dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Rodmano

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Trójmiasto
    Posty
    323

    Domyślnie Komnek trójstronny vs w literę L vs przeciwległe szyby

    Witam,

    Jestem na etapie wymyślania ścianki kominkowej i zastanawiam się nad dwoma rozwiązaniami:
    - kominek trójstronny z płaszczem wodnym (chyba czegoś takiego nie ma) lub z DGP
    - kominek dwustronny,w kształcie litery L,z płaszczem wodnym lub DGP
    - kominek dwustronny,przeciwległe szyby z płaszczem wodnym lub DGP

    W załączeniu przesyłam rzut mojego parteru,ściana kominkowa dzieli jadalnię i salon.

    Jakie są uwarunkowania do zastosowania poszczególnych opcji ?
    Czy wszystkie z tych 3 kominków można używać tylko jako lokalne ciepło na parterze?


    z góry serdeczne dzięki za pomoc.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	parter-page-001.jpg
Wyświetleń:	422
Rozmiar:	89,8 KB
ID:	249019  

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Myśliciel
    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-001
    Posty
    108

    Domyślnie

    Pierwsze z czego musisz zdać sobie sprawę to to że kominek mnie może służyć jako podstawowe źródło ogrzewania. Nie wiem jak u Ciebie wygląda pozostały rozkład pomieszczeń ale że tak powiem "wyprodukowane ciepło" unosi się do góry więc za pomocą DGP możesz przekazywać ciepłe powietrze do innych pomieszczeń. Osobiście uważam to za takie sobie rozwiązanie, ponieważ często w miejscach wylotu ciepłego powietrza powstaje zabrudzenie, ale tak jak wspomniałem to moje osobiste zdanie. Myślę że w Twoim przypadku to albo darować sobie jakiekolwiek kombinacje i zainwestować tylko w wkład powietrzny bez czegokolwiek lub zakup wkładu z płaszczem wodnym. Z kominków, które opisujesz to tylko brałbym pod uwagę jeden jeśli chodzi o wodniaki, jest to ten narożny w kształcie litery L, ponieważ w pozostałych dwóch modelach oddawanie ciepła przez szybę jest bardzo duże, co za tym idzie mało tego ciepła poszłoby w wodę. Kolejna kwestia to ta taka czy w Twoim przypadku montaż wodniaka ma sens. Jak powszechnie wiadomo, wodniaczki lubią być dobrze wygrzewane w związku z czym musisz sobie zadać pytanie jaki czas w ciągu dnia i ile razy w tygodniu będziesz w stanie poświęcić na palenie w takim wkładzie. Jeśli będziesz palił ok 2h (np po pracy) w ciągu dnia i raz lub dwa razy w tygodniu to szkoda kasy na taką inwestycję. Wodniak lubi być palony przez dłuższy czas, co prawda przy krótszym czasie palenia daje on ciepło przez szybę, ale zanim zagrzeje nam zład wody musi upłynąć dłuższa chwila. Myślę że troszkę rozjaśniłem Ci w głowie.

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Rodmano

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Trójmiasto
    Posty
    323

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myśliciel Zobacz post
    Pierwsze z czego musisz zdać sobie sprawę to to że kominek mnie może służyć jako podstawowe źródło ogrzewania. Nie wiem jak u Ciebie wygląda pozostały rozkład pomieszczeń ale że tak powiem "wyprodukowane ciepło" unosi się do góry więc za pomocą DGP możesz przekazywać ciepłe powietrze do innych pomieszczeń. Osobiście uważam to za takie sobie rozwiązanie, ponieważ często w miejscach wylotu ciepłego powietrza powstaje zabrudzenie, ale tak jak wspomniałem to moje osobiste zdanie. Myślę że w Twoim przypadku to albo darować sobie jakiekolwiek kombinacje i zainwestować tylko w wkład powietrzny bez czegokolwiek lub zakup wkładu z płaszczem wodnym. Z kominków, które opisujesz to tylko brałbym pod uwagę jeden jeśli chodzi o wodniaki, jest to ten narożny w kształcie litery L, ponieważ w pozostałych dwóch modelach oddawanie ciepła przez szybę jest bardzo duże, co za tym idzie mało tego ciepła poszłoby w wodę. Kolejna kwestia to ta taka czy w Twoim przypadku montaż wodniaka ma sens. Jak powszechnie wiadomo, wodniaczki lubią być dobrze wygrzewane w związku z czym musisz sobie zadać pytanie jaki czas w ciągu dnia i ile razy w tygodniu będziesz w stanie poświęcić na palenie w takim wkładzie. Jeśli będziesz palił ok 2h (np po pracy) w ciągu dnia i raz lub dwa razy w tygodniu to szkoda kasy na taką inwestycję. Wodniak lubi być palony przez dłuższy czas, co prawda przy krótszym czasie palenia daje on ciepło przez szybę, ale zanim zagrzeje nam zład wody musi upłynąć dłuższa chwila. Myślę że troszkę rozjaśniłem Ci w głowie.
    Witaj,

    Przede wszystkim dzięki serdeczne za szerokie wyjaśnienie tematu,ale mam jeszcze kilka pytań. U mnie będzie kocioł jednofunkcyjny kondensacyjny Viessman Vitodens 200W zasilany gazem miejskim .Nad parterem gdzie będzie kominek jest piętro gdzie jest nasza sypialnia i 2 pokoje dzieci,a jeszcze wyżej poddasze użytkowe.

    Co masz na myśli pisząc wkład powietrzny ? Chodzi o taki do DGP ?
    Co masz na myśli pisząc wodniaki ? Płaszcz wodny ?
    Czy przy kominku trójstronnym lub dwustronnym nie mogę użytkować go do dystrybucji ciepłego powietrza?
    O co chodzi z tym wygrzewaniem? Mozesz trochę bardziej rozwinąć temat ?
    Jeśli mam się nastawić,że sam będę zajmował się kominkiem to będę palił w tygodniu po powrocie z pracy czyli po 18 i pewnie w weekendy. Jeśli żonie chciałoby się trochę w to włączyć to pewnie trochę więcej,ale nie chcę tego zakładać planując tą inwestycję.

    Dużo mi rozjaśniłeś,ale nadal nie wiem czy lepiej w moim przypadku płaszcz wodny czy dystrybucja będzie lepszy ?

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar kominiarz
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    1.968

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myśliciel Zobacz post
    Pierwsze z czego musisz zdać sobie sprawę to to że kominek mnie może służyć jako podstawowe źródło ogrzewania
    Może.

    Kiedyś nie takie zimy były i ludzie korzystali z pieców pokojowych i kuchennych.
    Tak stanowi tylko przepis. Z resztą głupi. Co to kogo powinno obchodzić jak się chce ogrzewać swój dom.
    Drewno jest najtańsze do dziś. tylko trzeba w to wsadzić troszkę pracy. Każdy kto nie boi się pracy może w dzisiejszych czasach pozwolić sobie na najtańsze, najzdrowsze alternatywne lub podstawowe ogrzewanie.
    ...

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Rodmano

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Trójmiasto
    Posty
    323

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myśliciel Zobacz post
    Pierwsze z czego musisz zdać sobie sprawę to to że kominek mnie może służyć jako podstawowe źródło ogrzewania. Nie wiem jak u Ciebie wygląda pozostały rozkład pomieszczeń ale że tak powiem "wyprodukowane ciepło" unosi się do góry więc za pomocą DGP możesz przekazywać ciepłe powietrze do innych pomieszczeń. Osobiście uważam to za takie sobie rozwiązanie, ponieważ często w miejscach wylotu ciepłego powietrza powstaje zabrudzenie, ale tak jak wspomniałem to moje osobiste zdanie. Myślę że w Twoim przypadku to albo darować sobie jakiekolwiek kombinacje i zainwestować tylko w wkład powietrzny bez czegokolwiek lub zakup wkładu z płaszczem wodnym. Z kominków, które opisujesz to tylko brałbym pod uwagę jeden jeśli chodzi o wodniaki, jest to ten narożny w kształcie litery L, ponieważ w pozostałych dwóch modelach oddawanie ciepła przez szybę jest bardzo duże, co za tym idzie mało tego ciepła poszłoby w wodę. Kolejna kwestia to ta taka czy w Twoim przypadku montaż wodniaka ma sens. Jak powszechnie wiadomo, wodniaczki lubią być dobrze wygrzewane w związku z czym musisz sobie zadać pytanie jaki czas w ciągu dnia i ile razy w tygodniu będziesz w stanie poświęcić na palenie w takim wkładzie. Jeśli będziesz palił ok 2h (np po pracy) w ciągu dnia i raz lub dwa razy w tygodniu to szkoda kasy na taką inwestycję. Wodniak lubi być palony przez dłuższy czas, co prawda przy krótszym czasie palenia daje on ciepło przez szybę, ale zanim zagrzeje nam zład wody musi upłynąć dłuższa chwila. Myślę że troszkę rozjaśniłem Ci w głowie.
    Jeszcze jedno pytanie,a mianowicie czy dobierając jeden z tych 3 kominków to czy wszystkie mogą stać w salonie,czy np trojstronny potrzebuje dużo wiekszej powierzchni bo inaczej zrobi mi saunę w salonie?

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Myśliciel
    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-001
    Posty
    108

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rodmano Zobacz post
    Jeszcze jedno pytanie,a mianowicie czy dobierając jeden z tych 3 kominków to czy wszystkie mogą stać w salonie,czy np trojstronny potrzebuje dużo wiekszej powierzchni bo inaczej zrobi mi saunę w salonie?
    Wszystko tak naprawdę zależy od kominka i jego mocy. Jeśli np. kominek z prostą szybą ma 10kW i kominek trójstronny też ma 10kW to ich funkcjonalność jest identyczna czyli produkują taką samą ilość ciepła, różnica jest tylko w sposobie oddawania. Zauważ, że większość firm podaje moc urządzenia w wartościach uśrednionych lub w przedziale od do. Osobiście uważam, że moc kominka który używamy zależy od tego czym palimy (tzn. jaki rodzaj drewna) oraz w jaki sposób (obsługa kominka). W Twoim przypadku uważam, że należy dobrać odpowiednią średnią moc urządzenia do powierzchni którą posiadasz, a później zostaje nam już sama obsługa.

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Rodmano

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Trójmiasto
    Posty
    323

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myśliciel Zobacz post
    Wszystko tak naprawdę zależy od kominka i jego mocy. Jeśli np. kominek z prostą szybą ma 10kW i kominek trójstronny też ma 10kW to ich funkcjonalność jest identyczna czyli produkują taką samą ilość ciepła, różnica jest tylko w sposobie oddawania. Zauważ, że większość firm podaje moc urządzenia w wartościach uśrednionych lub w przedziale od do. Osobiście uważam, że moc kominka który używamy zależy od tego czym palimy (tzn. jaki rodzaj drewna) oraz w jaki sposób (obsługa kominka). W Twoim przypadku uważam, że należy dobrać odpowiednią średnią moc urządzenia do powierzchni którą posiadasz, a później zostaje nam już sama obsługa.
    Chyba po prostu zrobę sobie bio kominek i zapomnę o temacie ) Dzięki za odpowiedzi.

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ktototaki

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Posty
    583

    Domyślnie

    nie rób sobie bio kominka, ogień niby prawdziwy bo można się poparzyć, ale jak nie trafisz z płynem to w chałupie będzie śmierdzieć i o ból głowy też nie tak trudno, miałem i zdemontowałem - dziękuję więcej nie eksperymentuję, lepiej kup wkład elektryczny "nowego" typu z parą ultradźwiękami rozbijaną, na targach w Poznaniu takie pokazywali i nie najgorsze to było

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Rodmano

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Trójmiasto
    Posty
    323

    Domyślnie

    Cytat Napisał ktototaki Zobacz post
    nie rób sobie bio kominka, ogień niby prawdziwy bo można się poparzyć, ale jak nie trafisz z płynem to w chałupie będzie śmierdzieć i o ból głowy też nie tak trudno, miałem i zdemontowałem - dziękuję więcej nie eksperymentuję, lepiej kup wkład elektryczny "nowego" typu z parą ultradźwiękami rozbijaną, na targach w Poznaniu takie pokazywali i nie najgorsze to było
    Ale nie chce mi się bawić ze zwykłym kominkiem na drewno,a chce też żeby łądnie wyglądało.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    nie rób sobie bio kominka, ogień niby prawdziwy bo można się poparzyć, ale jak nie trafisz z płynem to w chałupie będzie śmierdzieć i o ból głowy też nie tak trudno, miałem i zdemontowałem - dziękuję więcej nie eksperymentuję, lepiej kup wkład elektryczny "nowego" typu z parą ultradźwiękami rozbijaną, na targach w Poznaniu takie pokazywali i nie najgorsze to było
    Nie no ... w takim to przecież może człowieka prąd pokopać ... albo ultradzwięki nietoperze jeszcze wabić zaczną ... a te to potrafią się we włosy wkęrcić nawet ...
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ktototaki

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Posty
    583

    Domyślnie

    Nie no ... w takim to przecież może człowieka prąd pokopać ... albo ultradzwięki nietoperze jeszcze wabić zaczną ... a te to potrafią się we włosy wkęrcić nawet ...
    Pozdrawiam.
    bla bla bla, wszystko ma swoje plusy i minusy
    Ostatnio edytowane przez ktototaki ; 21-03-2014 o 13:05

  12. #12
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Rodmano

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Trójmiasto
    Posty
    323

    Domyślnie

    Cytat Napisał Forest-Natura Zobacz post
    Witam.

    Nie no ... w takim to przecież może człowieka prąd pokopać ... albo ultradzwięki nietoperze jeszcze wabić zaczną ... a te to potrafią się we włosy wkęrcić nawet ...
    Pozdrawiam.
    )))

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony