dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Wady ukryte w budynku mieszkalnym

    Witam!
    Kupiliśmy dom z wadami ukrytymi ( poprzedni właściciele zamaskowali wady) , w najbliższym czasie ma przyjść ekspert i ocenić wady oraz koszt naprawy budynku. I bez problemu znalazłam informacje prawne dotyczące takich sytuacji , jednak najbardziej chciałabym się dowiedzieć jak to wygląda w praktyce. Może znajdzie się ktoś , kto miał już taką sytuację i podpowie jak postępować, by skutecznie wywalczyć od sprzedawcy np.: zwrot kosztów naprawy budynku. Dodam ,że w naszym wypadku to pękające ściany konstrukcyjne, podejrzewamy albo niewłaściwe posadowienie budynku ( budynek stoi na skarpie) albo grunty wysadzi-nowe ,albo... okaże się po wizycie eksperta.
    Z góry dziękuję za odpowiedzi .

  2. #2
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania Avatar eaploilo
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Kraków
    Posty
    3

    Domyślnie

    Niestety miałem podobny problem kilka lat temu. Wtedy korzystałem z pomocy prawnika , ale wracając do mojego doświadczenia... ważne jest w późniejszym postępowaniu, aby owa wada była zgłoszona jak najwcześniej wykonawcy budynku, albo właśnie jak tutaj osoby od której zostało kupione mieszkanie. Poinformuj tą osobę o wizycie biegłego, który będzie oceniał stan domu. Jeżeli nie dojdzie do ugody to opinia biegłego w sprawie daje bardzo wiele.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 23-03-2014 o 13:03

  3. #3

    Domyślnie

    Zbierajcie dowody.. świadków, róbcie zdjęcia usterkom (będą dla sądu), na początek bardzo szczegółowa opinia biegłego nie będzie potrzeba - koszty (sąd i tak powoła biegłego sądowego - będziecie musieli Wy zawnioskować o niego) ale dobrze jest aby jakiś rzeczoznawca budowlany na piśmie opisał jakie wystąpiły wady budynku, jaki nastąpiły skutki i wycenił te wady. Wszystkie pisma wysyłajcie do strony przeciwnej za ZPO (nigdy ustnie)- będzie to dowód w razie ewentualnego sporu w sądzie. Musicie w pismach dość precyzyjnie opisać Wasze żądania.
    W praktyce to wygląda najczęściej tak.... że reklamacje nie są uwzględniane. Wtedy składacie pozew o sądu.
    Pamiętajcie tylko o terminach zgłoszenia wady itp.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Jeśli to nie jest bardzo stary dom, to odszukać projektanta i skierować do niego pismo, aby wyjaśnił przyczyny "wad konstrukcyjnych" budynku - jego odpowiedzialność trwa całe życie (jego).

    Już pomijam to, że razem z domem powinna być przekazana kopia dziennika budowy i projekt budowlany - może się to przydać.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Moka81

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Posty
    3

    Domyślnie

    Witam
    Niestety mam podobną sytuację. Po niecałym roku mieszkania w domu kupionym na rynku wtórnym, w czasie każdej burzy i większego deszczu zaczyna nam lać się na głowę. Dach przecieka w kilku miejscach (przy kominach oknach dachowych) Próbowaliśmy sami to naprawić, niestety chyba jest potrzebny większy remont dachu.
    Też chcemy aby to sprzedający pokrył koszty.
    Na razie robimy zdjęcia, a jeśli chodzi o świadków to nie wiem czy najbliższa rodzina (np. szwagier) się liczy? Jeśli kupowaliście przez pośrednika to proponuję się też z nim skontaktować, on też ponosi jakąś odpowiedzialność za to, co Wam sprzedał.

  6. #6

    Domyślnie

    Nie ciekawe sytuacje Państwo macie dobrze ,że ja budowałem się a miałem zamiar kupić coś .Po przemyśleniu stwierdziłem , że jednak wolę budować się bo wiem co i jak.pozdrawiam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony