dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie Orzewanie podłogowe + ogrzewanie/chłodzenie nadmuchowe w kanałach wentylacji

    Część z osób wykonując instalację grzewczą, poza zastosowaniem wodnego ogrzewania podłogowego, instaluje jeszcze kalafiory aby móc szybciej zmieniać temperaturę w pomieszczeniach.

    Jest to dosyć częste rozwiązanie -- mnie jednak nie zadowala. Po pierwsze dlatego, że nie lubię kalafiorów (estetyka), po drugie są to "urządzenia tylko zimowe, a w lato tylko straszą i się kurzą. Pomyślałem więc o zamianie rzeczonych kalafiorów na nagrzewnice w kanałach wentylacji mechanicznej -- do zniwelowania bezwładności serwowanej przez podłogówkę, czyli do szybszej (podkreślam, szybszej, a nie momentalnej) zmiany temp. w pomieszczeniach.

    PC, w przeciwieństwie do inncyh rozwiązań, daje także możliwość "klimatyzacji" w lato dzięki odwróceniu procesu i chłodzeniu wody w podłogówce. Jest to natomiast dla mnie zupełnie nie do przyjęcia, ponieważ nie wyobrażam sobie lodowatej i prawdopodobnie mokrej (kondensacja, choć ponoć stosuje się czujniki aby temu zapobiec) podłogi. Nie wspominając o mizernej skuteczności tego rozwiązania. Pomyślałem więc, że te same nagrzewnice można wykorzystać w lecie jako... chłodnice.

    Czy ktoś słyszał o takim systemie, ew. firmach które realizują? Ja "trochę" poszukałem, ale poza jedną firmą która robi ogrzewanie na nagrzewnicach lamelowych w kanałach wentylacji (co jako jedyne źródło ogrzewania, przy niskich przepływach w kanałach wentylacyjnych, budzi moje wątpliwości), oraz typowym ogrzewaniem nadmuchowym*, nie znalazłem takich realizacji.

    Rozwiązanie zbyt kosztowne, czy może wadliwe (a jeśli tak, to w którym miejscu)?

    *) Dla przykładu dostałem wycenę, od mocno reklamującego się ostatnio wykonawcy, na ogrzewanie nadmuchowe. Cały system wycenili (z 4 sektorami niezależnej regulacji temp. + rekuperacja + filtr UV + nawilżanie) na blisko 80 tys. zł brutto. :/ To oczywiście bez podłogówki (bo system oparty tylko na powietrzu), bez grzania CWU (sic!), na pompie ciepła powietrze-powietrze (blee!).
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Pomyślałem więc o zamianie rzeczonych kalafiorów na nagrzewnice w kanałach wentylacji mechanicznej -- do zniwelowania bezwładności serwowanej przez podłogówkę, czyli do szybszej (podkreślam, szybszej, a nie momentalnej) zmiany temp. w pomieszczeniach.
    zamontuj sobie takie coś...
    http://allegro.pl/klimakonwektor-kan...983851089.html
    podepnij do tego system grzewczy i "wodne"GWC czyli GGWC...

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Klimakonwektor to ciekawe i wydajne rozwiązanie, ale to jednak kolejna pompa ciepła, a już jedna będzie w systemie -- ponadto wolę bardziej pasywne, zwykłe wodne nagrzewnice/chłodnice na rzecz ciszy. Nie potrzebuję na gwałt zmieniać temperatury w pomieszczeniach, wystarczy jeśli nie będzie zajmować to paru godzin (jak to ma miejsce przy samodzielnie pracującej podłogówce) i gdy nawiewane powietrze nie będzie chłodne, a już wstępnie wstępnie ogrzane, lub wręcz ciepłe (w lecie analogicznie chłodniejsze).

    Pytania nadal pozostają w sile -- czy ktoś coś takiego wykonywał lub wykonuje? Jakie wady może posiadać takie rozwiązanie?

    Jedyny problem jaki odnalazłem, to oczywiście ew. skropliny na wymienniku w okresie letnim. Ale to raczej żaden większy problem -- chyba, że wymienniki będą "wisieć" w konkretnych pomieszczeniach a nie w "centralnej rozdzielni". Jeśli chodzi o koszty, to nie powinny być dużo większe (nie licząc kosztu nagrzewnic -- w moim wypadku 5-6 szt. po ~500 zł). Więcej grzechów nie znalazłem.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Klimakonwektor to ciekawe i wydajne rozwiązanie, ale to jednak kolejna pompa ciepła,
    klimakonwektor to dwie chłodnice wodne wsadzone do jednej obudowy z wentylatorem i tacą ociekową na skropliny , podpinasz do tego jakiekolwiek źródło ciepła i chłodu ...

  5. #5
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Część z osób wykonując instalację grzewczą, poza zastosowaniem wodnego ogrzewania podłogowego, instaluje jeszcze kalafiory aby móc szybciej zmieniać temperaturę w pomieszczeniach.

    Jest to dosyć częste rozwiązanie -- mnie jednak nie zadowala. Po pierwsze dlatego, że nie lubię kalafiorów (estetyka), po drugie są to "urządzenia tylko zimowe, a w lato tylko straszą i się kurzą. Pomyślałem więc o zamianie rzeczonych kalafiorów na nagrzewnice w kanałach wentylacji mechanicznej -- do zniwelowania bezwładności serwowanej przez podłogówkę, czyli do szybszej (podkreślam, szybszej, a nie momentalnej) zmiany temp. w pomieszczeniach.

    PC, w przeciwieństwie do inncyh rozwiązań, daje także możliwość "klimatyzacji" w lato dzięki odwróceniu procesu i chłodzeniu wody w podłogówce. Jest to natomiast dla mnie zupełnie nie do przyjęcia, ponieważ nie wyobrażam sobie lodowatej i prawdopodobnie mokrej (kondensacja, choć ponoć stosuje się czujniki aby temu zapobiec) podłogi. Nie wspominając o mizernej skuteczności tego rozwiązania. Pomyślałem więc, że te same nagrzewnice można wykorzystać w lecie jako... chłodnice.

    Czy ktoś słyszał o takim systemie, ew. firmach które realizują? Ja "trochę" poszukałem, ale poza jedną firmą która robi ogrzewanie na nagrzewnicach lamelowych w kanałach wentylacji (co jako jedyne źródło ogrzewania, przy niskich przepływach w kanałach wentylacyjnych, budzi moje wątpliwości), oraz typowym ogrzewaniem nadmuchowym*, nie znalazłem takich realizacji.

    Rozwiązanie zbyt kosztowne, czy może wadliwe (a jeśli tak, to w którym miejscu)?

    *) Dla przykładu dostałem wycenę, od mocno reklamującego się ostatnio wykonawcy, na ogrzewanie nadmuchowe. Cały system wycenili (z 4 sektorami niezależnej regulacji temp. + rekuperacja + filtr UV + nawilżanie) na blisko 80 tys. zł brutto. :/ To oczywiście bez podłogówki (bo system oparty tylko na powietrzu), bez grzania CWU (sic!), na pompie ciepła powietrze-powietrze (blee!).
    To się robi bardzo prosto i tanio. W domach izolowanych i tak nie ma możliwości założenia ogrzewania pośredniego czyli centralnego.
    Dom izolowany z rekuperacja 90%
    Ogrzewanie podłogowe elektryczne w każdym pomieszczeniu z termostatem, powietrzna pompa ciepła zasilająca kanałówkę z wyjściami z kolektora 40-90 cm nad podłogą w pokojach. Kanałówką jest ustawione np 21 st, podłoga 22. Koszt na dom 150m2 - 20000zł chłodzi i grzeje z pełnym komfortem i za naprawdę kilkaset zł.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Mogę prosić namiary na usługodawcę wykonującego taki system?

    Jak już wspominałem w pierwszym poście, wyceniono dla mnie samo ogrzewanie nadmuchowe (wraz z projektem i instalacją) w podstawowej wersji na 50 tys. zł ze sterowaniem centralnym (tj. bez niezależnej zmiany temp. w wielu sektorach), bez uzdatniania powietrza, grzania CWU i grzania podłogi. Do tego zaoferowano możliwość tylko powietrznej pompy ciepła, co po pierwsze jest dla mnie niedopuszczalne ze względu na hałas jednostki zewnętrznej, po drugie taka pompa traci znacznie wydajność w skrajnych okresach temperaturowych. Pół biedy taka zima jak w tym roku, ale poprzednie zimy aż bolały.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  7. #7
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Mogę prosić namiary na usługodawcę wykonującego taki system?

    Jak już wspominałem w pierwszym poście, wyceniono dla mnie samo ogrzewanie nadmuchowe (wraz z projektem i instalacją) w podstawowej wersji na 50 tys. zł ze sterowaniem centralnym (tj. bez niezależnej zmiany temp. w wielu sektorach), bez uzdatniania powietrza, grzania CWU i grzania podłogi. Do tego zaoferowano możliwość tylko powietrznej pompy ciepła, co po pierwsze jest dla mnie niedopuszczalne ze względu na hałas jednostki zewnętrznej, po drugie taka pompa traci znacznie wydajność w skrajnych okresach temperaturowych. Pół biedy taka zima jak w tym roku, ale poprzednie zimy aż bolały.
    Ogrzewamy kablami czy matami a dogrzewanie powietrza i chłodzenie realizujemy wyłącznie na "niedopuszczalnych" pompach ciepła z bezpośrednim skraplaniem i parowaniem, dlatego, że
    - są najcichsze
    - maja największą efektywność energetyczną
    - są tańsze i trwalsze.

    CWU to oddzielna pompa zintegrowana z zasobnikiem. Wentylacja z odzyskiem 90% zupełnie niezależna, bez jakichkolwiek funkcji grzania i chłodzenia.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Ogrzewamy kablami czy matami ...
    czyli najdroższym nośnikiem energii. Do tego dwa systemy grzewcze zamiast jednego. Weź Myjk pod uwagę, że Brzęczkowski to troll. Ma mały sklepik i próbuje wciskać wszystkim to co mu na półkach zalega, bez skrupułów sugerując jakieś idiotyczne rozwiązania. Nie zwracaj na niego uwagi.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Spokojnie, filtruję.

    Kiedyś się zastanawiałem nad ogrzewaniem drutami. Teraz tego kategorycznie nie wykluczam, ale jednak dosyć mocno się odsunąłem od pomysłu. Głównie dlatego, że ten system nie daje możliwości buforowania ciepła tak jak ma to miejsce w przypadku systemu wodnego (patrz praca dwutaryfowa). Ponadto długie awarie prądu zdarzają się ostatnio rzadko, ale jednak się zdarzyć mogą -- a zapasowego źródła (typu kominek) mieć nie zamierzam. Poza tym, niewykluczone, że na okres letni zainwestuję w basen ogrodowy > 50m2 i zepnę przyjemne chłodzenie domu z pożytecznym grzaniem wody w basenie. Tego nie osiągnę na powietrznej pompie z drutami w podłodze.

    Zatem nadal chętnie poznałbym Wasze zdanie na temat wad tego rozwiązania (opisanego w pierwszym poście) i podrzucenie namiarów, ew. zgłoszenie się bezpośrednio, wykonawców do zrobienia takiego systemu. Jak już pisałem, znalazłem tylko jedną taką firmę, która na dodatek nie odpowiada.

    PS Czy jakaś znana Wam firma (poza PK) wykonuje instalacje kanałowe na płytach QuietR i czy w powyższym wypadku warto się w to pchać?
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  10. #10
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Spokojnie, filtruję.

    Kiedyś się zastanawiałem nad ogrzewaniem drutami. Teraz tego kategorycznie nie wykluczam, ale jednak dosyć mocno się odsunąłem od pomysłu. Głównie dlatego, że ten system nie daje możliwości buforowania ciepła tak jak ma to miejsce w przypadku systemu wodnego (patrz praca dwutaryfowa). Ponadto długie awarie prądu zdarzają się ostatnio rzadko, ale jednak się zdarzyć mogą -- a zapasowego źródła (typu kominek) mieć nie zamierzam. Poza tym, niewykluczone, że na okres letni zainwestuję w basen ogrodowy > 50m2 i zepnę przyjemne chłodzenie domu z pożytecznym grzaniem wody w basenie. Tego nie osiągnę na powietrznej pompie z drutami w podłodze.

    Zatem nadal chętnie poznałbym Wasze zdanie na temat wad tego rozwiązania (opisanego w pierwszym poście) i podrzucenie namiarów, ew. zgłoszenie się bezpośrednio, wykonawców do zrobienia takiego systemu. Jak już pisałem, znalazłem tylko jedną taką firmę, która na dodatek nie odpowiada.

    PS Czy jakaś znana Wam firma (poza PK) wykonuje instalacje kanałowe na płytach QuietR i czy w powyższym wypadku warto się w to pchać?
    Z tym, że w domach izolowanych chodzi o minimalne zużycie i precyzję, dlatego nie spotyka się tam buforów i ogrzewania pośredniego. To jest raczej dla mających kasę hobbystów. Skoro odsuwa Pan jedyne rozwiązanie, które sprawdziło się w domach izolowanych, to raczej nie ma Pan domu izolowanego.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Z tym, że w domach izolowanych chodzi o minimalne zużycie i precyzję, dlatego nie spotyka się tam buforów i ogrzewania pośredniego. To jest raczej dla mających kasę hobbystów. Skoro odsuwa Pan jedyne rozwiązanie, które sprawdziło się w domach izolowanych, to raczej nie ma Pan domu izolowanego.
    Gdyby w Polsce nie było nie było II taryfy i gdyby ona nie była ponad 2 krotnie tansza od G11 to racja, ale skoro jest to warto to wykorzystac, tym bardziej, ze stosując regulatory i siłowniki mozemy precyzyjnie regulowac temp. w pomieszczeniach. Oczywiscie ze regulacja kabelkami jest precyzyjniejsza ale nikt nie wymaga wahan temp 0,1 oC, jezeli bedzie nieco wiecej to ewentualne straty na mniej precyzyjnej regulacji wzrosną nieznacznie
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 18-03-2014 o 13:02

  12. #12
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Gdyby w Polsce nie było nie było II taryfy i gdyby ona nie była ponad 2 krotnie tansza od G11 to racja, ale skoro jest to warto to wykorzystac, tym bardziej, ze stosując regulatory i siłowniki mozemy precyzyjnie regulowac temp. w pomieszczeniach. Oczywiscie ze regulacja kabelkami jest precyzyjniejsza ale nikt nie wymaga wahan temp 0,1 oC, jezeli bedzie nieco wiecej to ewentualne straty na mniej precyzyjnej regulacji wzrosną nieznacznie
    Przy małych potrzebach tańsza kWh niekoniecznie przekłada się na tańsze ogrzewanie. W domach izolowanych nie stosuje się żadnej postaci magazynowania ciepła . To ma sens tylko do cwu - przy większym jej zużyciu - większe - nazywam powyżej średniej w UE.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Przy małych potrzebach tańsza kWh niekoniecznie przekłada się na tańsze ogrzewanie. W domach izolowanych nie stosuje się żadnej postaci magazynowania ciepła . To ma sens tylko do cwu - przy większym jej zużyciu - większe - nazywam powyżej średniej w UE.
    Niemozliwe jest jednak aby sterowanie kablami było ponad 50% krotnie korzystniejsze od regulatorów i siłowników,aby zniwelować róznice cen obydwu taryf, gdy połaczymy to przygotowaniem cwu wyłacznie w II taryfie, eksploatacyjnie wychodzi taniej II taryfa

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony