dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 26

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie Stropodach odwrócony - czy warto?

    Witam,

    zastanawiam się nad zmianą rozwiązania wykończenia dachów płaskich z mojego projektu.
    Mam 2 takie dachy - jeden 6m2 nad pomieszczeniami ogrzewanymi i 17m2 nad garażem.
    W projekcie miałem:

    -stop żelbetonowy
    -paroizolacje
    -termoizolacje ze stryo 15cm
    -papa/EPDM

    Teraz jednak skłaniam się ku dachom odwróconym i układem:

    -żelbet
    -spadki betonowe
    -2x papa (jaką wybrać? proszę o poradę i firmę/model)
    -XPS 15 cm
    -geowłóknina
    -żwir

    Daszki to attyki więc odwodnienie chcę powierzyć przepustom attykowym Sita Easy.

    Dodam, że na papie od strony domu na pasku o szerokości 30cm chcę dać +/-30 cm XPS a na nim wymurować 3 warstwy klinkieru.
    Tak poleca wykonawca, uniknę w ten sposób ponad 3k za podwieszenia do elewacji.
    Dlatego też dach odwrócony a nie standard ze styropapą i papą wierzchniego krycia.
    Boki attyk i górę ocieplę odpowiednio 10 i 5 cm XPS klejonego do papy.
    Wszelkie uwagi mile widziane.

    Czy takie rozwiązania i zmiana ma sens? Ile miej więcej muszę liczyć PLN na m2?
    Co do obróbek blacharskich na attykach - to jaki tam powinien być układ warstw? Papa, XPS, OSB, blacha?

    pozdrawiam
    Kamil

  2. #2

    Domyślnie

    Widzę, że dużo osób temat przegląda ale odpowiedzi brak.

    Na pewno będzie to dach odwrócony. Pytanie teraz jakie 2 warstwy papy zastosować.
    Jakieś sugestie?

    Na razie myślę nad:

    Papa Icopal Graviflex gr. 4,2
    Papa Icopal Graviflex gr. 5,2

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar tomekwa
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Posty
    1.067
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    A dlaczego do dachu odwróconego chcesz zastosować papę a nie EDPM?
    Dziennik | Komentarze
    Indywidualny projekt, silka + 20 cm 031, pod podłogą 20 cm. EPS100 038.
    Do grzania: ok. 250 m2 podłogówki i ~750 m3.
    WM: Onyx 550 classic. PC: Vitocal 300-G, DZ 4x90m (studnia i rotametry+ ok.60 m dobiegu).
    Kominki w salonie i łazience - dla klimatu.

  4. #4

    Domyślnie

    Bo to także dobre rozwiązanie a daszki mam małe. Z ciekawości - orientujesz się ile wyniósł by mnie EPDM na moje daszki?

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar tomekwa
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Posty
    1.067
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Chyba na Allegro są jakieś. Średnia cena 1 m.kw to ~35 zł. ale sama membrana to nie wszystko. Do montażu często potrzeba specjalnych taśm- nie jestem specjalistą.
    Dziennik | Komentarze
    Indywidualny projekt, silka + 20 cm 031, pod podłogą 20 cm. EPS100 038.
    Do grzania: ok. 250 m2 podłogówki i ~750 m3.
    WM: Onyx 550 classic. PC: Vitocal 300-G, DZ 4x90m (studnia i rotametry+ ok.60 m dobiegu).
    Kominki w salonie i łazience - dla klimatu.

  6. #6

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź. Wysłałem zapytania do kilku firm, zobaczymy co oni na to.
    Podzielę się wiedzą na temat cen jak tylko uzyskam odpowiedzi.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Zdecydowanie papa i grubszy styropian minimum 20 cm. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  8. #8

    Domyślnie

    A czemu nie zastosować jakiejś ciągłej membrany bitumicznej na tym płaskim dachu? Ja planuję wykonać taki właśnie laminat. Z czego, jeszcze nie wiem., ale chcę malować kilkukrotnie i wzmocnić siatką. Na wierzch warstwa ochronna w postaci jastrychu, żwiru i humusu.
    Dylematów mam więcej, ale opiszę je jak kogoś zainteresują. Np. izolacja przeciwodna i termiczna oraz paroizolacja attyki.

  9. #9

    Domyślnie

    panowie, a co powiecie na wykonanie warstwy spadkowej ze styropianu ze spadkiem? odciążyłoby to lekko strop i poprawiło izolacyjność. planuję coś takiego:

    - strop
    - paroizolacja (co zastosować? papa?)
    - styropian ze spadkiem
    - EPDM
    - XPS 15 cm (to nad pomieszczeniami nieogrzewanymi, powinno wystarczyć, żeby temperatura nie spadała tam poniżej zera)
    - żwir, maty rozchodnikowe, płyty chodnikowe
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  10. #10

    Domyślnie

    -strop
    -warstwa spadkowa 0,5 %
    -keramzyt fr. 10-20 mm, kształtujący spadek 2,5-3 %, gr. 5-30cm (wentylowany kominkami, z możliwością odprowadzenia skroplin)
    -jastrych wypełniający powierzchniowo keramzyt
    -paroizolacja
    -styropian EPS 70 2x po 10 cm
    ? teraz nie wiem, ale
    - beton wodoszczelny zbrojony (wylewka z pulpy) , gr. 7 cm
    -membrana zbrojona, asfaltowa
    -Warstwa osłonowa
    - żwir (drenaż) -10 cm
    -geowłóknina
    -humus

    Przy tym układzie zastanawiam się nad wzbieraniem się wilgoci w strefie styropianu i wylewki wodoszczelnej, pod izolacją przeciwwodną.
    Rozwiązaniem byłoby wentylowanie także tej strefy i rowkowanie po wierzchu styropianu.

    -

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał imrahil Zobacz post
    panowie, a co powiecie na wykonanie warstwy spadkowej ze styropianu ze spadkiem? odciążyłoby to lekko strop i poprawiło izolacyjność. planuję coś takiego:

    - strop
    - paroizolacja (co zastosować? papa?)
    - styropian ze spadkiem
    - EPDM
    - XPS 15 cm (to nad pomieszczeniami nieogrzewanymi, powinno wystarczyć, żeby temperatura nie spadała tam poniżej zera)
    - żwir, maty rozchodnikowe, płyty chodnikowe
    czy mój sposób ma sens? chodzi mi generalnie o spadek uzyskany dzięki styropianowi. papa od dołu jako paroizolacja dla tego styropianu wystarczy?
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar tomekwa
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Posty
    1.067
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał imrahil Zobacz post
    czy mój sposób ma sens? chodzi mi generalnie o spadek uzyskany dzięki styropianowi. papa od dołu jako paroizolacja dla tego styropianu wystarczy?
    Jako paraizolacja folia PE i jak napisano pod żwir geowłóknina.

    Cytat Napisał dg1 Zobacz post
    A to co wyczytałem o EPDM to moim zdaniem przerost formy nad treścią. Za drogie.
    A policzyłeś koszty porządnej papy? W moim przypadku różnica w kosztach porządnej papy i membrany to 10% kosztów całego dachu (wraz z obróbkami blacharskimi attyk).
    Dziennik | Komentarze
    Indywidualny projekt, silka + 20 cm 031, pod podłogą 20 cm. EPS100 038.
    Do grzania: ok. 250 m2 podłogówki i ~750 m3.
    WM: Onyx 550 classic. PC: Vitocal 300-G, DZ 4x90m (studnia i rotametry+ ok.60 m dobiegu).
    Kominki w salonie i łazience - dla klimatu.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomekwa Zobacz post

    A policzyłeś koszty porządnej papy?
    A zastosować np. Izobit DK, Dysperbit DN i tak posmarować go z 3-5 razy dodać siatkę? Po prostu, membrana, laminat asfaltowy. To gorsze od papy?
    Ostatnio edytowane przez dg1 ; 17-03-2014 o 10:01

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Złe rozwiązanie! Zbyteczne warstwy. Wentylowanie warstwy pod izolacją cieplną to nieporozumienie. Dostęp pary wodnej do izolacji cieplnej należy odciąć na stropie. Prosto i skutecznie to tak:
    - paroszczelna izolacja papą termozgrzewalną na zagruntowanym stropie,
    - warstwa spadkowa z klinów styropianowych,
    - warstwa izolacji cieplnej np. płyty styropianowe jednostronnie laminowane papą,
    - warstwa hydroizolacji z papy termozgrzewalnej,
    - włóknina,
    - warstwa dociskowa np. żwir płukanka,
    - jak taras użytkowy to na żwirku płytki cementowe lub kamienne.
    Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  15. #15

    Domyślnie

    I bez żadnej wentylacji pod tą papą termozgrzewalną?
    I czemu stosować papę termozgrzewalną? Czy nie lepiej laminaty asfaltowe? Mniejsze ryzyko nieszczelności chyba, ciągła warstwa, prostsze w wykonaniu. Jedynie jakiś konkretniejszy podkład trzeba zrobić.

    Ja bym jednak nie ufał tak tej paroizolacji. Czy nie lepiej wydać trochę więcej na wywiewniki, wyrównywanie ciśnienia pary, tzw, stropodachy częściowo wentylowane, aby uniknąć powstawania pęcherzy pod izolacją? Stropodach odwrócony zabezpiecza przed tym niebezpieczeństwem, bo jest pokrycie izolacją. Nie ma więc skraplania pod papą, a i nagrzewanie mniej intensywne. Ja jednak nie mam przekonania do stosowania XPS na wierzchu. Za drogo i styropian na dachu, ze względów psychologicznych wolę mieć zakryty przed wodą.
    Tak wiec może i powinienem zrezygnować z tej paroizolacji na keramzycie i umiejscowić ją bezpośrednio na stropie. Nie ma to chyba sensu bo mój strop 20 cm betonu wodoszczelnego, jest tak paroszczelny jak folia PE. 0, 2mm. Więc i "oddychanie" będzie mizerne. Para wodna musi ulatywać wentylacją. Ale może jednak? Nie policzyłem ile pary przedostanie się przez strop do keramzytu i dalej na zewnątrz do wywiewników. Trzeba pamiętać, że mniejsza wilgotność w pomieszczeniach mieszkalnych, to możliwe ograniczenie wymiany powietrza i mniejsze straty ciepła przez wentylację. Taka była moja idea. Strop qusi wentylowany.

    To takie rozważania teoretyczne. Szukanie dziury w całym. Ale ten strop pełny z odpowietrznikami, to rozwiązanie jak najbardziej książkowe.
    Nie budzi mojego zaufania strop typowo pełny.
    Ostatnio edytowane przez dg1 ; 16-03-2014 o 20:34

  16. #16

    Domyślnie

    A to co wyczytałem o EPDM to moim zdaniem przerost formy nad treścią. Za drogie.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    To, że strop nie przepuszcza wody wcale nie znaczy, że nie przepuszcza pary wodnej. Oczywiście zrobisz tak jak uznasz za słuszne. Życzę trafnych decyzji. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Maty pod żwirem. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  19. #19

    Domyślnie

    Witam,
    a ja mam taki problem!
    Mam mieć dach odwrócony i planuje go wykonać tak;
    stop teriva
    warstwa spadkowa
    papa x2 lub 3
    geowłoknina
    xps 15-20 cm
    ponownie geo
    żwir, deski tarasowe (jeszcze me plany do tego etapu nie doszły)
    Problem z czego zrobić spadki bo rozpiętość jednego ze stropów jest duża i myślę że konstruktor nie przewidział wylewki spadkowej z betonu! Pomyślałem o wysypaniu keramzytu na to szlichta z zaprawy (max 5cm) i na to dogrzana papa lub spróbować nakręcić samemu keramzyto-betonu? (wiem, że to trudne ale z drugiej strony ten beton nie ma mieć żadnej funkcji nośnej tylko spadkową. Co wy na to,
    Z góry dzięki za pomoc

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Cytat Napisał raftrip Zobacz post
    ... dach odwrócony...
    Jak bęziesz zainteresowany profesjonalnym wykonaniem takiego dachu dam Ci namiar na osobę, która się w takich dachach specjalizuje. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony