dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 26 z 26
Pokaż wyniki od 501 do 520 z 520
  1. #501

    Domyślnie

    Dzień dobry. Mam kilka pytań dotyczących rekuperacji.
    System Flex fi 75 - Czy mogę do anemostatów na parterze przewody puścić na zewnątrz budynku w warstwie styropianu? Dodatkowo rury do równości zabezpieczone PUR w puszce. W najcieńszej warstwie miały 13 cm styropianu do izolacji. Rekuperator będzie (prawdopodobnie) na nieogrzewanym poddaszu. Piętro zaopatrzę bezpośrednio przez sufit poddasza. Naprawdę nie ma możliwości aby parter zaopatrzyć przez strop. Obawiam się czy takie przewody nie będą chłodzić powietrza do punktu skraplania - a to była by porażka.
    Proszę o OPINIĘ
    Pomoże ktoś?
    Ostatnio edytowane przez glucosum ; 04-09-2018 o 08:18

  2. #502

    Domyślnie

    Witam

    Jestem nowy na tym forum. W związku z tym, iż jestem na etapie budowy domu w stanie surowym otwartym postanowiłem, jak większość z Was wyposażyć dom w wentylacje mechaniczna. Dom o powierzchni uzytkowej 118m2. Parter i poddasze. W projekcie była zmiana i doszlo podpiwniczenie, którego nie liczę do systemu rekuperacji. Po przeczytaniu tego watku postanowiłem spróbować swoich sił w stworzenie projektu wentylacji.
    W domu beda przebywac 3osoby. Rekuperator jeszcze nie wybrany.
    Prosze Was o ocene tego.
    Z góry dziekuje
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	parter.jpg
Wyświetleń:	161
Rozmiar:	12,6 KB
ID:	418468
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	poddasze.jpg
Wyświetleń:	126
Rozmiar:	18,6 KB
ID:	418469
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Wyliczenia.jpg
Wyświetleń:	107
Rozmiar:	20,9 KB
ID:	418470

  3. #503

    Domyślnie

    @Miras84 Według mnie wygląda dobrze, ale ekspertem nie jestem. Ja w dużej sypialni na górze przesunąłbym anemostat bliżej okna, żeby świeże powietrze równomierniej rozeszło się po pomieszczeniu.
    Pomyśl teraz, jak będziesz prowadził przewody od wentylacji i gdzie umieścić rozdzielacze.

  4. #504
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    tvol

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    Roczyny
    Kod pocztowy
    34-120
    Posty
    9

    Domyślnie

    Hej, potrzebuję opinii na temat moich założeń
    Docelowo rodzinka 4 osobowa, pow użytkowa około 150 m2
    Planuję kupić tessle green 300 lub 400, którą byście wybrali ?


    Co powiecie o rozmieszczeniu kanałów ? Co byście zmienili ?
    Czerpnię planuję w ścianie w kotłowni, wyrzutnię w komin

    Ostatnio edytowane przez tvol ; 05-02-2019 o 18:09

  5. #505

    Domyślnie

    witam, będę wdzięczny jeżeli ktoś rzuci okiem na mój projekt wentylacji, rury peflex 75 mm, obliczenia dla prędkości 2 m/s, w kotłowni pomp ciepła, wiec będzie czysto, centrala onyx dream 400, czy to nie za duża centrala na moj dom?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wentylacja.jpg
Wyświetleń:	90
Rozmiar:	95,6 KB
ID:	426757
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kubatura.jpg
Wyświetleń:	27
Rozmiar:	55,3 KB
ID:	426758
    Ostatnio edytowane przez kamil150592 ; 11-02-2019 o 17:54

  6. #506
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    fiodor88

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-829
    Posty
    7

    Domyślnie

    Witam,

    proszę o ocenę mojego projektu wentylacji. Wszystkie kanały od skrzynek rozdzielczych oparte na flexach 75/63. Rekuperator będzie znajdował się w pomieszczeniu gospodarczym, w którym również umieściłem nawiew ze względu na to, że będzie to też suszarnia. Brak wentylacji w spiżarni ale wydaje mi się, że anemostat wywiewny w kuchni blisko wejścia do spiżarni powinien załatwić tą kwestię.

    W małym WC z prysznicem, ze względu na niewielką odległość od skrzynki, rury planuję puścić dłuższe ( z zakrętami) żeby uniknąć ewentualnych hałasów od wentylatorów a na anemostacie dać tłumiki aby wyrównać ciśnienia w układzie. Czy takie rozumowanie jest poprawne?

    Czy w salonie zostawić rozmieszczenie jak na rysunku, czy jeden z nawiewów przesunąć w okolice stołu jadalnego (bliżej kuchni)?


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rzut parter.jpg
Wyświetleń:	71
Rozmiar:	16,9 KB
ID:	430779
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	obliczenia.jpg
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	23,0 KB
ID:	430780

  7. #507

    Domyślnie

    Cytat Napisał vidar Zobacz post
    Proszę o ocenę mojego projektu:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	benedykt_r1.jpg
Wyświetleń:	41
Rozmiar:	83,0 KB
ID:	438230

    Dom o powierzchni ok. 100m2
    Liczba osób: 3/4.

    Centrala wentylacyjna umieszczona będzie w pomieszczeniu gospodarczym/kotłowni wentylowanej grawitacyjnie. Czerpnia na ścianie zewnętrznej, wyrzutnia w ocieplonym kominie wentylacyjnym. W trakcie realizacji zrezygnowałem z budowy kominka. Inne również będzie umieszczenie wanny w łazience.

    Przystępuję do realizacji instalacji wentylacyjnej, dlatego proszę o ocenę projektu. Pozdrawiam.

  8. #508

    Domyślnie

    Do wszystkich sypialni daj 2 rury 75 mm, a już obowiązkowo do tej 2 osobowej.
    Liczba rur nawiewnych i wywiewnych nie musi być taka sama, opory liniowe są zależne od długości rur, a nie od ich ilości.

  9. #509
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    W spiżarni zrobiłbym wywiew, bo wspomoże on wentylację kuchni i nie będą roznoszone zapachy cebuli, ziemniaków itp. po domu.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  10. #510

    Domyślnie

    Prośba o pomoc w zaprojektowaniu wentylacji.

    Dom jednorodzinny. Powierzchnia 240m2, kubatura 590m3.
    Kanały dla parteru chcę prowadzić rurami pelfex 50/40 w stropie.

    Parter (140m2, 400m3)
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wentylacja_parter_1.jpg
Wyświetleń:	34
Rozmiar:	89,3 KB
ID:	451071

    Ilości rur na nawiew:
    Salon x6
    Pok x2
    Pok x2
    Pok x3
    Pok x3

    Ilość rur na wywiew:
    Kuchnia x2
    Spiżarnia x1
    Wiatrołap x1
    Pom tech x1
    Pralnia x3
    Łazienka x4
    Łazienka x4

    Daje to na parterze po 16 rur na nawiew i wywiew.
    Przy prędkości powierza w kanale 2m/s daje to w sumie 145m3/h, a przy 3m/s 217m3/h


    Poddasze (100m2, 190m3)
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wentylacja_poddasze_1.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	74,3 KB
ID:	451072

    Tutaj ma problem jak rozmieścić anemostaty.
    Na poddaszu nie mam "brudnych" wentylowanych pomieszczeń.

    Jeśli chodzi o pokój na poddaszu (bardziej magazyn + garderoba), myślę nad umieszczeniem w nim nawiewu i wywiewu.
    Co do antresoli, chcę dać anemostat wyciągowy w najwyższym punkcie pod dachem. Zastanawiam się także czy lepiej dać dodatkowy nawiew na antresoli czy w salonie.
    Ostatnio edytowane przez grzes124 ; 11-12-2020 o 18:53
    ...

  11. #511

    Domyślnie

    https://images89.fotosik.pl/574/c799295a14c0538d.png
    Dawno tu nikogo nie było , ale może ktoś przypadkiem owiedzi.
    TRochę danych.
    rodzina 3 osobowa
    Rekuperator luna
    nawiew
    Do każdej sypialni 2x75
    salon 2x75
    Wyciąg
    łazienki po 3x75
    kuchnia 2x75
    może aż zbyt prosto to wygląda ,ale tak ma być
    Proszę o ocene
    Ostatnio edytowane przez Ar2ro ; 23-02-2022 o 18:38

  12. #512
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Będziesz miał zaduch w garderobie. Daj tam jedną rurkę z nawiewem.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  13. #513

    Domyślnie

    Jaki zaduch w garderobie? Ile tam osób będzie trzymał?

  14. #514

    Domyślnie

    Z tego co wyczytałem to w garderobie zbędne. Myślałem o wyciągu w Wiatrolapie ale też ponoć zbędne.

  15. #515
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    @Ar2ro
    Jedak dodałbym po jednej rurce 75 wszędzie oprócz WC. Teraz masz Lunę, ale może po kilku latach zmienisz na coś lepszego, mocniejszego.
    Może nie zbankrutujesz jak dodasz jedną rurkę z nawiewem do garderoby, bo każde zamknięte, niewentylowane pomieszczenie generuje zaduch. A i wspomożesz wentylację głównej sypialni.

    Drzwi do kotłowni mogłyby otwierać się z innej strony niż na projekcie. Chyba nie będzie tam ekogroszku i wynoszenia popiołu?

    Wiatrołap jest przereklamowany
    Rozumiem zastosowanie wiatrołapu przy wentylacji grawitacyjnej, która bez niego, po otwarciu drzwi wejściowych startuje jak prom kosmiczny.
    Dawne, przeważnie drewniane i nieszczelne drzwi wejściowe też przemawiają za wiatrołapem.
    W dzisiejszych czasach wiatrołap ma jedynie zastosowanie jak wejście do domu jest od strony zachodniej.

    Ja zrezygnowałem z wiatrołapu. Mam za to większy hol i możliwość lepszej organizacji tej przestrzeni. Szczelne aluminiowe drzwi z samozamykaczem.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  16. #516

    Domyślnie

    Przy tej średnicy króćców chyba dokładanie rur nic nie da ,Luna to świadomy wybór i jeżeli kiedyś będę musiał zmieniać to też na coś taniego,Rodzina 3 osobowa to i zapaszków dużo generować nie powinna

  17. #517

    Domyślnie

    U ojca wentylacja zrobiona właśnie na ful wypasie, obecnie wiatrołap i garderoba zakręcona na zero, zaś nieużywana sypialnia skręcona na minimum, dzięki temu rekuperator pracujący na minimum wystarcza aż nadto na 2 osoby. Wywiew w wiatrołapie zaburzał wywiew w sąsiadującej kuchni, zaś w garderobie jakimś cudem zaduch sam się nie robi (bo i z czego) nawet jak powiesimy wilgotne ubrania (garderoba nie jest hermetyczna, więc wilgoć naturalnie ją opuści, zaś po sąsiedzku jest sypialnia).

  18. #518

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    @Ar2ro
    Jedak dodałbym po jednej rurce 75 wszędzie oprócz WC. Teraz masz Lunę, ale może po kilku latach zmienisz na coś lepszego, mocniejszego.
    Może nie zbankrutujesz jak dodasz jedną rurkę z nawiewem do garderoby, bo każde zamknięte, niewentylowane pomieszczenie generuje zaduch. A i wspomożesz wentylację głównej sypialni.

    Drzwi do kotłowni mogłyby otwierać się z innej strony niż na projekcie. Chyba nie będzie tam ekogroszku i wynoszenia popiołu?

    Wiatrołap jest przereklamowany
    Rozumiem zastosowanie wiatrołapu przy wentylacji grawitacyjnej, która bez niego, po otwarciu drzwi wejściowych startuje jak prom kosmiczny.
    Dawne, przeważnie drewniane i nieszczelne drzwi wejściowe też przemawiają za wiatrołapem.
    W dzisiejszych czasach wiatrołap ma jedynie zastosowanie jak wejście do domu jest od strony zachodniej.

    Ja zrezygnowałem z wiatrołapu. Mam za to większy hol i możliwość lepszej organizacji tej przestrzeni. Szczelne aluminiowe drzwi z samozamykaczem.
    Głupoty piszesz. Wiatrołap jest pomieszczeniem funkcyjnym. Pełni rolę bufora zimnego powietrza z zewnątrz, garderoby wstępnej, pomaga zachować czystość podłóg w domu. Amerykańskie standardy nie pasują do naszego klimatu.

  19. #519

    Domyślnie

    O ile z funkcją garderoby wstępnej (bo tam zwykle zostawiamy kurtkę, buty itp.) się zgadzam, o tyle z funkcją bufora zimnego powietrza się nie zgodzę. U ojca koniec końców drzwi wewnętrzne w wiatrołapie zostały dla wygody zdjęte z zawiasów. Chociaż każdy może to inaczej widzieć i użytkować, ale w wielu domach wiatrołap już nie pełni takiej funkcji.
    Ostatnio edytowane przez Endrju111 ; 25-02-2022 o 11:26

  20. #520

    Domyślnie

    Cytat Napisał Endrju111 Zobacz post
    O ile z funkcją garderoby wstępnej (bo tam zwykle zostawiamy kurtkę, buty itp.) się zgadzam, o tyle z funkcją bufora zimnego powietrza się nie zgodzę. U ojca koniec końców drzwi wewnętrzne w wiatrołapie zostały dla wygody zdjęte z zawiasów. Chociaż każdy może to inaczej widzieć i użytkować, ale w wielu domach wiatrołap już nie pełni takiej funkcji.
    U mnie bufor sprawdza się. Mam małe dzieci, w tym jedno raczkujące. Otworzenie drzwi zewnętrznych w zimowych klimatach bez zamknięcia wiatrołapu potrafi przepiździć podłogi w całym salonie. Czasem zdarza się wnosić kilka reklamówek z zakupami, lub inne pierdoły, które wymagają dłuższego otworzenia drzwi. Należy tak przemyśleć drzwi w wiatrołapie zeby nie przeszkadzały w okresie letnim.

Strona 26 z 26

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony