dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 45

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kose*

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    10

    Domyślnie Kolektory słoneczne, płaskie czy próżniowe

    Witam,

    to mój pierwszy post na forum, chcę się podzielić swoimi spostrzeżeniami odnośnie porównania kolektorów płaskich i próżniowych.
    Na pytanie, które są lepsze nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jesteśmy instalatorami m.in. kolektorów słonecznych i kwestia wyższości jednych nad drugimi spędzała nam i naszym klientom sen z powiek.
    Aby przekonać się które są lepsze, a raczej jak się zachowują jedne a jak drugie w określonych warunkach, postanowiliśmy na naszym nowym biurze zainstalować oba typy.

    Do celów porównawczych wybraliśmy dwa typy kolektorów próżniowych, jeden w technologii Direct-Flow (przepływ bezpośredni) firmy Hewalex o symbolu KSR10, drugi w technologii Heat-Pipe (rurka ciepła) firmy Hitel model NSC-16 oraz kolektor płaski Firmy Hewalex o symbolu KS200 SLP (w pełni miedziany, układ harfowy, absorber pokryty czarnym chromem). Każdy został podłączony do oddzielnego zasobnika 100 litrów z jedną wężownicą firmy Elektromet. Zdjęcia podglądowe oraz dane techniczne:

    1. Hewalex KSR10



    2. Hewalex KS2000 SLP



    3. Hitek



    Tak jak wspominałem wcześniej każdy jest podłączony do oddzielnego zasdobnika



    Ponieważ mamy za sobą jeden z cieplejszych dni w tym roku ( w Siedlcach było dzisiaj 12 stopni oraz cały dzień było całkowicie bezchmurnie, chcę przedstawić uzyski poszczególnych kolektorów.
    Rano woda w zasobnikach miała po 20 stopni. Pierwsze dane zostały zanotowane około godziny 12.30

    1. Hewalex KSR10





    2. Hewalex KS2000 SLP





    3. Hitek





    Następny pomiar był wykonany po około 2 godzinach czyli ok godziny 14.30

    1. Hewalex KSR10





    2. Hewalex KS2000 SLP





    3. Hitek






    Wnioski:

    Dzisiejsze porównaniu wygrał kolektor płaski, ponieważ nagrzał wodę do 57 stopni (delta T2 37 stopni)
    Drugie miejsce zajął kolektor próżniowy w technologii Heat-Pipe, temperatura wody 52 stopnie (delta 32 stopnie)
    Trzecie miejsce zajął kolektor próżniowy Direct-Flow, temperatura wody 49 stopni(delta T2 29 stopni)

    Jeżeli chodzi o porównanie kolektorów biorąc pod uwagę ich powierzchnie okazuje się, że zwycięzca może być inny:



    Jeżeli weźmiemy pod uwagę przyrost temperatury uzyskanej z 1 metra powierzchni całkowitej kolektora zwycięzcą również jest kolektor płaski, drugi wynik uzyskał Direct-Flow, Trzeci Heat-Pipe.

    Jeżeli natomiast weźmiemy pod uwagę przyrost temperatury uwzględniając 1 metr powierzchni czynnej kolektora zwycięża zdecydowanie kolektor próżniowy Direct-Flow, drugi jest również próżniowy Heat-Pipe, ostatni kolektor płaski.

    Kolejne ciekawe wnioski i porównania wkrótce, zapraszam do dyskusji.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ksr_out.jpg
Wyświetleń:	211
Rozmiar:	62,8 KB
ID:	247158   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	slp_out.jpg
Wyświetleń:	176
Rozmiar:	38,0 KB
ID:	247159   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	hitek_out.jpg
Wyświetleń:	164
Rozmiar:	52,6 KB
ID:	247160   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	inside.jpg
Wyświetleń:	151
Rozmiar:	58,9 KB
ID:	247161  
    Ostatnio edytowane przez kose* ; 09-03-2014 o 19:01

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ekosed Zobacz post
    Kolejne ciekawe wnioski i porównania wkrótce, zapraszam do dyskusji.
    No tak ale zapomnieliście przedstawić kolektor typu direct flow ale oparty na podwójnej rurce próżniowej, są jeszcze kolektory próżniowe z lustrem, tych też nie na w waszym porównaniu.
    Po za tym temat był już wielokrotnie wałkowany tu:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...e-czy-płaskie
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...�cy-się-spór.
    Cytat Napisał Ekosed Zobacz post
    Następny pomiar był wykonany po około 2 godzinach czyli ok godziny 14.30
    I w tym miejscu zaczyna się manipulacja. Manipulacja dla tego, ze pomiary zostały skończone, gdy na kolektory pada promieniowanie prawie prostopadłe. A kolektory są to urządzenia przetwarzające ciepło przez cały dzień, a nie tylko przez część dnia. Moza tez wykonać takie same pomiary w godzinach 8:30- 10:30 i wyniki będą jakże odmienne od tych prezentowanych.
    Zwróć uwagę, że w prezentowanych pomiarach o godzinie 12:30 (choć na elektronice widnieje godź 13:30 to może lepiej ustalić o której promienie padają prostopadle ) KSR nagrzał wodę do 42 stopni, płaski do 50, hitek do 48. gdyby pomiary odbyły się o godzinie 12 (gdzie promieniowanie pada prostopadle ) to wygrał by prawdopodobnie hitek.
    Radzę powtórzyć wyniki ale dla całego słonecznego dnia. Ciekawe o ile będą się różniły od tych prezentowanych tu:
    http://www.słoneczny.com.pl/dylemat.php
    Ale są na pewno cenniejsze bo wykonane w praktyce.
    Ostatnio edytowane przez kolektor1 ; 09-03-2014 o 19:18

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kose*

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    10

    Domyślnie

    No jasne że są inne typy kolektorów próżniowych, płaskich z resztą też. Wybraliśmy kolektory Heat-Pipe, ponieważ jest najczęściej montowanym kolektorem próżniowym w Polsce oraz produkty Hewalexa, firmy której produkty my najczęściej montujemy. Oczywiście można by postawić obok siebie 10 różnych kolektorów i mieć pełen obraz sytuacji ale to już są znaczne koszty. Porównanie pracy trzech zamontowanych kolektorów pozwala zobrazować i porównać działanie dwóch różnych technologii. Która jest lepsza? Nikt nie odpowie na to pytanie. Wszystko zależy do czego ma dana instalacja służyć...

    Cytat Napisał red1980 Zobacz post
    Czy w płaskim czujnik T4 nie jest źle wpięty?
    Słuszna uwaga, czujnik T4 w płaskim na razie nie jest wpięty, pokazuje temp w pomieszczeniu. W przyszłości będzie pełnił inną rolę ale to jest temat rozwojowy.
    Ostatnio edytowane przez kose* ; 09-03-2014 o 20:18

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Nie wiem dla czego nie jest wyświetlana pełna treść, może teraz:

    No tak ale zapomnieliście przedstawić kolektor typu direct flow ale oparty na podwójnej rurce próżniowej, są jeszcze kolektory próżniowe z lustrem, tych też nie na w waszym porównaniu.
    Po za tym temat był już wielokrotnie wałkowany tu:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...e-czy-płaskie

    I w tym miejscu zaczyna się manipulacja. Manipulacja dla tego, ze pomiary zostały skończone, gdy na kolektory pada promieniowanie prawie prostopadłe. A kolektory są to urządzenia przetwarzające ciepło przez cały dzień, a nie tylko przez część dnia. Moza tez wykonać takie same pomiary w godzinach 8:30- 10:30 i wyniki będą jakże odmienne od tych prezentowanych.
    Zwróć uwagę, że w prezentowanych pomiarach o godzinie 12:30 (choć na elektronice widnieje godź 13:30 to może lepiej ustalić o której promienie padają prostopadle ) KSR nagrzał wodę do 42 stopni, płaski do 50, hitek do 48. gdyby pomiary odbyły się o godzinie 12 (gdzie promieniowanie pada prostopadle ) to wygrał by prawdopodobnie hitek.
    Radzę powtórzyć wyniki ale dla całego słonecznego dnia. Ciekawe o ile będą się różniły od tych prezentowanych tu:
    http://www.słoneczny.com.pl/dylemat.php
    Ale są na pewno cenniejsze bo wykonane w praktyce.
    Cytat Napisał kose* Zobacz post
    Porównanie pracy trzech zamontowanych kolektorów pozwala zobrazować i porównać działanie dwóch różnych technologii. .
    Tak tylko jeżeli będziemy brali różne powierzchnie kolektorów i przedstawiali wyniki to będą one zmanipulowane.
    Dla czego jeden kolektor ma 10 rur a drugi 16 przy podobnej powierzchni apertury jednej rury. Czyli porównuje się wyniki gdzie jeden jest więjkszy o około 0,48 a to już nie jest margines błędu tylko rząd wielkości 0.5
    Ostatnio edytowane przez kolektor1 ; 10-03-2014 o 09:08

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    I widzę, że autorom tego tematu odeszła ochota do dalszej dyskusji jak i przedstawienia realnych wyników.
    Zareklamowali się bo pewnie o to chodziło a realne wyniki już nikogo nie obchodzą. Krzyk powstanie dopiero jak montowane kolektory " nie grzeją

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kose*

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    10

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    I widzę, że autorom tego tematu odeszła ochota do dalszej dyskusji jak i przedstawienia realnych wyników.
    Zareklamowali się bo pewnie o to chodziło a realne wyniki już nikogo nie obchodzą. Krzyk powstanie dopiero jak montowane kolektory " nie grzeją
    Realne wyniki pomiaru z poniedziałku 10.03.14r
    Na sterownikach jest czas letni dlatego różnica 1h
    Kolektory są minimalnie odchylone od południa w stronę zachodu, słońce świeci prostopadle ok 12:45.
    Wszystkie trzy są zamontowane w jednej linii obok siebie pod kątem nachylenia 45%,wszystkie 3 niezależne instalacje mają podobną długość rur solarnych. Zanotowane wyniki:





    Na daną chwilę mogę przedstawiać takie wyniki,niebawem połączymy wszystko do sterownika eKontrol Hewalexu i zainteresowanym damy login i hasło do śledzenia uzysków online.

    Jeżeli chodzi o cenę kolektorów najdroższy będzie Hewalex krs10, cena katalogowa: 2190 Netto
    Najtańszy będzie napewno kolektor płaski, cena katalogowa Hewalexa slp: 1339 Netto
    Cena Hiteka wyniesie mniej więcej 1800 Brutto do zapłaty.

    Czemu akurat porównujemy 10 rur kolektora w technologii Direct flow do 16w technologii Heat-Pipe? o tym napiszę jutro.
    Jutro również zamieszczę nasze wnioski z paromiesięcznej obserwacji.

    Pozdrawiam
    Kuba K.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał kose* Zobacz post
    Na daną chwilę mogę przedstawiać takie wyniki,niebawem połączymy wszystko do sterownika eKontrol Hewalexu i zainteresowanym damy login i hasło do śledzenia uzysków online.


    Czemu akurat porównujemy 10 rur kolektora w technologii Direct flow do 16w technologii Heat-Pipe? o tym napiszę jutro.
    Jutro również zamieszczę nasze wnioski z paromiesięcznej obserwacji.

    Pozdrawiam
    Kuba K.
    A jednak się pomyliłem co do prezentacji wyników. Czekamy na wnioski, też swoje podam.
    Ostatnio edytowane przez kolektor1 ; 16-03-2014 o 11:39

  8. #8

    Domyślnie

    Czy w płaskim czujnik T4 nie jest źle wpięty?

  9. #9

    Domyślnie

    Proponuje porownac rowniez ceny owych trzech kolektorow - to rowniez ma wazny aspekt przy kupnie.

  10. #10

    Domyślnie

    Na początek bardzo fajny temat, szkoda że wylądował w ogłoszeniach a nie w dziale o kolektorach, na pewno więcej osób odpowiadało by na te porównania.
    Może odniosę się tylko do wspomagania co. ponieważ taki zestaw posiadam ze zbiornikiem Integra 400l ( 300l bufor + 100 cwu. ) i 4 płaskie Hewalexy miedz-alu.

    Czy ja wiem czy tak do końca jest to nieporozumienie?
    Owszem kiedy nie ma słońca i tak trzeba zapalić w piecu, jednak kiedy słońce zaczyna grzać po około 4h bufor osiąga temperaturę około 60 stopni, szybki klik na sterowniku i kaloryfery gorące. Można zapytać dlaczego kaloryfery a nie podłogówka?
    Z obserwacji w naszym domu jasno wynika że wywalenie bufora w podłogówkę powoduje maksymalne szybkie wychłodzenie bufora, woda na powrocie wraca zimna ale to wina słabego ocieplenia podłogi ( 10 cm styropianu ).

    W przypadku odpalenia ogrzewania na kaloryferach sytuacja jest zupełnie inna na początku temperatura dość znacznie spada, ale kaloryfery nie wychładzają się tak szybko jak podłogówka i woda na powrocie jest nadal ciepła. Bufor wolniej się wychładza i ciepła starcza na dłużej.

    Na początku czytając temat byłem przekonany że źle zrobiliśmy instalując płaskie a nie rury, jednak wygląda na to że różnica 1-2 stopni to nie różnica.

  11. #11

    Domyślnie

    kose* - jesteś wielki człowieku. Takich zestawień to nam jak na lekarstwo. Świetna robota obnażająca 90% wywodów na forum jakie to jedne kolektory są ach i och i nawet w nocy grzeją wodę do 80*C a inne to przy lekkim wietrze w upał nawet nie ruszą.
    BRAWO, BRAWO, BRAWO !!!!

  12. #12

    Domyślnie

    I jakby co to jestem zainteresowany loginem do systemu ekontrol.

  13. #13

    Domyślnie

    Uwierz mi po ostatniej aktualizacji ekontrol`a nie jesteś Napisałem w temacie jakie update zrobili

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kose*

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    10

    Domyślnie

    Odnośnie Ekontrola szczerze nie miałem przyjemności bardziej zagłębić się w to narzędzie. Mam nadzieje że ułatwi nam to publikowanie uzysków kolektorów ponieważ na cykanie zdjęć za bardzo nie mamy czasu a i późniejsza obróbka trochę trwa. W przeciągu tygodnia temat powinien być ogarnięty.
    Odnośnie ostatnio wprowadzonych zmian w ekontrolu prosimy o sugestie, postaramy się przekazać je w odpowiednie miejsce.

    marcinbbb od dawna masz zamontowaną instalację? ile osób korzysta u Ciebie z c.w.u. ? jak sytuacja latem, nie występują przegrzewy?

    Nawiązując do dyskusji na temat naszego eksperymentu proponuje dalej kontynuować rozmowę tutaj:

    http://forum.muratordom.pl/showthrea...82askie/page28

    Natomiast jeżeli ktoś będzie przypadkiem w Siedlcach to zapraszam osobiście:

    EKOSED
    ul. Rynkowa 10
    08- 110 Siedlce

    http://www.ekosed.pl
    http://www.ekostudio.net

    Oprócz trzech instalacji kolektorów mamy zainstalowaną małą elektrownie fotowoltaiczną o mocy 1,44 KW oraz powietrzną pompę ciepła więc jest co oglądać. Zapraszam

    Pozdrawiam
    Kuba. K.

  15. #15

    Domyślnie

    Instalacja pracuje od września ubiegłego roku, więc nie było jeszcze takiej sytuacji aby instalacja stanęła. Sposobów na nadwyżki jest kilka, w środku lata można przecież ogrzewać łazienkę, wychładzać nocą kolektory. W najgorszym wypadku córa będzie miała ogrzewaną wodę w basenie.
    Jedyne czego się obawiam to brak prądu ale na to też jest lekarstwo.

  16. #16

    Domyślnie

    Hej, hej miał ktoś z was może styczność z solarami buderusa? Dom już stoi, uchwyty zostały zamontowane podczas zakładania dachu... Byliśmy ostatnio hydrop i mieli całkiem spory wybór solarów, a te wyglądały całkiem korzystnie pod względem ceny, ale nie wiem jak jest z ich wydajnością i funkcjonalnością. Pytałem znajomych którzy maja solary, ale nikt nie mógł mi powiedzieć nic konkretnego bo 'kupili takie jakie im polecono'... A ja chciałbym żeby ta decyzja była nieprzypadkowa i stąd moje pytanie.,

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał matejko Zobacz post
    Hej, hej miał ktoś z was może styczność z solarami buderusa? Dom już stoi, uchwyty zostały zamontowane podczas zakładania dachu... Byliśmy ostatnio hydrop i mieli całkiem spory wybór solarów, a te wyglądały całkiem korzystnie pod względem ceny, ale nie wiem jak jest z ich wydajnością i funkcjonalnością. Pytałem znajomych którzy maja solary, ale nikt nie mógł mi powiedzieć nic konkretnego bo 'kupili takie jakie im polecono'... A ja chciałbym żeby ta decyzja była nieprzypadkowa i stąd moje pytanie.,
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post6570315
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  18. #18

    Domyślnie

    Ja natomiast nie widzę ekonomicznego uzasadnienia stosowania kolektorów paradigmy, które kosztują 2 razy więcej a 2 razy więcej uzysku nie dają. Za cenę samego kolektora konkurencja posiada całe kompletne i dobrze działające zestawy.

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    http://solarthermalworld.org/content...t-cpc-etc-2013
    Strona 16. Porównanie przy różnych temperaturach
    http://paradigma-duel.pl/index.php/a...ziarno-od-plew
    "Dynamiczne roczne porównanie"
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    http://solarthermalworld.org/content...t-cpc-etc-2013
    Strona 16. Porównanie przy różnych temperaturach
    http://paradigma-duel.pl/index.php/a...ziarno-od-plew
    "Dynamiczne roczne porównanie"
    RAPczyn, po co Ty dajesz jakieś porównania z terenu gdzie kolektory w lutym jeszcze grzeją do godziny 17. O tej porze w Polsce jest już noc.
    Pytałem Ciebie już od wielu lat ile ciepła w tym systemie trzeba dostarczyć do instalacji w zimie dla Polskich warunków klimatycznych. Chwalisz się ciągle jakimiś pomiarami, pochwal się i tym. Nie możesz od wielu lat tego zrobić? To jakaś skrzętnie ukrywana tajemnica?
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony