dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 64
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar MadziulaPM
    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Kod pocztowy
    21-500
    Posty
    213

    Domyślnie Klaudia II - czyli nasze wymarzone miejsce na ziemi :)

    Witajcie Kochani!!!

    My co prawda wbicie pierwszej łopaty w ziemie planujemy dopiero wiosną 2015 roku lecz już zaczynamy powolutku załatwianie dokumentacji i wszelkich spraw papierkowych

    Domek który wpadł nam w oko to KLAUDIA II

    Oczywiście przeróbek mnóstwo- już projektantka nasza cudowna zaczęła się tym zajmować
    Z najważniejszych kwestii- dom będzie podpiwniczony, garaż wielkościowo pozostaje 2 stanowiskowy pod względem użytkowania będzie tam 1 stanowisko + schody do piwnicy + pralnia. Łazienkę przenosimy z centralnego miejsca w domu do pomieszczenia gospodarczego przy garażu tak by z łazienki do pralni było swobodne przejście
    Dzięki temu zabiegowi zyskamy ładną przestrzeń w trójkącie kuchnia-jadalnia-salon kominek przenosimy na ścianę przy gabinecie/ pokoju
    Zrezygnujemy z podcienia przy gabinecie wyprowadzając ściany do "prostokąta" przez co gabinet się powiększy i będziemy mieli możliwość zrobienia tam garderoba w przyszłości master room'u

    Powiększamy spiżarnię i kombinujemy z kwestią rozwiązania szafy przy wiatrołapie

    Wysuniemy bardziej wykusz jadalniany powiększając go lekko - dodamy tam małe okienka wąskie, wszystkie okna prostokątne
    Nad wykuszem jadalnianym na poddaszu będzie lukarna do pokoju z balkonem

    W piwnicy kotłownia, skład opału, spiżarnia na przetwory, winko, sery- wszystko domowej robotki i pomieszczenie na docelową saunę( w przyszłości) , może "salę kinową" ( czyt. projektorek, roletka i kanapa)


    Bardzo proszę o opinię i pomysły A może są tu na forum budujący Klaudię, lub forumowicze którzy w Klaudusi już mieszkają??


    Wiem, że taki dach to droga zabawa, lecz my akurat jedynie materiały mieć musimy- mąż cieśla/ dekarz, piwnicę będzie murował sam, strop na poddasze drewniany, poddasze zabudowa lekka

  2. #2

    Domyślnie

    Owocnej pracy!

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar MadziulaPM
    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Kod pocztowy
    21-500
    Posty
    213

    Domyślnie projekt KLAUDIA 2 pracownia DOM DLA CIEBIE

    Witajcie!
    Czy jest może ktoś na forum, kto zbudował/ buduje/ przymierza się do budowy takiego domku??
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1485_wizualizacje1_klaudia_ii.jpg
Wyświetleń:	548
Rozmiar:	10,9 KB
ID:	244671

    KLAUDIA II

    EDIT: jednak zdecydowaliśmy się na projekt indywidualny i pomysl na dom z zupelnie innego projektu

    My przymierzamy się do budowy domku - (edit.) projekt indywidualny inspirowany projektem Klaudia II w wersji lustrzanej.

    Jesteśmy w trakcie rozmów z architektem( bratowa) - zmian planujemy troszkę, więc mamy chwilkę na przemyślenie

    Bardzo chętnie poczytałabym wasze opinie i pomysły na zmiany- ulepszenia takiego domku

    Budowę chcemy zacząć jesienią- o ile uda nam się wszystko "dopiąć"

    • Chcemy przenieść łazienkę na parterze z centrum domu do pomieszczenia gospodarczego.
    • Garaż chcemy powiększyć tak, by zmieściła się pralnia- z przejściem do łazienki.
    • W garażu dodatkowo miały by być schody do piwnicy ( cały domek podpiwniczony) i wyjście drugie "gospodarcze"
    • powiększamy spiżarkę przy kuchni- kosztem szafy z wiatrołapu
    • szafa do wiatrołapu ma być wydzielona w części garażowej- tutaj kombinuję jak to rozwiązać:/ chyba ścianę frontową przesuniemy do przodu ?? powiększy się kuchnia i wiatrołap na czym nam zależy. To pomysł architektki więc się dać powinno
    • myślę nad powiększeniem odrobinkę wykuszu- tak by można było wstawić dodatkowe okna z na jego bokach
    • nad wykuszem ma być lukarna z balkonem z wyjściem z obu pokoi- duże drzwi balkonowe - wiem strata kaski, mostki cieplne etc. lecz z balkonu będzie widok na lasek sosnowy- super mikroklimat i ja kocham wietrzyć pościel na balkonach )
    • w pokoju 17 na poddaszu mała lukarna zamiast okna dachowego- koszt ten sam, a wygoda większa i widok na horyzont, nie ciągle chmurki Mąż cieśla/dekarz więc robocizny liczyć nie musimy

      edit:
    • podpory "dekoracje elewacyjne" likwidujemy
    • z okna okrągłego raczej zrezygnujemy ze względu na koszt, choć bardzo nam się podoba zapewne pozostanie prostokątne, moooże z zaokrągloną górą?? - zobaczymy


    To tak z grubsza
    Ostatnio edytowane przez MadziulaPM ; 08-06-2015 o 19:31

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Okrągłe okno będzie cię nieźle kosztować.

    I te ciężkie przypory - zamek średniowieczy to ma być?
    Krzyżówka nory Hobbita z bajką o rycerzach?

    Nie wiem w jaki sposób architektka chce powiększac garaż? Przy adaptacji będzie to wymagało przeprojektowania całego dachu częsci fundamentów i pokojow na poddaszu. Albo przesuwanie ścian nośnych. Za ile to architektka zrobi, nie wspominała?

    Bo przy tak daleko idacych zmianach lepiej zmienić projekt lub zaprojektowac indywidualny.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar bowess
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    TG
    Posty
    2.049
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    34

    Domyślnie

    Przesuwanie ściany zewnętrznej dla mnie dyskwalifikuje gotowiec - po co wydawać 2 tysiące czy więcej, jeżeli wszystkie rzuty i przekroje trzeba będzie przerysować, konstrukcję przeliczyć. Podobny nakład pracy architekt musi włożyć rysując i licząc coś od początku, więc albo indywidualny, albo poszukiwania innego gotowego.

    Skoro mąż dekarz/cieśla to koszt lukarny może być podobny do okna dachowego. Pamiętaj, że lukarna wpuszcza mniej światła, dlatego musi mieć większą powierzchnię od połaciówki.

    Mam nadzieję, że wiesz, iż koszt budowy podany na stronie nie ma za wiele wspólnego z realnymi kosztami budowy domu tak dużego i o skomplikowanej bryle.
    Budujemy domek
    Dziennik budowy
    Komentarze do dziennika
    Bez linków zewnętrznych, proszę

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar venus_genetrix
    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Skąd
    Ostpreußen
    Posty
    115

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post

    I te ciężkie przypory - zamek średniowieczy to ma być?
    Krzyżówka nory Hobbita z bajką o rycerzach?
    Ciężkie działa przy tej krytyce wytoczyłaś.. Czy słusznie? Chyba każdy z nas, kto rozpoczyna budowę od podstaw, dobiera projekt, który się nam się podoba (poza spełnieniem warunków dot. funkcjonalności), więc to chyba rzecz gustu...

    Zgadzam się natomiast z tym, że przeróbki tego rodzaju pociągnąć mogą za sobą duże i może do końca nie planowane koszty. No, ale jeśli architekt nie odradziła, i przeliczy na nowo konstrukcję, to chyba ok

    Swoją drogą, sama ciekawa jestem ile takie okrągłe okno kosztuje.. Z pakietem trzy- lub czteroszybowym

    MadziulaPM, życzę wytrwałości w realizacji projektu Będę kibicować

    Od siebie dodam tylko, że przed rozpoczęciem budowy, jeszcze na etapie adaptacji warto przeczytać wątek, który pomoże ustrzec się wielu błędów, które można popełnić nawet o tym nie wiedząc..

    http://forum.muratordom.pl/showthrea...%85dzaniu+domu

    Ś
    wierze budują Wspaniały
    Komentarze

    2014-02-04 PNB
    2014-05-06 stan zero

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar MadziulaPM
    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Kod pocztowy
    21-500
    Posty
    213

    Domyślnie

    Dziewczyny!!
    Wielkie dzięki za takie ciekawe odpowiedzi!!! Wszystkie bardzo cenne

    Cytat Napisał [B
    Elfir[/B];6384459]Okrągłe okno będzie cię nieźle kosztować.
    I te ciężkie przypory
    Nie wiem w jaki sposób architektka chce powiększac garaż? Przy adaptacji będzie to wymagało przeprojektowania całego dachu częsci fundamentów i pokojow na poddaszu. Albo przesuwanie ścian nośnych. Za ile to architektka zrobi, nie wspominała?
    Elfir, już odopisuję
    Projekt jednak będzie na 100% inndywidualny
    Architekt to moja bratowa - teraz rysuje nam wstępny projekcik, potem gotowca z instalacjami i adaptację- jednym słowem całość.
    Za projekt nic nie chce, my planujemy im kupić Kitchen Aid w podziękowaniu- marzenie za marzenie

    Zaraz w poście głównym dopiszę- podpory likwidujemy- totalnie nam się nie podobają bardziej układ wewnątrz- nie licząc łazienki

    Okno piękne okrągłe, ale raczej nas nie będzie na nie stać - więc zostanie tradycyjne, jeszcze czekamy na projekt wstępny by wyczaić ceny okien wtedy decyzja zapdanie Bratowa powiedziała nam,że zmiana kształtu, czy wielkości okna to dla niej kilka chwil Już o tym rozmawialiśmy

    Przesuniecie ściany nam bratowa doradziła by zmieścić garderobę wiatrołapową i wiatrołap powiększyć oraz kuchnię Nie bedzie to miało dla niej żadnego znaczenia, dach już mąż zaprojettował i przeliczył, będzie git

    Mąż ciekawsze daszki przekonstruowwał więc tutaj problemu nie ma Ma być do dach "popisówka" coś jak folder dla klientów- pokaz umiejętności jego firmy, jedynie ti będziemy chyba musieli zrezygnować z marzeń o dachówce- chcemy wszystkie zabudowania na działce nakryć tym samym materiałem, a na dachówkę nas stać nie będzie potem.

    Cytat Napisał bowess Zobacz post
    Pamiętaj, że lukarna wpuszcza mniej światła, dlatego musi mieć większą powierzchnię od połaciówki.

    Mam nadzieję, że wiesz, iż koszt budowy podany na stronie nie ma za wiele wspólnego z realnymi kosztami budowy domu tak dużego i o skomplikowanej bryle.
    Bowess- jak pisałam, projekcik indywidualny Dziękuuję za podpowiedź odnośnie powiększenia lukarny Juz to uwzględniam w zapiskach

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar MadziulaPM
    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Kod pocztowy
    21-500
    Posty
    213

    Domyślnie

    Cytat Napisał venus_genetrix Zobacz post
    Ciężkie działa przy tej krytyce wytoczyłaś.. Czy słusznie? Chyba każdy z nas, kto rozpoczyna budowę od podstaw, dobiera projekt, który się nam się podoba (poza spełnieniem warunków dot. funkcjonalności), więc to chyba rzecz gustu...


    Cytat Napisał venus_genetrix Zobacz post
    Zgadzam się natomiast z tym, że przeróbki tego rodzaju pociągnąć mogą za sobą duże i może do końca nie planowane koszty. No, ale jeśli architekt nie odradziła, i przeliczy na nowo konstrukcję, to chyba ok

    Swoją drogą, sama ciekawa jestem ile takie okrągłe okno kosztuje.. Z pakietem trzy- lub czteroszybowym

    MadziulaPM, życzę wytrwałości w realizacji projektu Będę kibicować

    Od siebie dodam tylko, że przed rozpoczęciem budowy, jeszcze na etapie adaptacji warto przeczytać wątek, który pomoże ustrzec się wielu błędów, które można popełnić nawet o tym nie wiedząc..

    http://forum.muratordom.pl/showthrea...%85dzaniu+domu
    Dzięki Kochana!! Bardzo wsparcie się przyda I konstruktywna krytyka

    Wątek który podlinkowałaś to ostatnio podstawowa moja literatura- przebrnęłam na razie przez 100 stron i niemal wszystko pokrywa się z naszymi doświadczeniami Wiele się nauczyć można dzięki takiej wymianie zmyśli
    Też Cię denerwują te osobiste przepychanki?/ tak strasznie zaśmiecają niekiedy tamten jakże konkretny wątek

    Kosztorys budowy domku ze strony projektu to abstrakcja- to pierwsza prawda z jaką musi oswoic sie inwestor
    Tylko u mnie na szczęście głównym wykonawcą będzie mój mąż "budowlaniec" ;P

    U nas koszty robocizny zejdą najprawdopodobniej do:

    - wykopu koparką ( znajomy współpracujący, polecany przez męża, więc zaproponował nam niziutką stawkę)
    - wylewek miksokretem
    - podłączenia domku do wodociągu - znajomy
    ( hydraulikę maż robi sam)
    - podłączenie do domku "elektryki"
    (instalacja w domku, rozciąganie kabli, puszki tc maż robi sam)
    - elewacja bez ocieplenia ( które zrobimy sami)
    - pensja dla pracowników- pomocników
    i to tyle??
    Wykończeniówkę i większość meli + garderobiane szafy robimy sami.
    Więc to nas ratuje, mamy wstępny kosztorys, ale jeszcze go nie podam- jak już projekt będzie na gotowo i przeliczymy ponownie, to będzie widać lepiej

    Mamy za sobą generalny remont domu- właściwie to 100 letniego drewniaczka, więc zostały oryginalne tylko ściany i cześć podwalin - reszta była do wyrzucenia, od instalacji, wylewek po wykończeniówkę wszystko sami robiliśmy. Już jesteśmy z "budowami" obyci i kosztorys mniej więcej się zgadzał.

    Tylko tutaj inwestycja jest znacznie większa i więcej niespodziewanych kosztów może dojść- a raczej dojdą one na pewno
    Człowiek uczy się na błędach

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar bowess
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    TG
    Posty
    2.049
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    34

    Domyślnie

    Nie ukrywam, że stawiacie sobie naprawdę trudne zadanie, bo wyjściowy projekt jest już duży i skomplikowany, a Wasz będzie miał jeszcze dodatkowe komplikacje dachu, piwnicę, będzie trochę większy w obrysie. Jest to dużo roboczogodzin włożonych w budowę, więc życzę wytrwałości i cierpliwości. Jesteście zaprawieni w bojach, więc temat znacie.

    Parę uwag do projektu.
    Czy dobrze rozumiem, że wyrzucenie z centrum domu łazienki pozwoli na usunięcie jednego komina? To byłoby wskazane. Czy pozostanie kominek? Jeżeli tak to gdzie? Ze względu na ograniczenie liczby kominów praktycznie byłoby w sąsiedztwie kuchni, aby połączyć kanał dymny z kanałem wentylacyjnym kuchni. Z kolei lepiej kominek prezentuje się i pasuje w sąsiedztwie części wypoczynkowej salonu, a nie przy stole jadalnym. No ale u Was przecież kotłownia będzie gdzieś w piwnicy, więc układ kominów się zmieni. A - skoro dom z piwnicą, to i koszt kominów wyższy, bo muszą być po prostu dłuższe.
    Schody - bardzo doradzam dwubiegowe ze spocznikiem zamiast zabiegowych, bo są bez porównania wygodniejsze. Powinny się bez problemu zmieścić. A mąż pewnie wie, o ile łatwiej będzie zrobić szalunek pod schody o regularnym kształcie stopni. No chyba, że chcecie konstrukcję drewnianą, to argument szalunków odpada.
    Poddasze, jak to przy dachu wielospadowym, pod schodzącymi się skosami cudów nie ma. W projekcie zaproponowano garderoby. Powierzchnia podłóg jest duża, ale pełnej wysokości już sporo mniej. O jakiej wysokości ściany kolankowej myślicie? Na stronie projektu nie widzę, ile ma oryginalnie.

    W Klaudii elewacja frontowa w moim odczuciu jest bardzo zdominowana przez garaż. Być może efekt ten potęgują przypory i jasny łukowaty pas u góry ściany. Sugerowałbym jakieś podkreślenie strefy wejściowej i okna kuchennego, żeby trochę to zrównoważyć. No ale to już takie detale rysunkowe są.

    Co do okrągłego okna, to znalazłam inwestora, który robił wyceny podobnego w domu Bilbo:
    Mam wycenę z 3 firm:
    1. 1926,12zł
    2. 3224,78zł
    3. 6409,68zł (3 szybowe)
    Dwaj inni inwestorzy podali ceny 2800 (na profilach Schuco) i 3500 (obustronny brąz), więcej szczegółów nie ma.

    A jaki materiał planujecie na dach? Z blachy w arkuszach będzie dużo odpadu. Same dachówki znacznie droższe nie są, ale przy dachu o takim kształcie dochodzi sporo gąsiorów i łączników, no i odpad też jest.

    Nie bież krytycznych opinii o projekcie do siebie. To zdecydowanie nie są osobiste przepychanki, choć wielu nowych forumowiczów tak to odbiera. Tu wiele osób wyraża wprost swoje osądy, ale są to osądy projektów, czasem duzych błędów funkcjonalnych, często dziko rozszalałych cudów na elewacji, więc przejmować powinien się raczej pomysłodawca styropianowych hocków-klocków, albo autor kompletnie nieustawnej sypialni. Licz się z tym, że na forum trafisz na radykalnego wyrażacza poglądów, który na widok Klaudii napisze "Boże, co za gargamel.", a na widok mojego domu powie "Ale beznadziejny kurnik."

    Jeszcze zapytam o kwestie energetyczne. Myśleliście o energooszczędności? Jakie grubości ocieplenia?
    Z której strony będzie północ?
    Od siebie powiem, że warto otwierać dom na południe, bo przy aktualnym nasłonecznieniu i temperaturze mam wyłączoną podłogówkę - dom się grzeje przez okna. Włączam na noc, jak zapowiadają, że będzie przymrozek.
    A no właśnie. Planujecie podłogówkę, czy klasyczne grzejniki?
    Budujemy domek
    Dziennik budowy
    Komentarze do dziennika
    Bez linków zewnętrznych, proszę

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Mój dom ma wyłączone ogrzewanie od kilku dni, słońce nagrzewa go do 22 stopni w ciągu dnia.
    Czterospadowy dach = mało miejsca na poddaszu, problemy z meblowaniem, wysokie koszty obróbek k-g.

    Ten dom będzie po prostu bardzo drogi w realizacji w porównaniu z prostszymi bryłami z dwuspadowym dachem.
    Jak kogoś stać - nie ma sprawy, niech buduje. Ale wy już na etapie szkiców rezygnujecie z dachówki na dachu. A co będzie dalej? Ostrzegam, byście zapatrzeni w ładne wizualki nie zostali z rozpoczętą budową, długami i niewielkimi szansami na rynku nieruchomości na zbycie.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar MadziulaPM
    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Kod pocztowy
    21-500
    Posty
    213

    Domyślnie

    Mie tez chwilami ten projekcik przeraża, to takie nasze marzenie, by domek był inny niż wszystkie wokół, taki nasz Oj właśnie te roboczogodzinki mnie troszkę przerażają, ale mam nadzieje,że wytrwamy w dobrym względnie zdrowiu psychicznym

    Dzielimy murowanie/ budowanie na etapy oddzielone od siebie miesiącami "sezonowej pracy" więc mam nadzieję, na odpoczynek wówczas i większą chęć do pracy- zwłaszcza,że mamy gdzie mieszkać.


    Cytat Napisał bowess Zobacz post
    Schody - bardzo doradzam dwubiegowe ze spocznikiem zamiast zabiegowych, bo są bez porównania wygodniejsze. Powinny się bez problemu zmieścić. A mąż pewnie wie, o ile łatwiej będzie zrobić szalunek pod schody o regularnym kształcie stopni. No chyba, że chcecie konstrukcję drewnianą, to argument szalunków odpada.
    Bardzo podobnie myślimy
    Tak, schody tylko i wyłącznie ze spocznikiem zgadzam się z Tobą- teraz mamy zabiegowe, dość małe, bo inaczej nie mogliśmy ich zmieścić i jest to nie dość, że niewygodne przy wchodzeniu, do tego niebezpieczne przy dzieciach- fatalnie jest coś wnieść/ znieść
    Teraz mamy drewniane mąż zrobił Koszt ich bajecznie tani nam wyszedł nawet do tysiąca się nie zbliżyliśmy ( schody "pełne" . Lecz maja taki minus, iż jednak po kilku latach mogą zacząć skrzypieć i w razie pożaru to dodatkowe źródło "zasilania")
    I fakt, szalunek pod proste równomierne schodki to prostsza sprawa, w dodatku schodki wówczas można wykonać od razu podczas murowania budynku i nie śmigać potem po drabinie podczas budowy poddasza
    Dodatkowo chcemy tak te schody wykonać, by w razie sytuacji, gdy z góry domku nie będziemy musieli korzystać łatwo można było ją "odciąć" i nie ogrzewać, a co się z tym wiąże, przenieść się na dół
    Cytat Napisał bowess Zobacz post
    Poddasze, jak to przy dachu wielospadowym, pod schodzącymi się skosami cudów nie ma. W projekcie zaproponowano garderoby. Powierzchnia podłóg jest duża, ale pełnej wysokości już sporo mniej. O jakiej wysokości ściany kolankowej myślicie? Na stronie projektu nie widzę, ile ma oryginalnie.
    My jesteśmy z tych zakochanych w skosach
    Co do wysokości ścianki kolankowej- muszę spytać męża Projektu orginalnego nie mamy- bedzie to projekt indywidualny inspirowany Klaudią. Nie chcemy robić zbyt dużych pomieszczeń na górze - troszkę nam tutaj nie pasuje zbyt duża nasza sypialnia ale tego nie przeskoczymy niestety.
    Cytat Napisał bowess Zobacz post
    W Klaudii elewacja frontowa w moim odczuciu jest bardzo zdominowana przez garaż. Być może efekt ten potęgują przypory i jasny łukowaty pas u góry ściany. Sugerowałbym jakieś podkreślenie strefy wejściowej i okna kuchennego, żeby trochę to zrównoważyć. No ale to już takie detale rysunkowe są.
    Niestety układ działki, a raczej bliskość lasu wymusza na nas budowę domu z garażem od frontu i wysuniętym-szukaliśmy projektu w którym garaż nie będzie aż tak przytłaczał. Widziałam podobny w realu - nie ma tragedii.
    Jaki Miałabyś pomysł na podkreślenie strefy wejściowej i okna kuchennego?? mi to też sen z powiek spędza wiec baaardzo byłabym wdzięczna za pomoc w poszukaniu inspiracji W tym temacie raczkuję zupełnie

    Jeszcze gryzie mnie te okno narożne- będą to dwa okna na rogu domu słupek by wzmocnić konstrukcję domu- z jednej strony fajne wygląda, nieźle doświetla, lecz jak w użytkowaniu się to spisuje- nie mam pojęcia

    Dzięki za pomoc w rozeznaniu się dot. okna okrągłego- jednak to znacznie przekroczy planowany budżet na te okienko Będzie prostokątne

    Przepraszam za potoczne określenie- oczywiście dach planujemy pokryć blachodachówką z Blach Profilu- gammę, Ta blachę mamy po super cenie, jest dość dobra, porównywalna do Ruukki.
    Dokładniej będzie to pełne deskowanie, papa a następnie blachodachóweczka.

    Orientacja w przestrzeni:
    północ- od drogi- kuchnia, wjazd do garażu nasz pokój na poddaszu - okno a raczej drzwi balkonowe
    wschód z lewej strony- garaż, schody na poddasze będzie poranne słonko doświetlało nasza łazienka i garderoba, pokój córci lub synkaod tej strony będziemy graniczyć z domkiem teściowej, domek jest niski, wiec nie będzie zabiera światła na poddaszu
    południe- salon , częściowo jadalnia jeśli powiększymy wykusz i dodamy okna po jego bokach, garderoby na poddaszu i solary od tej strony zacznie się cześć "ogrodowo-rekraacyjna", pralnia w części garażowej ma mieć też na południe okienko
    zachód - z tej strony 12m od domu jest lasek sosnowy z kilkoma dębami- może dodamy jeszcze okno jedno do salonu od tej strony, jadalnia, jedno z okien w kuchni by wyglądało jak narożne - ze słupkiem w rogu- byłyby to dwa okna zbliżone do siebie ( południe i zachód), na poddaszu łazienka dzieci, pokoje dla synka/ córki i maleństwa o które chcemy się starać po wprowadzeniu się do domku oraz w naszym pokoju- w garderobie

    Układ był bardzo starannie przemyślany- właśnie jak Piszesz, by w południe słonko nam zimą grzało domek - super,że u Ciebie sie to sprawdza dzięki za podzielenie się wrażeniami

    Może Masz jakieś pomysły na ulepszenie??
    Dzięki za rady Mam nadzieję,że zagoszczę się na forum i uodpornię troszeczkę
    Ostatnio edytowane przez MadziulaPM ; 26-02-2014 o 10:53

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar MadziulaPM
    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Kod pocztowy
    21-500
    Posty
    213

    Domyślnie

    Ogrzewanie
    dół- podłogówka + grzejniczki, raczej na całej powierzchni parteru płytkim nie licząc gabinetu, by uzyskać efekt "piecyka kaflowego" spiżarka nieogrzewana, w garażu ogrzewanie koniecznie i grzejniki w piwnicy być może- tutaj zastanawiamy się jak to rozwiązać, ma być tam kuchnia - piec do pieczenia chleba kocham chlebek piec w domu moich rodziców taki jest i do nich jeżdżę na pieczenie gdy czasu troszkę jest
    W pomieszczeniach na poddaszu zapewne tradycyjne grzejniki- oczywiście w łazienkach dodatkowo podłogówka.
    Kominek z płaszczem wodnym dodatkowo z systemem nawiewowym chyba będzie- na dogrzanie delikatne w chłodniejsze letnie/ wiosenne/ jesienne wieczorki gdy w kominku będzie ogień trzaskał
    Teraz często rodzinnie siadamy sobie przy piecyku w kotłowni i patrzymy na ogień- takie odchyliki
    A dziś właśnie mąż wozi z lasu brzezinkę - piękne baliczki- do przyszłego kominka Akurat pięknie przeschną do tego czasu

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar MadziulaPM
    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Kod pocztowy
    21-500
    Posty
    213

    Domyślnie

    Jesteśmy na etapie kombinatoryki kominowej Trafiłaś więc idealnie!!
    Kotłownia będzie pod częścią salonową/ holem na ścianie salon-gabinet ma być kominek- tam też komin.
    Architektka proponowała opcję komina w podcieniu by z drugiej strony zrobić grill- lecz mamy dużą działkę i altankę z grilem/wędzarnią planujemy z boku kiedyś tam jak odpoczniemy do budowy domku i zbierzemy na to środki
    Dodatkowo moim zdaniem komin taki to dodatkowe źródło ciepła w domku wiec warto go otoczyć pomieszczeniami

    Co do wentylacji kuchni to rozważamy 3 opcje
    -komin w kuchni- gdzieś w okolicy półwyspu na którym ma być kuchenka gazowa ( między kuchnia a jadalnią)
    - komin na ścianie między kuchnią a spiżarką - tylko nie mam pojęcia jak tu by wyglądało podpięcie okapu do tego komina, bo okap na półwyspie miałby być, a na ścianie spiżarkowej pełna zabudowa- lodówka, szafka, piekarnik etc.)
    -i ostatnia która raczej pozostanie- kominek wentylacyjny w dachu co ostatnio zaproponował mąż i ta opcja raczej zostanie ( boje się zagracenia przestrzeni i mniejszej ustawności mebli w kuchni ze względu na komin- teraz mam i psioczę na niego strasznie

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar MadziulaPM
    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Kod pocztowy
    21-500
    Posty
    213

    Domyślnie

    Co do energooszczędności to :
    • ocieplenie zapewne 20cm styropianu - edti., 15 cm grafitowego styropianu ( wełna niestety dużo drożej wychodzi ) dokładne na dach szukamy dobrego docieplenia wełna + papa to dośc dobre rozwiązanie, ale tutaj czytamy i szukamy dalej.
      Na pewno strop chcemy możliwe docieplić
    • rekuperacja (edit. w zalezności od możliwości finansowych- tutaj zasnatawiamy sie nad tą opcją i czytamy)
    • kominek z płaszczem wodnym podłączony tak by można było w letni chłodniejszy wieczór gdy będziemy palić w kominku przy okazji nagrzać też wodę z systemem odzysku ciepła z dymu w kominie i ogrzewaniem nawiewowym (o ile wystarczy środków, edit. z tym nawiewem to jeszcze myślimy nad tym)
    • solarki Veluxa- wyglądają jak okna dachowe i mają być umieszczone przy oknach dachowych od południa (edit. tutaj zastanawiamy się nad kosztami i efektami- zobaczymy jak wyjdzie / czy wyjdzie)

    Znajomy instalator namawia nas na pompę ciepła do ogrzewania wody, lecz zużycie prądu jest jednak dość duże + w regionie gdzie domek będziemy budować normalne są przerwy w dostawie prądu:/
    • odzysk ciepła z dymu w kominie
    • wymiennik powietrza dodatkowo mąż myśli by rury ułożyć przy fundamentach- powietrze dodatkowo zimą się ogrzeje, latem ochłodzi- tylko tutaj zastanawiam się, czy jest sens przy reku, a dodatkowo jeśli coś się "zagrzybi" to jednak chemia do oczyszczania nie jest neutralna
    • Mężuś mój tez coś kombinuje by rurki pexalowe położyć pod blachą - blachodachówką by można było latem i w ten sposób wodę ogrzewać, schładzając jednocześnie poddasze. Działo by to głównie grawitacyjne. Na poddaszu byłby spust do opróżniania rurek na czas zimy.
    Ostatnio edytowane przez MadziulaPM ; 27-02-2014 o 13:30

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar MadziulaPM
    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Kod pocztowy
    21-500
    Posty
    213

    Domyślnie

    co do finanso- oszczędności i obniżenia kosztów eksploatacji domu to planujemy

    • oczyszczalnię ścieków ze zbiornikiem wody do podlewania trawniczka- rabatek
    • opał ze źródeł odnawialnych planujemy - wierzba energetyczna, owies etc. to w kwestii obniżenia kosztów ogrzewania w sytuacji niemal idealnej być może dojdziemy do sytuacji takiej, iż opał będzie wynosił tyle co koszt jego samodzielnego wyprodukowania ( rębak i do lasku który od zakrzewienia ogromnego nazywany jest "zarośla", kawałek łąki na terenie podmokłym- przy rzece, idealny na wzrost wierzby energetycznej, gospodarstwo rolne - owies)
    • Mąż kombinuje z wiatrakiem bądź innym źródłem prądu, lecz tutaj jest to już bardzo droga kwestia - i ogromna papierologia. Do tego nigdzie nie mogę znaleźć konkretnej odpowiedzi na temat negatywnego wpływu na ludzi w pobliżu. Wiatrak raczej miałby być niewielki, na potrzeby domowe. To kwestia późniejsza.


    Może coś jeszcze nam wpadnie do głowy

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar MadziulaPM
    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Kod pocztowy
    21-500
    Posty
    213

    Domyślnie

    Chcemy położyć okablowanie do domku inteligentnego- jak będzie nas stać - będzie jak znalazł
    Z innych instalacji ważniejszych:
    • odkurzacz centralny
    • winda do spiżarki z dolnej spiżarki w piwnicy pod kuchnią i spiżarką parterową w której będą przechowywane warzywka okopowe i słoiki, oraz inne większe rzeczy na co dzień niepotrzebne. ( edit. metoda wykonania- chałupnicza)
    • zsyp na brudną odzież z naszej łazienki na poddaszu do pralni( niestety z łazienki dzieci nie ma jak, ale to już sobie przeniesiemy (edit. metoda chałupnicza- rura z szafeczką

    co do finanso- oszczędności i obniżenia kosztów eksploatacji domu to planujemy
    • oczyszczalnię ścieków ze zbiornikiem wody do podlewania trawniczka- rabatek
    • opał ze źródeł odnawialnych planujemy - wierzba energetyczna, owies etc. to w kwestii obniżenia kosztów ogrzewania w sytuacji niemal idealnej być może dojdziemy do sytuacji takiej, iż opał będzie wynosił tyle co koszt jego samodzielnego wyprodukowania ( rębak i do lasku który od zakrzewienia ogromnego nazywany jest "zarośla", kawałek łąki na terenie podmokłym- przy rzece, idealny na wzrost wierzby energetycznej, gospodarstwo rolne - owies)
    • Mąż kombinuje z wiatrakiem bądź innym źródłem prądu, lecz tutaj jest to już bardzo droga kwestia - i ogromna papierologia. Do tego nigdzie nie mogę znaleźć konkretnej odpowiedzi na temat negatywnego wpływu na ludzi w pobliżu. Wiatrak raczej miałby być niewielki, na potrzeby domowe. To kwestia późniejsza - jeśli w ogóle

    Może coś jeszcze nam wpadnie do głowy
    Ostatnio edytowane przez MadziulaPM ; 26-02-2014 o 19:30

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar MadziulaPM
    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Kod pocztowy
    21-500
    Posty
    213

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Mój dom ma wyłączone ogrzewanie od kilku dni, słońce nagrzewa go do 22 stopni w ciągu dnia.
    Czterospadowy dach = mało miejsca na poddaszu, problemy z meblowaniem, wysokie koszty obróbek k-g.

    Ten dom będzie po prostu bardzo drogi w realizacji w porównaniu z prostszymi bryłami z dwuspadowym dachem.
    Jak kogoś stać - nie ma sprawy, niech buduje. Ale wy już na etapie szkiców rezygnujecie z dachówki na dachu. A co będzie dalej? Ostrzegam, byście zapatrzeni w ładne wizualki nie zostali z rozpoczętą budową, długami i niewielkimi szansami na rynku nieruchomości na zbycie.
    Elfir, Bowess - dzięki wielkie za zaangażowanie w wątku!
    U nas koszty dachu będą obniżone zwłaszcza z powodu- tańszych materiałów ( mąż ma swoich dostawców i wynegocjował naprawdę fajne stawki) dodatkowo robocizna jest niemal gratis- jedynie pensja pracowników.
    Nam się po prostu dwuspadowe daszki nie podobają:/ Mąż kocha robić skomplikowane dachy Koszty jego są nam znakomicie znane i przeliczone.

    Dodatkowo murować dom będzie też mąż, więc tutaj też jedynie koszt materiałów + pomocnicy.

    Pod największymi skosami będą garderoby, więc ustawność pokoi bardzo się nie zmniejszy mam nadzieję, lecz pomyślę nad tym dogłębniej i pomyślę nad ustawieniem mebli już teraz

    Elfir. my nie rezygnujemy z dachówki ze względu na koszt budowy domu, lecz na fakt, iż w obrębie naszej działki znajdują się jeszcze 4 budynki ( 1 mieszkalny teściowej i 3 gospodarcze) które chcemy przyszłościowo nakryć tym samym materiałem by całość wyglądała estetycznie.
    Wyobraź sobie nakrywanie obórki która nie wiem, czy nie zmieni swego przeznaczenia piękną drogą dachówką
    Dom ok- lecz ze względu na budynki okalające rezygnujemy.
    Za to grubsze krokwie jak i pełne deskowanie umieścimy zapewne na dachu w tym celu, by za kilkanaście- kilkadziesiąt lat gdy trzeba będzie wykonać remont dachu - można było zmienić pokrycie na dachówkę.

    Ceny dachówki przy odjęciu robocizny i kosztach materiałów na poziomie hurtowym są naprawdę nie tak dużo wyższe w naszym przypadku
    Ostatnio edytowane przez MadziulaPM ; 26-02-2014 o 11:25

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar MadziulaPM
    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Kod pocztowy
    21-500
    Posty
    213

    Domyślnie

    Elfirku, dziękuje za rady i troskę Mam nadzieję, iż "nie zje" nas ta budowa doszczętnie
    Wiesz, mi się wydaje, iż nie jest to bardzo skomplikowana bryła- garaż wysuniety, wykusz prostokątny i podcień, to jedyne w bryle zawirowania. Niestety garażu obok zrobić nie możemy ( zbyt daleko trzeba by było do niego "pedałować" a ustawiony centralnie przed domem zasłaniał by go doszczętnie
    To jedyna możliwość. Dach świadomie wybrany
    Bardzo zależy nam na bryle domku i dachu. Mniej istotne jest np. wykonanie glazury- mąż będzie uczył się układać, mój tato pomoże - sam u siebie układał i jest ok Poddasze robiłam z rodzicami- skosy nieziemskie, oraz u nas w naszym domku ( drewniany z wykończeniem GK więc wprawa jest i zawijaski na ścianie nie straszne
    Zamiast tynków chcemy położyć płyty gipsowe wewnątrz domku - tańsze, szybsze, większe pole manewru przy naprawie ( sprawdzone, przetestowane w tym domku).

    Jeżeli opinie na ten temat gdzieś czytałyście- podlinkujcie proszę
    Jeśli jednak zmienimy zdanie co do wykończenia ścian na dole, maż ma robić dach tynkarzowi w następnym sezonie- wyszła propozycja- robociznę, za robociznę Tylko cena i tak wychodzi o wiele wyższa za m2.

    Co do zbytu- nie zamierzamy się pozbywać, gdyż domek będzie częścią gospodarstwa rolnego - z dziada pradziada

    Mamy domek w centrum miasta- w nim teraz mieszkamy, jeśli będzie naprawdę krucho czasowo i finansowo- możemy przenieść się do moich rodziców ( obecnie mają 3 wolne pokoje) lub teściowej której domek będzie się stykał jedna ścianą z naszym ( budowa będzie formalnie jako rozbudowa, więc omijamy kwestię droższego przyłącza elekrycznego) proponowała byśmy u niej zamieszkali na czas budowy by ominąć kwestię dojazdu i by więcej czasu by było na działania- męża firma tam się mieści, wiec byłoby to rozwiązanie dodatkowo odciążające go czasowo- moglibyśmy zaoszczędzić czas i zarobić dodatkowe pieniążki na budowę- z wynajmu.
    Nasz obecny domek byłby idealną stancją 9 mamy tutaj 2 uczelnie wyższe, dom w centrum, wiec wszędzie blisko, dodatkowo są po sąsiedzku 2 szkoły ponadgimnazjalne ( do 5 minut pieszo) i w odległości 15 minut kolejne 2 licea. Sąsiadka w najbliższym czasie otwiera restaurację po sąsiedzku i jej 2 pracownice szukają stancji Mam nadzieje,że źle nie będzie

    Najważniejsze to możliwie zabezpieczyć się na wypadek niepowodzenia - trudności. Wiadomo wszystkiego się nie przewidzi:/

    Oby zdrowie i siły były
    Ostatnio edytowane przez MadziulaPM ; 26-02-2014 o 12:13

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    po co ci grzejniki na parterze, jak planujesz kafle?

    Po co ci kominy, skoro planujesz rekuperację? Jak chcesz ją połączyć sensownie z kotłownią na paliwo stałe?

    Niestety robi się bałagan chciejstw, jedne wykluczają drugie.
    Przy tak skomplikowanym pomyśle na instalacje, nie wiem czy wam 600 tys starczy na stan deweloperski.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 26-02-2014 o 13:18

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar MadziulaPM
    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Kod pocztowy
    21-500
    Posty
    213

    Domyślnie

    Troszkę źle Zorzumiałś- podłogówka pokryta płytkami ( efekt kafli pieckowych wychodzi a grzejniczki małe rozmieszczone strategicznie na "dogrzanie" ewentualnie - drabinkowe w łazienkach, pod oknem w kuchni) sąsiedzi mają w restauracji podłogówkę w całości i... jest za zimno mimo super ocieplenia, dołożyli grzejniki. U nas też jest podłogówka lecz nie na całości - jedynie pokój jest bez rurek i sama podłogówka jakoś nie daje czasem rady: Fakt ,że tutaj za słabo zaizolowaliśmy posadzkę stąd dodatkowa strata ciepła - wiesz świeżaki po studiach sami żeśmy wszystko robili

    Komin do pieca kochana i od kominka to obowiązek no i z tą wentylacją kombinujemy jeszcze - i przeliczamy kwestię reku, ewentualnie ja jeszcze się uczę i dochodzę jak by tu połączyć możliwość reku i grawitacyjnej- coś jak anemostaty do zamykania. Jak napisałam- planujemy, nie zdecydowaliśmy już ostatecznie MA być Może źle się wyraziłam - źle mnie zrozumiałaś

    Chciejstwa maja to do siebie,że są założeniami które weryfikuje życie w dodatku jesteśmy na etapie projektu i decydowania co umieszczamy w naszym domku, co chcemy,a na co nas będzie teraz stać, co możemy zrobić potem, co musimy teraz by potem można było zmodyfikować Dlatego też dziękuje za wszelkie uwagi, rady, podpowiedzi

    Instalacje kładziemy- na zasadzie kable, rurki w ścianie a jak będą fundusze to uruchamiamy.
    Na dom inteligentny na pewno nas nie stać teraz , możliwe, że na początku też bez jednostki od centralnego będziemy.

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony