dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 4
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 80
  1. #41

    Domyślnie

    Witam
    Chciałnbym dołaczyc sie do tematu podbudowy pod kostke
    Mam aktualnie juz wykonaną podbudowe 20 cm gruzu betonowego zasypanego, zalanego piaskiem i zawibrowanego na to chcialem wysypac drobny kamien (łupany) jakies 5 cm a na przyszly rok wyłozyc kostka 6cm piasek + cement i kostka
    teren ok 100 m podjazd (brama garaż) i dojscie do domu Dodam ze bedzie po tym jezdzic osobówka i dostawcze
    jaki kamien do tego uzyc aby przydał sie jako podbudowa pod kostke ?
    Pozdraiwam

  2. #42

    Domyślnie

    Co do podkładu myślę, że standardowa podsypka cementowo - piaskowa okaże się wystarczająca. Nie sądzę by były potrzebne jakieś specjalne zabiegi utwardzające, tym bardziej, ze z tego co wiem kostka Creativ ma wysokość 60 mm, więc powinna też przyjmować obciążenia typu samochody osobowe. Z Twojego postu nie wynika czy będziesz jeździł po tym terenie autem, ale nawet jeśli to wystarczy spokojnie. Ważne jest też to by brukarze wykonali swoją pracę rzetelnie.

  3. #43
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar MRQ69
    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Nosówka
    Posty
    41
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Witam ponownie, rozmawiałem z kilkoma brukarzami, większość na moje wyczytane tu wcześniej 40 cm klińca zrobiło oczy jak stare 20 złotówki.
    Jeden zaufany polecił zrobić takie warstwy na podjazd samochodowy - liczą od dołu:
    10 cm podsypki piaskowej
    20 cm tłucznia mieszanej frakcji
    podbudowa cementowo-piaskowa
    kostka
    Nie bardzo wiem, po co ten piasek pod tłuczeń? Jak pisałem grunt jest gliniasty, jednak przy wiosennych wykopach widać było delikatne przesączenia gleby na różnych głębokościach (badania geofizyczne wykazały zmiennoplastyczność dopiero powyżej 3 m wgłąb).
    Nie lepiej dać 30 cm tłucznia i na to cement i piasek?

  4. #44

    Domyślnie

    Wydawać by się mogło, że przy zachowaniu kilku prostych zasad i odrobinie pracy wykonanie porządnie chodnika z kostki nie powinno być chyba problemem. Nic jednak bardziej mylnego. Wystarczy spojrzeć choćby tutaj:
    http://mistrzowiebudownictwa.blogspo...takie.html?m=1
    po zobaczeniu czegoś takiego nasuwa się pytanie, czy da się to jeszcze poprawić?

  5. #45

    Domyślnie

    Wyglada to jak wyglada, bo w wiekszosci przypadkow przy pracach publicznych jest tyle samo przekretow, co w parlamencie. A odbior jest moznaby powiedziec zagwarantowany jeszcze przed rozpoczeciem prac.
    Inna strona historii sa fachowcy.
    Ja w swojej "karierze" pracowalem z mnostwem ludzi przy kostce. 90% podczas rozmowy o prace zapewnia, ze zna sie na fachu. Polowa juz po pierwszych kilku minutach pracy zdradza, ze nie potrafi absolutnie nic. Czesc nie potrafi ukladac kostki, a gdzie tam do przygotowania podbudowy.
    Na pond 500 tylko kilku potrafilo dorysowac i dociac kostke. Przenoszenie wysokosci i przygotowanie podbudowy to juz czysta loteria.

    Fachowca trzeba odpowiednio docenic. A wiekszosc firm szuka taniej sily roboczej. Pozniej nie ma sie co dziwic, ze wychodzi jak na zalaczonych obrazkach.

  6. #46

    Domyślnie

    Cytat Napisał End_riu Zobacz post
    Wyglada to jak wyglada, bo w wiekszosci przypadkow przy pracach publicznych jest tyle samo przekretow, co w parlamencie. A odbior jest moznaby powiedziec zagwarantowany jeszcze przed rozpoczeciem prac.
    Inna strona historii sa fachowcy.
    Ja w swojej "karierze" pracowalem z mnostwem ludzi przy kostce. 90% podczas rozmowy o prace zapewnia, ze zna sie na fachu. Polowa juz po pierwszych kilku minutach pracy zdradza, ze nie potrafi absolutnie nic. Czesc nie potrafi ukladac kostki, a gdzie tam do przygotowania podbudowy.
    Na pond 500 tylko kilku potrafilo dorysowac i dociac kostke. Przenoszenie wysokosci i przygotowanie podbudowy to juz czysta loteria.

    Fachowca trzeba odpowiednio docenic. A wiekszosc firm szuka taniej sily roboczej. Pozniej nie ma sie co dziwic, ze wychodzi jak na zalaczonych obrazkach.
    Endriu bywasz jeszcze na forum prosze odezwij sie na priv mam kilka pytań chyba że ktoś ma emial lub tel do endriu?

  7. #47
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kazek01

    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-688
    Posty
    11

    Domyślnie

    Endriu,
    jesteś jeszcze na forum? chcialem się poradzić w kwestii podbudowy pod kostkę brukową.
    Będę miał kładzioną kostkę brukową normalną (na podjazdy) oraz duże płyty betonowe (na chodnik i taras). Producent (Libet) zaleca, żeby wykorytować teren, następnie rozłożyć żwir, wyżej suchy beton a na nim warstwę piasku dla wyrównania podłoża i na ten piasek położyć kostki i płyty. Ale rozmawiałem zwykonawcąi on chce kłaść bezpośrednio na suchy beton i twierdzi, że tak jest lepiej, bo stabilniej i mrówki nie będą się tam zagnieżdżać. Mógłbyś się do tego odnieść? Będę wdzięczny za pomoc.
    Pozdrawiam.

  8. #48
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kazek01

    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-688
    Posty
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał End_riu Zobacz post
    Wyglada to jak wyglada, bo w wiekszosci przypadkow przy pracach publicznych jest tyle samo przekretow, co w parlamencie. A odbior jest moznaby powiedziec zagwarantowany jeszcze przed rozpoczeciem prac.
    Inna strona historii sa fachowcy.
    Ja w swojej "karierze" pracowalem z mnostwem ludzi przy kostce. 90% podczas rozmowy o prace zapewnia, ze zna sie na fachu. Polowa juz po pierwszych kilku minutach pracy zdradza, ze nie potrafi absolutnie nic. Czesc nie potrafi ukladac kostki, a gdzie tam do przygotowania podbudowy.
    Na pond 500 tylko kilku potrafilo dorysowac i dociac kostke. Przenoszenie wysokosci i przygotowanie podbudowy to juz czysta loteria.

    Fachowca trzeba odpowiednio docenic. A wiekszosc firm szuka taniej sily roboczej. Pozniej nie ma sie co dziwic, ze wychodzi jak na zalaczonych obrazkach.
    Endriu,
    jesteś jeszcze na forum? chcialem się poradzić w kwestii podbudowy pod kostkę brukową.
    Będę miał kładzioną kostkę brukową normalną (na podjazdy) oraz duże płyty betonowe (na chodnik i taras). Producent (Libet) zaleca, żeby wykorytować teren, następnie rozłożyć żwir, wyżej suchy beton a na nim warstwę piasku dla wyrównania podłoża i na ten piasek położyć kostki i płyty. Ale rozmawiałem zwykonawcąi on chce kłaść bezpośrednio na suchy beton i twierdzi, że tak jest lepiej, bo stabilniej i mrówki nie będą się tam zagnieżdżać. Mógłbyś się do tego odnieść? Będę wdzięczny za pomoc.
    Pozdrawiam.

  9. #49

    Domyślnie

    Jeśli mogę się wypowiedzieć nie powinno mieć to większego znaczenia, aczkolwiek w przypadku podbudowy betonowej wytrzymałość na nacisk będzie dużo wyższa niż w przypadku mieszanki żwirku, suchego betonu i piasku. Tylko trzeba pamiętać o dobrym wyprofilowaniu i delikatnym spadku co by woda miała jak spływać.

  10. #50

    Domyślnie

    Kazek 01 - wrzuć w wyszukiwarkę hasło PODBUDOWA i wszystko wyjedzie. Bo z takim brukarzem pseudo fachowcem pójdziesz z torbami już po pierwszej zimie. Tu masz skrótowe info z rysunkami i parametrami warstw
    https://kostkabrukowa.buszrem.pl/pro...przygotowanie/

  11. #51

    Domyślnie

    Witam.
    Podpowiedzcie proszę... Czy kostkę można układać na płytach drogowych betonowych.
    Teren mam gliniastych, woda po większych deszczach stoi przed domem. Z tego powodu podnoszę teren wokół domu o około 50 cm. Jako wjazd do garażu chce ułożyć na razie płyty mon (drogowe cz betonowe). A potem na nich ułożyć kostkę na pulsuchym betonie. Pod płytami będzie zageszcona pospółka około 25 cm, na to płyty, beton i kostka. Czy to dobre rozwiązanie???

  12. #52

    Domyślnie

    Ja osobiście układam kostkę na drobnych kamykach, do zakupu w każdym markecie, kostka trzyma się idealnie i można uzyskać na prawdę ciekawy wygląd http://usiostr.pl/uslugi-dla-budowni...ostke-brukowa/

  13. #53
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    Chce przed zimą rozsypać gruby kamień, w maju bede robił kostke. Na razie jest glina mieszana z ziemią. Woda stoi po deszczach i chce na jesien,zime i wiosne pozbyć sie błota. Czy wysypujac teraz kamien, bede na wiosne przed ksotką musiał go usuwać zeby zrobic korytowanie? Na razie mam tylko 20cm poniżej docelowej wysokosci więc raczej bede musiał to wszystko zdejmować na wiosnę? Czy to bedzie do odzyskania ?
    Drugie pytanie to czy uzyć kamienia tzn drogowego 30-60mm? (ok 30zł /tona) czy raczej żwirku 2-30mm ? Ten żółty kamien wyglada lepiej i mysle że lepiej sie po tym chodzi i nie robi sie bloto i nie wnosi tego do domu.
    Ostatnio edytowane przez dwiecegly ; 17-11-2017 o 12:29

  14. #54
    Konto usunięte_1*
    Guest
    Konto usunięte_1*

    Domyślnie

    Ja na gliniastym trochę terenie położyłem geowłukninę drogową podobno zapobiega to topieniu się tego gruzu , fajne ceny masz , u mnie za tonę paskudnego kamienia śpiewają 70zł masakra

  15. #55
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Busters

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Kraków/Wołowice
    Posty
    852

    Domyślnie

    Powiem jak bylo robione u mnie, tez mam gline.

    Najpierw wykorytowane na docelowa wysykosc ( u mnie razem z kostka to 50cm czyli okolo 40cm kamienia)
    Na dol poszla geowloknina na to gruby kamien 30-60 (25-30cm) i na to cienki kamien 0-30 (pozostale 10-15cm) na to zwirek 2-8 4cm i kostka 6cm.

    Spora czesc odzyskasz ale te dobre 20% zmiesza sie z glina i czegos takiego raczej nie bedziesz chcial wsypywac.

    Dlaczego od razu nie wykorytujesz na docelowa wysokosc? Mi mowili ze minimum na gline to 25-30cm kamienia ja dalem troche wiecej.
    Indywidualny, parterowy - 140m2 uzytkowej+garaż 33m2 - całość grzana. Ściana 18cm silikat.
    Ocieplenie: ściany 20cm 0,31, podłoga 20cm 0.36, strop wełna 40cm U=0,35
    Ogrzewanie: Tcap 9kw, Rekuperacja: Airpack 300. OZC~7,3KW
    Mieszkamy!

  16. #56

    Domyślnie

    Z tą geowłókniną to chyba dobry pomysł. Nam partacz robił drogę dojazdową i porobiły się niezłe doły i pagórki. Po prostu w glinę powciskało kamienie i koniec. Czy na geowłókninę nie powinna najpierw pójść jakaś warstwa żwiru, żeby kamienie jej nie uszkodziły?

    Masz brukarz w takich warunkach to wybiera 50 cm ... potem zagęszczanie warstwami ale chyba tylko piasek / żwir / czy coś podobnego.
    Noelia Bis 2M, OZC 4,8 kW + 1kW CWU, 198 m2 podłogówki (480 m3 - skosy na górze!), podłoga 12 cm PIR + 8 cm grafitu, ściany silka + 23 cm grafitu 0,031, dach 35-50 cm wełny 0,035, okna Vetrex V82 3 szyby, PC Stiebel Eltron WPC 07 cool, WM Aeris 350 standard, PV 5,8 kWp panele REC + Fronius 5 kW.
    zużycie CO/CWU 2017/2018: 2300 kWh
    zużycie CO/CWU 2019: 2014 kWh
    https://www.jakoszczedzic.pl

  17. #57

    Domyślnie

    Użyć należy destruktu betonowego, nie kamienia, jeżeli użyjesz kamienia musisz go przykryć geowłuknina.
    Rozstaw kół samochodu to jakieś 140-160 cm (sa i 2m), aby rozłożyć równomiernie ciężar na gline pod samochód ciężarowy to trzeba wykorytkować 60 cm (mniej więcej szerokość nacisku plus warstwa współpracująca plus stożek pod kątem 45 stopni aby stożki się pokryły. Przy rozstawie 160 cm wystarczy 40 cm.

    Jeżeli grunt jest jeszcze mniej nosny to zwiększamy odpowiednio, aż dojdziemy do nośności gruntu.

    Dlaczego destrukt...bo to mieszanina róznej frakcji i po zagęszczeniu jest mało porów, przy kamieniu porów masz więcej niż w serze i wierzchnie warstwy wsypują się w te pory tak łopatologicznie mówiąc.

    najlepiej wysyp destrukt niżej jak możesz (olej te bzdyry o mieszaniu się z gliną) na wiosnę wysyp suchy beton zagęść (15cm) na to piasek (piasek z cementem) i kostka i masz podjazd na wieki bez kolein

    Układanie kostki na frakcji 2-8...to pomyłka totalna
    Ostatnio edytowane przez Andrzej733 ; 17-11-2017 o 18:54

  18. #58

    Domyślnie

    Witma,

    planuję zrobić kostkę na podjeździe. Chcę cały podjazd podnieść razem z kostką o ok 30 cm czyli 20 cm klińca + grysik+ kostka.
    Czy przed tym zabiegiem muszę jeszcze wykortywać. Grunt to taki misz masz z budowy, troche piasku, troche gliny troche ziemi. Na podjazd bedą wjezdzały tylko samochody osobowe. Żadne szambierki, węglarki itp nie mają potrzeby.
    Dom parterowy 100m2, porotherm 24 + 20 cm 0,033, podłoga 12 cm, strop drewniany 35 cm wełny, Piec Immergas Victrix 12 kw, okna 3 szyby, Rekuperator Kinetic 250
    Instalacja fotowoltaiczna: Growatt 3000 MTL, 11 paneli mono Maysun 315 W - 3,465 kWp
    Sezon od 6.2017-6.2018 - 703 m3 gazu CO+CWU+gotowanie - 2+1
    Sezon od 6.2018-6.2019 - 693 m3 gazu CO+CWU+gotowanie - 2+1

  19. #59
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cob_ra

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Pod Skierniewicami
    Posty
    1.293

    Domyślnie

    Andrzej733 , ale stosując kruszywo 0-63 osiągamy właśnie tą opcję, gdzie mamy grube+drobne co się ładnie klinuje.

    Kamień jest najbardziej polecany, ale kosztem kruszonego betony(nie syfu) wybierany kosztem niższego zakupu.

    Osobiście robię u siebie na kruszonej kostce brukowej ok 35cm zgęszczone 300-tką (cena ok 20zł/t nie jak kamień 52zł) poszło ok 100t. Na to kruszywo dolomitowe 0-31. Krawężniki z granitu.

    Żadnych suchych betonów i cementów nie będę dawał. Robię sposobem co mi jeden graniciarz radził, a i wielu też tak układa.
    Pozdrawiam,
    Marek
    Gryf-domowe klimaty
    P.u. 98.25m²+garaż 18.01m².OP 100%PC WPS 6k1, DZ 2x90m,WM,OZC(asolt)EAH:62,5kWh/m2rok,ΦHL:3640W, QH:6379 kWh/rok, Grzanych podłóg~98m2,kubatura 265m3
    PV 8,69, azymut 240st, dach 23st.
    cwu~80-100kWh msc.
    2017-2379kWh
    2018-2089kWh
    2019-2375kWh
    2020-2384kWh
    2021-1896kWh
    2022-1785kWh
    2023-1823kWh

  20. #60

    Domyślnie

    Wyżej było pisane o frakcji bez zera. kamienia nikt profesjonalny nie poleca, no chyba ze się nie zna. Jak masz z kruszonej kostki to bajka, to czysty destrukt więc ok.
    Powiem wam o technologii drogi w Libii (pewnie w innych krajach tam podobnie). Tam pod asfalt idzie kruszona skała wapienna, zlewana woda i wałowana i uzyskuje się skałą ,, na to idzie asfalt i na saharze się nie rozpływa (to w Polsce tylko płynie).
    Kliniec pod kostkę bezpośrednio? Czy ten dolomit to jeszcze podbudowa? jak już coś to kliniec robi się popularny ale mało warty w użytkowaniu

Strona 3 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony