dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 45
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    kaszebe

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Puck
    Kod pocztowy
    84-100
    Posty
    5

    Domyślnie Kominy Izostatyczne czy rzeczywiscie takie dobre ???

    Witam ma pewien dylemat. Musze kupić komin do domu. Byłem na składzie Mat-Bud w Rumi. Pewna miła Pani bardzo chce mi sprzedać komin izostatyczny. Podobno kosmiczna technologia, nowoczesny zakład, na oko wygląda to ok ale jakoś nie mam do końca przekonania. Ta rura taka cienka jak ze szkła i nie wiem czy to zda egzamin. O producencie pierwszy raz u niej usłyszałem. Ja potrzebuje fi 200 do kominka czy to wytrzyma ? Ma ktoś u siebie coś takiego ? Jak się to sprawuje ? Cena jest ok ale czy to dobry wybór ? Poradźcie bo ja już od tych kominów mam mentlik w głowie

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Rury izostatyczne faktycznie są dobre. Jak nie masz zaufania, użyj stali 1.4404. może być cienka.

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    kaszebe

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Puck
    Kod pocztowy
    84-100
    Posty
    5

    Domyślnie

    Ale ja bym wolał jednak ceramikę. Miałem kiedyś stalowy przy węglowym i się przepalił. Piotrze a przy jakim piecu korzystałeś z rury izostatycznej ?

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    infor

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    kurojady
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Rury izostatyczne faktycznie są dobre. Jak nie masz zaufania, użyj stali 1.4404. może być cienka.
    Piotr, dlaczego rury izostatyczne są dobre? Możesz wyjasnić?

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Pisząc, że rury izostatyczne są dobre, nawiązywałem do pytania kaszebe. Rozważał on problem rur ceramicznych. Izostatyczne są po prostu lepsze. Sprasowane kilkadziesiąt razy większym naciskiem od wcześniej stosowanych typu Rondo, czy Rondo +. Wytrzymują temperatury wyższe o ok 30%, w porównaniu z ceramiką dotychczas stosowaną, ale to nie wynika z karty technicznej produktu, tylko z moich prób laboratoryjnych. Te próby w świetle prawa są bez znaczenia. Wiem i tyle...

    Dyskusja na temat węgla też raczej nie ze mną. Znam się trochę na kominkach. Wkład kominkowy i ściśle związany z nim opał jakim jest drewno, "nie pasują" do kominów ceramicznych (systemowych). Drewno paląc się w kominku, bardzo często rozpędza sie do zakresów znacznie przekraczających dopuszczalne obciążenia ceramiki kominowej. Dlatego moim zdaniem, systemy kominowe w kominkach powinny zawierać rury stalowe. Najlepiej ze stali 1.4404. W kominkach nie pali się węglem (z wyjątkiem kilku oszołomów), więc to paliwo - niebezpieczne dla stali, nie jest w stanie wykończyć stali. Oczywiście "Polak potrafi", ale musi się bardzo postarać. Zwykle są to przypadki patologicznie niewłaściwego montażu kominka, komina i niewłaściwej eksploatacji tych urządzeń.

    Na koniec jeszcze jedna uwaga. Proszę pamiętać, że są przypadki produkowania brykietów z tzw. biomasy (np słomy), którymi nie wolno palić, jeśli mamy urządzenie podłączone do komina ze stali stopowej. Zawartość chloru w tym opale przekracza kilkunastokrotnie normę dopuszczalną dla stali.

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    kaszebe

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Puck
    Kod pocztowy
    84-100
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Pisząc, że rury izostatyczne są dobre, nawiązywałem do pytania kaszebe. Rozważał on problem rur ceramicznych. Izostatyczne są po prostu lepsze. Sprasowane kilkadziesiąt razy większym naciskiem od wcześniej stosowanych typu Rondo, czy Rondo +. Wytrzymują temperatury wyższe o ok 30%, w porównaniu z ceramiką dotychczas stosowaną, ale to nie wynika z karty technicznej produktu, tylko z moich prób laboratoryjnych. Te próby w świetle prawa są bez znaczenia. Wiem i tyle...

    Dyskusja na temat węgla też raczej nie ze mną. Znam się trochę na kominkach. Wkład kominkowy i ściśle związany z nim opał jakim jest drewno, "nie pasują" do kominów ceramicznych (systemowych). Drewno paląc się w kominku, bardzo często rozpędza sie do zakresów znacznie przekraczających dopuszczalne obciążenia ceramiki kominowej. Dlatego moim zdaniem, systemy kominowe w kominkach powinny zawierać rury stalowe. Najlepiej ze stali 1.4404. W kominkach nie pali się węglem (z wyjątkiem kilku oszołomów), więc to paliwo - niebezpieczne dla stali, nie jest w stanie wykończyć stali. Oczywiście "Polak potrafi", ale musi się bardzo postarać. Zwykle są to przypadki patologicznie niewłaściwego montażu kominka, komina i niewłaściwej eksploatacji tych urządzeń.

    Na koniec jeszcze jedna uwaga. Proszę pamiętać, że są przypadki produkowania brykietów z tzw. biomasy (np słomy), którymi nie wolno palić, jeśli mamy urządzenie podłączone do komina ze stali stopowej. Zawartość chloru w tym opale przekracza kilkunastokrotnie normę dopuszczalną dla stali.
    Piotrze czy możesz przybliżyć jak badałeś tą izostatykę. Wszyscy mi mówią że jest dobra lepsza ale nikt nie jest w stanie wytłumaczyć dlaczego.
    Ja potrzebuje komina do kominka węglem w nim palić nie będę ale nie mam komina murowanego a i tak w domu mam totalną rozwałkę więc komin systemowy najbardziej mi pasuje. Bo stawianie komina murowanego i wkładanie wkładu kominowego mi się nie widzi. Zdecydowałem że spróbuje i w przyszłym tygodni zamówię komin izostatyczny.
    Piotrze czy możesz przybliżyć jak badałeś tą izostatykę. Wszyscy mi mówią że jest dobra lepsza ale nikt nie jest w stanie wytłumaczyć dlaczego.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    A kto Ci każe rury do murowanego wciskać? Zrób najlepszy "system" do kominków: pustak Schiedla (albo inny), a do środka stal....

  8. #8
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    kaszebe

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Puck
    Kod pocztowy
    84-100
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    A kto Ci każe rury do murowanego wciskać? Zrób najlepszy "system" do kominków: pustak Schiedla (albo inny), a do środka stal....
    Piotrze nigdy wcześniej nie słyszałem o takim rozwiązaniu. To jakaś partyzantka boję się że będę miał problemy w przyszłości np. z ubezpieczeniem. Było nie było kominy systemowe mają jakąś gwarancję i badania. Piotrze nie odpowiedziałeś na pytanie jak badałeś tą ceramikę ?

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszebe Zobacz post
    Piotrze nigdy wcześniej nie słyszałem o takim rozwiązaniu. To jakaś partyzantka boję się że będę miał problemy w przyszłości np. z ubezpieczeniem. Było nie było kominy systemowe mają jakąś gwarancję i badania. Piotrze nie odpowiedziałeś na pytanie jak badałeś tą ceramikę ?
    Paliłem w kominku i mierzyłem temperaturę. Partyzantka to jest komin do kominka ze skorupką szamotową grubości 2 cm. NIE NADAJE SIĘ! Cegły nie wytrzymują -12 cm grubości a Ty mówisz że będziesz spać spokojnie jak Ci gwarancje podbiją. Właśnie wróciłem spod Brodnicy, gdzie wywaliłem popękane skorupki i włożyłem stal, podczas wymiany wkładu kominkowego powietrznego na wodny.

    System ze stalą w środku istnieje, tylko mało znany w PL, bo wam sieczkę z mózgów kominiarze i producenci skorupek zrobili...

    .
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_2358-001.JPG
Wyświetleń:	665
Rozmiar:	68,5 KB
ID:	266157   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4.jpg
Wyświetleń:	671
Rozmiar:	75,0 KB
ID:	266158   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	518
Rozmiar:	73,3 KB
ID:	266159  

  10. #10
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    infor

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    kurojady
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Paliłem w kominku i mierzyłem temperaturę. Partyzantka to jest komin do kominka ze skorupką szamotową grubości 2 cm. NIE NADAJE SIĘ! Cegły nie wytrzymują -12 cm grubości a Ty mówisz że będziesz spać spokojnie jak Ci gwarancje podbiją. Właśnie wróciłem spod Brodnicy, gdzie wywaliłem popękane skorupki i włożyłem stal, podczas wymiany wkładu kominkowego powietrznego na wodny.

    System ze stalą w środku istnieje, tylko mało znany w PL, bo wam sieczkę z mózgów kominiarze i producenci skorupek zrobili...

    .
    No nie Piotrze, są stalowe systemy kominowe ale rozwiązania o którym piszesz to raczej nie ma. Przy okazji jakie były różnice w wynikach twoich badań pomiędzy kominem ceramicznym a izostatycznym?

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Zapewniam Cię, że jest taki system

    Pokazywałem go na tegorocznej Budmie / Kominki w Poznaniu. Pustak keramzytowy, rura stalowa 1.4404, otulina z wełny + wszelkie niezbędne akcesoria. Produkują go w Niemczech, w tamtejszym oddziale firmy Poujoulat. Wysoka jakość i kultura wykonania! Na razie nie są zainteresowani penetracją rynku polskiego, ale w każdej chwili można to kupić. Mam taki komin u siebie. Podobny system stworzyłem dla jednej z Polskich firm produkujących systemy ceramiczne, ale chyba sie wystraszyli i zablokowali projekt.

    Rury ceramiczne zwykłe pękają przy temp. ok 400 o C. To oczywiście zależy od producenta. Raz jest to 390, innym razem 430, 460...

    Izostatyczne rozwaliłem dopiero temperaturą 800 o C. Ciekawa sprawa, ale nie udało mi się na razie wykończyć Awanta Schiedla. Albo są to super rury, albo muszę się bardziej przyłożyć

  12. #12
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    infor

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    kurojady
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    4

    Wink

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Zapewniam Cię, że jest taki system

    Pokazywałem go na tegorocznej Budmie / Kominki w Poznaniu. Pustak keramzytowy, rura stalowa 1.4404, otulina z wełny + wszelkie niezbędne akcesoria. Produkują go w Niemczech, w tamtejszym oddziale firmy Poujoulat. Wysoka jakość i kultura wykonania! Na razie nie są zainteresowani penetracją rynku polskiego, ale w każdej chwili można to kupić. Mam taki komin u siebie. Podobny system stworzyłem dla jednej z Polskich firm produkujących systemy ceramiczne, ale chyba sie wystraszyli i zablokowali projekt.

    Rury ceramiczne zwykłe pękają przy temp. ok 400 o C. To oczywiście zależy od producenta. Raz jest to 390, innym razem 430, 460...

    Izostatyczne rozwaliłem dopiero temperaturą 800 o C. Ciekawa sprawa, ale nie udało mi się na razie wykończyć Awanta Schiedla. Albo są to super rury, albo muszę się bardziej przyłożyć
    To rzeczywiście bardzo dziwne bo na swojej stronie internetowej (http://www.schiedel.pl/produkty/schi...pis-techniczny) piszą o temperaturze max 200 stopni. Najwyraźniej nie mają pojęcia o czym piszą
    Ostatnio edytowane przez infor ; 23-06-2014 o 19:41

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Problemem nie są kominy systemowe (czy jakiekolwiek). Przyczyną kłopotów jest brak wiedzy na temat palenia, paliw, urządzeń do spalania i ogólnie pojętej kultury ogniowej. Te braki dotyczą zarówno użytkowników, jak i producentów. Czasem obserwuję u niektórych fabrykantów świadome "zaniki pamięci"...

  14. #14
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    infor

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    kurojady
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Zapewniam Cię, że jest taki system

    Pokazywałem go na tegorocznej Budmie / Kominki w Poznaniu. Pustak keramzytowy, rura stalowa 1.4404, otulina z wełny + wszelkie niezbędne akcesoria. Produkują go w Niemczech, w tamtejszym oddziale firmy Poujoulat. Wysoka jakość i kultura wykonania! Na razie nie są zainteresowani penetracją rynku polskiego, ale w każdej chwili można to kupić. Mam taki komin u siebie. Podobny system stworzyłem dla jednej z Polskich firm produkujących systemy ceramiczne, ale chyba sie wystraszyli i zablokowali projekt.

    Rury ceramiczne zwykłe pękają przy temp. ok 400 o C. To oczywiście zależy od producenta. Raz jest to 390, innym razem 430, 460...

    Izostatyczne rozwaliłem dopiero temperaturą 800 o C. Ciekawa sprawa, ale nie udało mi się na razie wykończyć Awanta Schiedla. Albo są to super rury, albo muszę się bardziej przyłożyć
    Piotrze mam do ciebie pytanie praktyczne. Z twoich badań wynika, że rura izostatyczna jest ok. dwa razy lepsza niż ceramiczna a jak to wygląda w praktyce?
    Czy też jest dwa razy lepsza? tzn. jak często temperatura w kominie do którego jest podłączony np. kominek osiąga poziom 400 a jak często 800 stopni?

  15. #15
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    kaszebe

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Puck
    Kod pocztowy
    84-100
    Posty
    5

    Domyślnie

    Zakupiłem, mój murarz go pomurował wszystko ładnie zapakowane, instrukcja montażu bardzo przejrzysta, elementy ładnie do siebie pasowały, ogólnie jestem bardzo zadowolony. Fajnie się sprawdzają i składają te połączenia kielichowe. W przyszłym tygodniu będą montować kominek to będę mógł przepalić w nim i go przetestować .

    Piotrze a jak osiągnąłeś temperaturę 800 stopni ? Czy to możliwe przy normalnym paleniu w kominku ? Pytam Ciebie jako eksperta.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Co to jest normalne palenie? Skąd 800 stopni? Czy rura izostatyczna jest dobra? Kiedy temperatura w kominie nie przekracza 400 o C? Jak wygląda to w praktyce?

    Przyznam się, że otwierałem ten watek już kilka razy, żeby wam coś napisać, ale jakoś nie miałem ochoty zbyć was jakąś zdawkową "mądrością". A na pisanie doktoratu, nie mam czasu (na razie).

    Pytacie o kwintesencję wiedzy kominkowej i kominowej w kontekście kominka. Przedmiot moich obserwacji, doświadczeń, a ostatnio badań. Po drodze była awantura z Schiedlem, którego niesłusznie oskarżyłem o produkcję kiepskich kominów, było kilka pożarów domów, do których mnie poproszono o konsultacje, jest w końcu szkoła, w której nie uprawia się wyłącznie napastliwego marketingu, tylko próbujemy w niej oprócz nauki zawodu, zrozumieć kilka rzeczy dotyczących interesującego nas problemu. Kto śledzi mojego bloga i publikacje w czasopismach, pewnie jest już co nieco mądrzejszy. Ale nie wszyscy maja na to czas i ochotę. Ciągle widzę potrzebę pisania i uświadamiania rzesz nowych klientów kominkowych.

    Mam zadyszkę przedurlopową, ale obiecuje napisać. Jak nie tu, to na blogu. Odezwę się...

  17. #17

    Domyślnie

    Nie dajcie się zrobić w ceramikę izostatyczną.
    Miałem taki wkład kominowy zamontowany u siebie w kominie. Komin z cegły został rozfrezowany i w jego wnętrzu został zamontowany wkład ceramiczny izostatyczny. Efekt jest taki, że po paru miesiącach palenia komin spękał i z wyczystki wyciągnąłem elementy trójnika i rur. Ponieważ na komin miałem gwarancje producenta wkładu kominowego, zgłosiłem ten fakt na formularz reklamacyjnym. Wizja pracownika z firmy produkującej te wkłady stwierdziła, że powodem pęknięcia wkładu był wybuch w kotle i reklamacja nie może zostać uznana.
    Po dokładnym obejrzeniu tych rur stwierdzam, że rury te są bardzo cienkie - około 8mm grubości ma ścianka i przy minimalnym wybuchu gazów w kotle cały komin może zostać rozsadzony i chyba tak właśnie się u mnie stało. Jeżeli montujemy system kominowy i jeden wybuch gazów niszczy go całkowicie, to proszę sobie odpowiedzieć na pytanie czy warto ryzykować.
    Piszę ten post, bo może ktoś miał podobny problem i jakoś wyegzekwował wymianę komina.

  18. #18

    Domyślnie

    Jeszcze jeden dowód że rozpalanie ogniska w domu w XXI w Europie to głupota ale nic to kominkowicze - trzeba żyć i palić dalej

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Jaki to był kocioł? Na jakie paliwo? No i ciekawi mnie w jaki sposób Pan Pracownik stwierdził wybuch? Jakie symptomy miałyby o tym świadczyć (oprócz spękania komina)?

  20. #20

    Domyślnie

    Jak znam życie tym symptomem było Jego i Jego pracodawcy głębokie przeświadczenie iż gwarancja komina izostatycznego tego typu uszkodzeń nie obejmuje . Zgadłem?

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony