dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 10
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 188
  1. #21
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar PeZet
    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    803

    Domyślnie

    Bardzo cieszy mnie, że zdecydowałeś się, Adamie, na taki wątek!
    Kiedyś widziałem na złomowisku wyrzucone klimatyzatory. Czy "to" się nadałoby do budowy pompy?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	klima_zlom.jpg
Wyświetleń:	223
Rozmiar:	39,0 KB
ID:	268263  
    Wszystko wymaga swego. Buduję dom... 4-5-6 litrowy... a może 6-5-4 litrowy...

    Dziennik PeZeta: http://forum.budujemydom.pl/Dziennik-PeZeta-t11215.html

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.200

    Domyślnie

    Sprężarki z osprzętem - tak!
    To z wentylatorami to skraplacze.
    My potrzebujemy skraplacza WODNEGO.
    Takiego, gdzie ciepło kondensacji czynnika przekazywane jest do wody a nie, jak tutaj, do powietrza.
    A że ich generalnie nie ma, to trzeba je "tymi ręcami" wyrzeźbić.
    Opiszę co i jak i fotki powstawiam, bo oswoiłem już nowy hosting.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  3. #23
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.200

    Domyślnie

    Macie ochotę na takie majsterkowanie?
    Bo...
    Trzeba by pokazać jak z byle czego poskładać sobie te potrzebne narzędzia.
    A my tu tylko pompa i pompa...
    Opisywać po kawałku?

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar qubic
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Posty
    2.520

    Domyślnie

    tak po kawałku jest najlepiej....
    sezon 2014/15 DEVI 1162 kWh PC JULA 2679/7738 kWh(zużycie/produkcja)
    sezon 2015/16 DEVI 2390 kWh PC JULA 2260 kWh

    We wszystkim trzeba zachować umiar.
    Z umiarem włącznie.

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.200

    Domyślnie

    Zaczynamy.

    Bardzo potrzebnym urządzeniem do wszelkich napraw czy uruchamiania urządzeń chłodniczych, pomp ciepła, klimatyzatorów itp. Jest pompa próżniowa.
    Można kupić, jak kto leniwy a bogaty, ale też można za bezcen zrobić ze szmelcu.
    Wcale gorsza jak kupna nie będzie!
    Będzie miała mniejszą „wydajność” ale to oznacza ze dwie minuty dłuższe próżniowanie układu.

    Na strychu, w piwnicy, składziku (jak pamiętamy, że mamy jakiś zabytek, co go szkoda było wyrzucić) czy wprost na jakim złomie wyszukujemy sprężarkę OD LODÓWKI.
    Oglądamy ją ze wszystkich stron (bez przewracania do góry nogami, aby oleju z niej nie wylać!) i szukamy na niej jakiejś nalepki.
    Tam jest napisana moc pobierana i RODZAJ CZYNNIKA, dla którego ją zbudowano.
    Lepsze są te na „stare gazy” typu R12, R22 czy R134A. Tu UNIKAMY urządzeń na R600.
    Jak mamy wybór, bo stoi ich sporo przed nami – bierzemy tą, która ma największej średnicy przyłącza.
    Dobrze jest zabrać ją z tymi wszystkimi kabelkami, co na niej wiszą.
    Ponieważ jest to silnik elektryczny JEDNOFAZOWY, to aby ruszył z miejsca tę dodatkową fazę (rozruchową) musi producent jakoś zrobić.
    Podejścia są dwa!
    Starsze miało przekaźnik zabudowany na samej sprężarce w plastikowej osłonie. Tam też był termik – czujnik przeciążenia.
    Nowsze mają kondensator rozruchowy przykręcony gdzieś obok sprężarki do obudowy lodówki.
    KAŻDA Z NICH SIĘ NADAJE!

    Wleczemy zabawkę na warsztat i próbujemy ją uruchomić. Wpinamy we właściwe miejsce kabelek sieciowy i wkładamy wtyczkę do kontaktu.
    Dobra, sprawna sprężarka drgnie i ruszy cicho mrucząc.
    Jedną rurką (niżej położoną) zasysa a drugą (czasem cieńszą i wyżej na obudowie) pcha powietrze.
    Często też nieco „pluje” z wylotu mgiełką olejową – ale to w miarę normalny objaw i nie należy się tym martwić.
    Teraz sprawdzamy „co ona umie”.
    Wyszukujemy czy pozyskujemy jakiś manometr o zakresie do 50-60 bar (do 100 lub jaki znajdziemy powyżej 30 bar).
    Mocujemy go na jakiej rurce i rurkę tą wlutowujemy na twardo w wylot sprężarki.
    Wylot jest zamknięty tym manometrem.
    Włączamy sprężarkę.
    Patrzymy jak ciśnienie rośnie i zapamiętujemy do jakiego ciśnienia „doszło” zanim przestało rosnąć wskazanie.
    Wyłączamy sprężarkę.
    Patrzymy jak długo to wypracowane ciśnienie „spada”.

    Ta próba to dla sprężarki mały „hardcor”, wiec nie przeciągamy jej ponad miarę!
    Pokazuje szczelność pozyskanego urządzenia.
    Wszystko co pokaże ponad 25 bar – jest dobre.
    Są i takie co blisko 40 bar umieją wypracować
    Prędkość opadania ciśnienia po wyłączeniu pokazuje szczelność zaworka zwrotnego, który tam wewnątrz się znajduje. (istotne ale nie decydujące).
    Te na R600 nie są budowane do dużych ciśnień…

    Uważam, że sprężarkę już wybraliśmy i przetestowaliśmy.
    W następnym kroku opiszę jak ją przystosować do naszych potrzeb.
    Zrobię i wstawię fotki…

    Adam M.
    Ostatnio edytowane przez adam_mk ; 02-07-2014 o 11:34
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar qubic
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Posty
    2.520

    Domyślnie

    super opis.masz szczególny dar wyłuszczania w najprostszy możliwy sposób kwintesencji tematu.
    sezon 2014/15 DEVI 1162 kWh PC JULA 2679/7738 kWh(zużycie/produkcja)
    sezon 2015/16 DEVI 2390 kWh PC JULA 2260 kWh

    We wszystkim trzeba zachować umiar.
    Z umiarem włącznie.

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.200

    Domyślnie

    Cieszę się, że da się mnie zrozumieć.


    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  8. #28
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Adamie. Powietrze po przejściu przez parownik obniża temp. ale wzrasta wilgotność. Masz pomysł co zrobić by powietrze miało znacznie niższą wilgotność niż 100%? Prz y temp. parowania jakich piszesz,-4 /-2oC ,jest tego tylko o połowę mniej co w domowym zużytym zimą. Sporo.

  9. #29
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.200

    Domyślnie

    Ochładzanie powietrza mnie tu KOMPLETNIE NIE INTERESUJE!!!
    Mnie zależy na wykropleniu pary wodnej na lamelach parownika, zawartej w tych KILKU TYSIĄCACH m3 powietrza na godzinę.
    Na cieple skraplania/parowania wody!
    TU jest ten strumień ciepła na który się zasadzam!
    PRZESTAŃ MYŚLEĆ W CELSIUSACH/KELVINACH!!!
    PRZESTAW SIĘ NA DŻULE/KILODŻULE

    Adam M.
    Ostatnio edytowane przez adam_mk ; 02-07-2014 o 20:51
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  10. #30
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    No tak rozwiązujesz problem ilością powietrza .Ilość daje odpowiednią ilość pary wodnej .Rozumiem.
    Pytanie raczej dotyczyło problemu,jak zrobić by zmniejszyć wilgotność powietrza,bardziej niż by to wynikało z jego temp. i wilgotności początkowej. Innymi słowy nie ilością powietrza a możliwością większego skraplania niż by to wynikało z obniżenia temp. Czyli przy mniejszej ilości powietrza.

  11. #31

    Domyślnie

    Jedna uwaga. Na lato jest to urządzenie. Dlaczego ten chłód marnować? Czasem nam tak upał doskwiera!

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.200

    Domyślnie

    JAK rozprowadzisz po domu te 3000m3/godz?
    CZYM?
    Dla letniego chłodzenia system nadmuchowy, wielkogabarytowy zbudujesz?
    Ale...
    Na wylocie MOŻNA zabudować komorę traktowaną jako "chłodna czerpnia letnia", która pobierze tyle, ile umie.
    Jakiś przełącznik strugi, termostat - i wpuszczasz 100% wydajności wentylacji w chałupę.
    Takie coś potrafię sobie wyobrazić.

    Adam M.

    Oczywiście, przekaźnikologia , która nie pozwala pobierać ukropu spod dachu jak pompa stoi...

    A.M.
    Ostatnio edytowane przez adam_mk ; 02-07-2014 o 22:13
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  13. #33
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.200

    Domyślnie

    "nie ilością powietrza a możliwością większego skraplania niż by to wynikało z obniżenia temp. Czyli przy mniejszej ilości powietrza. "

    Opisujesz... osuszacz powietrza.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  14. #34

    Domyślnie

    reduktor LPG=>glikol=>nagrzewnica samochodowa z wentylatorem.

    W zasadzie podłączasz sam reduktor do sprężarki po drodze ze skraplaczem. Temperature glikolu możesz badać i nie dopuszczać do wychłodzenia poniżej 0st. Najpierw odcinając reduktor elektrozaworem, a jak się skraplacz zapełni i wzrośnie ciśnienie odcinać sprężarkę. Wtedy problem zamaraznia znika.

    W weekend dobiorę się do jednego dam znać co i jak.
    Ostatnio edytowane przez herakles ; 02-07-2014 o 23:10

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.200

    Domyślnie

    Trochę nie łapię zasady działania.
    To jakby "w drugą stronę" idzie...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  16. #36
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    727

    Domyślnie

    W normalnym zastosowaniu reduktor ma rozpręzyć LPG do określonego ciśnienia. Jednocześnie reduktor podgrzewa rozprężający się gaz. Kolega Herakles chce wykorzystać funkcję odbioru ciepła od cieczy przepływającej przez reduktor. Tylko czy wydajność nie będzie za mała do zrobienia klimatyzacji? Reduktor jest pewnie policzony na odparowanie jakiejś ilości LPG na godzinę. 10kg? Może 20kg? Na każdy kg przyjmuje się średnio 418,68kJ na odparowanie. W przeliczeniu 0,1163kWh. A tu przecież nie będzie wykorzystywane ciepło parowania tylko rozprężania. Będzie go mniej. Trzeba by pewnie dać kilka reduktorów równolegle, żeby miało sens.
    Ostatnio edytowane przez gondoljerzy ; 03-07-2014 o 08:51
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  17. #37

    Domyślnie

    Obieg PC: sprężarka=>skraplacz(wewnątrz zbiornika na wodę)=>reduktor LPG=>sprężarka
    Obieg Glikolu: Reduktor LPG<=>nagrzewnica samochodowa.

    Logika.
    Jeżeli niskie ciśnienie i temperatura na reduktorze >0 to pompuj i otwórz zawór przy reduktorze.
    Jeżeli niskie ciśnienie ale temperatura na reduktorze<0 zamknij elektrozawór przy reduktorze, ale skraplaj pompuj dalej.
    Jeśli wysokie ciśnienie odłącz sprężarkę.

    Można by z jakimś falownikiem pokombinować żeby sprężarki nie wyłączać(albo na hama na poślizgu triakiem). Ale koszty rosną o 100-400zł na elektornikę. Do tego jeśli chcemy tak włączać i wyłączać to mógłby się jakiś softstart przydać.

  18. #38

    Domyślnie

    Cytat Napisał gondoljerzy Zobacz post
    W normalnym zastosowaniu reduktor ma rozpręzyć LPG do określonego ciśnienia. Jednocześnie reduktor podgrzewa rozprężający się gaz. Kolega Herakles chce wykorzystać funkcję odbioru ciepła od cieczy przepływającej przez reduktor. Tylko czy wydajność nie będzie za mała do zrobienia klimatyzacji? Reduktor jest pewnie policzony na odparowanie jakiejś ilości LPG na godzinę. 10kg? Może 20kg? Na każdy kg przyjmuje się średnio 418,68kJ na odparowanie. W przeliczeniu 0,1163kWh. Mała wydajność.
    Moje auto jak kiedyś pocisnąłem 200 na autobahnie spaliło 30l/100 daje 60l/h ma coś źle wyregulowane i szaleje przy dużych prędkościach.
    To jest jakieś 40 kg ALE to się dzieje przy wysokich temperaturach czynnika. Silnik daje tam 90*C.

  19. #39
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    727

    Domyślnie

    Jeszcze jedno mi się nasuwa. Czy reduktor skręcany na uszczelki będzie wystarczająco szczelny? Czy nie będzie powolnej straty czynnika?
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  20. #40
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cruz

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piekary Śl.
    Kod pocztowy
    41-948
    Posty
    567

    Domyślnie

    Cytat Napisał herakles Zobacz post
    Moje auto jak kiedyś pocisnąłem 200 na autobahnie spaliło 30l/100 daje 60l/h ma coś źle wyregulowane i szaleje przy dużych prędkościach.
    To jest jakieś 40 kg ALE to się dzieje przy wysokich temperaturach czynnika. Silnik daje tam 90*C.
    Przy dużych szybkościach reduktory termicznie nie dają rady więc pewnie gaz był dość zimny. Ale to nie LPGForum.

Strona 2 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony