruchamia pompkę CO
    U Ciebie też pompka pracuje praktycznie cały czas? Mimo, że kocioł śpi?
    Ja do tej pory używałem tylko regulatora pokojowego i tego zjawiska nie było....
    Ostatnio edytowane przez mstefanowicz ; 07-10-2021 o 07:27

  20. #540
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    kenczorf

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    6

    Domyślnie

    Nie wiem czy cały czas bo jest 2 piętra niżej, ale wiem, że pompka załącza się choć kocioł nie pracuje. Ja sobie to tłumaczę, że on to robi by się nie zastała lub w zimie żeby przepchać jeszcze ciepła wodę w rurach zanim faktycznie trzeba będzie odpalić kocioł. Natomiast to tylko domysły. Niech się mądrzejsi wypowiedzą

Strona 27 z 29

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony