dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 9
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 164
  1. #1

    Domyślnie Jaki kocioł na pellet, dom 140m2.

    Witam,

    nieubłaganie zbliża się czas zakupu pierwszego kotła na pellet. Znajomość tematu kotłów u mnie słaba.
    Prośba do Państwa o komentarze/porady co wybrać. Dom 140m2, podłogówka ok 60m2, reszta grzejniki. Ocieplenie 15cm. Dodatkowo w przyszłości planowany solar. Kotłownia szerokość ok 3m a chciałbym wszystko upchnąć na jednej ścianie łącznie ze zbiornikiem 300/400l na cwu. Nie chciałbym przekroczyć kwoty 15k a najlepiej zamknąć się w ok 11k za piec w miarę możliwości.

    1. Granpal 15 kW Fuzzy Logic (wiem jak wygląda i pracuje są ze 2 w mojej okolicy zamontowane, ciut za szeroki jak dla mnie do kotłowni, wolałbym węższy)
    2. RED Compact 18 kW (opinii jak na lekarstwo, ktoś ma?, jedyna na forum UK i to niezbyt pochlebna o włoskiej technice tego kotła)
    3. Heinztechnik Q PELLET DUO lub HT DasPell (jaka różnica i jaka moc?)
    4. Kocioł na pellets Ecofire PS+ 16 kW +
    5. Kocioł Heatmatix BURNER 18 kW Fuzzy Logic (krótszy od granpala zawsze to 30 cm)
    6. Inne propozycje?

    Z góry dziękuję,
    bantha

  2. #2

    Domyślnie

    Z tych z których zaproponowałeś(jeśli ma to być typowy peleciak) to pewnie Red ( mój faworyt) (zamontowałem kilka mogę podesłać namiary na użytkowników) nastepnie Eco-Fire i HT DasPell q pellets duo (chociaż to taka konstrukcja typowego śmiecucha z dołożonym palnikiem reszta to takie uniwersalne konstrukcje do spalania biomasy np zboża.
    Ostatnio edytowane przez Puławiak ; 03-07-2014 o 21:30
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Hanss

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Bydgoszcz
    Posty
    593

    Domyślnie

    Kolego masz OZC? Domek 140m2, styropian 15cm, jak reszta ocieplenia? Pytam jak widzę jakie chcesz "SMOKI" wstawiać po 15-18 kW? Nie ma 10-12kW???

  4. #4

    Domyślnie

    Puławiak w miarę możliwości poproszę o parę namiarów do użytkowników, czy orientujesz się może jaki jest dodatkowy koszt dla zasobnika do Reda na 200 kg?
    Hanss - postaram się podać więcej informacji wieczorem, muszę pogrzebać w projekcie, gdzieś te dane na pewno są .

    Dziękuję,
    bantha

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał Hanss Zobacz post
    Kolego masz OZC? Domek 140m2, styropian 15cm, jak reszta ocieplenia? Pytam jak widzę jakie chcesz "SMOKI" wstawiać po 15-18 kW? Nie ma 10-12kW???
    I to może być za dużo.

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Wojtek_G

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-400
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam Bantha
    Sprawdz sobie kocioł typu Tekla Bio 12. Mam coś tego typu w domu i jak narazie odpukać jestem bardzo zadowolony.
    Sterownik ma sporo fukcji pozwalających mi oszczędzic paliwo , szczegolnie w okresach jezienno-wioseenych (pogodówka)
    Fajnie się pali. bardzo niska temperatura spalin z racji dobrej sprawności. Domek mam troszkę mniejszy niż ty.
    W tej chwili ogrzewam tylko wodę , mam ustawione kiedy ma ją grzać, kiedy utrzymywać niższe temperatury. Ma zapalarkę i kiedy jest potrzeba się uruchamia. W tej chwili miesięcznie idzie mi około 80kg pellet .To tak po krótce, mógłbym pisac godzinami o moim kotle(piecu)
    Ps. przez jakis czas jak go wstawiłem żona nie widziała mnie bardzo w sypialni, chodziłem patrzyć co ta bestia tam robi
    pozdrawiam
    Wojtek

  7. #7

    Domyślnie

    Fakt - z tymi mocami to z kopiuj wklej zakładam że mnie poniosło z tymi 18kw a więc:

    Red jest w wersji 14kW,
    Ecofire też jest w wer 14kW,
    Daspel też jest możliwość mniejszego 12kW.

    Podpowiecie gdzie w projekcie mogę mieć to OZC? Który to parametr bo z budowlanki to słaby jestem.
    Generalnie - ściany 24 cm+styropian 15 cm, podłoga 10 cm, dach 30 cm, okna 3 szyby.

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Hanss

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Bydgoszcz
    Posty
    593

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    I to może być za dużo.
    Ale osobiście nie spotkałem się z kotłem na pellet mniejszym niż 10kW.
    Spójrz na:
    Greń, Lazar i Kostrzewa......kolejność losowa

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał Hanss Zobacz post
    Ale osobiście nie spotkałem się z kotłem na pellet mniejszym niż 10kW.
    Bo może nie tędy droga?

    Domy zaczynają być coraz bardziej energooszczędne i pchanie do nich kotłów na paliwa stałe mija się z celem. Zobaczcie koszty. Kocioł, komin, metry kotłowni. Wszystko do kupy i wychodzi niezła sumka. Może PC? W moim przypadku koszt wyniósł 27tyś. i to z odwiertami!

  10. #10

    Domyślnie

    [QUOTE=Hanss;6542824]Ale osobiście nie spotkałem się z kotłem na pellet mniejszym niż 10kW.
    Spójrz na:
    Bo może trochę brakuje Ci w tym temacie informacji ????? Kotły peletowe (typowo) mają duży zakres modulacji pracy np Red 18 3-17 kW - czyli może swobodnie pracować cały czas z mocą 3 kW (wybierasz pierwszą moc palnika) lub wybierasz pracę z pełną mocą i wtedy kocioł sam moduluje w zakresie 17-3 kW to tak jak w kotłach gazowych a jeśli zajdzie taka potrzeba to się poprostu wygasi i tyle.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    [QUOTE=Puławiak;6543048]
    Cytat Napisał Hanss Zobacz post
    Kotły peletowe (typowo) mają duży zakres modulacji pracy np Red 18 3-17 kW - czyli może swobodnie pracować cały czas z mocą 3 kW
    Pomijając sens, to mi się podoba.

  12. #12
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał bantha Zobacz post
    Witam,

    nieubłaganie zbliża się czas zakupu pierwszego kotła na pellet. Znajomość tematu kotłów u mnie słaba.
    To jak?Dom zaprojektowany,zbudowany-a dopiero teraz szukanie źródła ogrzewania?

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    To jak?Dom zaprojektowany,zbudowany-a dopiero teraz szukanie źródła ogrzewania?
    U nas przecież to normalka.

  14. #14

    Domyślnie

    A no tak to bywa, miał być gazociąg a nie będzie w ciągu 5 lat bo kasy nie ma. Trzeba zmienić zatem źródło bo za LPG są rachunki koszmarne. Pozatym dopiero pierwszy dom więc przy następnym wszystko będzie wyglądało inaczej , tu Panowie wszystko sie zmienia .

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.620

    Domyślnie

    Cytat Napisał bantha Zobacz post
    A no tak to bywa, miał być gazociąg a nie będzie w ciągu 5 lat bo kasy nie ma. Trzeba zmienić zatem źródło bo za LPG są rachunki koszmarne..
    Poczytaj. Link poniżej.

  16. #16

    Domyślnie

    Ja niezmiennie polecam Granpala, 8 lat bezproblemowego użytkowania

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar badaczkotłów
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-495
    Posty
    156

    Domyślnie

    Przy pelecie nie powinno się znacznie "przewymiarowywać " kotła, z tego ci piszesz to potrzebujesz kotła małej mocy z małym wymiennikiem - żeby był efektywny to musi być to rurowy z zawirowaczami. Już ktoś pisał na pewno zobacz sobie ( kolejność dowolna)
    - Kostrzewa mini BIO
    - Cichewicz Compact Pellet
    - Lazar

    To są kotły, które BEZPIECZNIE będą pracować z mocą nawet poniżej 10 kW - mają efektywne ale kompaktowe wymienniki oraz zespolone kosze - bo rozumiem, że skoro dom nie jest za duży to miejsca na kocioł też nie ma za dużo ?

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał bantha Zobacz post
    Fakt - z tymi mocami to z kopiuj wklej zakładam że mnie poniosło z tymi 18kw a więc:

    Red jest w wersji 14kW,
    Ecofire też jest w wer 14kW,
    Daspel też jest możliwość mniejszego 12kW.

    Podpowiecie gdzie w projekcie mogę mieć to OZC? Który to parametr bo z budowlanki to słaby jestem.
    Generalnie - ściany 24 cm+styropian 15 cm, podłoga 10 cm, dach 30 cm, okna 3 szyby.
    W projekcie powinno byc podane zapotrzebowanie na ciepło (jak zwykle przeszacowane o conajmniej 50%) i to co nas interesuje czyli projektowe obciązenie cieplne lub inaczej zapotrzebowanie na moc cieplną lub podobne (inwencja projektantów w dziedzinie nazewnictwa nieograniczona i niezgodna z obowiązujacymi normami), oczywiscie przeszacowane jeszcze wiecej niz zapotrzebowanie na ciepło, srednio do 100%.
    Dla Twojego domu na podstawie bardzo skąpych informacji szacuje tę moc max 8-9 kW

  19. #19
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Wojtek_G

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-400
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam
    Tak jak napisał jeden z kolegów wcześniej każdy kocioł z podajnikiem ma regulowaną moc.Czyli przykładowo jeśłi weżmiesz kocioł 14 kw .będzie miał moc regulowana mniej więcej w granicach 3,5-14 kw. Moc reguluje sie przez ilość podawania oraz ilość powietrza.Przeważnie za regulowanie moca odpowiada funkcja PID lub Fuzzy Logic, ta druga jest bardziej stabilna.Krótko mówiąć jeśli weżmiesz kocioł 14 kw nie będzie za duży ,ale większego kotła bym tam nie dawał -szkoda kasy.
    pozdrawiam

  20. #20

    Domyślnie

    Też długo zastanawiałem się nad wybraniem jakiegoś dobrego i na pewno sprawdzonego kotła. Dużo tych wątków jest, gdzieś bardzo polecali berskiego i skusiłem się, chociaż nie powiem nie jest to mały zakup, więc obawiałem się czy będzie wszystko ok, ale odpukać teraz idzie druga zima - w tamtą sprawdził się naprawdę dobrze - i na razie nie zapowiada się, żeby było coś nie tak.

Strona 1 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony