dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 80
  1. #1

    Domyślnie Na czym układać kostkę brukową betonową?

    Pytanie jak w temacie. W katalogach producentów i na ich www jest napisane, że kostke trzeba układać na podsypce z tucznia potem piasek z cementem czy coś takiego. Coś takiego:

    http://www.leroymerlin.pl/porady/ogr...326,l1505.html

    Jak o tym mowię wykonanwcom, to wszyscy twierdzą że tuczeń nie potrzebny i wystarczy beton pod kostką. Dodają, że to podraża wykonanie. Jak twierdzę , że zapłacę nadal stanowczo odradzają. O co w tym chodzi? Czy można kostkę kłasć bez podbudowy z tucznia?
    Dom parterowy, pow. użytkowa (i do ogrzania) 150m2 , garaż nieogrzewany. Ściany ytong 36cm + 15cm styropianu, podłoga 15cm styropianu, strop monolityczny 25cm wełny. Pompa ciepła 10kW, odwierty 180m2. Ogrzewanie podłogowe w całym domu. Wentylacja grawitacyjna.

  2. #2

    Domyślnie

    Można beton albo tłuczeń. Beton łatwiej ułożyć, bo drobny. Tłuczeń trudniej rozłożyć i zagęścić, jeśli nie mają ciężkiej zagęszczarki.

  3. #3

    Domyślnie

    Chyba nie wyraziłem się dokładnie. Jedni wykonawcy po wykorytowaniu chcą położyć piasek z cementem a na to kostkę, a inni wylać beton na to piasek i na koniec kostkę. Co sądzicie?
    Dom parterowy, pow. użytkowa (i do ogrzania) 150m2 , garaż nieogrzewany. Ściany ytong 36cm + 15cm styropianu, podłoga 15cm styropianu, strop monolityczny 25cm wełny. Pompa ciepła 10kW, odwierty 180m2. Ogrzewanie podłogowe w całym domu. Wentylacja grawitacyjna.

  4. #4

    Domyślnie

    Po pierwsze, jakie ma byc przeznaczenie tej kostki? Podjazd, chodnik, opaska, parking, droga, alejka, itd.
    Po drugie, nawet na wylewkę betonową trzeba dac podsypkę piaskowo cementową, bo sam piasek mrówki wyniosą, albo się wypłuka i kostka siądzie. Woda po kostce zazwyczaj nie płynie. Woda płynie podbudową jak nie może wsiąknąc. Cały piach popłynie z nią.
    Po trzecie, piasek z cementem ( tylko w odpowiednich proporcjach) nadaje się na podbudowę, ale wyjdzie równie drogo (zależy w jakim rejonie kraju), bo potrzeba więcej niż kruszywa.
    Napisz co tam chcesz miec ułożone, a podpowiem Ci jak powinno byc to zrobione, żeby nie było spartaczone.

  5. #5

    Domyślnie

    Poczytaj sobie np. tu
    http://www.w-a.pl/aktualnosci.php?artykul=3701
    A najlepiej posłuchaj End_riu bo człowiek ma doświadczenie

  6. #6

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi. Z kostki ma być:
    1. opaska wokół domu
    2. podjazd od bramy do garażu, ale szerszy niż wrota garażowe (tak żeby wjechał dodatkowy samochód)
    3. ścieżka od podjazdu do drzwi wejściowych.

    Jak robiłem odwierty to na działce mam 5m piachu a potem glinę.
    Dom parterowy, pow. użytkowa (i do ogrzania) 150m2 , garaż nieogrzewany. Ściany ytong 36cm + 15cm styropianu, podłoga 15cm styropianu, strop monolityczny 25cm wełny. Pompa ciepła 10kW, odwierty 180m2. Ogrzewanie podłogowe w całym domu. Wentylacja grawitacyjna.

  7. #7

    Domyślnie

    Pod opaskę 10cm kruszywa 0-31 i na wyrównanie 5cm kruszywa 2.8 albo podsypki cementowo piaskowej. Tu nie ma nacisku to swobodnie starczy.
    Pod ciąg pieszy nie narażony na najazdy 20cm kruszywa 0-31 i na wyrównanie 5cm kruszywa 2.8 albo podsypki cementowo piaskowej. W przypadku możliwości najazdu autem na chodnik podbudowa jak przy podjeździe.
    Pod ciąg jezdny 35-40cm kruszywa 0-31 i na wyrównanie 5cm kruszywa 2.8 albo podsypki cementowo piaskowej. Do 4 ton da sobie radę jak dobrze wykonają. Takiej grubości podbudowę należy zagęszczac minimum 500kg zagęszczarką. Polecam taką 1t
    Może też byc 15cm kruszywa 0-63 następnie 20cm kruszywa 0-31 na to 5cm kruszywa 2.8 albo podsypki cementowo piaskowej. Oczywiście każda warstwa musi byc osobno zagęszczona.
    W żadnym wypadku nie zgadzaj się na układanie na piasku, albo podsypce z małą ilością cementu, bo będziesz rzucał mięchem za kilka miechów.
    Jeśli ma byc układana mała kostka (np. creativ) to lapiej dwa razy ciągnąc plant. Po pierwszym zagęszcza się i następnie drugim wyrównuje.
    Będzie trwalsza podbudowa. Chociaż to powinno byc standardem, ale z oszczędności wielu wykonawców robi na raz. Oszczędzają może z 2h na zleceniu, a poprawka kosztuje ich kilka stówek.
    Skoro masz piach to woda będzie sobie uciekac bez oporów.

    Jeśli będziesz miec jakieś jeszcze pytania, to śmiało. Chętnie podzielę się doświadczeniem.

    Pozdrawiam.

  8. #8

    Domyślnie

    Jak mówię wykonawcom o podbudowie z kruszywa to wszyscy mnie od tego odwodzą i nie chcą tak robić. W czym jest problem? Nie umieją?
    Dom parterowy, pow. użytkowa (i do ogrzania) 150m2 , garaż nieogrzewany. Ściany ytong 36cm + 15cm styropianu, podłoga 15cm styropianu, strop monolityczny 25cm wełny. Pompa ciepła 10kW, odwierty 180m2. Ogrzewanie podłogowe w całym domu. Wentylacja grawitacyjna.

  9. #9

    Domyślnie

    Skąd jesteś?
    Może nie ma dostępu do kruszyw w dobrej cenie. U mnie tona kosztuje 25zł, w Warszawie to samo kruszywo z tej samej kopalni jest po ok 80zł.
    Dlatego unikają, bo koszt wykonania metra kwadratowego wyniesie 160-200zł jak za granit.
    Tak, czy inaczej trzeba zrobic podbudowę.

    W okolicy Łodzi przywieźli mi kruszywo ze starych podkładów kolejowych. Innego nie mieli w okolicy.

  10. #10

    Domyślnie

    No właśnie jestem z Łodzi.
    Dom parterowy, pow. użytkowa (i do ogrzania) 150m2 , garaż nieogrzewany. Ściany ytong 36cm + 15cm styropianu, podłoga 15cm styropianu, strop monolityczny 25cm wełny. Pompa ciepła 10kW, odwierty 180m2. Ogrzewanie podłogowe w całym domu. Wentylacja grawitacyjna.

  11. #11

    Domyślnie

    To musisz przejechac się/zadzwonic na składy, albo kopalnie w okolicy.
    Ja niestety nie miałem możliwości osobistego sprawdzenia jakości towaru. Miałem zapewnienie telefonicznie, że towar jest dobrej jakości.
    Jeśli dobrze pamietam, to koszt m2 wyniósł 83zł plus robocizna.

  12. #12
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    wojtarowicz

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Kod pocztowy
    33-331
    Posty
    7

    Domyślnie

    End_riu mam takie pytanie.
    Wokół domu (opaska) i na podjeździe mam ok 50 cm żwiru i na to dałem jakieś 10 cm klińca żeby wyglądało estetycznie i lepiej było chodzić. Żwir i kliniec wsypałem rok temu przy plantowaniu ziemi. Nie zagęszczałem tego niczym bo stwierdziłem, że parę lat kostki nie będzie więc samo siądzie. Teraz jednak robię ogrodzenie i i ostatecznie plantuję ziemię więc muszę wstawić obrzeża więc pewnie od razu i kostkę. W związku z tym mam takie pytania:

    - czy da radę to teraz zagęścić (przez ten rok niewiele siadło)?
    - co lepiej dać pod kostkę piasek z cementem czy 2.8 kruszywa?
    - czy gdybym kładł tylko same obrzeża to muszę już wiedzieć jaka będzie kostka czy są jakieś standardy(chodzi o szerokość)?
    - lepsza kostka z posypką czy bez? Żona chce pastelle z semmelrocka -czy to dobra firma? Poza tym ta kostka nie ma fug a pisałeś, że takiej lubią kruszyć
    się kanty.
    - wyczytałem w Twoich postach, że kostka powinna być sezonowana tzn lepiej gdybym ją teraz kupił a za rok ułożył?
    - brukarz zrobił mi wycenę 200m2 x 35zł, plus obrzeża 100mb x 25 zł , jego ta ostateczna podsypka, po mojej stronie kostka, obrzeża czy to normalna cena?
    Nie chcę przepłacić ale też nie organizuje przetargu i nie zganiam 10 wykonawców. Wiem, że gość zna się na robocie. Poza tym tysiąc więcej czy mniej przy takiej robocie nie ma znaczenia, byle było dobrze.

    Przepraszam za tyle pytań ale po postach widać, że znasz się na tym.
    Pozdrawiam

  13. #13

    Domyślnie

    Jaki masz ten żwir w podbudowie? Jakiś sortowany. płukany, czy jakiś zwykły niesort. To dośc istotne, bo żwir płukany się nie zaklinuje tak dobrze jak niesort. Chociaż nie widzę tutaj sensu w wybieraniu i robieniu od podstaw podbudowy. Kostka jest dośc duża i siła nacisku nie powinna nic zrobic.
    Woda nie będzie Ci siedziała w podbudowie, jeśli jest warstwa przesiąkalnego gruntu i zimą nie bedzie pracowało, to nierównomiernie.
    Zagęścic musisz koniecznie. Najlepiej zrób to zagęszczarką 1T, bo grubo tego dałeś. Przejedź po kilka razy w każdym miejscu, ale w taki sposób, żeby przejechac całą powierzchnię raz i dopiero kolejna runda. Najlepiej, żeby linie przejazdu zachodziły na siebie o pół szerokości.
    Ja preferuję układanie na kruszywie. Jest to wygodniejsze, a wytrzymałośc jest porównywalna ze stabilizacją 5.
    Możesz śmiało kłaśc obrzeż, a później kostkę, ALE znając już rodzaj kostki jaki będziesz kładł możesz wyliczyc sobie idealnie szerokośc, zeby nie było docinania kostki po długości. Oczywiście są kostki, które modułem można dopasowac do niemal każdej szerokości. Taki rodzai kostek jest sporo i zazwyczaj warunkiem jest tylko równa szerkośc na całym pojeździe (względy estetyczne). NAJPIERWM musisz zagęścic całą podbudowę, a później kłaśc obrzeża. Najwyżej pod samo obrzeże zrobisz dziurę kilofem.
    Przy tej kostce, jaką chce zona utrzymaj równą szerokośc między obrzeżami (jeśli to możliwe). Tutaj ważna jest estetyka, bo niedoróbka jakakolwiek psuje bardzo wygląd całości. Obrzeża sugeruję gratitowe i opaska z jednej kostki po długości obrzeża również ciemna. Fajnie to wygląda, ale to tylko mój gust Obrzeż 6/20 spokojnie starczą.
    Kostka jest bezfazowa, ale ma "dystanse" jeśli będzie dobrze (równo) ułożona i linie będą zachowane powinna przeżyc bez wykruszeń.
    Zastanówcie się z żoną nad sposobem ułożenie tej kostki (modułami) rozwiązań jest sporo w sieci. Wówczas będziesz mógł wyliczyc dokładnie szerokośc między obrzeżami.
    Jeśli teraz kupisz kostkę, to możesz układac ją za miesiąc. Chodzi o to, żeby nie kłaśc kostki, która przychodzi prosto z fabryki. Wiadomo im dłużej poleży tym lepiej. Ale nie ma co przesadzac.
    Jeśli chcesz kłaśc za rok, to kupuj zimą. Zaoszczędzisz na transport, a może i więcej, bo ceny spadają.
    Cena wykonania jest ok. To raczej jak fucha na 3dni
    Kładłem w Twojej może nie bliskiej okolicy, ale kilka km i za podobne pieniądze rok temu.

    Sorry za chaos w moim poście, ale jak człowiek ułoży ponad 300 obrzeży to pisze na wszystkie strony.
    Zastanów się czy nie będziesz wypuszczał jakiś kabli do bramy, na oświetlenie posesji. Jeśli tak daj aroty w podbudowę.
    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez End_riu ; 30-03-2014 o 20:37

  14. #14
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    wojtarowicz

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Kod pocztowy
    33-331
    Posty
    7

    Domyślnie

    Dzięki, za szybką odpowiedź. Żwir to niesort. Rury pod bramę itp wrzuciłem z kablami odrazu. Właśnie mamy mieć grafitowe obrzeża i opaskę tyle że musimy coś żółtego wstawić bo dach grafitowy a elewacja żółta. Jeszcze raz dzięki za wyczerpujące informacje. Pozdrawiam

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Lopesjus
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    962
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Cytat Napisał JK2010 Zobacz post
    Jak mówię wykonawcom o podbudowie z kruszywa to wszyscy mnie od tego odwodzą i nie chcą tak robić. W czym jest problem? Nie umieją?
    Jako kompletny amator wykonałem ponad 200m2 podjazdu bazując na podbudowie z kruszywa (odpady z produkcji kostki betonowej) i żwiru. Warstwy były kolejno zagęszczane, na żwir przyszła 2-3 cm podsypka z piasku i kostka. Tak wykonany podjazd służy nam już ponad 5 lat bez żadnych awarii. Pamiętam, że bardzo pomogły mi relacje video zamieszczane przez wykonawców z USA - tam chyba albo wylewa się beton albo układa kostkę na podbudowie z kruszyw.
    Mam wrażenie, że polscy wykonawcy znają tylko jedną metodę, stąd niechęć do "starożytnych" rozwiązań
    _______________
    Mój dziennik ogrodu: http://forum.muratordom.pl/blog.php?39543-Lopesjus

  16. #16

    Domyślnie

    @wojtarowicz możesz użyć kostki "creativ granit żłółty" Fajnie sie komponuje z innymi kostkami.

  17. #17

    Domyślnie

    Czy wierzyć opisom sposobom układania kostki na www producentów? Co sądzicie?

  18. #18

    Domyślnie

    To co napisałeś tak naprawdę nic nikomu nie mówi.
    Jaki teren, jaka warstwa tego betonu, jaki skład tego betonu, jaka pdsypka, ile z metra kompleksowo, pod co ta podbudowa, jaka kostka, itd?
    Osobiscie bym tego nie zrobił w taki sposób, bo robię przystanki na półsuchym betonie i betonie lanym. Zalezy od projektu.
    Musi to odstać 28 dni i dopero dajemy podsypke betonową, a na to kostkę. Warstwa pierwsze betonu 40cm na 20cm warstwie kruszywa. To po pierwsze.
    A po drugie suchy beton (zazwyczaj piach z domieszką cementu, bo taniej) ciągnie wodę. Zimą potrafi tak spuchnąć, że ludzie bram otworzyć nie mogą.
    A wiosną układa się jak samo chce.
    Podbudowa, to podstawa brukarstwa, której klient nie widzi. Ułożenie to tylko wykończenie.

    Widzę, że ostatnio w modzie jest schodzenie z ceny wykonawców, żeby tyko złapać klienta (czytajcie frajera, bo tak często jest).
    Ludzie zapamiętajcie sobie, że 99% wykonawców nie odejmie sobie od koryta. Jak urwiecie dychę na metrze, to tak naprawdę odbije sie to na jakości.
    Warto dowiedzieć się jakie są ceny, policzyć samemu i później będziecie wiedzieli mniej więcej czy fachman chce Was przekręcić.

    PS: Ponieważ jest dość dużo zapytań, to jak bedę miał wolne troszkę więcej czasu postaram się Wam napisać jakiś temat "brukarstwo w pigułce".
    Oczywiście na tyle na ile moja wiedza pozwala.

    Pozdrawiam.

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar _artur_
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Bolmin
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    2.906

    Domyślnie

    Pozwólcie że sie dopiszę, korzystając z podobnego tematu..
    mam do zrobienia właśnie podjazd dla samochodów osobowych przed domem - opaskę dookoła domu zrobiłem z 0-31 póki co bez kostki..
    Pytanie do End_riu - czy 0-31 z Bolechowic (kopalnia Jaźwica) nada się na podjazd - grunt piaszczysty, chcę wybrac ze 40cm, podsypka 20-25cm, to się przez rok uleży i jak przyjdzie czas na kostkę to zagęścić, dosypać z 10cm, a potem kostkę? czy taki plan będzie dobry? buduję w Bolminie pod Chęcinami więc blisko mam piaskownę Mosty i kopalnię Jaźwica w Bolechowicach..
    " Tak się domów nie buduje !!" czyli parterówka w podkieleckiej wiosce..
    jestem nienormalny bo grzeję czystym prądem (kable Elektra, grzane ~120m2, 4 osoby)
    od sezonu 2014/15 -zużycie na CO ostatnio poniżej 8000kWh

  20. #20

    Domyślnie

    Artur ja preferuję kruszywa z Górek, ale wozili nam i z Bolechowic i dawało radę.
    Jeśli chcesz wysypać teraz 0-31, a układać za rok, to lepiej wysyp sobie 0-63.
    0-31 ma sporo więcej drobnicy i będzie Ci się wnosiło do domu, auta. A po deszczu będziesz miał syf nie do opisania.
    Czego byś tam nie wysypał, to i tak musisz zagęścić. 0-63 Ci się wyrówna i zbije, ale nie zaklinuje i będzie trzeba dać na to warstwę 0-31 później.
    0-31 klinuje się ładnie, ale nawet po "zmknięciu" będzie Ci się lepiło do butów. W końcy jest tam glina.
    Napisz mi jaką masz powierzchnię tego podjazdu, to Ci to przeliczę na materiał tak, żeby było dobrze i żebyś nie przepłacał za transport.

    PS: Przy 0-31 nie możesz mieć spadku w stronę domu, bo cała woda będzie Ci napływała.
    I kupuj tylko sortowane, bo zawiera duzo mniej gliny

    Osobiście dałbym u Ciebie 20-25cm 0-63 teraz, a później 10cm 0-31 i 5cm 2.8 na podsypkę. Piachu to będzie Ci potrzeba ok 1t na 100m2 zależnie od kostki jaką chcesz układać.

    Jak chcesz namiary na wyporzyczalnie sprzetu (zagęszczarka) to pisz PW.

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony