dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 23 z 23
Pokaż wyniki od 441 do 460 z 460

Temat: e4 - pasywnie

  1. #441
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Wekto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    786

    Domyślnie

    Gdyby ktoś potrzebował więcej danych liczbowych aby wyciągnąć jakieś wnioski.

    Podliczniki na dziś:
    Pompa Ciepła uruchomiona 10'2015 (CO, CWU, chłodzenie) 20890 kWh w tym wygrzewanie jastrychu 811kWh
    Automatyka, alarm, kamery itp: 1757 kWh
    Rekuperator: 2703 kWh
    Uzdatnianie wody, pompa głębinowa: 2646 kWh

    Taryfa G12W. Zużycie w taniej strefie 68%, drogiej 32%. Teraz to już nie ma praktycznie znaczenia przy fotowoltaice. Wcześniej w miarę pilnowaliśmy. Pompa Ciepła działała tylko w taniej strefie.

    Czas pracy sprężarki w PC to 7481 godzin. W tym 2661 godzin to praca na rzecz CWU.

    Jeszcze wykres jak zachowuje się ściana z 30 cm ocieplenia (po drugiej stronie nieogrzewane pomieszczenie):


  2. #442
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wekto Zobacz post
    Zużycie energii.
    ....
    Ogrzewanie i chłodzenie domu w przeliczeniu na 1m2 na sezon:
    2018 – 15,36 kWh
    2019 – 13,37 kWh
    2020 – 17,40 kWh
    2021 – 15,71 kWh
    2022 – na ten moment 5,87 kWh (rok temu w tym momencie było 6,76 kWh)
    Tak z ciekawosci, ile wynosi Euco i jak sie to ma do obliczen ozc wykonanych przed rozpoczeciem budowy?

  3. #443
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Wekto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    786

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Tak z ciekawosci, ile wynosi Euco i jak sie to ma do obliczen ozc wykonanych przed rozpoczeciem budowy?
    Nie znalazłem na szybko wyliczeń projektowych. Pamiętam, że wyliczona wartość to coś poniżej 14kWh/m2/rok. W samym projekcie budowlanym do pozwolenia znalazły się błędne wyliczenia o których pisałem na początku tego tematu.

    Po 5 latach wyniki ogrzewania i chłodzenia to te które podałem wcześniej. Przypomnę, że nie mam ciepłomierza i wyniki są wyliczone. Biorę pod uwagę katalogowy COP pompy, wskazanie podlicznika i podział czasu pracy sprężarki na CO i CWU. Rzeczywiste wyniki są dla temperatury 20-21 czyli wyższej niż liczona. Upraszczając, że 1oC to około 8% więcej energii na ogrzewanie to wychodzi, że średnio z 4 sezonów na ogrzewanie i chłodzenie 14,32 kWh/m2/rok. Tutaj jeszcze jedna uwaga. To podlicznik a nie wprowadzona energia do ogrzania i chłodzenia. Działają pompki obiegowe w trybie kontroli temperatury podłogówki, działa elektronika itp.
    2018 – 15,36 kWh
    2019 – 13,37 kWh
    2020 – 17,40 kWh
    2021 – 15,71 kWh

    Rekuperator pobrał średnio w przeciągu ostatnich 6 lat (od momentu włączenia) około 1,3kWh/m2/rok.
    Wymogi sprawności rekuperacji dla NF15 to minimum 90%. Tak było do czasu awarii płyty głównej rekuperatora. Teraz jest 80% (dane wyciągane bezpośrednio przez modbusa). To jedna z przyczyn dla których nie poleciłbym już AirPacka. Czy było faktycznie 90% czy może tak pokazywał sterownik z dedykowanym dla mnie oprogramowaniem które było zainstalowane po kilku moich reklamacjach?

    Podgrzanie ciepłej wody to średniomiesięcznie 99kWh (okres ostatnich 5 lat) dla 3-4 osób. Codziennie minimum 1*wanna + prysznice.

    Dziś prawdopodobnie nie przeszedłbym Blower Door Testu. Szczelność budynku zapewnia min. warstwa tynku wewnętrznego. Dom osiadał i pojawiły się pęknięcia. Niewielkie ale wszystko ma tutaj znaczenie. To co się uda naprawię przy odświeżaniu pomieszczeń. Zresztą do dziś każdy wywiercony otwór dość dokładnie uszczelniam silikonem/akrylem. Co jakiś czas trzeba powiesić jakiś obrazek czy coś podobnego.

  4. #444
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wekto Zobacz post
    .... Upraszczając, że 1oC to około 8% więcej energii na ogrzewanie to wychodzi, że średnio z 4 sezonów na ogrzewanie i chłodzenie 14,32 kWh/m2/rok. Tutaj jeszcze jedna uwaga. To podlicznik a nie wprowadzona energia do ogrzania i chłodzenia. ......
    2018 – 15,36 kWh
    2019 – 13,37 kWh
    2020 – 17,40 kWh
    2021 – 15,71 kWh

    .......
    Jakby nie liczyc daleko do parametrów domu pasywnego. Przed kliku laty powiedziałem to w rozmowie tel. i jak widac miałem rację i to bez obliczeń. Dla przypomnienia mówimy o warunku Euco<=15 kWh/m2*a lub drugi bez porównania trudniejszy do uzyskania Fihl,a<= 10W/m2

  5. #445
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Wekto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    786

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Jakby nie liczyc daleko do parametrów domu pasywnego. Przed kliku laty powiedziałem to w rozmowie tel. i jak widac miałem rację i to bez obliczeń. Dla przypomnienia mówimy o warunku Euco<=15 kWh/m2*a lub drugi bez porównania trudniejszy do uzyskania Fihl,a<= 10W/m2
    Pamiętam, że na ogrzewanie dla temperatury pomieszczeń 20oC podawałeś wartości "bliższe 60kWh/m2/rok". To oczywiście bez obliczeń ale "na Twoje oko i Twoje doświadczenie". W praktyce po 5 latach średnio zeszliśmy na ogrzewanie i chłodzenie do trochę więcej niż 14kWh/m2/rok.

    Nie muszę więc zaklinać rzeczywistości i naginać cyferek. Certyfikat jest a droga do niego opisana jest w tym dzienniku. Obliczenia się potwierdziły. Co udało mi się przez ten czas zliczyć, spisać to wrzuciłem powyżej. Każdy sam może sobie na tej podstawie wyciągnąć wnioski, czy opłaca się i jak bardzo budowa domu pasywnego.

    Dodam jeszcze, że pomimo dużej kubatury, dużej powierzchni do ogrzewania to dzięki standardowi pasywnego i zastosowanej pompie ciepła instalacja fotowoltaiczna nie przekracza progu 10kWp. To ważne dla rozliczeń w systemie net-meteringu gdzie jest to próg opustu 30%. Dzięki temu zostajemy w prosumenckim opuście 20% przez 15 lat. Dzięki temu mamy dom plusenergetyczny przy stosunkowo niedrogiej instalacji pv.

    Co dalej? Jak wspomniałem nasza instalacja pv jest trochę eksperymentalna (długi łańcuch, 3 kierunki itp.). Przeznaczony pod pv dach płaski pod instalację jest już wypełniony. Trochę modułów zamontowanych jest na dachu skośnym. Jest tam jednak jeszcze miejsce na minimum 10kWp. Czyli rozbudowa jeśli pojawi się elektryk w garażu. Może w końcu GWC do wentylacji. Żaluzje fasadowe. Uszczelnienie budynku przy odświeżaniu/malowaniu. Wszystko to można zrobić choć nie jest to już niezbędne. Komfortu mieszkania to zbytnio nie poprawi. Jest dobrze i chyba o to chodziło

  6. #446
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.437
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    @Wekto
    nie czytalem całego wątku, ale czemu nie wykonałeś GWC? Co Ci wyszło z rozważań: nieopłacalność, trudność techniczna, inne powody?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  7. #447
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Wekto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    786

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    nie czytalem całego wątku, ale czemu nie wykonałeś GWC? Co Ci wyszło z rozważań: nieopłacalność, trudność techniczna, inne powody?
    Myślę, że priorytety, finanse i po części trudności techniczne. GWC miało być zrobione już po wszystkich innych niezbędnych pracach. W domu wszystko jest gotowe. Jest zamontowana i ocieplona przepustnica. Jest ocieplone w pomieszczeniu technicznym orurowanie schodzące pod posadzkę i dalej z wyprowadzeniem poza fundament budynku. Nawet termometry są w odpowiednich miejscach aby ewentualnie coś tam mierzyć.
    W trakcie budowy musieliśmy zmienić lokalizację studni głębinowej. Nitka wodna do kolejnej studni przechodzi teraz tuż przy fundamencie. Do tego w poprzek ewentualnego GWC jest już zrobiona pod ziemią instalacja rozsączająca do deszczówki. W sumie wszystko dałoby się zrobić i teraz. Delikatnie ale dałoby się. Na Tichelmanna nie mam miejsca ale na pojedynczą rurę znalazłoby się. Może jednak żwirowy.

    Decyzję o GWC zostawiłem i może do niego wrócę. Chciałem najpierw sprawdzić jak będzie działało chłodzenie pasywne przez podłogówkę. Sprawdza się. Czasami tylko robi się niekomfortowo w domu (powyżej 24oC). Pobór prądu przez rekuperator to głównie grzałka zimą. Motywacja aby rozkopać ziemię wokół domu, wydać trochę kasy jest coraz mniejsza. Prąd z pv, działające chłodzenie. Gdzieś wcześniej już pisałem aby robić wszystko od razu póki jest siła i chęci. Bo później jak już się zamieszka to jest z tym dokańczaniem rzeczy różnie. I to się kolejny raz sprawdziło

  8. #448
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Wekto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    786

    Domyślnie

    Nie mam ciepłomierza który dokładnie pokazałby ile energii jest przekazane do ogrzewania. Przypomniałem sobie, że Nibe w pewnej aktualizacji oprogramowania wprowadził... licznik ciepła. Co prawda później się chyba z tego wycofali twierdząc, że taka użyteczność nie miała się pojawić w tym sofcie. Jednak pc liczy wiedząc jaki jest przepływ i jaka temperatura czynnika.
    Aktualizacja została przeze mnie wgrana na początku stycznia 2020 roku. Czyli można przyjąć, że jest to suma z 3 lat.

    Wychodzi na CO 14,69kWh/m2/rok i 275kWh/miesiąc na CWU. CO dla temperatury o 1oC wyższej zimą niż obliczeniowa (czyli 13,6kWh/m2/rok dla 20oC) plus chłodzenie pasywne. Za to bez zużycia na pompki obiegowe i elektronikę. Do tego wentylacja 1,3kWh/m2/rok i wychodzi Euco=14,9kWh/m2/rok. To takie trochę akademickie liczenie potwierdzające NF15 .

    Grzałka przy CWU włącza się okresowo przy przegrzewie zasobnika (legionella). Te kilka kWh na CO to musiały być moje zabawy z ustawieniami pompy. Normalnie grzałka do CO jest zablokowana.














  9. #449
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wekto Zobacz post
    Pamiętam, że na ogrzewanie dla temperatury pomieszczeń 20oC podawałeś wartości "bliższe 60kWh/m2/rok". To oczywiście bez obliczeń ale "na Twoje oko i Twoje doświadczenie". W praktyce po 5 latach średnio zeszliśmy na ogrzewanie i chłodzenie do trochę więcej niż 14kWh/m2/rok.

    Nie muszę więc zaklinać rzeczywistości i naginać cyferek. Certyfikat jest a droga do niego opisana jest w tym dzienniku. Obliczenia się potwierdziły. Co udało mi się przez ten czas zliczyć, spisać to wrzuciłem powyżej. Każdy sam może sobie na tej podstawie wyciągnąć wnioski, czy opłaca się i jak bardzo budowa domu pasywnego.

    .....
    Nie traktuj mojej wypowiedzi jako krytyki rozwiazan w twoim domu i parametrów w nim osiągnietych. Chodzi mi tylko o sprawę rzeczywistych parametrów i dokladnosci mojego szacowania. Mylisz Euco z Ekco. Te 60 kWh to własnie Euco a te 14 czy 15 kWh to Ekco+Ek(chłodzenie). Nie znam dokładnie proporcji jednego i drugiego zuzycia ale mozna przyjąc ze Ekco jest conajmniej 2 razy wieksza od Ek chłodzenie to mnoząc przez SCOP ok 3,5 * 10 kWh/m2*a (to szacunek dla CO) wychodzi ok 35 kWh/m2*a na ogrzewanie. Dom miał byc pasywny czyli Eu <=15 kWh/m2*a. Nie jest i nie było na to zadnych szans w fazie projektu i obliczen wykonanych przez o ile pamietam audytora z uprawnieniami banku (mogę sie mylic, klika lat upłyneło). Oczywiscie SCOP przyjałem orientacyjnie, kazdym razie pomyliłem sie mniej wiecej tyle ile wynosi róznica rzeczywistego zapotrzebowania z warunkiem dla domu pasywnego. Pomyliłem sie bo jedynie szacowałem bardzo zgrubnie i zadnych obliczen nie było. Wielkosc tej pomyłki jest tez uzalezniona od proporcji wielkosci energii na grzanie i chłodzenie, jezeli wiecej było na grzanie niz chłodzenie (wiecej niz 2 razy) to pyłka bedzie jeszcze mniejsza.

  10. #450
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Wekto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    786

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Nie traktuj mojej wypowiedzi jako krytyki rozwiazan w twoim domu i parametrów w nim osiągnietych. Chodzi mi tylko o sprawę rzeczywistych parametrów i dokladnosci mojego szacowania. Mylisz Euco z Ekco. Te 60 kWh to własnie Euco a te 14 czy 15 kWh to Ekco+Ek(chłodzenie). Nie znam dokładnie proporcji jednego i drugiego zuzycia ale mozna przyjąc ze Ekco jest conajmniej 2 razy wieksza od Ek chłodzenie to mnoząc przez SCOP ok 3,5 * 10 kWh/m2*a (to szacunek dla CO) wychodzi ok 35 kWh/m2*a na ogrzewanie. Dom miał byc pasywny czyli Eu <=15 kWh/m2*a. Nie jest i nie było na to zadnych szans w fazie projektu i obliczen wykonanych przez o ile pamietam audytora z uprawnieniami banku (mogę sie mylic, klika lat upłyneło). Oczywiscie SCOP przyjałem orientacyjnie, kazdym razie pomyliłem sie mniej wiecej tyle ile wynosi róznica rzeczywistego zapotrzebowania z warunkiem dla domu pasywnego. Pomyliłem sie bo jedynie szacowałem bardzo zgrubnie i zadnych obliczen nie było. Wielkosc tej pomyłki jest tez uzalezniona od proporcji wielkosci energii na grzanie i chłodzenie, jezeli wiecej było na grzanie niz chłodzenie (wiecej niz 2 razy) to pyłka bedzie jeszcze mniejsza.
    Doskonale Cię rozumiem i nie traktuję tego jako krytyki. Zajmujesz się tą tematyką zawodowo i podchodzisz do tego profesjonalnie. Dlatego min. umieściłem tutaj wszystkie dane liczbowe jakie udało mi się zebrać. Z tego można już w znacznym stopniu wyliczyć stosowne wskaźniki czy wyciągnąć wnioski dotyczące domu pasywnego. Samej jednak terminologii nie znam tak dobrze jak Ty więc postaram się rozszyfrować co napisałeś posiłkując się min. dokumentacją programową NF15. Szacowałeś Euco tego domu na jakieś 60kWh/m2/rok. Według obliczeń projektowych było to coś około 14kWh/m2/rok.

    To Twój wpis sprzed kilku lat i rozumiem, że chcesz po prostu po tych kilku latach sprawdzić jak to wyszło od strony praktycznej.

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Ja jednak dalej podtrzymuję swoje zdanie na temat Eu tego domu. Czas pokaze czy miałem rację, sądze ze gdyby nie NF15 wyniki byłyby nieco inne. Zadział tu efekt samospełniającej sie przepowiedni, czyli słuchający usłyszał to co chciał usłyszeć. Naprawdę bardzo cieżko jest zejsc poniżej 15 kWh/m2 w tej technologii budowania, biorąc pod uwagę obowiązujące normy. W kazdym razie zycze powodzenia.
    Popraw mnie proszę jeśli się mylę. Energia końcowa Ek to energia którą należy kupić/dostarczyć do granicy domu z zewnątrz. W moim przypadku będzie to energia elektryczna zasilająca pompę ciepła zliczana podlicznikiem (to jeśli chodzi o CO i chłodzenie). W przeciągu 5 lat było to 7827 kWh czyli rocznie na m2 wychodzi 4,5kWh. Proporcji pomiędzy ogrzewaniem a chłodzeniem nie znam ale chłodzenie jest niewielkie. Do rozdziału zużycia na CO i CWU używam danych jakie mam tj. ilości godzin działania sprężarki ogólnie i na rzecz CWU. Chłodzenie to tylko pompy obiegowe więc tego w ten sposób nie wychwycę.
    Z drugiej strony mam dane z "licznika ciepła" pompy ciepła które podaje, że do budynku, w przeciągu 3 lat, wpompowano 13,6kWh/m2/rok (przeliczając na 20oC). To co wpompowano to Eu - energia użytkowa/użyteczna.



    Teraz należałoby przyjrzeć się więc co oznacza EUco o którym piszemy. Z definicji programu NFOŚiGW jest to:

    wskaźnika rocznego jednostkowego zapotrzebowania na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji (EUco) –obliczony z uwzględnieniem wytycznych z zał. 3 do programu.(...)
    NF15 -EUco≤ 15 kWh/(m2*rok)
    Energia użytkowa na wentylację to 1,3kWh/m2/rok. Energia użytkowa do ogrzewania to 13,6kWh/m2/rok. Czyli w sumie EUco wynosi 14,9kWh/m2/rok czyli jest mniejsze od 15kWh/m2*a stanowiącego granicę dla domu pasywnego w programie NF15.

    Dom miał byc pasywny czyli Eu <=15 kWh/m2*a. Nie jest i nie było na to zadnych szans w fazie projektu i obliczen wykonanych przez o ile pamietam audytora z uprawnieniami banku (mogę sie mylic, klika lat upłyneło).
    Audytor z firmy która uczestniczyła w konsultacjach projektowych budynku a później nadzorowała niektóre aspekty w trakcie budowy. Wcześniej był to natomiast audytor z ramienia biura projektowego który faktycznie nie znał się na domach energooszczędnych i popełnił masę błędów które opisałem. Jego obliczeń w ogóle nie brałem pod uwagę i się tutaj nimi nie posługiwałem.

  11. #451
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Muszę nadrobić Twój dziennik, nie wiem dlaczego na niego nie trafiłem wcześniej.
    Nasze budowy trwały w podobnych latach.

    Muszę skorzystać z Twojej wiedzy dotyczącej wykorzystania ustawienia domu i walki z przegrzewaniem budynku.
    Mam w planach mały domek.
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  12. #452
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Wekto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    786

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaRa Zobacz post
    Muszę skorzystać z Twojej wiedzy dotyczącej wykorzystania ustawienia domu i walki z przegrzewaniem budynku.
    Mam w planach mały domek.
    Korzystaj. Jeśli będziesz miał pytania to pisz śmiało.

    Mamy działkę z wjazdem od południa. Jak przystało na dom pasywny chcieliśmy mieć duże przeszklenia od tej strony (na pewno spadłoby zużycie zimą). Jednak szerokie, zadaszone wejście, duży garaż itp. a do tego dom rozległy, duże drzewa na działce. Nie można było za dużo wykombinować.

    Po czasie okazało się że jest dobrze. Mamy coraz cieplejsze zimy a do tego upały latem. Ogrzewanie to nie problem. Przegrzewanie o którym piszesz to jest wyzwanie. Dlatego ta stosunkowo mała ilość południowych okien okazała się chyba zbawienna. W dzienniku są rzuty, projekt i zdjęcia z frontu więc zorientujesz się o czym piszę.

  13. #453
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Wiem o czym mowa, u mnie większość okien mam skierowane na południe, całe szczęście ze posiadam rolety zewnętrzne w jasnym kolorze.
    Wczoraj było tak ciepło - 9 stopni, że pompa mi nie ruszyła w okienku dziennym.

    Teraz najwięcej przeszkleń skierowałbym na wschód + szerokie okapy dające cień latem.
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  14. #454
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Wekto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    786

    Domyślnie

    Masz już doświadczenie okien południowych+rolety. Jeśli to się sprawdza latem to bym z tego nie rezygnował. Zaoszczędzisz zimą. U nas jest miejsce na powieszenie żaluzji fasadowych. Są skrzynki, zasilanie i sterowanie. Tylko montować. Może kiedyś. Na razie sprawdza się to co jest.
    Poniżej wykresy temperatury wewnątrz od początku zbierania danych w tej postaci tj. końcówka 2019. Dane zbierają dwa czujniki cyfrowe. Jeden zamontowany w łączniku ściennym a drugi położony na komodzie. Oba na wysokości około 1,5m. Temperatura zbierana na parterze gdzie jest otwarta przestrzeń około 100m2.

    [aby zobaczyć dokładniej wykresy można je otworzyć w nowym oknie jako otwórz obraz - prawy przycisk myszy]


  15. #455
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Wekto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    786

    Domyślnie

    Wskazania temperatur na prostej stacji pogodowej w jednym z cieplejszych dni w tym roku. Temperatura zewnętrzna w cieniu.


  16. #456
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Wekto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    786

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Nie traktuj mojej wypowiedzi jako krytyki rozwiazan w twoim domu i parametrów w nim osiągnietych. Chodzi mi tylko o sprawę rzeczywistych parametrów i dokladnosci mojego szacowania. Mylisz Euco z Ekco. Te 60 kWh to własnie Euco a te 14 czy 15 kWh to Ekco+Ek(chłodzenie).
    Cytat Napisał Wekto Zobacz post
    Popraw mnie proszę jeśli się mylę. Energia końcowa Ek to energia którą należy kupić/dostarczyć do granicy domu z zewnątrz. W moim przypadku będzie to energia elektryczna zasilająca pompę ciepła (...)
    Asolt, w czym jest błąd? W Twoich szacunkach, moich obliczeniach czy gdzieś jeszcze?

  17. #457
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar R&K
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    5.062
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    tylko sie przywitam po latach

    gratuluje wynikow ! piekna robota

  18. #458

  19. #459
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Wekto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    786

    Domyślnie

    Ponad 6 lat od przeprowadzki czyli koszty ogrzewania/chłodzenia naszego domu pasywnego.

    Od początku ubiegłego roku przestałem regularnie spisywać cotygodniowe dane z pompy ciepła. Ograniczyłem się do dłuższych okresów a dane z podziałem na poszczególne miesiące przepadają. Zużycie całego domu mam na bieżąco (i archiwalnie) z licznika instalacji fotowoltaicznej.

    Poniższe podsumowanie to głównie wyliczenia z tego do czego mam dostęp (podlicznik i wskazania z PC).


    Od 01.2023 do dziś PC zużyła 3867 kWh. Z tego 55% to ogrzewanie zimą i pasywne chłodzenie latem (w sumie 1,5 sezonu).
    Na ogrzewanie i chłodzenie Pompa Ciepła zużyła więc 2127 kWh. Daje to 21,6kWh/m2 (w dalszym ciągu przyjmuje COP 3,5).
    Czyli na sezon daje to 14,38 kWh/m2

    W dalszym ciągu przy wieszaniu czegoś na kołki to najpierw wypełniam otwory akrylem/silikonem .Jednak szczelność puszcza na pewno przez delikatne pęknięcia tynku. Pojawiły się jakiś czas temu podczas osiadania budynku. Do ogarnięcia podczas odświeżania które nas czeka za jakiś czas (malowanie).

    Poniższej całoroczny wykres temperatury w domu.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	tmp_365.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	44,2 KB
ID:	468605
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	tmp_365.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	12,9 KB
ID:	468604  

  20. #460
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Wekto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    786

    Domyślnie

    Co może się jeszcze przydać jeśli ktoś będzie chciał coś oszacować.

    Ten sam okres tj. od 01.2023 do 03.2024:
    rekuperacja - 485 kWh
    pompa głębinowa plus uzdatnianie wody - 266 kWh

Strona 23 z 23

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony