dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 95
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 1881
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie Duris 3 tymi ręcami robiony

    Witam,
    na początek tylko powiem że przenoszę swój temat z innego działu ponieważ redakcja się na mnie wypięła i robię to ręcznie. Poprzedni wątek nadal istnieje tutaj, nie będę go usuwał ani też uzupełniał o postępy budowy, pozostaną tam też komentarze innych użytkowników.
    Doszedłem do wniosku że KLUB SAMOROBÓW będzie bardziej odpowiednim miejscem aby eksponować postępy mojej pracy i słuchać rad od mądrzejszych i bardziej doświadczonych budowniczych ode mnie
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Witam,
    chciałem założyć dziennik budowy ale jakoś nie przypadła mi forma do gustu. Po wielogodzinnej lekturze muratora, FM oraz innej literatury zdecydowaliśmy się z narzeczoną zamiast kupować mieszkanie wybudować dom
    Założenia były proste:
    - nieduży ok 100m^2 = mało do sprzątania
    - energooszczędny = tani w utrzymaniu
    - łatwy w budowie (dużo będziemy robić własnymi siłami), czyli parterowy bez piwnic, prosty dach i ze względu na ograniczone zasoby bez garażu (zbuduje się później)
    - kluczowe wejście od południa, ze względu na posiadaną działkę.
    - część dzienna zajmująca większość domu, bo w sypialniach się w końcu "tylko" śpi
    - bezobsługowość - prawie jak mieszkanie w bloku tylko że większe i z dużym ogródkiem

    Nie ma wielu projektów które spełniły by wszystkie te kryteria więc, nie było ich aż tak wiele, choć wybór nie był prosty.
    Padło na projekt DURIS 3 z pracowni DOMENA, na początek nie braliśmy go pod uwagę ale rodzice kolegi właśnie taki budują (mają już SSO ale wersje z garażem) więc mogliśmy zobaczyć jak wygląda na żywo. Okazało się że spełnia wszystkie nasze kryteria. Zmiany będą kosmetyczne m.in. usunięcie okna narożnego i wstawienie słupka pomiędzy właśnie okna narożne czy powiększenie łazienki oraz garderoby.
    Dom ma być też energooszczędny oraz inteligenty - o tym będę pisał później, zdradzę tylko że będzie w nim dużo automatyki opartej na sterownikach PLC.

    Na początek działka.



    Działka 3000 m^2, wjazd od południa, prawie płaska
    Poniżej jedna z pierwszych wizualizacji. Nie ma wszystkiego i kolory troche nie takie ale tak to mniej wiecej bedzie wygladac na poczatku, jak juz zbudujemy garaż oczywiście Wizualizacja zrobiona w skali tylko te drzewa w tle mogą być trochę mniejsze. Pozycja słońca z 30.10.2013 o godz 12:00, tak nam będzie ładnie świecić





    PARTER:

    1. wiatrołap - 3,64 m²
    2. hol - 11,18 m²
    3. salon z jadalnią - 31,62 m²
    4. kuchnia - 8,42 m²
    5. spiżarnia - 2,00 m²
    6. pokój - 10,11 m²
    7. garderoba - 2,20 m²
    8. wc - 1,99 m²
    9. pokój - 10,15 m²
    10. pom. gospodarcze - 4,45 m²
    11. pokój - 12,18 m²
    12. łazienka - 5,96 m²

    Technologia budowy (od dołu):
    - płyta fundamentowa (projekt zlecam na dniach, czekam tylko na analizę geotechniczną) - wybraliśmy tę formę fundamentów ze względu na zminimalizowanie mostków do gruntu oraz łatwość wykonania. Ogólny koszt jest nieznacznie wyższy niż tradycyjny fundament ale za to jest mniej roboty i to łatwiejszej.
    - ściany zewnętrzne z betonu komórkowego (ytong) - lekkie, ciepłe i na klej szybo się je stawia. Nie widzę minusów ich zastosowania
    - ściany wewnętrzne z silikatów - ze względu na to że są "stabilniejsze"=cięższe a przy tym lepiej izolują akustycznie
    - dach - konstrukcja wiązarowa prefabrykowana - od razu powiem że nie znam się za bardzo na dachach (chociaż kilka szop postawiłem ), będzie robiona na zamówienie i zamontowana na gotowo na budynku, zostanie tylko pokrycie dachu dachówką cementową.

    Jutro jadę odebrać warunki zabudowy no i myślę że niedługo złożymy wniosek o pozwolenie na budowę.
    Będę tu wszystko opisywał w miarę możliwości, ciekawe czy ktoś to będzie czytał
    Każdy pomysł i wątpliwości też będę tu zamieszczał i mam nadzieje że ktoś to będzie czytał i może będą też konstruktywne komentarze

    Pozdrawiam
    seb
    Ostatnio edytowane przez sebcioc55 ; 02-12-2015 o 20:46
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Fajnie, że ktoś w ogóle zauważył mój temat
    Opisując dalej nasze plany. Budowany dom musi być energooszczędny, w związku z tym energooszczędne plany są takie:
    - przede wszystkim odcięcie się od mostków do gruntu za pomocą płyty fundamentowej, płyta będzie leżała na 10 cm XPS, a następnie na płytę z B25/30 20 cm, pojdzie kolejna warstwa styropianu EPS 100 031 10 cm (ewentualnie 15cm, muszę policzyć zyski z tego powodu i skonfrontować z kosztami), liczę na U płyty max U=0,163 W/m^2*K
    - potem kolej na ściany, będą z betonu komórkowego YTONG PP4/0,6 S+GT o grubości 24cm + do tego styropian 20 cm, jeszcze nie wiem jakiś ale lambda max 033, z tego wszystkeigo liczę max U=1,3 W/m^2*K + na 3 ścianach planuję elewację wentylowaną (do przemyślenia)
    - ściany działowe będą prawdopodobnie z silki 12 cm klasy E15
    - okna planuję w większości nieotwierane (witryny), obecnie jestem prawie zdecydowany na okna drewniane Sokółki



    Okna będą miały więc U=0,8 W/m^2*K. Dodatkowo będą rolety podtynkowe więc U powinno troche spaść, zwłaszcza w nocy gdy rolety będą zamknięte.
    - Drzwi planuję też w miarę ciepłe, firmy CAL model Nuuk o U=0,8 W/m^2*K



    - ze względu na konstrukcje dachu sufit będzie podwieszany do konstrukcji dachu. Zamierzam dać 20 cm wełny właśnie w sufit podwieszany (w te 20 cm pójdą później kanały od WM), między wiązary dal 15-18 cm wełny, całość max U=0,1 W/m^2*K
    - dach, konstrukcja z wiązarów prefabrykowanych, mi zostaje go "załatać" i położyć jakąś membranę (tylko się zastanawiam czy faktycznie jest potrzebna?), następnie na dach pójdzie dachówka ceramiczna jakaś ciemna jeszcze nie wybrana



    Konstrukcja dachu będzie tak skonstruowana aby wygospodarować strych na jakieś graty (karton od TV, ozdoby choinkowe itp.)

    Mam jeszcze wątpliwości jak zrobić z sufitem nad ścianami działowymi. Czy pojechać działówkami do samych wiązarów i nad ścianami te 18 cm wełny, czy najpierw zrobić sufit 20 cm poniżej wiązarów i do niego działowkami? To drugie będzie na pewno mniej wygodne...
    Na razie tyle, resztę przemyśleń napiszę następnym razem.




    Witam ponownie. Mam już obliczone OZC, wyszło niezbyt optymistycznie, a mianowicie zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania to 6700 kWh/rok co daje AŻ 64,7 kWh/(m^2*rok). Trochę się podłamałem po przeczytaniu tego, liczyłem na mniej tym bardziej, że przegrody wyszły dosyć konkretne.



    U ważniejszych przegród wyszło:
    - podłoga na gruncie U=0,120-0,0121 W/m^2*K w zależnoścy czy to panele czy płytki
    - ściany zew. U=0,123 W/m^2*K
    - sufit pod nieogrzewanym poddaszem U=0,092 W/m^2*K

    a tutaj podsumowanie:



    co o tym sądzicie, jak w takim wypadku mam zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło?
    Ostatnio edytowane przez sebcioc55 ; 02-12-2015 o 20:50
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Mi też asolt liczył. Przede wszystkim powiedział, że przy parterówkach trudno jest osiągnąć dobry wynik ze względu na duży (mały) współczynnik powierzchni ogrzewanej do kubatury. Natomiast mi się wydawało że jak mam dobrze zaizolowane pudełko zapałek to będzie energooszczędnie
    Co do temperatur to w domu 20*C, a w łazienkach 23*C. Mnie trochę denerwują okna od północy ale trudno, muszą być. Ostatecznie dam trochę więcej wełny na dach i może więcej cm pod płytę. Aby jeszcze bardziej popsuć stosunek kubatury do powierzchni ogrzewanej to chyba zrobię cośtakiego:





    Już dawno się nad tym zastanawiałem, ale nie wiedziałem że można te wiązary częściowo zrobić "płaskie". Podejrzałem to w dzienniku atrix1 i rozterki wróciły. Musimy jeszcze zrobić wizualizacje jak to będzie wyglądać i wtedy zobaczymy, koszt wydaje mi się podobny.




    Popraw swoje bo są bardzo małe i nie można nic wyczytać (EDIT: już znalazłem w Twoim dziennkiu) poniżej znajduje się wykres moich strat. Najwięcej to wentylacja, tutaj nie za wiele poradzę, chociaż zastanawiam się nad sterowaniem nią za pomocą czujnika CO_2, bo teoretycznie po co np dom ma się wentylować skoro nikogo w nim nie ma? Np przy otwarciu bramy wjazdowej wentylacja odpala się na 3 biegu na 5 min i chata wywietrzona.
    Następnie ściana, tutaj nie wiem czy więcej niż 20cm mi się opłaci, wątpię w to.
    Okna - ja natomiast wszystkie będę miał fixy oprócz tarasowych-wyjściowych. Może dam jeszcze otwierane w pralnio-suszarnio-kotłowni Mi otwierane w domu parterowym nie są potrzebne, myć można z zewnątrz. Po za tym takie okna są 20-30% tańsze i cieplejsze (ile? - nie wiem). W lepsze okna nie będę raczej inwestował bo obecne mam U=0,76 dla okna standardowego, moje może okazać się troszkę cieplejsze. I tak mam przewidziany montaż w warstwie izolacji a to już sporo kosztuje i moim zdaniem daje więcej niż lepsze okna.
    Potem mam podłogę, myślę że tutaj zadziałam trochę, zależy wszystko jakie wyjdą obciążenia na płytę, wkrótce będę miał projekt. Może tutaj trochę urwę tych kWh...

    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Z tym montażem to mam co raz większe wątpliwości (oczywiście jeżeli chodzi o opłacalność). W sokółce za MOWO na wstepnie rzucają ceną 200 zł/mb ramy okna. U mnie okna to 58m po długości ram, więc łatwo policzyć ile to wyjdzie, do tego jeszcze 8% VAT. Ostatecznie po rozmowie z handlowcem myślę że do 160zł/mb bym dobił, ale to i tak duuuużo. Natomiast montaż ciepły (zakotwienie, opianowianie PU, taśmy paroprzepuszczalne i paroizolacyjne, montaż z licem muru lub 3-4 cm poza mur) –cena 2160 zł netto +vat8%. Za MOWO 4x drożej, ale kurcze, wydaje mi się to rozwiązaniem idealnym, a potem okien już nie bedę poprawiał (raczej). Gdybym był bogaty to nawet bym się nie zastanawiał Jeżeli chodzi o oszczędności w ogrzewaniu to myślę że będą niewspółmierne do kosztów samego montażu, jednak nie zcierpiałbym jeżeli by mi pizgało z jakiegokolwiek miejsca na styku okna i muru. MOWO to wyklucza, a widziałem już wiele domów/okien/montaży gdzie po kilku latach zaczynało w niektórych miejscach po prostu wiać.
    U mnie przykładowe okno otwierane 207x85 cm o U=0,76 kosztuje 1625 zł + 8% VAT, a taki sam fix o U pewnie koło 0,7 kosztuje już 1045 zł+8%VAT. Jak patrze na Twoje ceny to te moje drewniane wychodzą drogo, ale bardzo mi się podobają. Jednak z drugiej strony 90% okien to będą fixy więc tych profili nie będzie zbyt wiele widać. A Ty czemu zdecydowałeś się na okna z PCV?
    Ale się rozpisałem, muszę zawijać bo dzisiaj walentynki i na mnie krzyczą za komputer




    dzięki za link, już wcześniej wyszukałem ten wątek i troche poczytałem. W raz z czasem co raz bardziej jestem zdecydowany na wysunięcie okien te kilka cm po za mur i to wszystko, będzie taniej i myślę że równie dobrze. Masz rację taki montaż mowo za 10k nigdy się nie zwróci.
    Ja mam jakąś wewnętrzną niechęć do okien z PCV ale wysłałem zapytania do kilku firm, zobaczymy co zaproponują.
    Na razie mam w planach okna drewniane sosnowe - najtańsze i najcieplejsze. Proponowano mi dodatkowo nakładki aluminiowe ale cena rośnie wtedy o ok 20%.
    Obecnie mam wątpliwości co do zastosowanie GWC, może kupię lepszy rekuperator taki co by mnie w nim wymiennik nie zamarzł... Tyle wątpliwości, a będzie ich co raz więcej. Widziałem że Ty robisz gwc rurowe, nie boisz się o jakieś grzyby/wilgoć?

    p.s. walentynki w tym roku ubogie bo cała kase idzie w projekty/przyłącza, ledwo na kwiatka starczyło




    Fixy to w moim przypadku była jedna z pierwszych decyzji których byłem pewien.
    Znam jedne małżeństwo obydwoje mają koło 60 lat, sami zbudowali sobie dom - dosłownie. Mają tam już dobre pare lat PC woda - glikol oraz rekuperacje. Jak z nimi rozmawiałem to mówili że gdyby jeszcze raz kupowali okna to kupili by fizy, to ze względu na wentylację mechaniczną w ogóle nie otwierają okien, oprócz tarasowych. Ja jestem tego samego zdania i okna otwieram aby je umyć albo wywietrzyć - to mi załatwia wentylacja więc pozostaje tylko mycie, w domu parterowym mogę to zrobić na stojąco ;P
    Jeżeli chodzi o same pakiety bez ram, to też się tym zainteresowałem, z tego co wiem to na razie j-j ma coś takiego. Ale powiem szczerze że nie wyobrażam sobie okna 2,5x2,35m osadzonego w jakimś xpsie, przyjdzie ksawery i okno mi wyląduje na środku salonu
    Ale mam pewien plan, jak będę budował garaż to na pewno znajdzie się tam kilka okien, i tam mam zamiar poeksperymentować właśnie z samymi pakietami bez ościeżnicy.
    Wracając do rekuperacji i GWC, to mam kilka pomysłów ale opisze je później bo teraz muszę jechać do pracy




    Ciesze sie ze ktos bedzie ogladal nasze poczynania

    Cytat Napisał R&K Zobacz post
    i zapadła Cisza .....

    u M.A.G.a pakiety przezył Ksawerego od srony zachodniej z której wiał.... wiec spokjnie ! - 5 cm XPS daje rade - XPS aprawde jest twrdy i wytrzymaly
    Na razie cisza bo na dniach bedzie skladany wniosek o PnB. Tylko ciagle sie zastanawiam czy nie zrobic pozwolenia dwuetapowego tzn I etap dom, II etap garaz. Bo moze mi sie cos odwidzi i zrobie garaz z jakims poddaszem czy czescia uslugowa. A jak teraz kupie projekt garazu to bede musial go poten zmieniac i cudowac... Sam nie wiem.
    Rownolegle do papierologii robie tez ogrodzenie, jak beda efekty to wrzuce pare fot.
    Jezeli chodzi o pakiety w xpsie to na 100% zrobie takie w garazu - kilka nieduzych sztuk. Jak sie sprawdza to moze kiedys je wykorzystam np w nastepnym domu - o ile bedzie okazja




    ostatnio zacząłem się zastanawiać nad sensem montowania rolet zewnętrznych. Chyba nie istnieje taki sposób montażu i takie skrzynki aby nie było mostków termicznych ? Teoretycznie rolety podtynkowe do tego cofnięte nadproże i min 5cm XPS między nadprożem a skrzynką powinno dać radę, ale nie wiem . Np jeżeli straty związane z roletami będą równe zyskom z zamkniętych rolet w nocy to w ogóle bym się nie przejmował, ale chyba nie jest tak różowo.




    głównie chodzi o zlikwidowanie mostków pakiet-rama i rama-mur, przy okazji o przesunięcie izoterm montując pakiet w warstwie izolacji. Przy okazji są ucinane w dużym stopniu koszta. Powiem szczerze, że nie pomyślałem o ewentualnej wymianie takiego pakietu. Tyle ile żyje to nie miałem okazji oglądać wymiany szyb w oknach domu jednorodzinnego (widocznie ostrożna okolica ). Ale podjąłeś istotne zagadnienie, bo jednak nie można wykluczyć uszkodzenia szyby. Myślę jednak że przy montażu takiego pakietu na pewno wpadłbym na jakiś pomysł jak to ewentualnie później wymienić




    Witam witam
    Na to pozwolenie czekam i czekam. Zlozylem wniosek pod koniec marca ale PnB powinienem miec lada dzien.
    Jezeli chodzi o kominy to ja juz w przedbiegach, na etapie zalozen zdecydowalem ze ich nie bedzie.
    W najgorszym wypadku wstawie jakis lekki komin systemowy jak ceny paliw wzrosna o 500% i bede musial krasc drewno z lasu
    Plyta taki lekki komin przyjmie na klate.
    Co do systemu grzewczego to albo gaz albo tania PC (przyznam ze kusza mnie chinskie wynalazki)/ewentualnie polska PC ecopol. Przepust w plycie na ewentualne DZ zrobie. Bedzie wodna podlogowka wiec bedzie tylko czekac na wybor zrodla ciepla.
    Ostatnio wpadlem na pomysl aby kolektor poziomy zrobic pod oczyszczalnia drenazowa i jej "mackami" ale nie wiem czy tak mozna czy czasami DZ nie wychlodzi mi za bardzo oczyszczalni i czy procesy ktore w niej zachodza beda prawidlowe. Nikt mi nie potrafi na to odpowiedziec.




    No właśnie trochę się o to martwie, ale z drugiej strony do oczyszczalni ciągle dopływa ciepłe "paliwo"
    Gaz może nie dosłownie bez komina ale można zrobić tak:



    lub tak:



    Oczywiście to wszystko przy mocy nominalnej kotła do 21kW, ja się spokojnie bym zmieścił. Cena tych kominów jest nieduża i można zrobić samemu
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Witam,
    w końcu mamy prawomocne pozwolenie na budowę
    Miałem jutro lecieć z papierami do nadzoru ale mi się kierbud rozchorował i prawdopodobnie wylądują tam w czw/pt.
    Niestety formalności kredytowe trwają w nieskończoność, nie mogę nic ruszyć z budową bo po prostu brak kasy, wszystkie pieniądze idą do tej pory na przyłącza, a trochę metrów tego jest.
    Jutro przyjeżdżają geodeci wyznaczać wodę, energetykę oraz to co mnie najbardziej cieszy wyznaczą mi miejsce wykopu pod płytę fundamentową
    Po tym humus won, 20-30cm piachu też gdzieś wywiozę no i zacznę zwozić piach. Tylko teraz jaki ten piach wybrać? Muszę się też rozejrzeć za niedrogim kruszywem bo wymyśliłem sobie kilka cm pod XPSa, po namowie kolegi vega1.
    Podczas czekania na kasę może dokończę grodzić działkę




    17.05.2014

    Przyłącze wody wykonane. Co prawda wody jeszcze nie ma bo trzeba czekać tydzień na licznik, takie tu głupie zwyczaje. W każdym bądź razie woda jest//będzie w najbliższym czasie Poniżej kilka fotek.

    Najpierw odkopana została główna rura fi90, trzeba było uważać bo zaraz obok rura z gazem.



    Taki u nas jest grunt na głębokości 1,20 m.



    Została wkopana taka studnia wodomierzowa, konkretna DN1600 wys. 1,60m, ma własne stopnie w środku i pokrywa wytrzymuje nacisk do 1,5t. Nie wiem po co taka ale lokalne wodociagi nie odbiorą innej niż studnia z pełnym dnem.



    Tutaj studnia już zamontowana.



    Przy okazji puściłem sobie po całości kabel żelowany 2x2x0,5 do neostrady. U mnie taka bida, że trzeba samemu sobie ciągnąć kabel. Na razie 100m a w przyszłości jeszcze 250m do najbliżego słupka tp/orange!! Na budowie woda i internet to podstawa



    Po drugiej stronie ulicy widać jak kierownik czuwa nad przebiegiem robót chodził i latał do okoła przez kilka godzin, pewnie liczył na jakąś wyżerkę z wykopów



    Ponieważ woda biegnie po drugiej stronie drogi trzeba było wykonać 11m przecisk. Do tego potrzebne było takie cudo:



    Kret w akcji, przeciskał się chyba z 2h, robiliśmy zakłady czy po drugiej stronie wyjdzie tam gdzie trzeba





    Jak już się przebiliśmy i przeciągneliśmy rurę to trzeba było się podłaczyć do wodociągu, używająć specjalnej nawiertki.



    Oczywiście nawiertkę wykonał przedstawiciel miejscowych wodociagów (nikomu innemu nie pozwalają), całość zajęła mu max 15 min, a trzy stówki trzeba będzie zapłacić



    Woda płynie, ale tylko w studni do pierwszego zaworu, muszę niestety czekać na licznik

    Tak to wygląda po zakończeniu prac:



    Na początku nie miałem w planach, ale jak już było wykopane to zrobiłem odnogę do przyszłego garażu w mini studzience z zaworami i możliwością spuszczenia wody na zimę - garaż będzie nieogrzewany.

    Ostatnio edytowane przez sebcioc55 ; 02-12-2015 o 19:38
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    29.05.2014

    Witam! trochę się dzieje ostatnio na mojej już można powiedzieć budowie. Dzisiaj obudziłem się rano i stresowałem się jak przed jakimś egzaminem, jak tak dalej będzie to nie wytrzymam do końca budowy Wszystko najlepiej opisują zdjęcia, więc:

    Tak było:



    Najpierw wjechała duża maszyna (bylem zaskoczony jej wielkością)


    .
    podczas wykopu zniszczyłem dom jednemu szczurowi, trudno, musi się wyprowadzić. Jego obecność uświadczyła mnie w przekonaniu że trzeba wykonać podsypkę żwirową pod XPSem.



    Po 2,5h było już tak:



    Później pojawili się geodeci i wytyczyli osie budynku, zrobili to tak zajebiście że nie bedę potrzebował niwelatora, wystarczy sznurek, miarka i poziomica! Troche krzywe są te ławice ale to moja wina bo przyszykowałem im jednostronnie ścięte paliki. Po części to ich wina bo za późno mi dali znać ile potrzebują i nie było czasy na zabawe w stolarza.



    Gdy geodeci się już zbierali przyjechała ekipa od drogi. Trzeba było zebrać ok 80m^3 humusu i go wywieźć, potem wykorytowaną drogę trzeba było zasypać betonowym gruzem z pobliskiej betoniarni - dodam że całkiem darmowym





    Kulisy tej drogi są bardzo złożone. Jest to droga gminna (do dzisaj zarośnięte pole), która rozpoczyna się zjazdem z drogi powiatowej. Oczywiście jak to w naszym pięknym kraju bywa Gmina poinformowała mnie że nie ma pieniędzy aby mi zrobić zjazd z drogi powiatowej, a o drodze to niech zapomnę.
    Więc stanęło na tym że drogę muszę sobie zrobić sam, no i zrobiłem.
    Poniżej wykorytowana droga ale aparat mi się rozładował jak już skończyli i nie mam reszty, ale jest OK, jeździł po drodze i zjeździe powyższy samochód cały załadowany - około 45t !!

    [IMGhttp://files.tinypic.pl/i/00731/v4uoxdftc6wn.jpg[/IMG]

    Na koniec pojechałem jeszcze do hurtowni dograć zamówienie na jutro i zakupiłem sobie oto takie cuda.
    Najtańszy pistolet do pianki:



    Klej do XPSa:



    Klej do zwykłego styro - w moim przypadku do EPS100 hydrofobowego:



    Na dzisiaj to tyle. Jutro czeka mnie dłuuuugi i pracowity dzień. Będzie wszystko na raz, koparka, łódki z piaskiem, zagęszczarka, materiały z hurtowni..... będzie się działo. Oczywiście zdam ze wszystkiego relację.

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez sebcioc55 ; 02-12-2015 o 19:46
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    30.05.2014

    Tego dnia sporo się działo. Wszyscy przyjeżdżali, przywozili i było pełno roboty. Najpierw przyjechał XPS i EPS i rury kanalizacyjne.


    Większość XPSa to Synthos XPS Prime S - kto zgadnie ile zapłaciłem za 1m^3 temu stawiam duże piwo


    trafiły też się 4 paczki troche gorszego prime'a bez "S" z lambdą 037 zamiast 035:


    Potem przyjechał ciężki sprzęt, zagęszczarka 520kg z silnikiem diesla, konkretna maszyna:


    Następnie przyjeżdżały łódki z piachem, jedna po drugiej i przywiozły 150t piachu zasypowego, było w nim troche gliny troche się krzywiłem ale w sumie był OK, zagęszczał się elegancko.
    Do pomocy przyjechał mój zawsze pomocny koelga Krzychu, jak się dorwał do zagęszczarki to nie chciał jej oddać


    a tutaj ja dobijam narożnik


    wszystko elegancko pod szunerk


    tak wygląda zagęszczona podbudowa


    później już robiłem sam, w pojedynkę wszystko idzie znacznie wolniej a zwłaszcza jak ma się spowalniacz w postaci żubra
    Ogólnie podbudowę zagęszczaliśmy w trzech warstwach, 20 20 i 10 cm, zamówiłem sobie na poniedziałek też geotechnika żeby sprawdził stopień zagęszczenia.

    cdn...
    Ostatnio edytowane przez sebcioc55 ; 02-12-2015 o 19:48
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    2.06.2014

    Witam. Po weekendzie ciężko się było zebrać do roboty. W weekend tempo spadło, zabezpieczyłem tylko do końca budowę no i zrobiliśmy sobie pierwsze ognisko i smażyliśmy kiełbasy
    W poniedziałek już ruszyłem z kopyta. Najpierw sprawdziłem co mam - oczywiście z hurtowni nie wszystko mi przywieźli tak jak miało być. Potem zabrałem się za wyznaczenie punktów kanalizacyjnych, projekt niby mam ale same kreski bez wymiarów, sam muszę sobie mierzyć, kurde jakby dla projektanta bo był problem coś zwymiarować w archicadzie/autocadzie - dla mnie laika to kilka minut dla jednego rzutu.
    Potem rozłożyłem "na sucho" rury i sprawdziłem jak to będzie.


    Jak już sobie sprawdziłem co i jak oraz zobaczyłem, że troche mi brakuje rur i kilku kolanek zacząłem kopać i montować rury



    W końcu zjawili się geolodzy i zrobili cztery sondowania i upewnili mnie w przekonaniu że podbudowa jest OK w projekcie mam podbudowę minimum Id = 0,6 a podbudowa ma tyle w najsłabszym miejscu, więc jestem zadowolony
    Nie wiem czy wcześniej pisałem ale zamierzam monitorować temp. pod płytą w 4 miejscach: na krawędzi pod podbudową, pomiędzy podbudową a XPSem, pomiędzy XPSem a betonową płytą oraz pod XPSem ale na środku płyty. Miałem wczesniej kilka szt. termometrów ds18b20 ale wyszedłem z wprawy i ich polutowanie mozolnie mi szło więc kupiłem za 10 zł takie oto już gotowe cuda.



    cdn...
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Oj zaniedbałem dziennik.. Ale muszę pogodzić pracę, budowę i życie codzienne.

    6.06.2014

    ponieważ wszystkie prace wykonuje w wolnym czasie po pracy lub gdy nie pracuję to tempo mam niezbyt żwawe. Z tego co widzę to ostatnio opisywałem wykonanie kanalizacji. Kanalizacja już dawno jest, spadek min 2% wszystko rury fi110 kanalizacyjne zewnętrzne Wavina. Z budynku wychodzi rura fi 160 w celu zmniejszeniu spadku bo do oczyszczalni będę miał kawałek: Poniżej plac boju:



    Przyszedł też czas na przyłącze wodne:



    Wkopałem też dwie rury do GWC - jeżeli ich do tego nie wykorzystam to na pewno coś się znajdzie żeby przez nie puścić:



    Oprócz rury z wodą zrobiłem też rurę osłonową na kabel elektryczny i trzy aroty fi50 na różniaste kable (bramy, oświetlenia, kamery itp.) no i przede wszystkim kabel 4x0,5 żelowy do neostrady bo net jest tak samo potrzebny jak woda :



    A tutaj Pani inspektor pomaga i zaślepia rury - tak się przyłożyła że można na nich grać jak na bębnach



    Tu już wszystko gotowe i zasypane:





    Centrum dowodzenia, wkopałem też bednarkę którą nie wiem jeszcze czy łączyć ze zbrojeniem płyty czy nie. Dodatkowo są też aroty fi50 5 szt. na rury z glikolem do kolektora do PC.

    Ostatnio edytowane przez sebcioc55 ; 02-12-2015 o 19:55
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    14.06.2014

    Przyszedł czas na szalunek ze styropianu EPS 100 hydrofobowego (faktycznie woda po nim spływa, nawet jak stał w wodzie to nie za dużo jej wciągnął). Przepis na to miałem prosty, wykopać doły, wlać rzadkiej zaprawy i wypoziomować do sznurka aby wszędzie mieć jednakowy poziom. Styropian u mnie jest wkopany w podbudowę na 18cm - to mało więc przed zalaniem płyty trzeba będzie go czymś podeprzeć.







    Widok na budowę z hałdy piachu z wykopu:



    Przy okazji jak byłem w "dużym" mieście to zakupiłem dystanse 13cm pomiędzy dolną a górną siatkę zbrojenia:



    Mimo padającego deszczu i straszących chmur kopałem dalej:



    Nie zapomniałem też o czujnikach temperatury - dla przypomnienia, na krawędzi płyty jeden pod podbudową , drugi pomiędzy podbudową a XPS i trzeci będzie pomiędzy XPS a płytą. Jeden też umieściłem na środku płyty pomiędzy podbudową a XPS:





    Po miesiącu od wykonania przyłącza wodociągi łaskawie przyjechały zrobić odbiór i następnego dnia mieliśmy już wodę



    Całe szczęscie bo wczesniej dowoziłem na budowę wodę takim oto wynalazkiem w beczkach



    Niestety pogoda też nie była łaskawa i było kilka burz i dużo deszczu. Ogólnie podbudowa wytrzymała to wszystko całkiem dobrze, a nawet deszcz ją trochę wyrównał. Niestety nie obyło się bez wypłukań:



    W międzyczasie jak robiłem szalunek to przyjechało zbrojenie. 3744m fi10, 168m fi8 i 12m fi12 na startery trzpieni do okna narożnego:



    Trochę zabawy i mamy takie efekty:



    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    15.06.2014

    Jak jestem na budowie to zaobserwowałem, że gdy ktoś przejeżdża ulicą to dziwnie się patrzy na moje poczynania. Ostatnio jeden z sąsiadów śmiał się ze mnie że buduje dom tylko ze styropianu - w sumie na obecną chwilę to tak wygląda
    Gdy już miałem ścianki boczne to wszystkie szczeliny zapianowałem i zabrałem się za układanie XPS.



    Płyta ma być grubości 22 cm więc jest 22 cm



    Po ulewnych deszczach pomimo tego że dom się dopiero buduje to mamy już w nim roślinki



    Na koniec dzisiejszego dnia plac boju wygląda tak:



    myślałem że będzie szło szybciej, ale docinanie i klejenie (kleje płyty specjalnym klejem do XPS) i przy okazji wyrównywanie podbudowy żeby styropian leżał idealnie. Myślałem że położę XPSa w 2 dni a tu mi pewnie zejdzie 3-4 dni.
    Zanim zabrałem się za budowanie to obejrzałem kilkanaście DB na forum i dużo czytałem o wykonaniu płyt fundamentowych. Nie jest to trudne ale łatwe też nie. Obecny etap jest dość prosty, to jak układanie pokojowych paneli drewnianych, mierzenie i docinanie. Jedynym wyjątkiem jest to że jak się kładzie panele w pokoju to nie wycina się dziur na rury do kibelka

    Na chwilę obecną budowa płyty fundamentowej zajęła mi:
    - wykop + podbudowa 1,5 dnia
    - kanalizacja + przepusty 3 dni
    - szalunek ze styro wraz z dniem dzisiejszym 4 dni

    Liczę dni jako całe, jeżeli robię coś po pracy to 1 dzień = 2 popołudnia. Dlatego to tak długo trwa.... Wszystkie prace wykonuję samodzielnie, jeżeli jest inaczej to to opisuję.
    Koszty podsumuję jak wyleje płytę i wykonam drenaż.
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    21.06.2014

    Długi weekend niestety przeminął pod znakiem deszczu i nie za wiele zrobiłem, jakby nie mogło padać wtedy kiedy trzeba pracować!
    Trochę udało mi się porobić w sobotę pomiędzy urwaniami chmury:


    Czekałem aż woda wsiąknie/wyschnie i jechałem z XPSem. Potem chowałem się i czekałem aż przestanie padać, i tak kilka razy:


    Poniżej widać że padało sporo, można powiedzieć że basen, jak się później okaże to był pikuś i trzeba było wszystko wcześniej zabezpieczyć folią.....



    cdn..

    22.06.2014

    Wczoraj w nocy u mnie była potężna ulewa, dosłownie. Ciągle tylko myslałem żeby nic się nie stało złego na budowie. Wcześniej jak padało to tam gdzie jeszcze nie było styro robiły się małe kałuże ale zaraz wszystko wsiąkało.
    Przychodzę dzisiaj rano a tam ARMAGEDON!

    Na początek myślałem że wypłukało kilka ładnych cm piachu z pod styropianu, a położyłem już go 2/3!!:


    Okazało się że to nie XPS opadł tylko podniósł się EPS po bokach. Jak porozcinałem klej pomiędzy xps i EPS okazało się że miejscami EPS podniósł się o 10cm !!


    W nocy musiało tyle napadać że woda nie nadążała wsiąkać i zrobiło się jej tyle że postanowiła uciec najłatwiejszą drogą z powstałego basenu. Wypłukała piasek którym zasypywałem szczeliny (nie zagęszczony) w wykopach pod EPS i co gorsza zrobiła sobie fose dookoła EPSa a jak wiadomo styropian unosi sie na wodzie no i się qrwa podniósł ! Jakby się podniósł i potem opadł to nic by się nie stało, ale woda wtłoczyła piasek pod EPS i tak został.
    Najgorsze jest to że teraz brakuje miejscami podbudowy, max 8cm od krawędzi XPS do środka płyty.



    Jutro będę kontaktował się z kierbudem co z tym zrobić. Pewne jest to że muszę rozebrać cały szalunek z EPSa! Ale co zrobić z tym podpłukanym piaskiem? Tak żeby się nie narobić mega, żeby nie rozwalać już ułożonego XPSa no i przede wszystkim żeby było dobrze. Macie jakieś pomysły?

    Jak głosi jedno z najbardziej trafnych przysłów: "mądry Polak po szkodzie" to dzisiaj rozłożyłem na całej płycie folie:
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    26.06.2014

    naprawy szkód po oberwaniu chmury cd..
    Dzisiaj na koniec dnia pozostała mi jeszcze do poprawienia 1/8 szalunku potem dokończe kłaść XPSa, potem docelowe ułożenie folii i jazda ze zbrojeniem.
    Na poniższym zdjęciu widać jak to wygląda po rozebraniu szalunku, dodatkowo ucinam po obwodzie po 0,5m do środka domu XPSa żeby wyrównać ewentualne braki w podbudowie.


    Po odkopaniu i wyrównaniu "grunt" pod EPS wygląda tak:


    Na szczęście zaprawa na której poziomowałem styro została na miejscu i nie musiałem już tego ponownie robić. Zdaje mi się że ta zaprawa miedzy innymi przyczyniła się do podniesienia szalunku, ale teraz to mogę sobie tylko gdybać.
    TIPS&TRICK jeżeli zaczynacie zabawę ze styro i już wypoziomowana podbudową zabezpieczcie wszystko przed deszczem - folia po całości w zupełności wystarczy.
    A tak to wygląda teraz:




    Na chwilę obecną budowa płyty fundamentowej zajęła mi:
    - wykop + podbudowa 1,5 dnia
    - kanalizacja + przepusty 3 dni
    - szalunek ze styro 5 dni
    - naprawa szalunku 2 dni
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    1.07.2014

    Dzisiaj był ostatni dzień zabawy z szalunkiem z XPS/EPS. Zostało mi 7 szt XPSa 10 cm z frezem i jedna trochę podcięta sztuka EPS 120. Się wykorzysta Widać też odcięte kawałki XPS, czasami jak mi piła zeszła to wyglądało jak od rzeźnika i musiałem szlifować.



    Tak to wygląda po ściągnięciu foli przed odkurzeniem i przetarciem wilgotnym mopem w tle rozłożone 300m^2 foli 0,2. TIPS&TRICK taka grubość folii wydaje się odpowiednia, jest bardzo mocna, jak wylewałem deszczówkę za burty styropianowe to nic się nie porwało, a szarpałem ją jak głupi.



    Płyta ma pow. 125 m^2 - odkurzanie i mopowanie zajęło mi 40 min, całe szczęście że ostatecznie dom będzie mniejszy, kto by to sprzątał



    Plan na jutro to zapianować wszystkie szczeliny, poucinać nadmiarową piankę, wyłożyć szalunek folią i obrobić kanalizę/przepusty. Muszę jeszcze wymyśleć co z ewentualną wodą opadową.... macie jakiś pomysł?

    Na chwilę obecną budowa płyty fundamentowej zajęła mi:
    - wykop + podbudowa 1,5 dnia
    - kanalizacja + przepusty 3 dni
    - szalunek ze styro 6 dni
    - naprawa szalunku 2,5 dni

    Koszty:
    #uzupełnię po wylaniu płyty.
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    14.07.2014

    troche zaniedbałem dziennik, zrobił się z tego teraz raczej tygodnik Ostatni tydzien robiłem na budowie ile mogłem, ale po pierwsze to natłok pracy, a po drugie to ta pogoda... . Praktycznie najwięcej zrobiliśmy w weekend (miałem nawet żeńską ekipę budowlaną ), w tygodniu to sporadycznie po kilka godzin jak nie padało.

    Obecny etap to wykonanie zbrojenia płyty prętami żebrowanymi fi10 siatka 150x150 górą i dołem (w sumie 3700m i jakieś 2,6t).
    Pod zbrojenie idą dystanse 25mm + podkładka 3mm żeby nie dziurawić XPSa.



    Wszystko wiąże takim gotowym drutem wiązałkowym + specjalna wiązarka idzie b.szybko i obedzie się bez powykręcanego nadgarstka.



    Kupiłem też taką gigantyczną giętarkę. Sam byłem zaskoczony jej wielkoscią, ale musi taka być bo ogarnia nawet żebrowane fi16 - mam takie do gięcia do podciągów.



    Jak już pisałem, w weekend do pomocy przyjechała reprezentacja płci pięknej. Dziewczyny jak szalone ciągały druty, widać było chęć i zapał do pracy
    Mieliśmy do ogarnięcia 314 prętów fi10, z czego około 80% do pocięcia.







    Pani inspektor kręci zbrojenie taką maszynerią idzie elegancko, tylko plecy troche bolą..



    Dosyć mocno się wczuwam żeby było równo, ale jak się bedzie trzymać wymiarów to bedzie łatwiej się robić i prętów starczy. Trochę żałuje że nie cisnąłem i nie ogarnąłem zbrojenia rozproszonego, bo aż sięo nie prosiło, no ale trudno. Może następnym razem.



    Ostatnio edytowane przez sebcioc55 ; 02-12-2015 o 20:01
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    21.07.2014

    połowa zbrojenia już zrobiona, nie idzie to tak prędko jak mi się zdawało że będzie szło. Dzięki pomocy Pani Inspektor mamy już zrobioną całą siatkę dołem:







    powyginałem też już wszystkie pręty potrzebne aby przejść z siatki dolnej na górną, 3/4 już powiązane, jutro po pracy dokończę resztę. Niestety nie zrobiłęm zdjęć bo jak schodziłem z budowy to było już ciemno, a lampę w aparacie mam słabą.
    Pręty wyginałem sprzętem jak poniżej oczywiście po wykonaniu prototypu. Jak już wszystko miałem obczajone to robiliśmy z p.Inspektor 4-5 szt/min. W sumie było ich 320. Tą gietarkę kupiłem w firmie METAL, śmiało moge polecić ich wyroby, giętarka wygina jak szalona. W późniejszym etapie będzie miała szanse na konfrontację z kalibrem fi16 - zobaczymy czy nadal będzie taka cwana

    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEMODERATOR FORUM Avatar netbet
    Zarejestrowany
    May 2009
    Posty
    2.302

    Domyślnie

    Cytat Napisał sebcioc55 Zobacz post
    14.06.2014
    Całe szczęscie bo wczesniej dowoziłem na budowę wodę takim oto wynalazkiem w beczkach


    boskie!

    powitać kolejnego samoroba!

    pozdro
    NETbet

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    boskie!

    powitać kolejnego samoroba!

    pozdro
    NETbet
    witam musiałem sobie jakoś radzić bo wody nie było a potrzebowałem jej tylko troche do zaprawy wcześniej jak robiłem płot i zalewałem słupki to sąsiad woził mi wodę traktorem w takiej dużej beczce, ale ponieważ wziął za to dużo kasy to postanowiłem radzić sobie sam
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    23.07.2013

    Witam słuchaczy niestety praca nie pomaga mi spędzać na budowie tyle czasu ile bym chciał. Obecnie zacząłem już robić siatke górą. W pojedynke idzie baaaardzo mozolnie.
    A tak sobie radziłem ze słońcem podczas wiązania łączników siatki górnej i dolnej:


    na tym zdjęciu widać startery z fi12 do trzpieni które będą trzymać podciąg nad oknem narożnym. Można już sobie po trochu wyobrażać jak fajnie się będzie patrzeć przez takie duże okno


    Na chwilę obecną budowa płyty fundamentowej zajęła mi:
    - wykop + podbudowa 1,5 dnia
    - kanalizacja + przepusty 3 dni
    - szalunek ze styro 6 dni
    - naprawa szalunku 2,5 dni
    - zbrojenie 8 dni

    Koszty:
    #uzupełnię po wylaniu płyty.
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

Strona 1 z 95

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony