dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 24
  1. #1

    Domyślnie

    W moim projekcie jest na dachu "bawole oko", a dach (zgodnie z wytycznymi projektanta) ma być pokryty dachówką karpiówką. Mam zamiar pokryć dach inna dachówką mianowicie Symphony Creaton'a. Słyszałem opinię, że bedzie problem z pokryciem "bawolego oka" inną dachówką jak karpiówka. Czy może mi ktoś bazując na swoich doświadczeniach doradzić coś w tym temacie.

  2. #2

    Domyślnie

    Nie pokryjesz "oczka" inną dachówką jak karpiówka, bądź łupek, bądź gont. Jeśli jakiś fachowiec podejmie się tego zadania - poproś, by Ci pokazał taką realizację.

  3. #3

    Domyślnie

    Cześć Jim, mogę Ci trochę o tym opowiedzieć, bo mielismy dokładnie ten sam problem. W projekcie- dwa "oczka" i dwie ewentualności: albo robimy w karpiówce (dużo drożej, ale wyjdą ładne oczka), albo łuki wygięte z blachy (widzieliśmy taką "twórczość" - ohyda!). Ponieważ mamy w planach Celtycką Brassa, a nie chcialiśmy zbytnio zmieniać projektu zrobimy po prostu zamiast łuków - trójkątne lukarny (w naszym przypadku będzie to pasowało do pozostałych lukarn w dachu). Absolutnie odradzam pomysły niektórych dekarzy - zrobienie "oczka" z samej blach (jest taki domek w Pruszkowie - możesz go zobaczyć jak mi nie wierzysz).
    Generalnie proporcja musi być 1:5, czyli jeśli "oczko" w najwyższy punkcie ma mieć metr to podstawa musi mieć 5m, wtedy oczko wygląda ok, bo dobrze układają się dachówki. Pozdrawiam.

  4. #4

    Domyślnie

    Dzięki Luna_tyk, Karolina,
    Właśnie rozważam zamianę "bawolego oka" na trójkątne lukarny lecz nie wiem czy mogę to zrobić bez "oficjalnych" zmian w projekcie. Bo najchętniej bym zrobił to na dziko nie mówiąc o tym "przychylnym".

    pozdrawiam

  5. #5

    Domyślnie

    Myślę, że zmianą nie będziesz miał problemu. Nasz architekt dał nam pisemną zgodę na taką zmianę (bezpłatnie), bez większego "ale", natomiast na pewno nie zgodziłby się na okna dachowe zamiast lukarn, bo to rzeczywiście miałoby znaczny wpływ na wygląd elewacji. Z zamianą "oczek" na "trójkąty" poradzi sobie każdy dekarz.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    W ramach nadzoru autorskiego.

  7. #7

    Domyślnie

    A może mnich-mniszka. Z takiej dachówki też się da.

  8. #8

    Domyślnie

    Co to jest za dachówka mnich-mniszka, nie słyszałem nigdy wcześniej o niej. Może jakiś link ze zdjęciem, nazwa firmy.
    dzięki

  9. #9

    Domyślnie

    Najprościej to coś jak rura przecięta wzdłóż jedna leży na plecach a na niej druga na brzuchu.Mario

  10. #10
    Guest

    Domyślnie

    Ale do domu jednorodzinnego to nie za bardzo pasuje!

  11. #11

    Domyślnie

    Von Mueller ma dachówkę w kształcie specjalnych klinów którymi można kryć wole oczka.Ja osobiście wybrałem karpiówkę.

    Pzdr

    MB

  12. #12

    Domyślnie

    Mnich-mniszka jest starą dach ówką, ale pasuje raczej do budowli monumentalnych (patrz ratusz gdański obecnie po remoncie). Będzie zbyt ciężka (także optycznie) do domku.

  13. #13

    Domyślnie

    Wiem ze sa dachówki w kształcie klina z ktorych można zrobic wole oko- osobiscie nie widziałem tego na dachu. Ważny jest stosunek podstawy do wysokości 1: 5 to minimum i wtedy mozna zrobić z normalnej dachówki-tak twierdził znajomy dekarz ale tego też nie widziałem na dachu. Ja u siebie klade karpiówke Wiekora. Kupowałem zimą i dostałem bardzo dobrą cenę a raczej ja wywalczyłem ale skoro sprzedawca sie zgodził to musialo mu się opłacać.Warto sie dobrze potargować. I jeszcze jedno dach robisz na lata zrobisz prowizorkę a później patrzysz i się denerwujesz że mogłeś niewiele dołożyć i miec wszystko ekstra.

  14. #14

    Domyślnie

    Ja właśnie zaczynam i też mam w planie bawole oko (1:5,5). Karpiówka nam sie nie podoba, myślimy o innej dachówce (S lub podwójne S) ew. blachodachówce. Czy udało się komuś coś takiego wykonać i żeby jeszcze ładnie wyglądało?

  15. #15

    Domyślnie

    Dach to niejako wizytówka domu. Musi być ładny, i musi być trwały. "Bawole oko" wygląda ładnie wykonane tylko z karpiówki. Z każdego innego rozwiązania nie będziecie zadowoleni. Do wykonania tego zadania wybierzcie tez dobrego dekarza. To nie jest proste zadanie.

  16. #16

    Domyślnie

    Podobna sytuacja występuje przy wkonaniu "wykładanych koszy"

  17. #17

    Domyślnie

    Właśnie widziałem wole oko zrobione z blachodachówki nieźle, choć można było lepiej i drugie z dachówki zakładkowej (esówka, holenderka?)- i to zrobione bardzo ładnie ! A więc się da !

  18. #18

    Domyślnie

    Ja też widziałem wole oczki zrobione z Wiekora L15. Wygląda bardzo ładnie.

  19. #19
    ZUPH WIĄZAR
    Guest
    ZUPH WIĄZAR

    Domyślnie WOLE OKO

    Szukaj informacji w"DACHY'-czasopismo dla dekarzy nr4/2003

  20. #20

    Domyślnie

    Nie wiem po co ten temat został odkopany przez mojego poprzednika, ale skoro juz został pozwole się nie zgodzić ze większością moich przedmówców - szkoda, że poniewczasie. Mam wole oczko zrobione z dachówki celtyckiej połówkowej (Brass), wygląda bardzo ładnie (slicznie) i nie przecieka. Nieprawda jest, ze stosunek przy Celtyckiej Brassa powinien wynosić 5/1 - powinien wynosić 8/1 (stosunek długości do wysokości). Częśc forumowiczów widzaiło moje zdjęcia wolego oczka (choć faktycznie malutkiego ). Niestety zdjęć tu nie zamieszczę bo ważą ponad 1 MB.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony