dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 27
  1. #1

    Domyślnie Dlaczego mieszany system ogrzewania jest zły?

    Początkowo w projekcie planowałem ogrzewanie podłogowe w całym domu. Dom ogrzewany gazem. Jednak z powodu dużych przeszkleń planuję zostawić ogrzewanie podłogowe jedynie w kuchni i łazienkach, a w reszcie pomieszczeń zrobić normalne grzejniki (kaloryfery) lub grzejniki kanałowe pod oknami. Podobno podłogówka przy dużych przeszkleniach może nie dogrzać pomieszczenia. Wszędzie słyszę , że system mieszany to zły pomysł. Jednak nikt dokładnie nie potrafi mi powiedzieć dlaczego zły. Mówią głównie o wyższych kosztach ogrzewania. Poza tym kolega, który ma na parterze podłogówkę a na poddaszu grzejniki ma albo za gorąco w domu albo za zimno. Czy to może wynikać z systemu mieszanego czy raczej ze złego wykonania u niego ogrzewania? Czy taki system może rodzić problemy? Jakie?

  2. #2

    Domyślnie

    Darek, jesli zrobisz w domu podlogowke to jest bzdura ze tak nie dogrzeje ci calosci, to predzej zwykle grzejniki nie dogrzeja ci domu bo sa duzo mniejsze. Podloga to mega grzejnik i wszystko zalezy od teperatury do jakiej nagrzejesz wode w podlodze.

    ogolnie jest tak ze na podlogoce przy kotle kondensacyjnym twoj kociol bedzie pracowac przy sprawnosci okolo 105-107%. Przy systemie mieszanym kociol bedzie miec sprawnosc okolo 85%. Wynika to z tego ze temperatura wody powracajazej do kotla bedzie przy grzejnikach i systemie mieszanym na poziomie 55C. Piec kondensacyjny ma najwyzsza sprawnosc wtedy gdy temperatura wody wracajacej wynosi okolo 35C a zatem system mieszany jest mnie efektywny i bedzie rzeczywisci wiecej kosztowac w eksploatacji.

    mam nadzieje ze to wyjsnilo ci troszke dlaczego tak jest
    pozdrawiam

    Andrzej

    Zapraszam na moja budowe na http://z500.pl/plac-budowy/Z216/355/...ony-garaz.html

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.620

    Domyślnie

    Cytat Napisał yendrek3 Zobacz post

    ogolnie jest tak ze na podlogoce przy kotle kondensacyjnym twoj kociol bedzie pracowac przy sprawnosci okolo 105-107%. Przy systemie mieszanym kociol bedzie miec sprawnosc okolo 85%. Wynika to z tego ze temperatura wody powracajazej do kotla bedzie przy grzejnikach i systemie mieszanym na poziomie 55C. Piec kondensacyjny ma najwyzsza sprawnosc wtedy gdy temperatura wody wracajacej wynosi okolo 35C a zatem system mieszany jest mnie efektywny i bedzie rzeczywisci wiecej kosztowac w eksploatacji.
    mam nadzieje ze to wyjsnilo ci troszke dlaczego tak jest
    Małe sprostowanie
    Kondensacja zachodzi przy temperaturze powrotu 56 - 57 st.C. Powrotu, więc temperatura wyjścia z kotła może być wyższa.
    Kocioł kondensacyjny pracuje w niskich temperaturach, tzn. niższych niż kotły gazowe z otwartą komorą lub kotły na paliwa stałe. Aby zagwarantować taką temperaturę powrotu daje się przewymiarowane grzejniki, co by ich nie nagrzewać do np. 80 st. C co może /ale nie musi - instaluje się mieszacz/ podnieść temperaturę powrotu. W zależności od temperatury podawanej wody i temperatury powrotu sprawność kotła spada o ok. 2 - 4 %.
    np. Buderus Logamax plus GB162
    Sprawność normatywna, krzywa grzewcza 75/60°C % 107,6
    Sprawność normatywna, krzywa grzewcza 40/30°C % 110,6
    Sprawność kotła kondensacyjnego przy maksymalnych warunkach pracy nie spada poniżej 97 %.
    Układ mieszany komplikuje trochę instalację grzewczą i może być droższy na etapie inwestycji.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Mam duże okno w salonie, takie zachodzące na połać dachu, profil alu. Do tego otwarty salon - antresola. Też obawiałam się czy podłogówka da radę - tyle się o tym czyta. Mam wrażenie, że taką opinię mają Ci, którzy nie mają ani podłogówki, ani dużych przeszkleń, ani otwartych salonów.
    Też założyłam grzejnik kanałowy pod oknem. Od 5 lat jest wyłączony Wywalona kasa. Ale back-up w razie czego jest
    Mam również system mieszany (przewymiarowane grzejniki na poddaszu). Nie mam problemów z jakąś nieoczekiwaną temperaturą w domu A już na pewno nigdy nie jest za zimno, bo jesteśmy dziwną rodziną, która lubi mieć bardzo ciepło
    Za gorąco jest tylko w jednym przypadku : gdy rozpalę kominek na maksa, gdy za oknem jest +10
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  5. #5

    Domyślnie

    Nefer - czyli ogrzewasz dużą kubaturę wraz z dużymi oknami tylko podłogówką? Dobrze rozumiem? Czy pamiętasz co ile cm masz rozstaw rurek w ogrzewaniu podłogowym?

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lesz

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    poznan
    Posty
    363
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    @Darek
    1. OZC lub chociaz dobry szacunek ile ciepla potrzebujesz by ogrzac dom, uwzgledniajacy materialy izol., szczelnosc, zyski, itp..
    2. do ilosci ciepla potrzebnego na dom/pomieszczenia, dobierasz dopiero gestosc podlogowki z uwzglednieniem czym jest przykryta oraz ile ma akumulacji (gr. posadzki)

    tez zrobilem instalacje pod grzejniki (rozprowadzenie rur), na wypadak gdyby podlogowka (parter i pietro po calosci) nie domagala... to byly wyrzucone pieniadze.
    policzcie ile ciepla potrzeba, potem ile go mozecie dostarczyc przez podloge. przy porzadnie wybudowanym i zaizolowanym domu podloga w zupelnosci wystarczy.

    poza tym duze przeszklenia w pakiecie np. 3 szybowym nie sa takie tragiczne pod wzgledem izolacji - niestety ma to przelozenie na $$.

    ja bym sie bardziej bal drugiej strony. Okres przejsciowy, grzejesz podloge normalnie, przychodzi piekny sloneczny dzien, automatyka wylacza grzenie, ale w podlodze jest akumulacja ciepla na przynajmniej pol dnia, przez duze przeszklenie przegrzewasz pomieszczenie.

    system mieszany jest zly, bo komplikuje instalacje. w podloge dobrze policzona i zrobiona max temp to 35-40stopni. mozna bardzo ladnie uzyc piec kondensacyjny, albo PC. przy grzejnikach potrzebujesz wysokiej temp. mozna przewymiarowac grzejniki, by daly dosc ciepla przy nizszej temp zasilania (55-60 zamiast 70-80) ale wtedy masz giganty na scianie.

    mieszanie systemu = musisz miec system dajacy wysoka temp. wiec PC lub kondensacja slabiej dzialaja. a do tego masz podloge, w ktora nie mozesz dac wiecej niz powiedzmy 45 = specjalny uklad mieszajacy zimna wode do twojej "grzejnikowej". ale to wszystko bylo, trzeba by tylko poczytac watek o podlogowce...
    Ostatnio edytowane przez lesz ; 25-04-2014 o 10:46
    Nie mam polskich znakow, przepraszam, ale pisze bez ogonkow

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    l_ukasz

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    85

    Domyślnie

    mam otwarty salon i okno HST 2,2x3,2 jeszcze do tego okno w jadalni i kuchni. nie mam problemów z ogrzaniem pomieszczenia. Rozstaw co 10cm pod PCi. 100% podłogówki. Chciałem mieszany jak jeszcze nie myślałem o PCi, w tej chili uważam że to dużo lepsze rozwiązanie niż grzejniki.
    Najwięcej krytykują ci co nie mają takiego ogrzewania lub węglarze co przegrzewają podłogę.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Najlepiej nie mieszać ...

    Tak samo jak z alkoholami.

    Wady mieszanego to:
    1. albo przewymiarowane grzejniki - żeby zaoszczędzić na kotłowni - koszty
    2. albo rozdział instalacji w kotłowni z podmieszaniem i automatyką prostą lub nie - koszty
    3. kalafiory na ścianach - ani to ładnie, ani ustawnie, a jak mają być ładne to - koszty

    jak mówiłem jak z piciem - mieszasz, a nie daj Panie tortowym przegryziesz, ... to i koszta ponosisz

  9. #9

    Domyślnie

    Wszystko kwestia gustu, kasy i fachowej roboty

    Pomijając system grzewczy, u znajomego jest mieszany i ciepłą wiosną czy jesienią nie grzeje podłogi, tylko korzysta z grzejników, twierdzi,że tak ma ciepło i taniej.
    Robiąc aktualnie remoncik w swoim jednym lokum robię też mieszany - pokoje są z panelami, więc grzejniki z termostatami a łazienka, przedpokój podłogówka pod płytkami.
    Tutaj mam gazówkę. Robię tak, bo podobnie jest u mojej mamy i jest mega wygodnie, ona z kolei potrafi robić odwrotnie, tj. grzejniki ma zakręcone a korzysta w takim cieplejszym okresie z podłogówki na holu, bo twierdzi,że jak robi pranie, to jej wówczas wszystko elegancko i szybko się dosusza a w pokojach nie chce sobie przegrzewać....

    Jak jednak chcesz po całości, to brać fachowca, najwyżej zagęści Tobie rurki koło przeszkleń i tyle.
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Cytat Napisał darek2009 Zobacz post
    Nefer - czyli ogrzewasz dużą kubaturę wraz z dużymi oknami tylko podłogówką? Dobrze rozumiem? Czy pamiętasz co ile cm masz rozstaw rurek w ogrzewaniu podłogowym?
    Darku, cały dół mam w podłogówce, bez kaloryferów (poza nieszczęsnym wyłączonym pod dużym oknem) , góra w kaloryferach. Nie pamiętam rozstawu, ale pamiętam, że mieściła mi się noga w adidasie wzdłuż rurek, jak chodziłam po budowie w trakcie
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    mieszanie instalacji nie ma związku z piciem .Opinie na temat owego mieszania już tak.

    Idąc tym tropem montaż kotłowni zasilającej basen,cwu,podłogówkę i grzejniki jest złe.
    A tak naprawdę każda instalacja dobrze zrobiona jest dobra .
    Wadą jest oczywiście koszt wykonania i serwisowania.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    ...
    Idąc tym tropem montaż kotłowni zasilającej basen,cwu,podłogówkę i grzejniki jest złe.
    A tak naprawdę każda instalacja dobrze zrobiona jest dobra .
    Wadą jest oczywiście koszt wykonania i serwisowania.
    czyli nie kwestionujesz tego co napisałem

  13. #13

    Domyślnie

    Darek zobacz sobie u mnie w stopce.
    Salon 100m2, wszystko w podłogówce wysokość 6m, w największe mrozy temperatura 22,5-23st, bo tak ustawiony sterownik.
    Domek 425m2, kubatura 1700m3
    http://muratordom.pl/galerie/wnetrza/domek,1949/

    Szukasz psa? Chcesz psa? Nie kupuj, tylko adoptuj!!!
    http://akity.pl/

    http://www.anetasobierysuje.pl/

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar czp01
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rybnik - Kamień
    Posty
    2.540

    Domyślnie

    Mam taki mieszany czyli " zły " system ogrzewania.

    Podłogówki w łazienkach, kuchni i garderobie a pozostała część na 2 kondygnacjach w całości dębowy parkiet i grzejniki. Temperatura maksymalna na kotle jaką ustawiam w zimie to 47 st C lub czasami 50 st C i nic więcej.

    W domu 22 do 23,5 do 24 st C i więcej w łazienkach, gdzie dodatkowo dogrzewają drabinki.

    Sterowanie taką instalacją jakoś skomplikowane specjalnie nie jest bo jeden zawór termostatyczny dla podłogówek załatwia obniżenie na ich zasilaniu temperatury. Temperatury w domu pilnuje sterownik kotła bruli przez funkcję regulatora pokojowego i tyle. Jaką temperaturę na sterowniku i w jakich godzinach ustawię to i taką mam.

    Fakt, że rozważałem też podłogówkę w większym zakresie ale priorytetem dla mnie był parkiet dębowy 2,2 cm grubości a w tym wypadku zdania co do funkcjonalności takiego rozwiązania były podzielone czy podłogówka pod takim parkietem się sprawdzi. Na pewno nie chciałem podłogówki do sypialni bo jakoś tak subiektywnie kłóciło się to z komfortem tej sypialni.

    Grzeję kotłem na ekogroszek to wysokość temperatury zasilania CO nie stanowi problemu zawsze mogę grzać wyżej. Gdybym jednak rozważał jakieś inne źródło grzania o temperaturze do 40 st C to wtedy te grzejniki byłyby zapewne pod większym znakiem zapytania.

    System mieszany systemu ogrzewania u mnie się sprawdza - ale to przecież nie oznacza, że tak jest lepiej i że trzeba mnie naśladować

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mar1973

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.108

    Domyślnie

    Cytat Napisał czp01 Zobacz post

    System mieszany systemu ogrzewania u mnie się sprawdza - ale to przecież nie oznacza, że tak jest lepiej i że trzeba mnie naśladować
    witam

    pełna zgoda - dokładnie tak jak piszesz

    dobrze, że jest wybór

    pozdrawiam
    ,,,,

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    W wielu domach systemy mieszane funkcjonują doskonale. Co ważne - zgodnie z założeniami poczynionymi na etapie projektowania. Tutaj chcę chłodniej, tu cieplej, tu mi się przyda akumulacja a tutaj będzie przeszkadzać. Wszystko zależy od instalatora. No i od tego, czy mu inwestor nie będzie wyliczał każdej złotówki według zasady - a może bez tego mieszacza też da radę?
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Podsumowanie tematu:
    Kogoś stać na ekogroszek to oczywiście pakuje zły system,który jak widać jest znaczniej kosztowniejszy niż wodna podłogówka po całości,no ale kto bogatemu zabroni palić węglem w nowym domu...
    Ale to nie jest temat o węglu vs PC
    Domek 425m2, kubatura 1700m3
    http://muratordom.pl/galerie/wnetrza/domek,1949/

    Szukasz psa? Chcesz psa? Nie kupuj, tylko adoptuj!!!
    http://akity.pl/

    http://www.anetasobierysuje.pl/

  18. #18
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Jak najbardziej zgadzam się z poniższymi opiniami:
    Cytat Napisał lesz Zobacz post
    @Darek
    system mieszany jest zly, bo komplikuje instalacje.
    Cytat Napisał gentoonx Zobacz post
    Wady mieszanego to:
    1. albo przewymiarowane grzejniki - żeby zaoszczędzić na kotłowni - koszty
    2. albo rozdział instalacji w kotłowni z podmieszaniem i automatyką prostą lub nie - koszty
    3. kalafiory na ścianach - ani to ładnie, ani ustawnie, a jak mają być ładne to - koszty
    Jeśli ktoś uważa,że post jest czymś innym niż tylko negacją mieszanego systemu a konkretnie grzejników,to proszę o ustosunkowanie się do:
    -czy ten zły system nie komplikuje instalacji a tym samym nie wpływa na zwiększenie kosztów systemu grzewczego poprzez konieczność stosowania kosztownych zabiegów do rozróżniania temperatur zasilania ?
    -czy ten zły system nie wpływa na estetykę wnętrza domu ?
    -czy ten zły system jeśli chodzi o estetykę wnętrza domu nie wymaga dodatkowych kosztów związanych z ceną ładnych grzejników ?

    Od siebie dodam,że grzejniki to przeżytek.
    Nowe technologie wymagają niskiej temperatury zasilania a grzejnikom daleko do tego.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 26-04-2014 o 23:48

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    Owszem system mieszany podnosi koszty instalacji - to jest koszt komfortu. Za ciut wyższy koszt pozwala różnicować temperatury według widzimisię inwestora. Pozwala korzystać z akumulacji tam gdzie jest ona pożądana i unikać efektu akumulacji tam, gdzie mogłaby przeszkadzać w uzyskaniu komfortu. Przy zastosowaniu klimakonwektorów pozwala też na osiągnięcie efektu schładzania pomieszczeń latem ( nie u mnie - bo nienawidzę grzania nadmuchowego, ale rozumiem tych którzy je lubią i dodatkowo chcą uzyskać klimatyzację np. poddasza ). Niekoniecznie negatywnie wpływa na estetykę wnętrza domu, widywałem już grzejniki które wręcz tą estetykę podnoszą.
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.620

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Od siebie dodam,że grzejniki to przeżytek.
    Nowe technologie wymagają niskiej temperatury zasilania a grzejnikom daleko do tego.
    Arturo, zanim napiszesz zapoznaj się z wcześniejszymi wpisami. Chociażby #3. Da się tak zbudować system ogrzewania mieszanego z wykorzystaniem kotła gazowego, aby pracował na niskich temperaturach zasilania i powrotu wykorzystując możliwości kotła do maksimum.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony