dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 54
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pablojarocin

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Ostrowo
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    166

    Domyślnie Przyłącze do domu.

    Witam.
    Mam przyłącze z linii napowietrznej 4 kable z słupa do budynku, na ścianie zamontowali mi licznik, dzisiaj otwieram tę skrzynkę z licznikiem i chyba jest coś nie tak.
    Mógł by ktoś na to zerknąć i się wypowiedzieć???
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	CAM00052.jpg
Wyświetleń:	471
Rozmiar:	89,8 KB
ID:	249745
    Jak dla mnie to elektryk chyba coś źle połączył.
    I zastanawia mnie czy zakład energetyczny podzielił mi PEN czy ten 5 kabel żółto-zielony jest tylko do picu.

  2. #2

    Domyślnie

    Na pewno jest od picu, skoro ... "wisi w powietrzu"
    Ciekawe natomiast, gdzie i do czego jest podłączony drugi koniec tej z-ż linki.
    Oczywiście do odbiorcy jest kabel dolny, i tutaj "elektryk" zmoczył d...
    Jaki przekrój żył mamy tego dolnego kabla, oraz jaki układ sieci tam występuje ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  3. #3

    Domyślnie

    Możesz zrobić zdjęcie z większej odległości. Jak dla mnie u góry to pokrywa z C52
    "Opinie są jak dziury w dupie każdy ma własną" McCain

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pablojarocin

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Ostrowo
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    166

    Domyślnie

    Wyżej już nic nie ma tylko licznik i nad licznikiem bezpieczniki , a jak bym chciał to odkręcić to się plomba zerwie i będzie później problem że ktoś grzebał.
    Sieć jest TN-C pociągnięta ze słupa 4 kable. Przekrój tego kabla to trochę gruby jest, tak patrząc to 4 mm będzie miał.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Na pewno jest od picu, skoro ... "wisi w powietrzu"
    Ciekawe natomiast, gdzie i do czego jest podłączony drugi koniec tej z-ż linki.
    Oczywiście do odbiorcy jest kabel dolny, i tutaj "elektryk" zmoczył d...
    Jaki przekrój żył mamy tego dolnego kabla, oraz jaki układ sieci tam występuje ?
    Dlaczego zmoczył? Dostawca przygotował złącze umożliwiające rozdział PEN, ale elektryk z oferty nie skorzystał i rozdzielił w TG. Z zastrzeżeniem oczywiście, że na foto widzimy TN i 10mm2 Cu

    Cytat Napisał pablojarocin Zobacz post
    Przekrój tego kabla to trochę gruby jest, tak patrząc to 4 mm będzie miał.
    Przekrój czy średnica? Bo to róźnica. Mierzone z izolacją czy bez?
    Ostatnio edytowane przez zbich70 ; 21-03-2014 o 14:33

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbich70 Zobacz post
    Dlaczego zmoczył? Dostawca przygotował złącze umożliwiające rozdział PEN, ale elektryk z oferty nie skorzystał i rozdzielił w TG. Z zastrzeżeniem oczywiście, że na foto widzimy TN i 10mm2 Cu
    Zmoczył dlatego, że u niego PEN to barwa z-ż !
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Zmoczył dlatego, że u niego PEN to barwa z-ż !
    Nie wiemy kiedy to było wykonane. Wiemy, że dziś autor otworzył skrzynkę.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbich70 Zobacz post
    Nie wiemy kiedy to było wykonane. Wiemy, że dziś autor otworzył skrzynkę.
    Patrząc na muchę i pająka rzeczywiście nie wiemy od kiedy nie żyją.
    A skrzynkę otworzył ... wczoraj
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pablojarocin

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Ostrowo
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    166

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	CAM00052.jpg
Wyświetleń:	60
Rozmiar:	90,5 KB
ID:	249833
    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post

    Na pewno jest od picu, skoro ... "wisi w powietrzu"
    Ciekawe natomiast, gdzie i do czego jest podłączony drugi koniec tej z-ż linki.
    Oczywiście do odbiorcy jest kabel dolny, i tutaj "elektryk" zmoczył d...
    Jaki przekrój żył mamy tego dolnego kabla, oraz jaki układ sieci tam występuje ?
    Ten drugi koniec linki żółto-zielonej to jest na piętrze i jest w rozdzielni jako "N" . Ten kto to robił to ma ładnie poprzestawiane w głowie.
    To teraz bym musiał kupić kabel 5x ile( jaki jest przekrój wymagany)??? I go puścić do tej rozdzielni na piętrze.
    A jeżeli ten kabel od licznika żółto-zielony(zaznaczyłem go w czerwonej ramce) nie jest podłączony nigdzie, to aby zrobić sieć TN-C-S to bym go musiał podzielić pod licznikiem??


    Propo budowy to było 1991 roku. A wczoraj otworzyłem skrzynkę gdy zobaczyłem że do domu w rozdzielni są tylko 4 kable. A w dzisiejszych czasach różnicówka to musi być.


    A jeszcze ten kabel to sory nie przekrój tylko średnica ma 4 mm bez izolacji.


    Jest to możliwe że ZK podzielił mi PEN??
    Ostatnio edytowane przez pablojarocin ; 21-03-2014 o 15:10

  10. #10

    Domyślnie

    Ten drugi koniec linki żółto-zielonej to jest na piętrze i jest w rozdzielni jako "N" .
    To nie jest linka, tylko drut (mowa o dolnym kablu)
    To teraz bym musiał kupić kabel 5x ile( jaki jest przekrój wymagany)??? I go puścić do tej rozdzielni na piętrze.
    Nic nie musisz - najpierw sprawdź, czy rzeczywiście zasilający PEN został rozdzielony badając napięcie pomiędzy z-ż linką (górna listwy) a którąkolwiek fazą.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał pablojarocin Zobacz post
    aby zrobić sieć TN-C-S to bym go musiał podzielić pod licznikiem??
    Zamierzasz to robić samodzielnie, czy zatrudnisz elektryka?

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pablojarocin

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Ostrowo
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    166

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    To nie jest linka, tylko drut (mowa o dolnym kablu)
    Nic nie musisz - najpierw sprawdź, czy rzeczywiście zasilający PEN został rozdzielony badając napięcie pomiędzy z-ż linką (górna listwy) a którąkolwiek fazą.

    Właśnie byłem na działce z miernikiem i na tym niebieskim i żółto-zielonym jest takie samo napięcie 225V.
    To oznacza że mi to mi podzielili.
    Skoro podzielono mi ten PEN to po co ktoś położył tam kabel 4 żyłowy i jeszcze na dodatek ten żółto-zielony do "N" dał.
    I takie pytanko:
    Jak chciałbym to uziemić to jak teraz?? Żadnego uziomu fundamentów nie mam.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał pablojarocin Zobacz post
    I takie pytanko:
    Jak chciałbym to uziemić to jak teraz?? Żadnego uziomu fundamentów nie mam.
    Zadajesz kolejne pytania a nie odpowiedziałeś na wcześniejsze skierowane do Ciebie.

  14. #14

    Domyślnie

    Z tego co czytam wynika że przewód na zdjęciu to przewód dopływowy do licznika. Jeżeli mam racje to pan monter dał ciała.
    Nie wiem dlaczego nie podłączyli tego od razu pod licznik. Co do zerwania plomby to wystarczy powiadomić zakład elektryczny o konieczności jej zerwania w związku z naprawą instalacji. Koszt ponownego oplombowania zależy od rejonu, u mnie to kwota 30 zł. Będzie potrzebna oświadczenie elektryka z numerem SEP
    "Opinie są jak dziury w dupie każdy ma własną" McCain

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pablojarocin

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Ostrowo
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    166

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mefi100 Zobacz post
    Z tego co czytam wynika że przewód na zdjęciu to przewód dopływowy do licznika. Jeżeli mam racje to pan monter dał ciała.
    Nie wiem dlaczego nie podłączyli tego od razu pod licznik. Co do zerwania plomby to wystarczy powiadomić zakład elektryczny o konieczności jej zerwania w związku z naprawą instalacji. Koszt ponownego oplombowania zależy od rejonu, u mnie to kwota 30 zł. Będzie potrzebna oświadczenie elektryka z numerem SEP
    Te górne kable to idą spod licznika, a te dolne to idą do mojej skrzynki na piętrze.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał pablojarocin Zobacz post
    Te górne kable to idą spod licznika, a te dolne to idą do mojej skrzynki na piętrze.
    Właśnie. Tylko niektóre liczniki miały zacisk do podłączenia przewodu ochronnego z-ż PE. Tutaj nie wiemy, w którym miejscu ta linka została podłączona, być może tylko "przechodzi" przez licznik, wraz z przewodami zasilania do licznika, i bez podłączenia do niego idzie do widocznej listwy zaciskowej. Drugi jej koniec jest natomiast spięty z przewodem PEN linii zasilającej.
    I mamy coś takiego - z PEN zostały zrobione N i PE, by później ten N robił za PEN, a na końcu został rozdzielony na N "wtórny" i PE.
    Dziadostwo, i tyle.
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 22-03-2014 o 11:09
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pablojarocin

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Ostrowo
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    166

    Domyślnie

    Twoim zdaniem elpapiotr co teraz zrobić?? Zawołać elektryka niech ściągnie ten licznik i zobaczy co tam jest i niech zrobi to tak jak powinno być.
    Jaki kupić kabel żeby mi elektryk go pociągnoł do domu, jaki przekrój???

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał pablojarocin Zobacz post
    Twoim zdaniem elpapiotr co teraz zrobić?? Zawołać elektryka niech ściągnie ten licznik i zobaczy co tam jest i niech zrobi to tak jak powinno być.
    Jaki kupić kabel żeby mi elektryk go pociągnoł do domu, jaki przekrój???
    Tak. Elektryk potrzebny. Jeśli ci nawet pociągnie... kabel... to jeszcze lepiej. Najlepiej gdy zrobi ci "dobrze" i jeszcze kwity na to wystawi.

  19. #19
    grend
    Guest
    grend

    Domyślnie

    niezły cyrk. Nie mów ze to zrobił elektryk a nie jakaś złota raczka....
    Na pewno nie ma tam 5 niebieskiej żyły ? Jezeli nie to musisz dołożyc dodatkową żyłę - najlepiej uziemić pilonem i dojechac do rozdzielni. Tą ż-z owiń niebieska taśmą i mozesz działać z różnicówką
    Ewentalnie zobacz czy nie ma jakieś listwy wyrównawczej przy ogrzewaniu i do tego mozesz sie podpiąc
    Ostatnio edytowane przez grend ; 22-03-2014 o 16:13

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał grend Zobacz post
    niezły cyrk. Nie mów ze to zrobił elektryk a nie jakaś złota raczka....
    Na pewno nie ma tam 5 niebieskiej żyły ? Jezeli nie to musisz dołożyc dodatkową żyłę - najlepiej uziemić pilonem i dojechac do rozdzielni. Tą ż-z owiń niebieska taśmą i mozesz działać z różnicówką
    Ewentalnie zobacz czy nie ma jakieś listwy wyrównawczej przy ogrzewaniu i do tego mozesz sie podpiąc
    Niezła porada. Naprawdę niezła - jak na dyletanta !!
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony