dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 52 z 52
  1. #41
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Polemonek

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Miechów
    Kod pocztowy
    32-200
    Posty
    2

    Domyślnie

    A ja mam zrobione tak 4 panele polikrystaliczne ~30V 245W połączone równolegle, podobno lepiej byłoby dać 2 szeregowo i 2 rówwnolegle aby zmniejszyć straty i uzyskać 60V ale to się dowiedziałem jak juz mialem kupioną grzałkę, całość wpięta jest do bojlera 80L z wężownicą pod CO, grzałki mam 150W i 400W na 30V i dodatkowo jedną 1200W na 240V jakby trzeba bylo dogrzewac wodę, niestety max na moją kryzę w bojlerze przypada 3 grzałki, gdybym miał możliwość zamontowania 4 to idealna konfiguracją była by 150, 250, 400 i jedna na 240V bo moc max z paneli uzyskuję w granicach 800W. Stety/niestety w drugiej kryzie mam zamontowaną anodę żeby nie zjadło bojlera . woda w słoneczny dzień osiąga do 60*C co jest w zupełności wystarczające jak dla mojej rodziny ale można spokojnie uzyskać do 80-90*C przy 3 grzałkach i nowych panelach w dobrej konfiguracji. Całością steruje urządzenie zasilane również z paneli, które sobie wylicza które grzałki ma załączyć aby nie przeciążyć panela i optymalnie wykorzystać ich moc. Wcześniej manulanie sobie załączałem ale to była partyzantka i latanie non stop i do piwnicy, szczęśliwie mam sąsiada elektronika który się zajął tym problemem i zrobił urządzenie sterujące, przed którym chylę czoła za to co zrobił bo nadało to sens całej inwestycji, poprawiła mi się znacznie wydajność systemu bo woda osiągała wcześniej temp w granicach 40*C i jeszcze trzeba było się nalatać i przełączać więc komfort użytkowania żaden, praktycznie co chmurka trzeba by przełączać żeby osiągnąć dobre rezultaty. Dodam że całość wyniosła mnie 2 lata temu ok 3 tyś zł bo panele miałem z używane z niemiec po 500zł/szt. Gdyby ktoś był zainteresowany urządzeniem to sąsiad już je oficjalnie sprzedaje emcsupply . eu Z tego co wiem o urządzeniu to obsługuje max 3 grzałki których moc jest programowana, najpierw on programuje pod dane grzałki i napięcie paneli a potem jest też możliwość samemu przeprogramowania w przypadku zmiany grzałek oraz sprzężenie tego z termostatem aby zabezpieczyć przed przegrzaniem wody. Ja osobiście pod 3 wyjście na urządzeniu które mam wolne bo grzałka 240V jest podpięta oddzielnie przez termostat, mam podpięty inverter 24V/240V i sobie nim czasami zasilam dom jak nie ma prądu albo ładuje akumulator, a co ciekawe, jak oczywiście odłączę zasilanie sieciowe na korkach przed licznikiem i włączę zasilanie domu z paneli (zwyczajnie wpinam kabel z podwójną wtyczką z inwertera do gniazdka) to kręci mi licznikiem do tyłu ale to tak raczej w ramach ciekawostki Pozdrawiam

  2. #42

    Domyślnie

    witam, ja sie zastanawiam nad kupnem paneli fotovoltaicznych z racji tego ze mam ogromna powierzchnie (jednospadowy dach na poludnie prawie 100m2)
    mam okazje kupic 50 paneli (kazdy panel 1,65m2 po 250w) o lacznej powierzchni 82,5m2 i mocy 12,5kW za 8.000 euro
    moje pytanie czy dalo by tym rade ogrzac (lub na start rozgrzac kotlem i pozniej podczymywac temperature)dom parterowy 85m2 z ogrzewaniem podlogowym i ociepleniem 20cm styropianu w okresie zimowym zakladajac sprawnosc fotovoltaiki na 15%? drogie pytanie to cz moze by nie lepiej zamiast grzalek zastosowac wymiennik ciepla z starych agregatow z zamrarzarek? czy ktos sie juz w cos takiego bawil? na lato bym chlodzil wode do podlogowki a na zime odwracal i grzal wode. jako radriator wykorzystal bym stara chlodnice i waz z woda wkopany na 1,5m pod ziemie tam mysle ze byla by temperatura wyjsciowa +10stopni celcjusza. co o tym sadzicie?

  3. #43

    Domyślnie

    Cytat Napisał 87marius Zobacz post
    mocy 12,5kW ....moje pytanie czy dalo by tym rade ogrzac
    Spradź nową ustawę o OZE - tam będzie bilansowanie energii, czyli latem wyprodukujesz, zimą odbierzesz płacąc tylko za dystrybucję, więc można grzać zimą prądem wyprodukowanym latem Sprawdź tylko, czy powyżej 10kW też jest bilansowanie, bo nie jestem pewien, taryfy gwarantowane fit są do 10kW.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  4. #44
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Forumowicze,
    Jeżeli chcecie wykorzystać fotowoltaikę do grzania wody to może nie bezpośrednio i niefektywnie przekazywać energię na grzałkę, ale zasilić np tą energią pompę ciepła do cwu?

    Rozwiązanie ciekawe i bezpieczne i dla nas i dla sprężarki w pomie ciepła. Trzeba tylko tak dobrać pompę, by mogła współpracować z falownikiem fotowoltaicznym - ja osobiście polecam poczytać o vitocal - u 060A.
    http://www.viessmann.pl/pl/budynki-m...cal-060-a.html
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  5. #45

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Forumowicze,
    Jeżeli chcecie wykorzystać fotowoltaikę do grzania wody to może nie bezpośrednio i niefektywnie przekazywać energię na grzałkę, ale zasilić np tą energią pompę ciepła do cwu?

    Rozwiązanie ciekawe i bezpieczne i dla nas i dla sprężarki w pomie ciepła. Trzeba tylko tak dobrać pompę, by mogła współpracować z falownikiem fotowoltaicznym - ja osobiście polecam poczytać o vitocal - u 060A.
    http://www.viessmann.pl/pl/budynki-m...cal-060-a.html
    czytałam o tym rozwiązaniu - złącze SG ready jest świetnie pomyślanym dodatkiem w takiej pompie ciepła - problem nadwyżek energii rozwiązany

  6. #46
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Mam wydać w sumie minimum 20K po to aby mieć ciepłą wodę w domu? Przecież to nonsens. Zwykły bojler i prąd w drugiej taryfie oraz częściowo w pierwszej a spokojnie przez 20 lat tej kasy nie wydam.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  7. #47
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Forumowicze,
    Jeżeli chcecie wykorzystać fotowoltaikę do grzania wody to może nie bezpośrednio i niefektywnie przekazywać energię na grzałkę, ale zasilić np tą energią pompę ciepła do cwu?

    Rozwiązanie ciekawe i bezpieczne i dla nas i dla sprężarki w pomie ciepła. Trzeba tylko tak dobrać pompę, by mogła współpracować z falownikiem fotowoltaicznym - ja osobiście polecam poczytać o vitocal - u 060A.
    http://www.viessmann.pl/pl/budynki-m...cal-060-a.html
    Dla naszych kieszeni rozwiązanie bardzo nieciekawe

  8. #48
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    Mam wydać w sumie minimum 20K po to aby mieć ciepłą wodę w domu? Przecież to nonsens. Zwykły bojler i prąd w drugiej taryfie oraz częściowo w pierwszej a spokojnie przez 20 lat tej kasy nie wydam.
    Nie wierzysz na słowo konsultantowi i Ewie.834, przeciez to swietne rozwiazanie i swietny dodatek, wszystko jest swietne ale tylko dla producentów i sprzedawców/instalatorów.

  9. #49
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał ewa.834 Zobacz post
    czytałam o tym rozwiązaniu - złącze SG ready jest świetnie pomyślanym dodatkiem w takiej pompie ciepła - problem nadwyżek energii rozwiązany
    Takie rozwiązanie to nie tylko zagospodarowywanie nadwyżek, ale przede wszystkim optymalizacja i maksymalizacja zużycia wyprodukowanej energii. Jedna z najtańszych rodzajów energii to taka, której nie trzeba kupować, prawda?
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  10. #50
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    walter222

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Prabuty
    Kod pocztowy
    82-550
    Posty
    2

    Domyślnie Panele solarne, fotowoltaika

    Cytat Napisał witu102 Zobacz post
    a nie efektywniej i taniej zastosować panele solarne a nie fotowoltaikę? Wydajność o rząd wielkości większa a cena mniejsza...
    A Ty kolego widzisz różnicę pomiędzy panelami solarnymi a fotowoltaiką bo ja nie przecież to to samo. Panel słoneczny składa się z fotoogniw i z tąd nazwa fotowoltaika

  11. #51
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    walter222

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Prabuty
    Kod pocztowy
    82-550
    Posty
    2

    Domyślnie

    A Ty kolego widzisz różnicę pomiędzy panelami solarnymi a fotowoltaiką bo ja nie przecież to to samo. Panel słoneczny składa się z fotoogniw i stąd nazwa fotowoltaika

  12. #52
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał walter222 Zobacz post
    A Ty kolego widzisz różnicę pomiędzy panelami solarnymi a fotowoltaiką bo ja nie przecież to to samo. Panel słoneczny składa się z fotoogniw i z tąd nazwa fotowoltaika
    Daj spokój jak nie wiesz o czym kolega pisze, to nie komentuj bzdurami - ja akurat grzeję wodę FV i napiszę solar-ami o niebo szybciej i efektywniej, a przede wszystkim taniej!!! Mając jednak duuuużą nadwyżkę kWh - doszedłem do wniosku - po co ma się marnować - więc grzeję.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony