dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 32 z 32
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał dawiddur Zobacz post
    EPS100 to egzotyka w tym sensie, że większość osób tego nie kupuje i to jest tylko na zamówienie.
    Inaczej niż na zamówienie to niewiele materiałów kupowałem. To normalne. A że więcej się sprzedaje styropianu elewacyjnego - też normalne, bo powierzchnia ścian zewnętrznych jest znacznie większa, niż podłóg i grubość zazwyczaj też większa.

  2. #22
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał dawiddur Zobacz post
    Odnieś się do tego, że w zasadzie powyżej eps 80 na składach nie ma i nie mówimy tu dostępności jako takiej tylko o tym co faktycznie się sprzedaje. Chcecie mi powiedzieć, że 90% domów to zapadnięte posadzki po jakimś czasie? Na pewno nie. A już nie wspominam o tym co na przełomie wcześniejszych lat ludzie kładli pod posadzki, a podłogi jak były na swoim miejscu tak są.

    Nie neguje, próbuje zrozumieć.
    Nie chodzi tylko o zapadanie (no chyba, że na tym postawi się coś faktycznie cięzkiego, typu bufor 1000l co najmniej).
    Chodzi o sprężystość. Styropian jest materiałem srężystym, im bardziej miękki tym bardziej i im grubsza warstwa tym zjawisko może bardziej o sobie znać. Czyli przy EPS80 na wylewkę będą działały większe naprężenia, czyli większe prawdopodobieństwo pękania (niekoneiecznie musi być to od razu widoczne na płytkach), czyli może obniżyć żywotność instalacji w podłodze. Podłoga nie podlega naciskom przez 5 lat lecz przynajmniej przez 50+ (chyba, że ktoś lubi generalne remonty).

    Kiedyś nie robiono powszechnie podłogówki, a te kilka rurek i kabelków najczęściej szły po ścianach, a jak już ktoś kład styro to w symbolicznych grubościach.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  3. #23
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Gdyby pracowal w jakikolwiek znaczący sposób, to widać byłoby po fugach (szczególnie) cementowych na łączeniu sciana-podłoga.
    Byłoby popękane, lub wręcz zerwane.
    Po 6 latach brak takich śladów, wiec nie sądzę, żeby EPS80 zapewniał generalny remont po 50 latach....
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  4. #24

    Domyślnie

    ^^
    Tylko na łączeniu sie nie daje fugi. To przecież podłoga pływająca Ja kupilem u forumowego sprzedawcy markową 100kę. Na dół ponad 22 cm , na górę 8cm , wszystko w 2 warstwach. Każda płyta klejona, morze styropianu. Genialny materiał.

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    Styropian jest materiałem srężystym, im bardziej miękki tym bardziej i im grubsza warstwa tym zjawisko może bardziej o sobie znać. Czyli przy EPS80 na wylewkę będą działały większe naprężenia, czyli większe prawdopodobieństwo pękania
    Sprężystość to akurat ułatwia życie wylewce, bo jak się ugnie w danym miejscu (np. w dylatacji, bo ktoś blisko niej postawił 200kg płytek w czasie wykańczania) to wraca do poprzedniego kształtu. Ale te naprężenia przy podłogówce to jest nic przy naprężeniach które musi wytrzymać wylewka w czasie wygrzewania. I też dobrze, jak po nich styropian wróci do pierwotnego kształtu, a nie zostanie wgnieciony tam, gdzie na którymkolwiek etapie wygrzewania czy stygniecia wygięcie wylewki go odkształciło

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Inaczej niż na zamówienie to niewiele materiałów kupowałem. To normalne. A że więcej się sprzedaje styropianu elewacyjnego - też normalne, bo powierzchnia ścian zewnętrznych jest znacznie większa, niż podłóg i grubość zazwyczaj też większa.
    No a poza tym cena robi swoje.
    Dla przeciętnego zjadacza chleba styropian to styropian. Oznaczenia 60-80-100-150-200 nic im nie mówią.
    Skoro jest tańszy to bierzemy ten tańszy.

  7. #27

    Domyślnie

    Tak, większość patrzy na cenę, ale jednak nieliczne domy mają problem ze zbyt miękkim styro. Mało tego w swoim otoczeniu nie znam takiego przypadku, a chyba 90% z tego otoczenia nie ma zielonego pojęcia o budowaniu, o tym jakich materiałów użyto do budowy ich domów, o parametrach materiałów... a posadzki jak były okej tak są okej.

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał dawiddur Zobacz post
    Mało tego w swoim otoczeniu nie znam takiego przypadku, a chyba 90% z tego otoczenia nie ma zielonego pojęcia o budowaniu,
    I ile tego styropianu mają w podłodze? "Ło paaaanie, sunsiad mi mówił, ze nie trza, ale ja sobie budowałem i dałem na zapas - 5cm!"?

  9. #29
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    ^^
    Tylko na łączeniu sie nie daje fugi. To przecież podłoga pływająca
    No widzisz, a ja mam w łazience silikonową, a w pom technicznym cementową i może pływa, ale najwyraźniej nie buja

  10. #30
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Gdyby pracowal w jakikolwiek znaczący sposób, to widać byłoby po fugach (szczególnie) cementowych na łączeniu sciana-podłoga.
    Byłoby popękane, lub wręcz zerwane.
    Po 6 latach brak takich śladów, wiec nie sądzę, żeby EPS80 zapewniał generalny remont po 50 latach....
    Już chyba kiedyś o tym dyskutowaliśmy...
    To jeden z kilku czynników, które mają wpływ, więc mówimy o jakimś prawdopodobieństwie a nie, że zawsze i wszędzie. U Ciebie mogło się nic nie zdarzyć z powodu takiego styro i może się już nie zdarzy, a może zdarzy się później, a może zdarzyło a nie jest widoczne. Na betonie wiele rys ujawnia się dopiero po śrutowaniu, itp. To że przy pechowym zbiegu okoliczności żywotność instalacji spadnie z 60-70 lat do 20-30 to też niekoniecznie ktokolwiek powiąże z kiepskim styropianem, prędzej z hydraulikiem nieukiem.
    Ja jednak u siebie staram się minimalizować takie ryzyka na elementach trudnonaprawialnych.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Sprężystość to akurat ułatwia życie wylewce, bo jak się ugnie w danym miejscu (np. w dylatacji, bo ktoś blisko niej postawił 200kg płytek w czasie wykańczania) to wraca do poprzedniego kształtu.
    Jak wraca to siła działa dodatkowo w drugą stronę. Sumarycznie więc jest gorzej dla wylewki.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ale te naprężenia przy podłogówce to jest nic przy naprężeniach które musi wytrzymać wylewka w czasie wygrzewania.
    Dlatego właśnie lepiej jak wylewka nie ma rys i pęknięć. Ma pracować jak monolit, a dylatacje mają być przemyślane i wykonane prawidłowo.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  11. #31
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    Jak wraca to siła działa dodatkowo w drugą stronę.
    To chyba oczywiste, że siły muszą się równoważyć?

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    Już chyba kiedyś o tym dyskutowaliśmy...
    To jeden z kilku czynników, które mają wpływ, więc mówimy o jakimś prawdopodobieństwie a nie, że zawsze i wszędzie. U Ciebie mogło się nic nie zdarzyć z powodu takiego styro i może się już nie zdarzy, a może zdarzy się później, a może zdarzyło a nie jest widoczne. Na betonie wiele rys ujawnia się dopiero po śrutowaniu, itp. To że przy pechowym zbiegu okoliczności żywotność instalacji spadnie z 60-70 lat do 20-30 to też niekoniecznie ktokolwiek powiąże z kiepskim styropianem, prędzej z hydraulikiem nieukiem.
    Ja jednak u siebie staram się minimalizować takie ryzyka na elementach trudnonaprawialnych.
    .
    No właśnie - ale nie zwiększasz grubości ścian, więźby podciągów ponad to, co zostało obliczone ?

    Powiem ci tak - widziałem wiele kiepskich jastrychów z OP, niektóre nawet 2 lata po oddaniu do eksploatacji klawiszowały (ułożenie styropianu wołało o pomstę do nieba)
    Inne można było zarysować widelcem.

    Więc zamiast przepłacać za styropian o gorszych parametrach termicznych warto dopilnować, by był dobrze ułożony, warto zamiast piasku domieszać 1/3 żwirku i 2-4mm i zadbać o właściwą ilość odpowiedniego cementu.
    Biorąc pod uwagę, jak został ułożony styropian i jak wygląda jakość jastrychu (składniki+pielęgnacja) - ostatnie o co się martwię to o pęknięcia, czy zagrożenie dla OP
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony