dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 29
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Terminus

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    92

    Domyślnie Trudna działka

    Witajcie.

    Działki jeszcze nie kupiłem ale jestem blisko. Cena atrakcyjna ale jak zawsze coś za coś. Jej usytuowanie względem stron świata nie jest najlepsze.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	działka.jpg
Wyświetleń:	125
Rozmiar:	44,3 KB
ID:	257024
    Powierzchnia to 1000m2. Da się waszym zdaniem coś sensownego z tym zrobić? Planowałem dom blisko drogi, a wyjście na taras od tyłu domu z kuchni połączonej z pokojem dziennym. Od strony północnej zaplanowałem także część domu gdzie będę pracował (wiem, że od północy ale jestem cieniolubem).
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dom.jpg
Wyświetleń:	74
Rozmiar:	42,5 KB
ID:	257026
    A może zmienić posadowienie domu (obrócić go o 11 stopni) dokladnie na lini północ-południe? Wtedy przez zachodnie okna wpadnie więcejświatła niż przez północno zachodnie. Ma to Waszym zdaniem sens czy szukać innej działki? Najbardziej by mi pasowała z drogą od zachodu z tarasem od wschodu.

    pozdrawiam

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar DrKubus
    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Łódź, teraz Nekla
    Kod pocztowy
    62-330
    Posty
    968

    Domyślnie

    Przede wszystkim warunki zabudowy, bez tego nie wiesz jak wygląda linia zabudowy i gdybanie czy sobie obrócisz czy nie, możesz zostawić na później.

    Pozdrawiam
    K.
    Dom na bagnach... własnoręcznie budowany (dziennik i komentarze)
    P.u. 160 m2, kub. 440 m3, płyta fund. (10cm XPS, 25 cm Żelbet, 10 cm EPS), ściany zew. 24 cm YTONG Energo + 20cm grafit, strop SMART 15 cm, WM+Reku, podł. 100%, OZC (by asolt) EAH = 47 kWh/m²rok, Projektowane obciążenie cieplne ΦHL = 4335W, Zapotrzebowanie na ciepło 7595 kWh/rok
    Planowany start: 05/2014, Oficjalne rozpoczęcie budowy: 6.06.14, Stan "0": 10.09.14, I bloczek: 9.04.15, SSO: 4.12.15, SSZ: 11.03.16

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Terminus

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    92

    Domyślnie

    Nie ma określonych warunków. Panuje dowolność.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar DrKubus
    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Łódź, teraz Nekla
    Kod pocztowy
    62-330
    Posty
    968

    Domyślnie

    Nie ma czegoś takiego jak dowolność, może nie być planu zagospodarowania terenu, ale przed budową musisz wystąpić o warunki zabudowy, w których określona jest linia zabudowy i teraz mogą Ci wrysowować, jedną z dwóch:
    - obowiązująca linia zabudowy (czasem określana jako nakazana lub obligatoryjna) – linia wyznaczająca położenie lica ściany frontowej budynków,
    - nieprzekraczalna linia zabudowy (czasem określana jako maksymalna nieprzekraczalna) – linia ograniczająca obszar, na którym dopuszcza się wznoszenie budynków.

    W pierwszym przypadku, masz pozamiatane i zapomnij o obracaniu, w drugim możesz sobie nim tańczyć.

    Niestety nie możesz sugerować się tym co mają sąsiedzi, sam miałem przykład gdzie w 2011 dostałem WZ z nieprzekraczalną linią na 12m, a rok później sąsiad (działka obok) złożył wniosek i dostał obowiązującą na 20m
    Dom na bagnach... własnoręcznie budowany (dziennik i komentarze)
    P.u. 160 m2, kub. 440 m3, płyta fund. (10cm XPS, 25 cm Żelbet, 10 cm EPS), ściany zew. 24 cm YTONG Energo + 20cm grafit, strop SMART 15 cm, WM+Reku, podł. 100%, OZC (by asolt) EAH = 47 kWh/m²rok, Projektowane obciążenie cieplne ΦHL = 4335W, Zapotrzebowanie na ciepło 7595 kWh/rok
    Planowany start: 05/2014, Oficjalne rozpoczęcie budowy: 6.06.14, Stan "0": 10.09.14, I bloczek: 9.04.15, SSO: 4.12.15, SSZ: 11.03.16

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Terminus

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    92

    Domyślnie

    Ok, powiedzmy, że będę musiał tak ustawić budynek jak narysowałem. Czy odchylenie o 11 stopni od zachodu okien salonu w kierunku północnym wpłynie w jakiś istotny sposób na ilość światła w tym pomieszczeniu?

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar gosia.kraków
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Kraków
    Posty
    39
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    Cześć! Masz o tyle problem, że z żadnej strony nie wiesz jak postawią swoje domy przyszli sąsiedzi - czy będziecie sobie zaglądać w okna? albo jak ich domy będą rzucały cień? Do 15 stopni nie ma odczuwalnej różnicy, jeśli chodzi o energię słoneczną, a ty masz 11. w dodatku twoja południowa strona wychodzi na drogę co jest bardzo dobre, bo z drogi nikt nie będzie tak zaglądał (oczywiście jak będziesz miał żywopłot albo ogrodzenie) jak np sąsiad z drugiego piętra z domu obok Działka 10 arów to całkiem wygodna powierzchnia. Miej też na uwadze, że żadna nie będzie idealna. (jak będzie idealna to pewnie za droga, więc już nie idealna

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Terminus

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    92

    Domyślnie

    Sąsiad od zachodu już się buduje, jest ok. 6 m od mojej zachodniej granicy (będę miał widok na jego garaż). Ja planowałem przesunąć swój dom maksymalnie na wschód, czyli będzie pomiędzy nami ok. 13 - 14m Sąsiad od wschodu to mój dobry kolega (dlatego się napaliłem na tę działkę, budowalibyśmy się razem co pewnie by miało jakiś wpływ na cenę) będzie się budował dość blisko mojej wschodniej granicy ale ja mam tam garaż to mi nie przeszkadza.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    aleksander909

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-830
    Posty
    31

    Domyślnie

    buduj jak chcesz domu Ci przeciez nie zburza tak sie kiedys rozwiazylo te problemy

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Terminus

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    92

    Domyślnie

    A co powiecie na posadowienie garażu jak na rysunku? Trochę długi dojazd ale cała południowa strona do wykorzystania.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dom-nowy.jpg
Wyświetleń:	39
Rozmiar:	22,3 KB
ID:	257033

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    na rysunku chyba jest północna strona a nie południowa...

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Terminus

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    92

    Domyślnie

    ???
    Północ na górze, południe na dole (droga do działki od południa). Jak dam garaż od góry to cały dół czyli południe ma do wykorzystania.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Ale dołu masz niewiele, cała działka jest z tyłu

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pieknyromek

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    ok. Legionowa
    Posty
    690
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Dla mnie rozważania czy garaż od południa czy północy są tu zdecydowanie przedwczesne. Ja bym się zajął budową geologiczną działki, poziomem wód, dostępem do mediów bądź kosztem ich doprowadzenia. Jaka droga i kiedy będzie lepsza( bo z reguły jest kiepska), kiedy może być kanalizacja i wodociąg, czy można budować POŚ. A to czy budynek będzie obrócony czy nie i gdzie garaż to na dalszym planie.
    W życiu nie kupiłbym działki bez rozpoznania geologicznego i hydrologicznego(potencjalna powódź).
    Ostatnio edytowane przez pieknyromek ; 28-04-2014 o 22:06

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar gosia.kraków
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Kraków
    Posty
    39
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    badania geologiczne skoro cała ulica się buduje nie powiedzą dużo, za wyjątkiem tego, że grunt się nadaje... ile może być rożnicy w fundamencie jak grunt będzie kiepski? parę tysięcy na fundamencie..owszem znam z opowiadań parę przypadków np. kiedy to sprzedawca działki zasypał swój staw i sprzedając działkę to zataił...ale proszę was, takie opowieści to chyba rzadkość i naprawdę trzeba być urodzonym pechowcem. kwestia doprowadzenia mediów-fakt może być jakaś różnica, ale w stosunku do ceny działki to pewnie mały procent(mam kotłownie połowę dalej niż sąsiad i różnica w cenie w doprowadzeniu wod-kan to 6 tys. dodam-ceny krakowskie...) Dużo bym dała, żeby na sąsiedniej działce budował się znajomy i strony świata i glebę i media a nawet większa powierzchnia działki są mniej warte od dobrego sąsiedztwa. Co do garażu- ja tak mam, bo muszę (mam drogę wewnętrzną na wschodniej stronie działki) nie uważam, że to najszczęśliwsze rozwiązanie- garaż lepiej zrobić bliżej ulicy (bez tego niepotrzebnego kręcenia i odśnieżania , chyba że masz suva-odśnieżanie odchodzi)

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar gosia.kraków
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Kraków
    Posty
    39
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    a i nie kieruj się aż tak tym, że wszystko musi być od tego południa. Nie wiem co z ludźmi (i ze mną jak projektowałam sobie dom) się dzieje. Takie kombinowanie naprawdę potem może utrudniać życie. Ludzie tak się trzęsą, nad tym, że mogą wydać 500 czy tysiąc zlotych na rok więcej za ogrzewanie. Tylko nie znam nikogo, kto dziś buduje dom i nie zarabia powyżej średniej krajowej...a kupując te wszystkie droższe rozwiązania (okna czteroszybowe, rekuperację, rolety, 30 cm styropian etc- pozornie tylko oszczędzają, w końcu jak ktoś wyda powiedzmy na wszystkie dodatki 100 tys (bez których można naprawdę nieźle wybudować dom) a na ogrzewaniu zwróci mu się po 30 latach 30 tysięcy, to chyba nie wyjdzie na tym najlepiej. kwestię kredytu na 30 lat pomijam (z kwoty 100 tys na "dodatki" robi się kwota 200 tys,co w ogole wydaje się tragikomiczne) mam wrażenie, że jak jakaś firma wyprodukuje niedługo okna 5 szybowe to zapaleńcy polecą i kupią

  16. #16

    Domyślnie

    Mnie geodeta opowiadał jak to dzielili jakiś hektar na mniejsze działki. A potem się okazało, że na wszystkich się można było budować, oprócz jednej - na której akurat był uskok jakiś geologiczny (którędyś te uskoki muszą iść) i za żadne rozsądne pieniądze nie dało się tego terenu zabudować - a ktoś już kupił.
    Swoją drogą - te opowieści to nie tylko w bajkach - mnie się też trafiła geologicznie trudna działka (bo oczywiście badania zrobiłam po..) - różnica w fundamencie to bynajmniej nie kilka tysięcy zł.
    Uwagi pięknegoromka powinny być drukowanymi . Ale też zazdroszczę szcześcia/fuksa w życiu i optymizmu gosi.
    Ostatnio edytowane przez marchew ; 29-04-2014 o 09:08

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar gosia.kraków
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Kraków
    Posty
    39
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał marchew Zobacz post
    Mnie geodeta opowiadał jak to dzielili jakiś hektar na mniejsze działki. A potem się okazało, że na wszystkich się można było budować, oprócz jednej - na której akurat był uskok jakiś geologiczny (którędyś te uskoki muszą iść) i za żadne rozsądne pieniądze nie dało się tego terenu zabudować - a ktoś już kupił.
    Swoją drogą - te opowieści to nie tylko w bajkach - mnie się też trafiła geologicznie trudna działka (bo oczywiście badania zrobiłam po..) - różnica w fundamencie to bynajmniej nie kilka tysięcy zł.
    Uwagi pięknegoromka powinny być drukowanymi . Ale też zazdroszczę szcześcia/fuksa w życiu i optymizmu gosi.

    Dzięki Ja też sobie zazdroszczę.kiedyś byłam pesymistką ale mi przeszło...budowa mnie wyleczyła

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał gosia.kraków Zobacz post
    a i nie kieruj się aż tak tym, że wszystko musi być od tego południa. (...)Ludzie tak się trzęsą, nad tym, że mogą wydać 500 czy tysiąc zlotych na rok więcej za ogrzewanie.
    Ogrzewanie to tylko jeden z aspektów. Dla mnie dużo ważniejszym jest naturalne oświetlenie pomieszczeń. Nie jestem zwolennikiem pokoi z oknami na północ albo salonu do którego tylko wieczorem zagląda słońce.... straszne takie ciemne domy.
    desmear

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pieknyromek

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    ok. Legionowa
    Posty
    690
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Szanowna Gosiu z przepięknej stolicy Małopolski - skoro twierdzisz że "skoro cała ulica się buduje nie powiedzą dużo, za wyjątkiem tego, że grunt się nadaje" to przejrzyj sobie proszę ten wątek:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...ku-wybra%C4%87

    Zgadzam się że to nie są bardzo częste sytuacje ale są.
    Ja wolałbym wydać te 600 czy 1000zł aby mieć w miarę pewność przed kupnem. Wyjdzie znacznie taniej niż kilka tys. zł na inny fundament (jak piszesz) bądź pewnie kilkadziesiąt tys. na wymianę gruntu, kupno, przywóz i zagęszczanie gruntu. O wodzie przez którą będą dodatkowe problemy nawet nie wspomnę. Chociaż osobiście nic nie musiałem wydawać bo sam sobie analizę gruntu zrobiłem jak również zagrożenia przeciwpowodziowego dla mojej działki. I powiem Ci że wybraliśmy działkę o 50 tys. droższą głównie dlatego że była dalej od rzeki i przede wszystkim wyżej położona.
    A niżej też się ludzie budują, mało tego - tam ludzie mieszkają od wieków. I żyją sobie spokojnie... do następnej powodzi.
    Znam całe ulice, osiedla które powstały przez ostatnie kilka lat i nadal powstają 100-200-300m od wałów p.powodziowych Wisły. Tylko czekać podczas której powodzi nie wytrzymają. I wtedy jest wielki lament:
    - jak Państwo może pozwolić na zabudowę terenów zalewowych?
    - jak ludzie mogą być tak głupi aby się w takich miejscach budować?
    Otóż w PL i jedno i drugie jest możliwe. Urzędy powinny wraz z pozwoleniem na budowę dawać do podpisania drogą polisę ubezpieczeniową a jak ktoś nie chce ubezpieczenia to nie ma zgody na budowę. I potem podczas powodzi przynajmniej nikt nie miałby do nikogo pretensji. Albo niech jest odgórnie powiedziane że Państwo w razie powodzi pomaga ludziom zbudowanym na terenach zalewowych jeśli są ubezpieczeni na spore kwoty. Jeśli nie niech sobie pływają w zalanym domu ze swoją głupotą.

    Sytuacja opisana przez marchew z tym uskokiem bardzo rzadka ale jak najbardziej możliwa. Tylko raczej na południu kraju bo na północy nawet jeśli jakieś uskoki są to raczej nie aktywne. Inna sprawa że w standardowych badaniach geol. nie zawsze się wyłapie takie struktury a żeby robić bardzo szczegółowe rozpoznanie to znów kasa.

    A posiadanie fajnych sąsiadów faktycznie jest fajne Ja mam fajnych i generalnie jest fajnie

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar gosia.kraków
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Kraków
    Posty
    39
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    wiem, że ogrzewanie to jeden z aspektów, ale terminus jest cieniolubem...więc w imię czego ma się z tym słońcem męczyć

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony