Witam
Przepraszam że trochę nie na tematy budowlane ale chciałbym zapytać o założenie własnej firmy na emeryturze. Moja mama (emerytka) wymyśliła sobie że założy sobie własną działalność gospodarczą. Szukam różnych przepisów w internecie i nie mogę się wyznać, bo raz pisze tak:
"Bez ograniczeń dla emerytów
Jeśli dana osoba nabyła już prawo do normalnej emerytury, tj. osiągnęła wiek umożliwiający przejście na świadczenie emerytalne w ZUS, pomimo faktu prowadzenia działalności gospodarczej, nie straci prawa do pobierania emerytury. Obecnie wiek emerytalny dla kobiet wynosi 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat. Dla osób w tym wieku nie obowiązują limity przychodów z tytułu wykonywanej działalności gospodarczej, dla utrzymania nabytego prawa do emerytury. Nawet przy wysokich dochodach firmowych, emeryt nie musi martwić się tym, że ZUS zmniejszy mu lub zawiesi wypłatę świadczenia emerytalnego."

W następnym akapicie tego artykułu pisze tak:
"Emeryci mogą prowadzić własną firmę i jednocześnie zachować pełne prawo do emerytury, o ile zadeklarują w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych podstawę do naliczenia składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe nie wyższą niż 2447,8 zł. Taką informację podaje firma Tax Care. Określiła ona również, że uzyskiwanie wyższej kwoty przychodu przez emeryta mającego prawo do wcześniejszej emerytury powoduje zmniejszenie świadczenia. Z zawieszeniem jego wypłaty mamy do czynienia w przypadku, gdy przychód emeryta z tytułu wykonywanej działalności gospodarczej byłby wyższy niż 4 545,90 zł."
Jak to w końcu jest. Czy emeryt będący na emeryturze z mocy prawa tzn. osiągnął wiek emerytalny może prowadzić DG i nie grozi mu ograniczenie lub zawieszenie świadczeń z ZUS, czy jednak po osiągnięciu pewnego granicznego dochodu składki zostaną ograniczone.
Bardzo proszę o jakieś info lub liki do przepisów.
Pozdrawiam i z góry dziękuję.