dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 86
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    kamil929

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Jasło
    Kod pocztowy
    38-200
    Posty
    173

    Domyślnie Uziemienie i rozdział N w TT

    Witam

    Niedługo w moim nowo powstającym domu zagości prąd. Trafo do którego jestem podpięty to TT (w papierach również).
    Pytanie moje brzmi: dlaczego nie można uziemiać N w TT jak i rozdzielać go ?
    Szukałem w internecie odpowiedzi na to pytanie ale jej nie znalazłem.

    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Bo tam masz N, więc jak masz zamiar rozdzielić ten przewód ?
    Poczytaj, zapoznaj się z układami sieci, wówczas może zrozumiesz.
    A szukałeś licho - http://bezel.com.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=107:u kady-sieci&catid=39:instalacje-elektryczne&Itemid=100

    PS. Przewód N chce rozdzielać - to jest już chore !
    I rozdzielisz na N i ... (?) drugi N ?
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 22-05-2014 o 22:51
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  3. #3

    Domyślnie

    Domniemuję, że nadal nie znasz odpowiedzi na Twoje pytanie
    Popatrz na rysunki z linku powyżej.
    Jakbyś uziemił N, to nie byłby to N, bo N jest nieuziemiony. Uziemiony jest PEN. A w sieci TT PEN nie występuje. Gdyby wystąpił, to nie byłaby to sieć TT jeno ... popatrz na obrazki, porównaj. Zwróć uwagę na różnicówkę w TT. PEN (i PE) się nie rozłącza.

    Następnie zastanów się, jaka jest różnica między uziemieniem N a uziemieniem punktu neutralnego transformatora, do którego N jest podłączony.

    Generalnie osobom niezwiązanym z branżą te wszystkie N, PEN, PE się mylą, używają często nieprawidłowych określeń, a to jest przez zawodowców tępione. Na wyjaśnienia z teorii elektryki to bym tu za bardzo nie liczył.
    A computer, like an air-conditioner, works correctly, until you open windows.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał m.k.k
    Jakbyś uziemił N, to nie byłby to N, bo N jest nieuziemiony.
    Przypominam szanownemu przedmówcy, że jednak N jest uziemiony. Na początku linii.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    kamil929

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Jasło
    Kod pocztowy
    38-200
    Posty
    173

    Domyślnie

    [QUOTE=elpapiotr;6493131]Bo tam masz N, więc jak masz zamiar rozdzielić ten przewód ?
    Poczytaj, zapoznaj się z układami sieci, wówczas może zrozumiesz.
    A szukałeś licho

    Podwykonawcy nagminnie uziemiają N w złączach w TT na Podkarpaciu (tutaj to wciąż popularna sieć). Mało ? Energetyka uziemia N na słupach w TT. Mało ? Robią tu projekty WLZ ze złącza (gdzie oczywiście N jest uziemione i ROZDZIELONE) YKY 5x10. Co to oznacza ? A no to, że chcą aby rozdzielone i uziemione N puścić w piątym kablu o kolorystyce żółto-zielonej (w zamyśle PE).

    Ale i tak nikt mi nie powiedział DLACZEGO nie wolno N uziemiać ? Odp: "bo N się nie rodziela" nie uznaję za odpowiedź.

  6. #6

    Domyślnie

    Bo takich macie elektryków na Podkarpaciu, dlatego ! Tak samo, jak prowadzenie WLZ od złącza w postaci 5-żyłowej, i to oddalonego od instalacji odbiorcy o dziesiątki metrów. Nic na to nie poradzi, że Podkarpacie ma jełopów, nie elektryków, to wszystko.

    Masz odpowiedź w p. 3 wskazanego przeze mnie linku, wraz z rysunkiem nr 4, czego jeszcze nie rozumiecie, ludzie z Podkarpacia ?

    PS. Skoro N jest uziemione i rozdzielone, to jaki twór powstaje wówczas ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    kamil929

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Jasło
    Kod pocztowy
    38-200
    Posty
    173

    Domyślnie

    > Masz odpowiedź w p. 3 wskazanego przeze mnie linku, wraz z rysunkiem nr 4, czego jeszcze nie rozumiecie, ludzie z Podkarpacia ?

    NIE, TAM NIE MA ODPOWIEDZI ! Tam jest napisane i narysowane jak to ma być poprawnie wykonane. Tam są charakterystyczne cechy TT. Ale odpowiedzi na moje pytanie nie ma.
    Dlaczego nie wolno uziemiać N w TT ?

    > PS. Skoro N jest uziemione i rozdzielone, to jaki twór powstaje wówczas ?

    Może zamiast tego odpowiedz jak wygląda ochrona przeciwporażeniowa w tak zrobionym tworze ?
    Czy w takim tworze rozdzielone N w żółto-zielonej izolacji to dalej przewód czynny ?
    Czy pralka, której obudowa podpięta będzie do żółto-zielonego przewodu z takiego tworu będzie bezpieczna w dotyku czy nie ?

  8. #8

    Domyślnie

    Najpierw rozszyfruj znaczenie poszczególnych liter w nazwie układu.
    Niewiedza tego, który nie wie, przewyższa wiedzę tego, który wie, ponieważ ten, który wie, nigdy nie wie tyle, ile niewiedzący nie wie.
    Z mądrości kabały

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    kamil929

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Jasło
    Kod pocztowy
    38-200
    Posty
    173

    Domyślnie

    > Najpierw rozszyfruj znaczenie poszczególnych liter w nazwie układu.

    Rozszyfrowałem. Odpowiedzi oczywiście tam nie ma
    Zapytam inaczej. Załóżmy, że cały przesył, złącze i instalacje odbiorcze wykonamy dokładnie jak dla TN-C/TN-C-S. Trafo jednak będzie TT. Czym to grozi ?

  10. #10

    Domyślnie

    Grozi to głupotą wykonawcy z Podkarpacia, niczym więcej.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    kamil929

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Jasło
    Kod pocztowy
    38-200
    Posty
    173

    Domyślnie

    > Grozi to głupotą wykonawcy z Podkarpacia, niczym więcej.

    Bardzo dziękuję za rzetelną i fachową odpowiedź.
    Pozdrawiam.

    A może ktoś ma inne zdanie ?

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    kamil929

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Jasło
    Kod pocztowy
    38-200
    Posty
    173

    Domyślnie

    Cytat Napisał m.k.k Zobacz post
    .......
    Na wyjaśnienia z teorii elektryki to bym tu za bardzo nie liczył.
    Przepraszam a gdzie mogę uzyskać taką odpowiedź ? Na elektrodzie.pl temat spadnie zanim w ogóle się rozwinie.

  13. #13

    Domyślnie

    Przykre, że ludzie z Podkarpacia nie rozumieją podstawowych spraw związanych z elektryką.
    Może tam szkół o profilu elektrycznym nie ma ?
    Może nie słyszeli o PN-91/E-05009 ?
    Może nie dowiedzieli się, co oznaczają symbole elektryczne, definicje pojęć stosowanych w ochronie przeciwporażeniowej (tłumaczenie z języka angielskiego) ?
    Może nie poznali pojęć związanych z uziemieniem ochronnym (druga litera T w nazwie układu sieci) ?
    Wiele nauki przed Wami, drodzy elektrycy z Podkarpacia, bardzo wiele.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  14. #14

    Domyślnie

    a na forum sep dowiesz się, że masz wynająć elektryka. Co więcej, na tych forach będą wypowiadały się te same osoby (porównaj nicki).
    Zajrzyj na priw.
    A computer, like an air-conditioner, works correctly, until you open windows.

  15. #15

    Domyślnie

    No przecież wynajął !
    I czego się dowiedział ?
    Że
    Cytat Napisał kamil929
    Podwykonawcy nagminnie uziemiają N w złączach w TT na Podkarpaciu (tutaj to wciąż popularna sieć). Mało ? Energetyka uziemia N na słupach w TT. Mało ? Robią tu projekty WLZ ze złącza (gdzie oczywiście N jest uziemione i ROZDZIELONE) YKY 5x10. Co to oznacza ? A no to, że chcą aby rozdzielone i uziemione N puścić w piątym kablu o kolorystyce żółto-zielonej (w zamyśle PE).
    Nie moja wina, że źle trafił !
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    kamil929

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Jasło
    Kod pocztowy
    38-200
    Posty
    173

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    No przecież wynajął !
    Gdzie ja tak napisałem ? Pokaż a przyznam ci racje.
    Nadal nie odpowiedziałeś na moje pytania. Wspomniane PN-91/E-05009 nie odpowiada na moje pytanie.
    Jaki będzie rezultat zastosowania instalacji jak dla TN-C-S przy istniejącym trafo TT ?
    Jakie będzie wtedy napięcie dotykowe ? Jaka będzie szacunkowa impedancja pętli zwarcia L-pseudo PE i czy spełniony będzie warunek SWZ ?
    Zamiast obrażać elektryków z Podkarpacia albo jak belfer rzucać normami wystarczyłoby odpowiedzieć na moje pytania. To zabiera mniej czasu i energii.

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    kamil929

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Jasło
    Kod pocztowy
    38-200
    Posty
    173

    Domyślnie

    Cytat Napisał m.k.k Zobacz post
    a na forum sep dowiesz się, że masz wynająć elektryka. Co więcej, na tych forach będą wypowiadały się te same osoby (porównaj nicki).
    Zajrzyj na priw.
    Przeczytałem, dzięki. Sorry za zamieszanie. Nie będę kontynuował już tego wątku.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamil929 Zobacz post
    Gdzie ja tak napisałem ? Pokaż a przyznam ci racje.
    Nadal nie odpowiedziałeś na moje pytania. Wspomniane PN-91/E-05009 nie odpowiada na moje pytanie.
    Jaki będzie rezultat zastosowania instalacji jak dla TN-C-S przy istniejącym trafo TT ?
    Jakie będzie wtedy napięcie dotykowe ? Jaka będzie szacunkowa impedancja pętli zwarcia L-pseudo PE i czy spełniony będzie warunek SWZ ?
    Zamiast obrażać elektryków z Podkarpacia albo jak belfer rzucać normami wystarczyłoby odpowiedzieć na moje pytania. To zabiera mniej czasu i energii.
    Odpowiedź masz tutaj -
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PN-92 E-05009.jpg
Wyświetleń:	773
Rozmiar:	41,7 KB
ID:	261879
    Teraz już tylko policzyć, na podstawie p. 413.1.4 wspomnianej normy i wynik gotowy.

    Takie to trudne ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  19. #19

    Domyślnie

    Pisać nie musisz, ale poczytać możesz http://www.edwardmusial.info/pliki/alt_tn_tt.pdf
    Niewiedza tego, który nie wie, przewyższa wiedzę tego, który wie, ponieważ ten, który wie, nigdy nie wie tyle, ile niewiedzący nie wie.
    Z mądrości kabały

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    krzcel

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    śląsk górny/małopolska
    Posty
    517

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamil929 Zobacz post
    Energetyka uziemia N na słupach w TT
    Energetyka nie jest taka głupia, żeby w sieci TT uziemiać N na słupach po trasie linii. Najprawdopodobniej jest to sieć TN, tylko komuś się zapomniało opisu zmienić.
    Cytat Napisał kamil929 Zobacz post
    Ale i tak nikt mi nie powiedział DLACZEGO nie wolno N uziemiać ? Odp: "bo N się nie rodziela" nie uznaję za odpowiedź.
    Bo sieć TT to sieć, gdzie jeden punkt układu powinien być bezpośrednio uziemiony; najczęściej jest to punkt neutralny transformatora. Jakbyś uziemił toto jeszcze na słupie przez Energetykę albo na przyłączu nagminnie przez podwykonawcę, to by ci zabezpieczenie RCD przy trafo wyłączyło sieć lub "buczało", że jest awaria.

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony