dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie jakie pomieszczenie dla pieca gazowego

    Szukałam na forum, ale nie mogę znaleźć odpowiedzi ani podobnego tematu, mam nadzieję, że w dobrym miejscu zadaję pytanie. Otóż nie wiemy jeszcze gdzie umieścimy piec gazowy, ma być z zamkniętą komorą spalania, czy to prawda że musi pomieszczenie mieć minimum 12m2? w obecnym domu wisi w łazience, w wielu domach widzę, że piec wisi w małych pomieszczeniach. Druga sprawa, jak długa może być rura od pieca do komina?

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.620

    Domyślnie

    Kotłownia na kocioł kondensacyjny powinna posiadać kubaturę 8 m3 dla kotła z otwartą komorą spalania lub 6,5 m3 dla kotła z zamkniętą komorą spalania. Kotły do 30 kW można instalować w innych pomieszczeniach /kuchnia, łazienka/ jeśli zapewnione sa warunki wentylacji. Sposób podłączenia kotła znajdziesz w instrukcji montażu kotła. Instrukcje z reguły są dostępne w internecie.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Greengaz Zobacz post
    Kotłownia na kocioł kondensacyjny powinna posiadać kubaturę 8 m3 dla kotła z otwartą komorą spalania lub 6,5 m3 dla kotła z zamkniętą komorą spalania. Kotły do 30 kW można instalować w innych pomieszczeniach /kuchnia, łazienka/ jeśli zapewnione sa warunki wentylacji. Sposób podłączenia kotła znajdziesz w instrukcji montażu kotła. Instrukcje z reguły są dostępne w internecie.
    Dzięki za odpowiedź, a czy dobrze wyczytałam gdzieś na necie, że kubatura 8m3 to odpowiada 12m2? Czy wtedy taki piec może być umieszczony w pralni? jeśli będzie o do 30kW?

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.620

    Domyślnie

    Podziel 8 m3 przez wysokość pralni to wyjdzie Ci minimalna powierzchnia podłogi.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar bowess
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    TG
    Posty
    2.049
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    34

    Domyślnie

    Zdecydowanie źle ktoś "w necie" napisał.
    Kubatura to powierzchnia podłogi pomnożona przez wysokość pomieszczenia. Z matematyki to jest po prostu objętość pomieszczenia, które zazwyczaj jest zbliżone do prostopadłościanu.
    Ponieważ "ludzkie" pomieszczenie raczej nie miewa wysokości poniżej 1m, to nigdy powierzchnia nie będzie większa od kubatury.
    Pomieszczenie 10m2 o wysokości 2,5m ma kubaturę 10*2,5= 25m3.
    U mnie kocioł wisi w pomieszczeniu zwanym w projekcie kotłownią. 5,1m2, wysokość coś 2,8m, czyli ponad 14m3.
    Na projekcie możesz zachować nazwę kotłownia, a ponieważ jest to pomieszczenie czyste, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainstalować tam również pralkę. U mnie kotłownia funkcjonalnie jest przede wszystkim spiżarnią z elementami garderoby.
    Budujemy domek
    Dziennik budowy
    Komentarze do dziennika
    Bez linków zewnętrznych, proszę

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał bowess Zobacz post
    U mnie kotłownia funkcjonalnie jest przede wszystkim spiżarnią z elementami garderoby.
    Czyli tam gdzie piec gazowy wisi masz też spiżarkę z jedzeniem?

    W sumie to bez sensu robić osobne pomieszczenie, gdzie będzie wisiał tylko piec gazowy. Oglądając teraz projekt widzę, że niepotrzebnie projektant zamienił nam pomieszczenie gospodarcze z kuchnią, bo tylko problem teraz jest.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar bowess
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    TG
    Posty
    2.049
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    34

    Domyślnie

    Mam regał ze słoikami, szafki typu kuchennego na ścianie, lodówkę uruchamianą w miarę potrzeb (zwykle w okolicach świąt i corocznej imprezy imieninowej) oraz dużą szafkę na buty. Ponieważ do mojej "kotłowni" wchodzi się z wiatrołapu, to w deszczowy dzień zawsze tam stawiamy buty i parasole do wyschnięcia - w wiatrołapie dzięki temu jest względny porządek, a mokre buty nie "kisną" w szafce.
    Jeszcze w kotłowni trzymam drabinę, skrzynkę z podręcznymi narzędziami oraz pudło z choinką (sztuczną mam).
    Takie położenie kotłowni jak masz, jest zdecydowanie lepsze w przypadku kotła na paliwo stałe, bo można bezpośrednio z zewnątrz dostarczać opał. Przy kotle gazowym, to już chyba bez większej różnicy.
    A jeszcze mi się przypomniała ważna funkcja - w kotłowni parkowałam wózek dzieciowy, póki jeszcze był w użyciu.
    Budujemy domek
    Dziennik budowy
    Komentarze do dziennika
    Bez linków zewnętrznych, proszę

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.620

    Domyślnie

    Nie mąć człowiekowi w głowie. Wyraźnie napisał, że chodzi mu o kocioł z zamkniętą komorą spalania. Taki kocioł może zainstalować w wiatrołapie, kuchni, pom. gospodarczym, łazience spełniającymi warunki kubatury /6,5 m[SUP]3[/SUP/,wys. min. 2,2 m w nowo budowanym obiekcie /1,9 m w starym/ i wentylacji. Nie może w garażu. Nie będzie też instalował, mam nadzieję, kotła pow. 30 kW.
    Komin i wyprowadzenie spalin zgodnie z zaleceniami producenta /średnice i długość/ oraz projektanta.. Nie musi być murowany /ceramiczny/.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Greengaz Zobacz post
    Nie mąć człowiekowi w głowie. Wyraźnie napisał, że chodzi mu o kocioł z zamkniętą komorą spalania. Taki kocioł może zainstalować w wiatrołapie, kuchni, pom. gospodarczym, łazience spełniającymi warunki kubatury /6,5 m[SUP]3[/SUP/,wys. min. 2,2 m w nowo budowanym obiekcie /1,9 m w starym/ i wentylacji. Nie może w garażu. Nie będzie też instalował, mam nadzieję, kotła pow. 30 kW.
    Komin i wyprowadzenie spalin zgodnie z zaleceniami producenta /średnice i długość/ oraz projektanta.. Nie musi być murowany /ceramiczny/.
    Dzięki nie będzie powyżej 30

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    matgor23

    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    36-062
    Posty
    34

    Domyślnie

    Witajcie proszę doradzcie mi bo pytałem kilku osób które niby siedzą w temacie ale zdania są rozne.

    Co jeśli kotłownia jest pod klatką schodową i są dwie wysokości 2,5m i 1,5m. Która wysokość w tym przypadku się liczy? Przepisy mówią że nowo budowany budynek powinien mieć minimumw2,2m. Kocioł będzie wisiał pod schodami czyli na tym mniejszym wymiarze. Jakieś 40-50cm od posadzki. Tak jest również w projekcie. Kotłownia tez ledwo się łapie w kubaturze 6,5m3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony