dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Po***ni

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-200
    Posty
    265

    Domyślnie Ocieplenie premium rur ALu-PEX CWU

    Czy ktoś stosował porządne ocieplenie rur alupex do instalacji CWU. Może jakaś porządna wełna, jakie musi mieć parametry - ale zastanawiam się czy jak się skropli woda między ociepleniem a wełną czy nie pogorszy jej izolacyjności.
    Może są jakieś specjalne tworzywa które są klasy premium...
    Myślę że zastosowanie porządnego ocieplenia mogło by zastąpić cyrkulację CWU może nie w pełni...
    Może niech opowie się ktoś bardziej doświadczony, mądrzejszy...

  2. #2

    Domyślnie

    Chyba tego mądrzejszego na forum nie znajdziesz bo nikt ocicplenia nie wymysla sobie sam tylko stosuje jakie sa na rynku,kazdy by nie chciał mieć strat ciepla od punktu A do punktu B ale tak się nie da.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Żadne ocieplenie nie jest idealne, a takiego potrzebowałbyś żeby zastąpić recyrkulację. Bo jeśli założymy, że woda w rurze bez izolacji wychłodzi się w 10 minut, w popularnej piance powiedzmy w 30 minut, to co Ci tutaj da superduper izolacja z wełny prócz dużo wyższych kosztów? Wydłuży ten czas do godziny? Niechby nawet do dwóch?
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jare32

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Marki
    Posty
    212

    Domyślnie

    Zastosuj izolacje piankową i tyle, poszukaj jeśli chcesz możliwie najgrubszej jeśli aż tak Ci zależy, żadnych wełnianych otoczek

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Po***ni

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-200
    Posty
    265

    Domyślnie

    Ocieplenie pianką wyjdzie chyba najtaniej, tak myślałem żeby dać "piankę w piankę" i wszystko okręcić jakąś folią ze sreberkiem (nie mylić ze świstakiem).

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Możesz, jeśli okręcanie w sreberka cię nie przeraża (bo to nie będzie przyjemna robota, zapewniam Cię). Tylko ponownie wraca pytanie: po co? Co chcesz osiągnąć dając taką kombinowaną izolację. Recyrkulację (i ogólnie ciepłą rurę w CWU) izoluje się po to, żeby ograniczyć straty wywołane wychładzaniem wody. I super, tylko że najwięcej zyskujesz już na samym fakcie dania jakiejś (umówmy się, że dobrze zrobionej, a nie umownej) izolacji. Dalsze zwiększanie jej grubości, jakości da na pewno jakieś efekty, ale czy na pewno współmierne do poniesionych kosztów? Recyrkulacji izolacją nie zastąpisz, nie ma takiej możliwości.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Po***ni

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-200
    Posty
    265

    Domyślnie

    Myślałem że jeżeli rury będą w warstwie styropianu (mam przewidziane 20 cm w warstwie styropianu po wylewką) i dam dosyć solidnie ocieplone to osiągnę podobny efekt. Koszty inwestycji będą podobne bądź większe jak cyrkulacja, tylko koszty eksploatacji mogą się znacznie różnić no i zawsze mniej skomplikowana instalacja.
    O jakim materiale do ocieplenia rury myślisz pisząc dobrze zrobioną izolację.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Po***ni Zobacz post
    Myślałem że jeżeli rury będą w warstwie styropianu (mam przewidziane 20 cm w warstwie styropianu po wylewką) i dam dosyć solidnie ocieplone to osiągnę podobny efekt. Koszty inwestycji będą podobne bądź większe jak cyrkulacja, tylko koszty eksploatacji mogą się znacznie różnić no i zawsze mniej skomplikowana instalacja.
    O jakim materiale do ocieplenia rury myślisz pisząc dobrze zrobioną izolację.
    Miejsca masz 20 mm a rura ma 16 mm .Gdzie jest miejsce na te izolacje???????
    Ostatnio edytowane przez Jarek.P ; 25-05-2014 o 07:39

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Od końca odpowiem: pisząc o dobrze zrobionej izolacji miałem na myśli nie tyle materiał, co sposób wykonania tak, żeby ta izolacja była ciągła i szczelna na jak największej długości instalacji. Izolację na rury naciągnąć nie problem, ale kolanka, trójniki często zostają gołe.

    Rury otoczone 10cm warstwą styropianu będą znakomicie zaizolowane i właściwie nie ma tu wiele możliwości polepszenia tego, jedynie podejścia (gdzie rury wchodzą w ścianę) i najwyżej termiczne odizolowanie od rury z zimną wodą. Jak pisałem jednak, nawet tak dobrze zaizolowana rura i tak wystygnie. Nie będzie stygła kilka minut tylko godzinę, ale po tej godzinie odkręcając kran i tak otrzymasz zimną wodę i będziesz i tak musiał czekać aż zimna z rur zleci. Wyeliminować to można tylko dwiema metodami: recyrkulacją, albo minimalną długością instalacji od zbiornika z ciepłą wodą, innych metod po prostu nie ma. Jeśli bardzo nie chcesz recyrkulacji, a do zbiornika CWU jest daleko, można użyć małych 5l ogrzewaczy pojemnościowych instalowanych na ciepłej rurze jako bufor, w łazience może to pomysł trudny do zastosowania, ale w kuchni, pod zlewem już czemu nie.

    Jeśli mogę Ci jednak coś doradzić - instalację zrób z recyrkulacją. Możesz jej potem po prostu nie używać jeśli nie chcesz i jeśli inne metody się sprawdzą, ale jeśli się okaże, że jednak inaczej się nie da, wystarczy podłączyć pompę. Koszt tych dodatkowych rur naprawdę nie jest wielki, wydany niepotrzebnie nie zaboli, a odwrotny scenariusz, kiedy okazałoby się, że jednak bez recyrkulacji ani rusz, a nie zrobiłeś, o wtedy to będzie dopiero tragedia.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    konkret86

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Bełchatów
    Kod pocztowy
    97-400
    Posty
    58

    Domyślnie

    Czyli ilość, a nie jakość

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jare32

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Marki
    Posty
    212

    Domyślnie

    ...stosowanie foli alu, "sreberek" itp. tu nie ma sensu ponieważ taka folia ma zastosowanie wtedy gdy jest przegroda powietrzna i ciepło może się "odbić" , natomiast gdy jest to tak jak chciałeś nawinięte na rurki to może spowodować tylko równomierniejsze rozejście się ciepła i tyle...nie kombinuj z tymi izolacjami ponad miarę , przerost formy nad treścią

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Po***ni

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-200
    Posty
    265

    Domyślnie

    Wyczytałem w warunkach technicznych, że minimalna grubość izolacji o współczynniku 0,35, dla rur o średnicy wewnętrznej do 22mm wynosi minimu 20 mm. Jak byłem w hurtowni to najgrubsza izolacja jaką mają w ofercie to 9mm.

    Jakiej grubości izolację stosowaliście??

    Oczywiście zdaję sobie sprawę że nie zastąpi to cyrkulacji.

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Ja stosowałem 9mm, ale w mojej hurtowni mieli i grubsze. Jesteś z Wołomina, więc może przejedź się (lub zadzwoń) do hurtowni "Instalacja" w Zielonce.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Pozwoliłem sobie odpowiedź zawrzeć w samym twoim poście
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Po***ni

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-200
    Posty
    265

    Domyślnie

    Warstwa styropianu pod wylewką ok 20 cm (chudziak nie równy), izolacja zastosowana 2 x 9mm, czyli na rurę pex 16 mm, izolacja 18x9 (z folią), plus 36x9 (szara), czyli izolacja rur mi wyszła 18 mm, rury w otulinie leżą na styropianie 5 cm i na to pójdzie dalsza część styropianu. Nie wiem czy dobrze zrobiłem instalację taką robię 1 raz.okaże się...

    Widzę że czujne oko moderatora wyłapało różnicę między cm, a mm

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony