dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar pablomoc
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Ostrowiec Św.
    Posty
    709
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    33

    Domyślnie Podłączenie domofonu do skrzynki bezpieczników

    Witam, zabrałem się za instalację domofonu w domu. Kabel do domofonu był zrobiony na etapie budowy domu. Jeden koniec kabla jest w domu w przedpokoju, idzie do skrzynki bezpieczników i ze skrzynki do furtki. Problem polega na tym że w skrzynce kabel nie jest podłączony do bezpiecznika od domofonu. Wygląda to tak jak by prąd był podłączony do bezpiecznika ale kabel nie jest podłączony. Kabel jest ośmio żyłowy. Na zdjęciach zaznaczyłem który to bezpiecznik i jak to wygląda. U góry bezpiecznika jest miejsce na przewód ale nie wiem czy jedną z żył mam podłączyć u góry tego bezpiecznika ? Pomocy. Niech ktoś mi napisze ile żył i gdzie trzeba podłączyć. Załączyłem zdięcie instrukcji ze schematem domofonu.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1020643.jpg
Wyświetleń:	1197
Rozmiar:	61,5 KB
ID:	249167   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1020644.jpg
Wyświetleń:	920
Rozmiar:	89,0 KB
ID:	249168   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1020647.jpg
Wyświetleń:	869
Rozmiar:	54,9 KB
ID:	249169   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1020648.jpg
Wyświetleń:	1236
Rozmiar:	37,8 KB
ID:	249171  
    125 m2 ; 15cm styropian ; 25 cm wełna ; 60 m2 podłogówki ; Dach - Ruukki Classic

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Do wyjścia tego bezpiecznika powinieneś podłączyć zasilacz, przewód domofonu jest już niskonapięciowy. Schemat, który zamieszczasz zawiera wszystkie potrzebne informacje.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar pablomoc
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Ostrowiec Św.
    Posty
    709
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    33

    Domyślnie

    No skoro do bezpiecznika jest juz podlaczony przewod to jest tam juz prad. Na schemacie jest pokazany sposob z zasilaczem w przypadku jak ktos nie ma przystosowanej instalacji. Ja mam bezpiecznik do ktorego dochodzi prad i nie wiem ktore kabelki do niego wpiac z przewodu od domofonu. Pomoze ktos ?

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Jest tam prąd, ale nie taki. Do zasilania domofonu potrzebujesz niskiego, stałego napięcia z zasilacza. Zasilacz powinien być podłączony do 230V, które masz na końcu bezpiecznika, na jego górnym zacisku. Całą resztę informacji masz na schemacie, jeśli go nie rozumiesz, to może po prostu się za to nie zabieraj, tak będzie naprawdę zdrowiej, nie tylko dla domofonu, który najwyraźniej usiłujesz spalić zamierzając go podłączać wprost pod 230V.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar pablomoc
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Ostrowiec Św.
    Posty
    709
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    33

    Domyślnie

    w takim razie jak podłączyć zasilacz do tego bezpiecznika ? który kabelek gdzie ? zasilacz mam taki wpinany do gniazdka, nie ma jak go podłączyć w skrzynce bezpieczników. Czy mam zaopatrzyć się w coś takiego ?

    http://allegro.pl/zasilacz-ps-2s-2e-...000474575.html
    125 m2 ; 15cm styropian ; 25 cm wełna ; 60 m2 podłogówki ; Dach - Ruukki Classic

  6. #6

    Domyślnie

    Możesz poszukać zasilacza na szynę do skrzynki bezpiecznikowej i do jego wyjścia podłączyć zasilanie domofonu. Będziesz miał w rozdzielni wszystko, jak chciałeś.
    Edit
    Pisaliśmy równolegle.
    Tak. Albo w coś takiego:
    http://www.schrack.pl/sklep/gniazdo-...z325001-a.html, choć pierwsze rozwiązanie jest bardziej eleganckie.
    Ostatnio edytowane przez m.k.k ; 19-03-2014 o 09:09
    A computer, like an air-conditioner, works correctly, until you open windows.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Taki zasilacz z allegro byłby bardzo dobry, na nim podłączenie byłoby eleganckie, na upartego można i na tym, który masz, podłączając go do gniazdka natynkowego, a całość upychając gdzieś w rozdzielni (jeśli jest w niej tyle miejsca, żeby to zmieścić).

    Zasilacz podłączasz jednym zaciskiem (opisanym 230V AC) do górnego zacisku bezpiecznika, drugim do listwy, w której się zbiegają niebieskie przewody w twojej rozdzielnicy. ALE zanim się za to zabierzesz, zwróć uwagę, ile masz różnicówek. Wygląda mi na jedną, ale jeśli więcej, niż jedna, takich listew też będzie więcej i musisz się wpiąć do odpowiedniej. Jakiej - nie napiszę w ciemno, musiałbyś pokazać zdjęcie całej rozdzielnicy.
    Zaciski OUT 12V zasilacza podłączasz za pośrednictwem tych przewodów, które masz tam rzucone (z rozdzielni do domofonu) zgodnie ze schematem domofonu, zwracając uwagę na to, gdzie plus a gdzie minus. Kolory żył w twoich przewodach domofonowych dobierz sobie sam, ważne, żeby połączenia szły tak, jak na schemacie. Połączenia do rygla zrób dając po dwie żyły na zacisk, kabel masz i tak na wyrost.

    Jedna uwaga jeszcze: w rozdzielni, o ile dobrze widzę, wystają Ci dwa przewody domofonowe, w tym jeden do furtki. To, co wystaje, to zwykły domofonowy przewód do zastosowań wewnątrz budynku, absolutnie nie nadający się do wypuszczania na zewnątrz czy nie daj Bóg do wkopywania w ziemię. Jak tą instalację masz zrobioną dalej? Jest gdzieś jakaś skrzynka połączeniowa, w której ten przewód łączy się z idącym na zewnątrz przewodem ziemnym? Bo jeśli nie, jeśli elektryk puścił do furtki ten biały przewód i drugi jego koniec wystający przy furtce tak samo wygląda (w sensie, że to taki sam, biały przewód) , to nie wróżyłbym zbyt długiego życia domofonowi. Piszę o tym dlatego, bo jeśli dom jest jeszcze w trakcie wykańczania, to może warto byłoby o to zadbać i w porę zmienić?
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Cytat Napisał m.k.k Zobacz post
    Tak. Albo w coś takiego:
    http://www.schrack.pl/sklep/gniazdo-...z325001-a.html, choć pierwsze rozwiązanie jest bardziej eleganckie.
    Takie gniazdko z wpiętym zasilaczem może uniemożliwić zamknięcie rozdzielni. Jeślibyśmy chcieli zostawić oryginalny zasilacz, dałbym jakiekolwiek małe gniazdko natynkowe albo choćby takie:



    i całość upchnął gdzieś w rozdzielni, za jej pokrywą, oczywiście, jeśli byłoby wystarczające miejsce. Ale nie wiem, czy jest sens. Byłaby to jednak partanina, a ten zasilacz na szynę nie jest znów taki drogi.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  9. #9

    Domyślnie

    Polecał bym
    http://allegro.pl/zasilacz-ps-2s-2e-...000474575.html
    Należy pamiętać że zasilacz się grzeje i jak go wepchniemy w plątaninę przewodów to po jakimś czasie nazbiera się syfu i ładnie to to wyglądać nie będzie.
    Proponuje wmontować go z małym odstępem od reszty zabezpieczeń.
    I sprawdził bym ten przewód tak jak to sugeruje kolega Jarek.P
    "Opinie są jak dziury w dupie każdy ma własną" McCain

  10. #10

    Domyślnie

    Nie ma to jak radzić kompletnemu dyletantowi zabawę w rozdzielnicy... Dajcie lepiej na mszę za niego.
    navigare necesse est, vivere non est necesse

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar pablomoc
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Ostrowiec Św.
    Posty
    709
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    33

    Domyślnie

    spokojnie, sam przecież nie będę grzebał... teraz wiem jaki zasilacz mam kupic, przywioze elektryka i zamontuje a tak to bym jeździł w te i z powrotem za potrzebnymi rzeczami i elektrykiem. Chciałem się tez upewnić czy w skrzynce nie jest nic skopane.
    125 m2 ; 15cm styropian ; 25 cm wełna ; 60 m2 podłogówki ; Dach - Ruukki Classic

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar witu102
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    997
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    a to elektryk też nic nie wie? bo ja jak zatrudniałem elektryka do podłączenia skrzynki to o dziwo miał cały potrzebny sprzęt a nawet 2"S" w zapasie mu zostały i nie musiał do sklepu biegać...nożyk i śrubokręt spryciula też zabrał....

  13. #13

    Domyślnie

    Wie, wie. Pytanie tylko, czy zechce się tą wiedzą podzielić. I czy ma ze sobą zasilacz 12V do instalacji na szynę.
    Jak bierzesz przypadkową osobę z ogłoszenia, to musisz jej pilnować, a to pilnowanie wymaga wiedzy. Ot, choćby to, co napisał Jarek o puszczaniu białego przewodu w ziemi. Jak przyjdzie fachman i powie, że trzeba zamienić biały na czarny, to skąd inwestor ma wiedzieć, czy trzeba, czy może fachmanowi akurat został kawałek czarnego, który chce wcisnąć.
    A computer, like an air-conditioner, works correctly, until you open windows.

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar pablomoc
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Ostrowiec Św.
    Posty
    709
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    33

    Domyślnie

    Doświadczenie mnie nauczyło że pomimo że bierze się fachowca to trzeba tez samemu mieć na dany temat odrobinę pojęcia żeby go przypilnować chociaż.
    125 m2 ; 15cm styropian ; 25 cm wełna ; 60 m2 podłogówki ; Dach - Ruukki Classic

  15. #15

    Domyślnie

    ale maskara w tej rozdzielni..

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał UmyjWiate Zobacz post
    ale maskara w tej rozdzielni..
    Bo to łączył ten elektryk co jeszcze nie przyszedł.
    navigare necesse est, vivere non est necesse

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał wykrot Zobacz post
    Bo to łączył ten elektryk co jeszcze nie przyszedł.
    szyny grzebieniowej chyba jeszcze nie poznał

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony