dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    osobliv

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Posty
    4

    Domyślnie Awaria prądu na niezależnych obwodach (różnicowoprądowy)

    Witam,

    Mam problem w nowym mieszkaniu z prądem.
    Zjawisko polega na tym, że włączając jakieś pojedyncze urządzenie (niezależnie od obwodu) np.: pralka, suszarka, piekarnik zaczynają się po pewnym czasie spadki i wzrosty napięcia na innych obwodach (jest ich ok. 12). Czasem nawet dzieje się to przy włączonym świetle i laptopie podłączonym do gniazdka. Światło zaczyna migać (spadki i wzrost napięć nawet z chwilowym całkowitym wyłączeniem) i po pewnym czasie wyłączają się różne korki z różnych obwodów.
    Poniżej film gdzie nastąpił wzrost napięcia na żarówkę (potem wygłaszam kwestię: "zaraz pier*lnie" ) i zaraz potem wyłącza się obwód, na którym jest lodówka i listwa (przepalając się jednocześnie; ponadto dwie żarówki już mi się przepaliły).

    Czy możecie mi coś doradzić co to może być lub w jaki sposób można to jednoznacznie zdiagnozować (deweloper łaskawie przyśle elektryka i nie chcę, żeby mi próbował wmówić jakieś farmazony). Będę bardzo wdzięczny za pomoc.



    Deweloper póki co uważa, że to prawdopodobnie moja wina bo była modyfikacja instalacji. Faktycznie były drobne przesunięcia gniazdek i źródeł światła natomiast ja uważam, że ponieważ ten problem dotyczy wielu obwodów także tych niemodyfikowanych wina jest albo w skrzynce albo jeszcze na zewnątrz (raz wyłączyły się także korki na klatce). Z tego co ja się znam to mechanizm różnicoprądowy powinien zadziałać gdy coś jest nie tak a działa bardzo opieszale... (podobnie jak deweloper). A do tego różnice napięcia nie powinny przechodzić między obwodami?



    Dzięki i pozdrawiam.

    PS. Aktualnie żyję na dwóch obwodach: Światło i gniazdka w kuchni (do lodówki) i także to występuje jak włączę światło w kilku pokojach (w porywach 300W...).
    PS. Ponieważ sprawa jest oficjalnie w toku nie podaję nazwy dewelopera ale jeśli uznam, że jestem oszukany gdzie tylko mogę będę publikował jego nazwę..
    Ostatnio edytowane przez osobliv ; 14-04-2014 o 11:27

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał osobliv Zobacz post
    Witam,

    Mam problem w nowym mieszkaniu z prądem.
    Zjawisko polega na tym, że włączając jakieś pojedyncze urządzenie (niezależnie od obwodu) np.: pralka, suszarka, piekarnik zaczynają się po pewnym czasie spadki i wzrosty napięcia na innych obwodach (jest ich ok. 12).
    .... ja uważam, że ponieważ ten problem dotyczy wielu obwodów także tych niemodyfikowanych wina jest albo w skrzynce albo jeszcze na zewnątrz (raz wyłączyły się także korki na klatce). .
    Z tego co się dzieje to wina leży po stronie zasilania Twojej skrzynki rozdzielczej tzn zbyt mały przekrój przewodu na jej zasilaniu, lub zbyt mały przekrój na zasilaniu całego budynku- w co wątpię, ale i to jest możliwe.
    Nie wiem jaki przewód elektryczny jest na głównym zabezpieczeniu Twojego mieszkania , bo to będzie głównym i obecnym Twoim dociekaniem - ma być 4mm#2, a przydało by się aby był 6mm#2
    Być może przyczyna leży po stronie złego rozdziału poszczególnych faz pomiędzy odbiorców, lub np podłączony jesteś na jednej fazie z hydroforem, windą, zbyt dużą ilością mieszkańców.

    Obecnie Twoja interwencja, może polegać na tym aby podłączono Twoje mieszkanie pod inną fazę ( w skrzynce rozdzielczej budynku/piętra)Nie jest to bardzo kłopotliwe, ani nie generuje kosztów więc wymaga tylko dobrej woli elektryka dewelopera.
    Sprawę ta załatwisz rozmową i propozycją - zapewne nie będzie nic przeciwko.
    Pozdrawiam

    ps - wyłącznik różnicowo-pradowy ma inne zadanie i nie powinien reagować na spadki napięć.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał osobliv Zobacz post
    ]Czy możecie mi coś doradzić co to może być lub w jaki sposób można to jednoznacznie zdiagnozować
    Tak, możemy doradzić - trzeba zrobić pomiary IPZ i niewykluczone że Riso. Kojarzysz?
    Ostatnio edytowane przez zbich70 ; 14-04-2014 o 13:19

  4. #4
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    osobliv

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Posty
    4

    Domyślnie

    Dziękuję za porady.
    Kojarzysz?
    Nie bardzo kojarzę bo się kompletnie na tym nie znam natomiast będę tego oczekiwał od elektryka, który przyjdzie.
    Riso - rezystancja izolacji czyli czy to mierzy czy nie ma "przecieków" pomiędzy przewodami? IPZ - czy to jest coś co się nazwywa "Pomiar impedancji pętli
    zwarcia"?

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał osobliv Zobacz post
    będę tego oczekiwał od elektryka, który przyjdzie
    Możliwe też, że wcale miernika żadnego nie wyjmie. Zajrzy do rozdzielnicy, pomaca to i owo, oczyści, dokręci i będzie hulać na wieki wieków...

  6. #6
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    osobliv

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Posty
    4

    Domyślnie

    Witam,

    Deweloper się wypiął... Umówiłem się na własną rękę z elektrykiem i będę się wykłócał później.
    Pojawiła się koncepcja, że człowiek który montował kuchnie mógł przeciąć/wiercił się w jeden kabel w instalacji trójfazowej (nie pamiętam, "zero"?) który jest wspólny dla wszystkich obwodów i stąd ten problem. Może tak być?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał osobliv Zobacz post
    Witam,

    Deweloper się wypiął... Umówiłem się na własną rękę z elektrykiem i będę się wykłócał później.
    Pojawiła się koncepcja, że człowiek który montował kuchnie mógł przeciąć/wiercił się w jeden kabel w instalacji trójfazowej (nie pamiętam, "zero"?) który jest wspólny dla wszystkich obwodów i stąd ten problem. Może tak być?
    Tak , to może być przyczyną.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  8. #8
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    osobliv

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Posty
    4

    Domyślnie

    Witajcie,

    Zaprosiłem elektryka. Mówi, że jest coś dziwnego ale nie namierzył wczoraj przez 2 godziny problemu. Przyszedł z miernikiem.
    Mówi, że dziwne jest to, że jak odłączy wszystkie (chyba) minusy to i tak, żarówki się lekko świecą ;/ (w gniazdku jest ok. 2 - 3 V). Mówi, że obwód jest przerwany i nie działa uziemienie... i ogólnie nie jest bezpiecznie poza tym, że przepala żarówki. Po kolei odłączał wszystkie kable i jeszcze nie namierzył. Dodatkowo pokazuje mu napięcie lekko ponad 240V. Mówi, że korki są sprawne bo testował.

    Dziś przyjdzie i będzie szukał dalej. Ja dziś będę zdejmował szafki w kuchni bo może mocowanie przebiło kabel. Ewentualnie na fragmentach trzeba będzie kuć ... czyli to czego chciałem uniknąć.
    Czy może macie jakieś sugestie do tego co mówi? Czy może zrobić jakieś badanie (poza badaniem napięcia miernikiem), które szybciej namierzy usterkę i nie trzeba będzie kuć?
    Czy to RISO i IFZ daje jakąś nową wiedzę?
    Przepraszam za infantylne pytania... Nie znam się a to, że problem nie jest prosty do namierzenia coraz bardziej mnie wkurza...
    Ostatnio edytowane przez osobliv ; 15-04-2014 o 09:56

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał osobliv Zobacz post
    Przepraszam za infantylne pytania... Nie znam się a to, że problem nie jest prosty do namierzenia coraz bardziej mnie wkurza...
    Może teraz wystarczy poszukać np. http://portalnarzedzi.pl/artykul/det...v-professional może ktoś przewiercił i uszkodził przewód /przewody?
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  10. #10

    Domyślnie

    Kolego, wezwij kumatego elektryka niech zacznie od pomiaru napięć w rozdzielnicy elektrycznej oraz pomiaru IPZ - tak jak koledzy piszą.
    Możesz także posłuchać kolegi CityMatic i zacząć szukać, szukać tylko czego ?
    Pzdr

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał osobliv Zobacz post
    Nie znam się a to, że problem nie jest prosty do namierzenia coraz bardziej mnie wkurza...
    Wkurza Cię ale wydawanie złociszy wkurza bardziej. Dalej klikasz w klawiaturę a tymczasem uszkodzenie może Ci kompa zabić (i Ciebie też).
    Klikaj dalej i zapraszaj kolejnych "elektryków" z neonówką.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał kasprzyk Zobacz post
    Kolego, wezwij kumatego elektryka niech zacznie od pomiaru napięć w rozdzielnicy elektrycznej oraz pomiaru IPZ - tak jak koledzy piszą.
    Możesz także posłuchać kolegi CityMatic i zacząć szukać, szukać tylko czego ?
    Pzdr
    Nie wiem o co Ci chodzi, kolega jest laikiem więc jak ma znaleźć - przecież sam sugeruje, że może gdzieś przewiercił - czy to tak trudno zrobić drogą eliminacji powyłączać po kolei pojedynczo obwody (których w tym mieszkaniu ktoś porobił nie wiedzieć po co, aż tyle?), Skoro zrobił tych obwodów tak dużo to coś sknocił, albo złe połączenie albo.....
    Straszenie go jakimś kataklizmem czy śmiercią jest śmieszne skoro jest wyłącznik różnicowo-prądowy i ten z relacji autora wątku działa.

    Wygląda na to, że ktoś przerwał przewód zerowy i przez jakikolwiek odbiornik obwód się zamyka, 3V może sugerować neonówkę w podświetlaniu jakiegoś wyłącznika oświetlenia,listwy zasilającej albo zasilacza impulsowego jakiegoś podświetlania led.
    Dziwi mnie tylko jedno , że ten elektryk który był nie znalazł tego? Skoro odłączał przewody zerowe i nadal świeciła mu się żarówka musi być coś sknocone w połączeniach pomiędzy przewodem ochronnym, a zerowym.
    Oczywiście pomiary wykażą co jest grane, i w którym obwodzie.
    Jednak w celu doraźnego usunięcia pojawiającego się zakłócenia należy wyłączyć obwód- uszkodzony z dalszej eksploatacji poprzez zdjęcie fazy z danego odbiornika poprzez wyłączenie "S"-a w skrzynce rozdziału napięcia, a następnie odłączeniu od tego obwodu przewodu zerowego i ochronnego.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Nie wiem o co Ci chodzi, kolega jest laikiem więc jak ma znaleźć - przecież sam sugeruje, że może gdzieś przewiercił - czy to tak trudno zrobić drogą eliminacji powyłączać po kolei pojedynczo obwody (których w tym mieszkaniu ktoś porobił nie wiedzieć po co, aż tyle?), Skoro zrobił tych obwodów tak dużo to coś sknocił, albo złe połączenie albo.....
    Kolego, podałeś mu link do urządzenia bez opisu jak się ma nim posługiwać i co dokładnie ma nim zrobić - miał odkuwać centymetr po centymetrze całą instalację elektryczną, dzięki tylko temu, że miernik wskazał mu ją w ścianie ? To urządzenie nie działa jak czarodziejska różdżka i nie wskazuje miejsce uszkodzenia przewodu.

    Po drugie wytłumacz mi mechanizm usterki któregoś z obwodów o którym piszesz, który skutkuje takimi właśnie objawami w całym mieszkaniu, chyba, że zakładasz iż WLZ przechodzi gdzieś przez jego kuchnię.

    Po trzecie - wyłącznik różnicowo-prądowy nie daje mu żadnej ochrony przed skutkami które widzimy na filmie - co więcej, jeżeli obwód oświetlenia jest także za tą różnicówką, może ona być jednym z uszkodzonych elementów instalacji.

    Pzdr
    Ostatnio edytowane przez kasprzyk ; 16-04-2014 o 06:48

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał kasprzyk Zobacz post
    Kolego, podałeś mu link do urządzenia bez opisu jak się ma nim posługiwać i co dokładnie ma nim zrobić - miał odkuwać centymetr po centymetrze całą instalację elektryczną, dzięki tylko temu, że miernik wskazał mu ją w ścianie ? To urządzenie nie działa jak czarodziejska różdżka i nie wskazuje miejsce uszkodzenia przewodu.
    Nie lubię odpowiadać nie autorowi wątku bo to się mija z celem - kolega przecież nie ma tej awarii - dziwne zwyczaje na forum że rozmowa toczy się pomiędzy autorami odpowiedzi?!

    Urządzenie to jak i inne tego typu służy do wykrycia przewodu w ścianie - skoro kol "osobliv" twierdzi, że przewiercił ! jest to najlepszy i najrozsądniejszy sposób na znalezienie tego miejsca szukając w miejscu gdzie te kołki są zamontowane - czy nie ma tam trasy przewód ?, Niekoniecznie tym urządzeniem, bo jest ono za 2,5kzł , ale podobnym o podobnym działaniu.


    Cytat Napisał kasprzyk Zobacz post
    Po drugie wytłumacz mi mechanizm usterki któregoś z obwodów o którym piszesz, który skutkuje takimi właśnie objawami w całym mieszkaniu, chyba, że zakładasz iż WLZ przechodzi gdzieś przez jego kuchnię.

    Po trzecie - wyłącznik różnicowo-prądowy nie daje mu żadnej ochrony przed skutkami które widzimy na filmie - co więcej, jeżeli obwód oświetlenia jest także za tą różnicówką, może ona być jednym z uszkodzonych elementów instalacji.

    Pzdr
    Tu postaram się odpowiedzieć w miarę zrozumiale:
    W instalacji trójfazowej-
    Jeśli wiercono i przewiercono przewód zerowy -( w kablu najbliżej fazy) doszło do przypuśćmy zbliżenia jednak nie pełnego zwarcia pomiędzy tymi przewodami.
    Faza L1 ( oczywiście może być to również przewód trójfazowy i którakolwiek inna faza)
    Odbiornik być może w kuchni będzie działał prawidłowo, ale równocześnie przewód zerowy będzie podawał fazę L1 na przewód zerowy wstecz do skrzynki rozdzielczej.
    W chwili jak widzimy na filmie załączenia innego obwodu (tu oświetlenia) poprzez żarówkę i przewód zerowy tego obwodu faza L2(inna niż L1) jest podawana znów do skrzynki rozdzielczej i dalej do miejsca przewiercenia(uszkodzenia z L1)
    Następuje zwarcie pomiędzy fazami poprzez opory odbiorników obwodem przez przewód zerowy...po chwili działa zabezpieczenie w wyłączniku przeciążeniowym w członie termicznym stad charakterystyczne drżenie zasilania i wyłączenie.

    Rozwiązanie - trzeba znaleźć to miejsce.

    Na tym kończę, nie będę odpowiadał innym, niż autorowi wątku bo to się mija z celem, jeśli chce kolega coś dodać, zasugerować inne rozwiązanie proszę odpowiadać i udzielać porad koledze "osobliv"
    Pozdrawiam

    pozostała odpowiedz w stopce
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  15. #15

    Domyślnie

    Do Autora:

    IPZ na końcu "mrygających" obwodów ile wynosi. A w rozdzielnicy ile? Na wlz ile? Na przyłączu ile? Nie masz tego zmierzonego i porównanego to nie wiesz absolutnie nic!

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Nie lubię odpowiadać nie autorowi wątku bo to się mija z celem - kolega przecież nie ma tej awarii - dziwne zwyczaje na forum że rozmowa toczy się pomiędzy autorami odpowiedzi?!
    Kolego, to nie chodzi o to co lubisz a co nie lubisz, to jest forum publiczne,udzielanie szkodliwych rad nie tylko może zaszkodzić samemu autorowi w kwestiach finansowych, materialnych czy bezpieczeństwa jego bądź innych użytkowników tej instalacji, ale także innych forumowiczów czytających tutaj wypowiedzi.
    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Urządzenie to jak i inne tego typu służy do wykrycia przewodu w ścianie - skoro kol "osobliv" twierdzi, że przewiercił ! jest to najlepszy i najrozsądniejszy sposób na znalezienie tego miejsca szukając w miejscu gdzie te kołki są zamontowane - czy nie ma tam trasy przewód ?, Niekoniecznie tym urządzeniem, bo jest ono za 2,5kzł , ale podobnym o podobnym działaniu.
    Tak jak napisałem Tobie wcześniej, ten czy inny miernik tym bardziej w rękach laika, może w tym przypadku być tylko niepotrzebnym gadżetem, stratą pieniędzy i czasu na poszukiwanie usterki, którą należy zacząć analizować zupełnie od innej strony, innymi metodami i sprzętem - było o tym napisane już wyżej.

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Tu postaram się odpowiedzieć w miarę zrozumiale:
    W instalacji trójfazowej-
    Jeśli wiercono i przewiercono przewód zerowy -( w kablu najbliżej fazy) doszło do przypuśćmy zbliżenia jednak nie pełnego zwarcia pomiędzy tymi przewodami.
    Skoro próbujesz przeprowadzać analizę - nazywajmy rzeczy po imieniu.
    Tor N przewodu (piszesz rozumiem o żyłach w przewodzie) - jest przewiercony ale nie całkowicie - czyli ciągłość żyły jest zachowana - nie ma zwarcia całkowitego - to co w/g Ciebie jest, jaki to stan ?
    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Faza L1 ( oczywiście może być to również przewód trójfazowy i którakolwiek inna faza)
    Co z tą fazą L1 ? bo nie dokończyłeś.
    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Odbiornik być może w kuchni będzie działał prawidłowo
    Odbiornik w kuchni - włączony do gniazda 230V "wiszący" na obwodzie o którym pisałeś wyżej ? Będzie działał prawidłowo, przy założeniu, że została zachowana ciągłość żył o której pisałem wyżej, jeżeli będzie przerwa - nie zadziała, nie będzie miał też wpływu na wszelkie inne obwodu tej instalacji.
    Jeżeli będzie - załóżmy częściowe zwarcie, postępować będzie w tym miejscu wypalanie izolacji, iskrzenie, pobór prądu może znacznie przekroczyć prąd znamionowy zabezpieczenia - wtedy zabezpieczenie zadziała - ale tylko tego obwodu. W innych częściach instalacji na tej samej fazie, może być zauważalny spadek napięcia, niestabilna praca urządzeń - ale nie wzrost napięcia, który stopniowo rozjaśni i przepali żarówki.
    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    , ale równocześnie przewód zerowy będzie podawał fazę L1 na przewód zerowy wstecz do skrzynki rozdzielczej.
    Narysuj bo masło maślane napisałeś.
    Jeżeli L1 zamknie się obojętnie do którejkolwiek "N"-ki w instalacji, która jest galwanicznie połączona z torem N w rozdzielni - zadziała zabezpieczenie w rozdzielni na której jest "powieszone" to L1 o którym piszesz, lub wyrzuci RCD i wszystkie obwody za nim.

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    W chwili jak widzimy na filmie załączenia innego obwodu (tu oświetlenia) poprzez żarówkę i przewód zerowy tego obwodu faza L2(inna niż L1) jest podawana znów do skrzynki rozdzielczej i dalej do miejsca przewiercenia(uszkodzenia z L1)
    Narysuj o czym piszesz, bo z tego zdania nic nie wynika.
    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Następuje zwarcie pomiędzy fazami poprzez opory odbiorników obwodem przez przewód zerowy...
    po chwili działa zabezpieczenie w wyłączniku przeciążeniowym w członie termicznym stad charakterystyczne drżenie zasilania i wyłączenie.
    To w końcu o zwarcie koledze chodzi czy o przeciążenie ?
    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Rozwiązanie - trzeba znaleźć to miejsce.
    Na tym kończę, nie będę odpowiadał innym, niż autorowi wątku bo to się mija z celem,
    Pozdrawiam
    I słusznie, niech kolega nie wypowiada się w tematach o których nie ma zielonego pojęcia.
    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    jeśli chce kolega coś dodać, zasugerować inne rozwiązanie proszę odpowiadać i udzielać porad koledze "osobliv"
    Z tym zdaniem także się zgadzam.
    Jeżeli autor wątku jeszcze nie rozwiązał problemu - niech rozrysuje obecny układ rozdzielnicy, jakie są zabezpieczenia, gdzie wpięte poszczególne obwody. Niestety obecna sytuacja zagraża urządzeniom podłączonym w tym mieszkaniu i nadal proponuję wezwać elektryka na miejsce zanim powstaną większe straty - nie tylko przepalone żarówki.
    Ponieważ z opisu wynika, iż problem występuje w całym mieszkaniu, proszę zaniechać szukania "dziury w całym" tylko skupić się na rozdzielnicy elektrycznej i przewodzie zasilającym WLZ - reszta tak jak pisałem wcześniej - pomiar IPZ, i izolacji, sprawdzenie ciągłości przewodu PE (dla bezpieczeństwa) N lub PEN (w zależności od rodzaju sieci zasilającej TNS, TNC TT innej) Proszę także zrobić zdjęcie otwartej rozdzielnicy elektrycznej. Problem może występować jeszcze przed Twoim mieszkaniem.
    Ostatnio edytowane przez kasprzyk ; 16-04-2014 o 20:30

  17. #17
    gosc***
    Guest
    gosc***

    Domyślnie

    Ciekawy problem.
    A może nasi dyżurni eksperci by nam ciemnym wyjaśnili o co kaman. Panowie: kkas12, wykrot, elpiotr itd. , którą normę mamy przeczytać? Nie śpijcie! Odezwijcie się!

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    janek_kos

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Starachowice
    Kod pocztowy
    27-200
    Posty
    43

    Domyślnie

    Panowie się nie odezwali ponieważ żadna norma nie przewiduje takiej sytuacji. A autor ... no cóż jest problem to na forum, a gdy już po problemie pewnie to po co tu zaglądać. Przydało by się kilka słów o przyczynie takiej sytuacji.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał elekt Zobacz post
    Ciekawy problem.
    A może nasi dyżurni eksperci by nam ciemnym wyjaśnili o co kaman. Panowie: kkas12, wykrot, elpiotr itd. , którą normę mamy przeczytać? Nie śpijcie! Odezwijcie się!
    Przeczytaj całość wieloarkuszowej 60364. Przyda się, ale pod warunkiem, że coś zrozumiesz.
    PS Kto to jest elpiotr ? Taki występuje na forum ?
    PS 2. Potrzebny elektryk z miernikami, nie jakiś elekt, czy elew.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony