dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 26
  1. #1
    Lider FORUM (min. 2800)
    brachol

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Skąd
    Poznań
    Posty
    2.947
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie Brama przesuwna - ma ktoś wytyczne projektowe?

    Witam
    Chciałbym zrobić bramę przesuwną w świetle 5 metrów. Wie ktoś może jaki fundament pod taką bramę? Jaką trzeba dać przeciwwagę?

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Radziej3city

    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Trójmiasto
    Posty
    124

    Domyślnie

    Cytat Napisał brachol Zobacz post
    Witam
    Chciałbym zrobić bramę przesuwną w świetle 5 metrów. Wie ktoś może jaki fundament pod taką bramę? Jaką trzeba dać przeciwwagę?
    Jest zasada ze przeciwwaga min.1/3 długości bramy.Przy twojej bramie dałbym 2metrową.Fundament poniżej strefy przemarzania czyli ok.1.2m.,długość dopasować do rozstawu rolek.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Kubencki

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Piła
    Kod pocztowy
    64-850
    Posty
    278

    Domyślnie

    Przeciwwaga długości 2 metrów, dwie stopy pod wózki (pierwsza poszerzona pod słupek na rolę górną prowadzącą i ewentualny napęd). Wielkość stóp zazwyczaj 50x50x80cm (wysokość zależna od głębokości przemarzania). Fundamenty nie mogą być zbyt małe aby brama ich nie wyrwała (mieliśmy taki przypadek).

    Dodatkowo mogę podsunąć pewien sprawdzony przez nas sposób spawania bramy. Podczas spawania szyny nośnej do ramy bramy warto zastosować 5mm dystanse z płaskownika dlugości 5-6cm. Dystanse rozstawione co około 1m. Pomaga to zapobiec zwichrzeniu bramy podczas ocynku. Stosujemy tą metodę z powodzeniem. Oczywiście spawać naprzemiennie prawa-lewa, tył-przód.

  4. #4

    Domyślnie

    jak dasz dwie stopy pod wózki, to wiosną już bramy nie otworzysz. jak dasz metalową szynę to po dwóch zimach będziesz kupował nowy napęd
    http://forum.muratordom.pl/zjazd-do-...-z,t167838.htm

    Miłość to czuwanie
    nad cudzą samotnością...

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Kubencki

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Piła
    Kod pocztowy
    64-850
    Posty
    278

    Domyślnie

    Cytat Napisał mikolayi Zobacz post
    jak dasz dwie stopy pod wózki, to wiosną już bramy nie otworzysz. jak dasz metalową szynę to po dwóch zimach będziesz kupował nowy napęd
    Możesz to jakoś rozwinąć? Wykonaliśmy już sporo bram przesuwnych montowanych na oddzielnych fundamentach, a także z szyna stalową i tylko z jedną był problem z racji zbyt płytkich fundamentów.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Radziej3city

    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Trójmiasto
    Posty
    124

    Domyślnie

    Po co kombinować z dwoma fundamentami jak można wylać jeden solidny,który jest o wiele bardziej stabilny i na 100% nic go nie ruszy.Najlepiej jeszcze żeby był to jeden monolit z fundamentem ogrodzenia.Nie warto też zalewać żadnych kotew czy tym podobnych.Rolki najlepiej ustawiać wklejając szpilki na kotwy chemiczne.

  7. #7

    Domyślnie

    A czy można nie robić fundamentu pod słupek końcowy ? i zamontować go muru ? pytam bo akurat w tym miejscu przechodzi rura z wodą i nie mogę kopać .
    Tu nie było reklamy, tylko informacja że mój nick to "kamieniarz"



    .

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kubencki Zobacz post
    Możesz to jakoś rozwinąć? Wykonaliśmy już sporo bram przesuwnych montowanych na oddzielnych fundamentach, a także z szyna stalową i tylko z jedną był problem z racji zbyt płytkich fundamentów.
    sporo to ile to jest ?
    http://forum.muratordom.pl/zjazd-do-...-z,t167838.htm

    Miłość to czuwanie
    nad cudzą samotnością...

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Kubencki

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Piła
    Kod pocztowy
    64-850
    Posty
    278

    Domyślnie

    Sporo to znaczy przynajmniej około 40-45 sztuk. Tylko z jedną mieliśmy problemy z racji zbyt płytkich fundamentów i ich pracy (błąd wykonawcy robiącego wymurówki).

    Do autora, pod słupek końcowy trzymający rolkę górną prowadzącą nie musisz robić fundamentu. Możesz przymocować się do fundamenty wózka przez flansze i dodatkowo przymocować do murowanego słupka przez obejście górą. Wszystko zależy od wzoru bramy, przy bramach z wysokim łukiem na środku może to nie wyglądać najlepiej.

  10. #10

    Domyślnie

    No tak. Przecież jak nie bedzie dobrze chodzić to robotę spartololi ci od fundamentu. Tylko kto taki fundsment polecił... a w tym jednym przypadku napęd też był do naprawy/wymiany...

    Żeby uniknąć dalszych pytań. Dlaczego fundament jeden a nie dwa - po to właśnie, żeby uniknąć opowiadania, że robotę spartolili "ci od fundamentu" - dlaczego opowie pierwszy z brzegu podręcznik podstaw mechaniki gruntów i fundamentowania. Dlaczego nie metalowa szyna ?
    Obejrzyj sobie, z czego jest zrobiona rolka napędu. Weź pilniczek do paznokci gdybyś miał wątpliwosci. I teraz zastanów cię, co najpierw ulegnie zniszczeniu jak brama będzie źle pracować. Teraz pytanie pomocnicze: co , dla właściciela, będzie tańsze jak ma dwie lewe ręce ( z całym szacunkiem nie wszyscy muszą używać śrubokręta czy innych narzędzi). Zadzwonić Do CIebie i wymienić fragment plastiku circa za 50 PLN materiał i jak będziesz zachłąnny 50 PLN robocizna czy wymieniać rolkę napędu albo cały napęd ? Nie w ramach gwarancji... bo serwisant przecież stwierdzi, że "ci od bramy" spartolili robotę i brama chodzi krzywo
    Ostatnio edytowane przez mikolayi ; 15-04-2014 o 15:10

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Kubencki

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Piła
    Kod pocztowy
    64-850
    Posty
    278

    Domyślnie

    Widzę, że łatwo Tobie wydawać wyroki bez znajomości sytuacji. To normalne jak na sile stara się wbic komuś swoja racje. Otóż odpowiadam.
    Fundamenty pod bramę były zbyt płytkie i nie jest to wina moja ponieważ ja przyjechałem na gotowe wymurówki których nie zlecałem. Robiła je osobna firma według jakiegoś własnego projektu, klient uprzedził ich o montażu bramy przesuwnej i wykonali dwa fundamenty głębokości 60cm...."bo wystarczy"...nie wystarczyło i poprawiali robotę tym razem wykonując fundamenty głębokości 90cm.

    Sprawa pojedynczej ławy lub dwóch fundamentów wygląda tak, że jeśli są one wykonane prawidłowo to nie ma prawa nic się przemieszczać w czasie mrozów. I nie mówię tego przez to że skończyłem budownictwo a tylko z tego względu że wykonujemy takie fundamenty i nie mamy z nimi problemów. Wszystko kwestią podejścia do wykonywanej pracy. Oczywiście pojedyncza ława zawsze wypada lepiej.

    Kwestia szyny, tutaj się nie zrozumieliśmy. Ja pisząc "szyna nośna" mam na myśli profil, w którym poruszają sie wózki. Ty piszesz o listwie zębatej. sprawa wygląda tak że montujemy oba rodzaje listw, stalowe i zębate i faktycznie bywały przypadki gdzie rolka ulegała uszkodzeniu. Teraz coraz częściej zostawiamy to firmie montującej napęd i nie mamy tego problemu.

    Warto tutaj napisac też o podejściu klienta do obsługi i dbania i bramy przesuwne.... Zasyfione albo oblodzone szyny nośne to norma.

  12. #12

    Domyślnie

    ad 1
    przyznałeś mi rację
    ad 2. przyznaję Ci rację - nie zrozumieliśmy się - jak możesz wrzuć obrazek - jestem ciekaw tego zastosowania
    ad 3- czyli dbałość klienta o jego własną bramę - na to nie masz ani Ty, ani ja wpływu
    http://forum.muratordom.pl/zjazd-do-...-z,t167838.htm

    Miłość to czuwanie
    nad cudzą samotnością...

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Kubencki

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Piła
    Kod pocztowy
    64-850
    Posty
    278

    Domyślnie

    Możesz sprecyzować o jaki rysunek chodzi?

  14. #14

    Domyślnie

    jak są montowane te dystanse - co od czego dystansują - bo jak rozumiem cynkujecie całość - tj ceownik wraz z ramą - do jakiej długosci ?
    http://forum.muratordom.pl/zjazd-do-...-z,t167838.htm

    Miłość to czuwanie
    nad cudzą samotnością...

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Kubencki

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Piła
    Kod pocztowy
    64-850
    Posty
    278

    Domyślnie

    Dystans to zwykły płaskownik 5mm długości 5cm wstawiany między szyną nośną a resztą konstrukcji bramy. Nigdy nie spawamy części ozdobnej bramy bezpośrednio do szyny nośnej. Zawsze część ozdobna jest w osobnej ramie. Cynkujemy oczywiście całość, w przypadku wyjątkowo długich bram (powyżej 10 metrów) dzielona jest na dwie części aby uniknąć spawana po ocynku. Zwyczajnie skręcamy dwie części. Cynkujemy maksymalnie 10 metrowe elementy.

  16. #16

    Domyślnie

    Z całym szacunkiem.Ale jakoś i mi się nie widzi podwójny fundament chętnie bym obejrzał zdjęcia takich realizacji.Takie rozwiązanie może i jest dobre a e przy lekkich bramach panelowych gdzie ich waga Wacha się w granicach 150-200kg.Ale jakoś nie widzi mi się to przy bramach zwykłych gdzie ich waga takiej bramy jest w granicach 350-400kg.Tym bardziej ze ekipa od bramy bierze częściowo odpowiedzialność za to na czym montuje.Gdyż jeżeli fundament jest już wylany to po zebraniu wywiadu od inwestora jeżeli jesteśmy nie pewni tego czy to wytrzyma to należy poinformować o tym i dać mu do podpisania pismo o tym że nie bierzemy odpowiedzialności w danym przypadku za fundament.
    Jeżeli zaś chodzi o listwy do napędów plastikowe są na pewno cichsze .Zaś znów gdy wszystko jest prawidłowo wyregulowane nie słychać i metalowych.Ale sam polecałbym metalowe.W sumie łatwiej przyspawać takie listwy niż przykręcać,
    Ostatnio edytowane przez rafal194 ; 16-04-2014 o 18:20

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Kubencki

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Piła
    Kod pocztowy
    64-850
    Posty
    278

    Domyślnie

    350-400kg? Mozesz podesłać fotkę takiej bramy?

    Robimy podwójne fundamenty pod standardowe bramy (w świetle 4 metry) ozdobne (szyna nośna 80x80x5, rama 40x40x2, płaskowniki 30x4, pręty 12x12, do tego różne ozdobniki). Zero problemów poza tym jednym.

    Jeśli chodzi o ten pechowy fundamenty to inwestor nie miał pojęcia że jest taki płytki.

    Co do list zębatych to spawaliśmy tuleje z gwintem (z zestawu od listwy) to ramy bramy, następnie wklejaliśmy w nie śruby wkręcone na dwa zwoje. Po ocynkowaniu wystarczyło wykręcić śrubę i lekko przegwintować tuleje.
    Ostatnio edytowane przez Kubencki ; 16-04-2014 o 20:05

  18. #18

    Domyślnie

    Niema potrzeby wstawiania zdjęcia gdyż można policzyć.Brama na profilu 40x40x2 i wypełnienie pręt 16x16mm 4metrowa bez żadnych wzorów waży już ok 250kg.Dodając wzory może dość do 300.A biorąc pod uwagę bramę w świetle 6m to już jej waga waha się w granicach 350kg.Osobiście jakoś nie ufam żywicy chemicznej jak dla mnie tylko zalanie jakiś szpilek.Nawet jeżeli nie cynkujemy warto dać jakieś dystanse między szyną a ramą wtedy unikniemy wypływających zacieków,lub purchli rdzy.

    Takie bramy z wypełnianiem z pręta 12 trochę licho wyglądają.Ale takie czasy że ludzie chcą tanio.

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Kubencki

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Piła
    Kod pocztowy
    64-850
    Posty
    278

    Domyślnie

    Na szybko policzyłem według gęstosci stali i brama o wysokości 1.5m długości 4 metrów w świetle wjazdu wypełniona prętem 16x16 w rozstawie co 10cm waży około 215kg.... Z ozdobnikami niech waży te 300. Mniejsza z tym, tak czy inaczej wiadomym jest że fundament robi się pod brame odpowiedni o czym pisałem w pierwszym poście. A czy będzie to pojedynczy czy podwójny....ważne aby był stabilny (oczywiście przewagę ma pojedynczy, piszę tylko o tym że da się postawić na podwójnym i nie mieć problemów).

    Jeśli zaś chodzi o sam pręt 16mm to jest to głównie kwestia gustu Osobiście używam tego przekroju sporadycznie. Ale kto wie, może przyjdzie mi dźwigać bramę 400 kilogramową.

    Rozumiem, że jesteś wykonawcą ogrodzeń, jak podchodzisz do kwestii ocynku? My aktualnie nie podejmujemy się wykonania ogrodzeń oraz balustrad zewnętrznych bez ocynku. Klienta zazwyczaj da się przekonać. Mieliśmy dwa przypadki gdzie pomimo pisemnej umowy na brak gwarancji odgrażali się sądami że wisi nad nami gwarancja na wyrób i musimy przyjechać poprawić. Czy wykonujesz ogrodzenia nitowane? Mieliśmy parę razy przypadek gdzie klient stawiał ilość połączeń nitowanych i ozdobników nad ocynk. Po roku użytkowania brama była piaskowana i cynkowana co tylko prze drożyło całą sprawę...
    Ostatnio edytowane przez Kubencki ; 17-04-2014 o 09:21

  20. #20
    Banned
    owczarek

    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    50-336
    Posty
    58

    Domyślnie

    Cytat Napisał brachol Zobacz post
    Witam
    Chciałbym zrobić bramę przesuwną w świetle 5 metrów. Wie ktoś może jaki fundament pod taką bramę? Jaką trzeba dać przeciwwagę?
    Witam,
    Do wylania fundamentu użyj betonu klasy B25. Fundament powinien mieć wymiary: głębokość 100 cm, długość równą światłu wjazdu, czyli tutaj 500 cm oraz szerokość 39 cm. Natomiast długość skrzydła powinna wynosić 7 m.

    Pamiętaj aby zostawić sobie wystarczająco dużo przestrzeni na zamontowanie bramy na ogrodzeniu. Minimalna długość ogrodzenia za bramą powinna być równa długości bramy powiększonej o szerokość światła wjazdu.

    Pozdrawiam
    Krzysztof Krysiński

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony