dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    patman2

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Świętokrzyskie
    Posty
    9

    Domyślnie Rok budowy 1924, co dalej po 90 latach?

    Witam wszystkich
    Jest to mój pierwszy wątek na tym forum które czytam ok. pół roku.
    Jakiś czas temu pojawiła się nam szansa zamieszkania we własnym domu. Dom zbudowany z drewna, ale nie z bali, jak twierdzi babcia. (rozumiem że konstrukcja szkieletowa) Przeszło 20 lat temu dom został ocieplony supremą i otynkowany. (stąd trudno ocenić stan drewna) Odkopałem w jednym miejscu fundament, zagłębiony w podłoże zaledwie na 30cm. Zrobiony z kamieni, łącząca je zaprawa kruszy się pod łopatą. Izolacji brak. Ok. 8 metrów od domu stoi studnia, poziom wody wysoki, lustro 25cm poniżej gruntu. Woda wybierana rzadko, czasem do podlewania. Teren wokół domu podmokły, miejscami grząski, woda stoi jeszcze długo po deszczu. W domu sucho, niema grzyba czy wilgoci. Więźba jak na zdjęciach. Belki stropowe z tego co widać po oderwaniu jednej deski wyglądają na zdrowe, między nimi pustka (nigdy nie było polepy). Na dachu blacha. Powierzchnia podłóg w środku ok. 60m2. (przybudówkę z drugiej strony domu na razie pomijam, dostawiona dużo później, raczej bym ją zlikwidował). Wspólnie z żoną stwierdziliśmy że jeśli by zrobić remont generalny + adaptację poddasza mielibyśmy fajny domek do zamieszkania. Decyzja nie jest podjęta. Ewentualne kwestie jakie mnie nurtują to:
    1. Czy mógłbym zostawić tą więźbę? Wygląda na zdrową. Krokwie 130x130 w osi co 1200. Myślę o
    ewentualnym podbiciu aby weszło więcej wełny. Pokrycie zostało by zmienione na blacho
    dachówkę.
    2. Wzmocnienie fundamentów – myślę że coś na pewno trzeba by z nimi zrobić jeśli miałbym
    adaptować poddasze, podbijanie? Przy okazji drenaż skoro dookoła domu mokro? Mam sporo kamienia, można go jakoś w tym celu wykorzystać?
    3. Dom chciałbym ocieplić wełną, suprema raczej do zerwania czy jest sens ją zostawić?
    4. Zasadnicze pytanie już nieraz zadawane na tym forum, czy jest sens wchodzić w poważny remont
    czy odpuścić ten domek? (nie muszę za niego płacić)
    Na parterze do wymiany praktycznie wszystko (oprócz okien), pozostałyby gołe ściany na które poszły by płyty g-k. Dom był zawsze zamieszkany. Plusem w całej sytuacji jest to że wykończeniówkę potrafię zrobić sam, ekipy musiałbym wynająć do fundamentów, wymiany pokrycia i wylewek na dole. Zanim zawołam fachowca z uprawnieniami chciałbym poznać Wasze opinie.
    Link do zdjęć
    http://www.fotosik.pl/u/patman2/album/1600808

    Pozdrawiam

  2. #2
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    patman2

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Świętokrzyskie
    Posty
    9

    Domyślnie

    Witam ponownie
    Mam pytanie odnośnie podbijania fundamentów, czy wewnętrzne ściany nośne należy podbijać tak samo jak zewnętrzne? Z jednej strony wydaje mi się że tak (w miarę możliwości wykonania wykopu), tym bardziej jeśli ściana ma przenosić obciążenie z poddasza użytkowego. Z drugiej strony przejrzałem kilka opisów i fotorelacji i w żadnym się z tym nie spotkałem. Może chociaż w tej jednej kwestii ktoś zabierze głos?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony