dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jarekFTW

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Poznań
    Posty
    252

    Domyślnie Cena projektu przyłączy

    Witam serdecznie, chciałbym się zorientować ile mniej/więcej trzeba zapłacić projektantowi przyłączy do sieci wodnej i elektrycznej.
    Co należy do obowiązków takiego "projektanta"
    Kto potem wg. tego projektu to wykonuje? Ktoś kogo ja znajde czy np. ekipa aquanetu?

    Z góry dzięki.

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar inż.maliniak
    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    433
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    ...koszt wykonania projektu zależy od nakładu pracy a nakład pracy zależy np. od odległości budynku od sieci kolejna sprawa to czy projekt ma zawierać niezbędne uzgodnienia międzybranżowe, ZUDP itp. - zazwyczaj mieści się w 1000zł za poszczególne przyłącze

    ...projekt nie określa kto ma wykonać prace instalacyjne ale mogą to określać warunki przyłączenia do sieci wydane przez gestorów, np. zazwyczaj przyłącze elektryczne wykonuje zakład energetyczny w ramach opłaty przyłączeniowej czyli stawka razy ilość mocy zamówionej w KW, z wodą, kanalizacją i gazem jest różnie...nie wiem jak w przypadku aquanetu

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jarekFTW

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Poznań
    Posty
    252

    Domyślnie

    OK, a czy np możliwe, że prąd budowlany podciągnie mi ENEA? Wraz ze skrzynką do PB
    Czy tyczy się to tylko "zwykłego" prądu.

  4. #4

    Domyślnie

    Projekt przyłącza prądu można załatwić na 2 sposoby:
    1. Podobno prostszy - zlecasz kompleksowo wszystko elektrowni, oni robią projekt, przetarg i realizują przyłącz.
    2. Sam zlecasz projekt i go odsprzedajesz elektrowni. Lubią się doczepić do pierdół, ale zapłacą za projekt więcej niż płacisz projektantowi więc trochę zostaje w kieszeni. Niestety trochę to wydłuża całą procedurę.

    Projekt wody koszt zdecydowanie poniżej 1000, przynajmniej w naszej okolicy, bodajże 600 zł płaciliśmy na gotowo ze wszystkimi uzgodnieniami itd.

  5. #5

    Domyślnie

    Zapłaciłem 1000 złotych łącznie za trzy projekty przyłączy: gazu, wody i kanalizacji, każdy ponad 40 mb. Projektant jeździł do urzędu, ja mu dostarczyłem tylko mapkę i podpisywałem dokumenty które mi przynosił.

    Prądem zajął się zakład energetyczny.
    Z8 z pracowni Z500. Mieszkamy od października 2014. Ściany: Ytong+20cm TO 032. Podłoga: 15cm TO grafit. Strop: 17-33cm regranulatu styropianu + 20cm wełny. 100% podłogówka. Kocioł: Immergass Victrix 24kW dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 45l. Wentylacja: PE na skrzynkach + Luna.
    Dziennik budowy: www.budowa-domu.info

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar inż.maliniak
    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    433
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarekFTW Zobacz post
    OK, a czy np możliwe, że prąd budowlany podciągnie mi ENEA? Wraz ze skrzynką do PB
    Czy tyczy się to tylko "zwykłego" prądu.
    ...w praktyce w przypadku domów jednorodzinnych przyłącze do celów budowlanych jest docelowym przyłączem zasilającym przyszły dom, oczywiście możesz podpisać z nimi umowę na wykonanie przez ZE projektów i prac instalacyjnych ale czasami wiąże się to z wydłużeniem realnego terminu przyłączenia i np. wrocławski oddział Tauron wpisuje w takiej umowie termin dla siebie bezpieczny czyli realizacja do 24 miesięcy

    ...masz już pełne spektrum cenowe od ... do... ceny uzależnione są jak ze wszystkim od uwarunkowań lokalnych, z praktycznego punktu widzenia najlepiej zlecić to jednemu "projektantowi" który wykonuje dla Ciebie projekt indywidualny domu bądź adaptację projektu katalogowego, w ten sposób będziesz miał pełna koordynacje między branżową i nie biegasz po urzędach, a przyłącza będą ujęte w decyzji o PnB a to ułatwia działania administracyjne w przyszłości.

    P.S. oczywiście na przyłącza jako takie zgodnie z aktualnymi przepisami nie jest wymagana decyzja o PnB nie mniej jednak decyzją taką są objęte zewnętrzne instalacje zasilające czyli odcinki od licznika, zazwyczaj zlokalizowanego w granicy działki do budynku... masz wtedy jeden dziennik budowy, jednego kierownika itd.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Kasza w spraju
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Posty
    66
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Podepnę się pod wątek z pytaniem: ile mnie to będzie kosztowało?
    W warunkach przyłączeniowych istnieje zapis "szacowany koszt realizacji warunków przyłączenia" wynosi 17 tys zł w tym koszt dokumentacji technicznej.
    Tymczasem w umowie o przyłączenie jest tylko zapis o zapłacie za przyłączenie tj. ok 1000 zł

    czyli... ile?

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar inż.maliniak
    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    433
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    ...jakie to media? Koszt przyłącza energetycznego jest uzależniony od wnioskowanej mocy, jeśli to wod-kan to już każdy lokalny dostawca liczy jak chce, koszt realizacji a koszt przyłączenia nie musi być tożsamy, najwidoczniej różnica jest dotowana...

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Kasza w spraju
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Posty
    66
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał inż.maliniak Zobacz post
    ...jakie to media?
    Elektryka. Zastanawiam się tylko kto ponosi np. koszt stawiania słupa itp.

    Dostałem info, że do realizacji przyłącza niezbędna będzie "budowa nowych urządzeń elektroenergetycznych".
    Aby zasilić projektowany budynek, nie jest konieczna rozbudowa sieci, ale wymagana jest budowa linii kablowej od najbliższego słupa do złącza pomiarowego.
    Koszt realizacji warunków przyłączenia (z dokumentacją) to 17tys zł. Tyle warunki techniczne.

    W umowie jest mowa że zlecam wykonanie i dokumentację przyłącza, ale cisza o kosztach (tylko wspomniane jest koszt samego przyłaczenia).
    I bądź tu mądry...

  10. #10
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Brysia8

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    ŚLĄSK
    Kod pocztowy
    43-180
    Posty
    414
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kasza w spraju Zobacz post
    Elektryka. Zastanawiam się tylko kto ponosi np. koszt stawiania słupa itp.

    Dostałem info, że do realizacji przyłącza niezbędna będzie "budowa nowych urządzeń elektroenergetycznych".
    Aby zasilić projektowany budynek, nie jest konieczna rozbudowa sieci, ale wymagana jest budowa linii kablowej od najbliższego słupa do złącza pomiarowego.
    Koszt realizacji warunków przyłączenia (z dokumentacją) to 17tys zł. Tyle warunki techniczne.

    W umowie jest mowa że zlecam wykonanie i dokumentację przyłącza, ale cisza o kosztach (tylko wspomniane jest koszt samego przyłaczenia).
    I bądź tu mądry...

    Witam,
    podepnę się - u mnie taka sama sytuacja,
    dostałam ino że nie niezbędna będzie "budowa nowych urządzeń elektroenergetycznych",
    nie mam jeszcze dokładnej wyceny - działka jeszcze formalnie nie została zakupiona.

    Kasza w spraju
    czy wiesz już coś więcej, kto będzie pokrywał koszt budowy słupa?

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Kasza w spraju
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Posty
    66
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Brysia8 Zobacz post
    Kasza w spraju czy wiesz już coś więcej, kto będzie pokrywał koszt budowy słupa?
    Słupa nie będzie, raczej będzie ciągniony kabel (brak rozbudowy infrastruktury w warunkach technicznych).
    Wygląda na to, że płacę tylko koszt przyłącza, ale gdybym się "nagle" rozmyślił po podpisaniu umowy o przyłącze, to wtedy obciążają kosztami budowy / rozbudowy infrastruktury. Ale to moje gdybanie - muszę pokazać umowę elektrykowi, a to zajmie mi przynajmniej z tydzień (jestem na wyjeździe).

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony