dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 23
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 458

Temat: e4 - pasywnie

  1. #21
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Wekto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    784

    Domyślnie

    W projekcie mamy dach dwuspadowy skośny 40stopni. W sumie nie jest on jakiś duży. Duże to są tarasy płaskie. Dach skośny zaprojektowany w konstrukcji belek Steico. Czekałem długo, bardzo długo na wycene. Właśnie dzisiaj dostałem i ... czy cena może zabić? Może.

    Mamy dwie połacie po 14,3 m x 7,1 m tj dwie połacie po 100 m2. Bez kominów i innych udziwnień. Powtarzalność wszystkich elementów.
    Cena bez pokrycia (czyli wieźba, izolacja termiczna, płyty gpisowo-włóknowe, membrany, ruszty i co tam potrzeba) to 585 zł w przeliczeniu na 1 m2 połaci.
    Samo pokrycie zewnętrzne i orynnowanie to już w sumie "drobne" (wychodzi 149 zł / m2).

    Mamy już wyjście awaryjne nie wpływające zbytnio na parametry cieplne. Wieźba prefabrykowana. Tylko temat muszę dokładnie przerobić.

  2. #22
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    już też o to pytałem kilku i ponoć się nie opłaca. jak ktoś ma dom parterowy to dają prefabrykat ale poza tym tradycyjna więźba. w domu pasywnym wszystko jest o wiele droższe niż w zwykłym więc trzeba się z tym liczyć. jak w 600tyś sie za to zmieścisz to będzie cud, jak ekipy wszystko będą robić to bańka może na to paść ale na gotowo ze wszystkim jak nic. z tego co fachowcy mówili to ustawienie względem słońca w domu pasywnym jest najważniejsze i największe przeszklenia od południa. a na Twoim przykładzie wystarczy dać więcej izolacji z każdej i elementy lepsze w domu zastosować aby mieć pasywny. to już tego nie rozumiem. skoro słońce nie ma na to wpływu to po co o tym gadają? żeby więcej płacić za drogie okna?

  3. #23
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    jak sie tak dobrze patrzę to mój projekt jest bardzo podobny do twojego tylko mój trochę mniejszy. ale ta sama koncepcja. kto ci projektował? czy sam tak chciałeś?

  4. #24
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Wekto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    784

    Domyślnie

    Dom o parametrach zbliżonych do pasywnego kosztuje więcej. Ale nie sa to jakieś astronomiczne kwoty. Płacisz więcej za izolację termiczną czy okna, W programie NFOŚ pojawiają się wymogi dotyczące elementów instalacji CO, WM, CW. Pojawiają się dodatkowe koszty "papierkologii". Jednak nie może być zasadą, że płacisz za wszystko więcej.
    Działa magiczne słowo "pasywny". Pod to od razu możesz dostać cenę wyższą, często znacznie za prawie to samo. Więc trzeba się pilnować. Pewnie podobnie byłoby z wyposażeniem domu. Klamki też mają być droższe? Nie dajmy się zwariować i strzyc jak owce.
    Czy się zmieszczę w 600k? Nie zmieszczę.
    Co do zysków słonecznych. To nie tak, że ich nie ma i są pomijalne. Zwróć uwagę, że od południa i południowego zachodu mamy jednak przeszklenia na prawie 17m2 (duży fix w narożniku salonu od podłogi do sufitu, okno doświetlające okno i duże przeszklenia przy drzwiach wejściowych).
    W naszym przypadku okna mają taką a nie inną cene (podawałem na początku dziennika) z uwagi na ich współczynniki przenikania ciepła. Są niższe niż oferowane aktualnie standardy. Tyle to się tak zmienia, że to co dzisiaj ma współczynnik Uw<0,8 jutro może być standardem.

    Koncepcja domu podyktowana była przede wszystkim naszymi wymaganiami (praktycznie odrębne dwa lokale mieszkalne i duży garaż) no i zasadami FengShui. Autorzy projektu to "Kasprowicz i Zaremba Architekci"

    Może więcej będzie widać na rzutach (z tym, że są one trochę nieaktualne jeśli chodzi o powierzchnię, układ jednak pozostał bez zmian):









  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wekto Zobacz post
    Z Asoltem sporo przegadałem na temat OZC naszego domu. Ostatecznie nie liczył go. Jednak samo OZC było liczone kilka razy przez różne firmy.
    Ja jednak dalej podtrzymuję swoje zdanie na temat Eu tego domu. Czas pokaze czy miałem rację, sądze ze gdyby nie NF15 wyniki byłyby nieco inne. Zadział tu efekt samospełniającej sie przepowiedni, czyli słuchający usłyszał to co chciał usłyszeć. Naprawdę bardzo cieżko jest zejsc poniżej 15 kWh/m2 w tej technologii budowania, biorąc pod uwagę obowiązujące normy. W kazdym razie zycze powodzenia.

  6. #26
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    aslot a ile przewidujesz? ja myślę że jak 30 będzie to będzie dobrze

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    aslot a ile przewidujesz? ja myślę że jak 30 będzie to będzie dobrze
    A to moze zostawie dla siebie.

  8. #28
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    ty ten dom masz dla trzech rodzin? ogromny jest i myślę że bańka to min za niego będzie jak nie lepiej czyli chyba jesteś jakimś prezesem dużej firmy i stać cię na to i dobrze bo takie domy trzeba budować. w domu pasywnym główne zyski słoneczne mają być od południa i jedno okno to za mało ale od SW też jakieś zyski są więc nie najgorzej. od północy masz 4 okna więc przez nie największe straty ale w takim projekcie muszą te okna być, uważam że z tego nie będzie domu typowo pasywnego tylko co najwyżej prawie pasywny. ale obym się mylił. dziwi mnie że przy takiej wartości domu chce ci się bawić z dofinansowaniem. dostać parę groszy a tyle zachodu i dopieszczanie wszystkiego. żeby spełnić chore wymogi skazujesz się na od razu droższe elementy a bez dofinansowania też zrobisz ciepły domek a o wiele taniej. ale jak cię stać to jestem za i będę kibicować. oby się wszystko udało

  9. #29
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    A to moze zostawie dla siebie.
    czyli pewnie sądzisz że gorszy wynik i nie chcesz stresować WEKTO. ja optymistycznie myślę o 30 ale może się zdarzyć przedział 50-70 taki bardziej prawdopodobny. bryła w pasywnym musi być jak najbardziej zbliżona do prostopadłościanu a w twoim daleko mu do niego. też rozkład pomieszczeń w domu jest określony i z określonymi różnicami temperatury miedzy pomieszczeniami a w twoim kupy się to nie trzyma. najlepiej dobrze wszystko przemyśleć i jeszcze wiele razy analizować żeby się potem nie okazało że nawet na NF40 się nie łapie, bo dotacji nie będzie a wszystko o wiele droższe w domu będziesz miał. ale obym się mylił i żeby się z tego w przyszłości śmiać że głupoty się gadało.

  10. #30
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Wekto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    784

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    W kazdym razie zycze powodzenia.
    Dzięki. Okaże się za jakiś czas. Czy chciałem usłyszeć? Założeniem nie było budowanie domu poniżej 15 kWh. Zresztą rozmawialiśmy o tym. Jeśli by się nie dało i wypadlibyśmy powyżej 15 to po prostu całkiem zrezygnowalibyśmy z programu NFOŚ. Czy moge wierzyć w wyniki jakie mam? Z kilku niezależnych źródeł? Chyba tak. Sam tego nie przeliczę choć zaglądałem w każdy zakamarek ustawień w Audytorze. Opieram się na doświadczeniu ludzi, którzy liczą to od lat. Wiedzą gdzie w Audytorze OZC można popełnić błedy. Będzie 10-20% więcej? Kosztowo 100-200 zł rocznie? Żadna różnica.

  11. #31
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Wekto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    784

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    aslot a ile przewidujesz? ja myślę że jak 30 będzie to będzie dobrze
    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    czyli pewnie sądzisz że gorszy wynik i nie chcesz stresować WEKTO. ja optymistycznie myślę o 30 ale może się zdarzyć przedział 50-70 taki bardziej prawdopodobny. bryła w pasywnym musi być jak najbardziej zbliżona do prostopadłościanu a w twoim daleko mu do niego.
    Kamilb1987b, tak z palca te wartości podajesz ? Tak na oko czy na podstawie hmm.. jakiegoś porównania czy doświadczenia? Zerknij tutaj na forum. Jest sporo dzienników z okolicą 20 kWh. Nie są to domy typowo pasywne. Katalogowce z ponadstandardową izolacją. Zobacz u Konrada jak to wygląda. On sam wie, gdzie można byłoby poprawić wynik. Wyrzucić okno połaciowe i kilka innych elementów. Są też tutaj domy poniżej 15 kWh/m2A. Bryła? To już nie te czasy, gdzie pasywny musi wyglądać jak buda dla psa. Strefowanie temperatury w domu? Owszem, tylko co mam zrobić jak tak jak jest właśnie tak nam się podoba i tak ma być .
    Dzięki bardzo, że jesteś ZA i będziesz dopingował.

  12. #32
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    zobaczyłem stronę twoich architektów i widzę że lubią projektować duże budynki i nowoczesne ale nie pasywne. w budownictwie pasywnym nie wystarczy dać grubo styropianu, nawet metr może być za mało jak dom nie ma zwartej bryły. w domu pasywnym każda część domu musi być jakby niezależna, czyli patrząc na twój projekt powinny być 4 niezależne pomieszczenia i każde od siebie odizolowane, garaż na pewno musi być na swojej konstrukcji odizolowany od reszty domu, na wschodzie kolejne pomieszczenie i poddasze. garaż jest odizolowany więc 3 pozostałe pomieszczenia muszą każde z osobna mieć współczynnik poniżej 15kWh/m2K i z tego to może poddasze spełni ten wymóg bo 45cm wełny chcesz dać więc powinno być ok ale na parterze te pomieszczenia wątpię. wiem że żaden ze mnie specjalista i mogę się mylić. niby wielu to liczyło i oby oni mieli rację. jestem ciekaw jak to z tym będzie gdy będziesz już mieszkać.

  13. #33
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Tu nie chodziło o 10-20 %, ja porównuję wyniki obliczeń z rzeczywistymi zuzyciami, a jest tych porównań coraz wiecej. Naprawdę przypadków, gdy zapotrzebowanie na ciepło okazało sie byc mniejsze od obliczonego w zasadzie mi nie zdarzyło, były przypadki ze zapotrzebowanie było zgodne, na ogół jest ono wieksze o ok 10-15%.
    W rozmowie z Tobą przedstawiłem swoje wątpliwości i dalej je podtrzymuje. To ze klika firm liczyło i wyszło < 15 kWh/m2 nie oznacza obliczenia są zgodne z rzeczywstoscią. Sa na pewno zgodne z wymaganiami NF15 i tyle o nich mogę powiedzeć. Tak faktycznie to pasywny dom ma j-j i jeszcze jeden, ale zapomniałem nicka własciciela. Domy te jednak zdecydowanie róznią sie bryłą i konstrukcją i oraz sposobem ociepleń od tego budynku. takie jest moje zdanie poparte praktyką

  14. #34
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wekto Zobacz post
    Kamilb1987b, tak z palca te wartości podajesz ? Tak na oko czy na podstawie hmm.. jakiegoś porównania czy doświadczenia? Zerknij tutaj na forum. Jest sporo dzienników z okolicą 20 kWh. Nie są to domy typowo pasywne. Katalogowce z ponadstandardową izolacją. Zobacz u Konrada jak to wygląda. On sam wie, gdzie można byłoby poprawić wynik. Wyrzucić okno połaciowe i kilka innych elementów. Są też tutaj domy poniżej 15 kWh/m2A. Bryła? To już nie te czasy, gdzie pasywny musi wyglądać jak buda dla psa. Strefowanie temperatury w domu? Owszem, tylko co mam zrobić jak tak jak jest właśnie tak nam się podoba i tak ma być .
    Dzięki bardzo, że jesteś ZA i będziesz dopingował.
    wybacz nie chciałem cię zdenerwować. tak jak pisałem nie jestem fachowcem w tej dziedzinie, nie porównuj swój dom prawie 400m2 do innych domów 150m2. bryła zawsze będzie mieć znaczenie jeżeli chce się mieć pasywny. że ja nie wierzę w to że uda ci się złapać w ten standard i nawet w NF40 będzie ciężko to nie znaczy że mi się to nie podoba czy coś takiego. moje zdanie jest takie i tyle, wiem że dla ciebie jest one warte tyle co zeszłoroczny śnieg bo po co się przejmować i chwała ci za to. grunt żeby stać przy swoim twardo i bronić. ja projektując swój projekt już chyba z 10raz coś zmieniam, udoskonalam żeby było dobrze i nienagannie a i tak pewnie na tym się nie skończy ale wiem że raczej główna myśl zostaje tylko szczegóły trzeba dopracować.
    kiedy planujesz wbić przysłowiową łopatę?

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wekto Zobacz post
    Kamilb1987b, tak z palca te wartości podajesz ? Tak na oko czy na podstawie hmm.. jakiegoś porównania czy doświadczenia? Zerknij tutaj na forum. Jest sporo dzienników z okolicą 20 kWh. Nie są to domy typowo pasywne. Katalogowce z ponadstandardową izolacją. Zobacz u Konrada jak to wygląda. On sam wie, gdzie można byłoby poprawić wynik. Wyrzucić okno połaciowe i kilka innych elementów. Są też tutaj domy poniżej 15 kWh/m2A. Bryła? To już nie te czasy, gdzie pasywny musi wyglądać jak buda dla psa. Strefowanie temperatury w domu? Owszem, tylko co mam zrobić jak tak jak jest właśnie tak nam się podoba i tak ma być .
    Dzięki bardzo, że jesteś ZA i będziesz dopingował.
    Dobrze ze wspomniałes o domu Konrada, jego przykład swiadczy o tym jak trudno wybudowac murowanca ponizej 15 kWh/m2 i dlatego tez te 13,4 kWh/m2 to tylko pobozne zyczenie bez najmniejszych szans na spełnienie.

  16. #36
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Wekto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    784

    Domyślnie

    Asolt, po prostu robimy swoje. Nie mam powodów aby wątpić w wyliczenia, projekt i realizację planu. Wspomniałem o Konradzie aby pokazać, że z podrasowanego katalogowca można wycisnąc poniżej 20 kWh. To w kontrze do strzelania z palca i pisania o 30 czy 50-70 kWh/m2. Piszesz o najczęstszych 10-15% więcej. Ok, jeśli tyle będzie to tak jak napisałem tragedii nie będzie. W końcu nie budujemy domu z zamiarem pasywnego aby powiesić sobie stosowną tabliczkę na elewacji.

    Kamilb1987b
    , no coś Ty, mnie trudno zdenerwować a przecież tutaj na forum po to się produkuję aby ktoś inny (np. Ty) mógł to skomentować. Gdybym chciał zeszłorocznego śniegu to bym trochę wrzucił wcześniej do lodówki a nie zakładał Dziennika na forum .

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Tu nie chodziło o 10-20 %, ja porównuję wyniki obliczeń z rzeczywistymi zuzyciami, a jest tych porównań coraz wiecej. Naprawdę przypadków, gdy zapotrzebowanie na ciepło okazało sie byc mniejsze od obliczonego w zasadzie mi nie zdarzyło, były przypadki ze zapotrzebowanie było zgodne, na ogół jest ono wieksze o ok 10-15%.
    Tak z ciekawości - zwykle liczysz dla temperatury wewnętrznej 20*C i 24 *C w łazienkach? To 10% czy 15% więcej wynika wg Ciebie z różnicy temperatury czy błędów w trakcie budowy i zastosowanych materiałów o innych parametrach rzeczywistych niż deklarowane?
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  18. #38
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wekto Zobacz post
    Asolt, po prostu robimy swoje. Nie mam powodów aby wątpić w wyliczenia, projekt i realizację planu. Wspomniałem o Konradzie aby pokazać, że z podrasowanego katalogowca można wycisnąc poniżej 20 kWh. To w kontrze do strzelania z palca i pisania o 30 czy 50-70 kWh/m2. Piszesz o najczęstszych 10-15% więcej. Ok, jeśli tyle będzie to tak jak napisałem tragedii nie będzie. W końcu nie budujemy domu z zamiarem pasywnego aby powiesić sobie stosowną tabliczkę na elewacji.
    Konrad nie wycisnął ponizej 20 kWh/m2, choc bardzo się starał. Jezeli chodzi o 10-15% to stosunku do swoich obliczeń, co do sprawdzalnosci obliczen innych niestety nie mam zadnej wiedzy i nie spotkałem sie z tym aby ktos takie dane podawał.

  19. #39
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał imrahil Zobacz post
    Tak z ciekawości - zwykle liczysz dla temperatury wewnętrznej 20*C i 24 *C w łazienkach? To 10% czy 15% więcej wynika wg Ciebie z różnicy temperatury czy błędów w trakcie budowy i zastosowanych materiałów o innych parametrach rzeczywistych niż deklarowane?
    To jest temat na dłuższe rozwazania, ale tak na szybko, mam nadzieje własciciel dziennika sie nie obrazi ze tak odeszlismy od tematu wątku, róznica wynika zapewne z :
    róznic w temparaturach w sezonie grzewczych a sredniej ze stacji meteo,
    I lub II sezonu grzewczego
    zwiększonych błedów wykonawczych niemozliwych do uwzględnienia
    niezgodnosci temperatur wewnętrznych z załozonymi w obliczeniach.
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 21-03-2014 o 22:16

  20. #40
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    kiedyś próbowałem sam OZC robić ale jakieś dziwne rzeczy wychodziły i się nie udało, pewnie coś źle wpisywałem więc na podstawię obliczeń nic nie mogę stwierdzić. co do tego aby stwierdzić czy dom może być pasywny czy nie na pierwszy rzut oka patrzę na bryłę domu, rozmieszczenie okien, ustawienie do słońca i rozkład pomieszczeń i w żadnej z tych kwestii twój projekt mi nie odpowiada a to w tym standardzie są istotne elementy. i uważam że nie każdy dom może być pasywny, energooszczędny tak ale pasywny nie. przecież pasywny nie wymaga stałego źródła ciepła tylko coś co wspomoże. taka jest idea pasywności. ale nie ważne
    to kiedy planujesz pierwsze pracę?

Strona 2 z 23

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony