dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 18
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 357
  1. #1

    Domyślnie Vetrex - okna jakie macie odczucia?

    witam
    Chciałęm podzielić się z wami moimi wątpliwościami a także spytać o odczucia na temat okien Vetrexu u osób które już je użytkują.
    Sprawa wygląda następująco,wybrałęm te okna jako ogólnie okienka polecane na forach ale i polecano prtzez konkurencje Vetrexu...jako okna naprawde bardzo dobre,obiektywnie nie spotkałem sie z jakimiś bardzo negatywnymi odczuciami.
    Kupiłem te okna ,są już wstawione od około 1,5 miesiąca,model OptiBlack 3 szybowe.
    I teraz moje odczucia.
    Ekipa wyglądała na solidną,natomiast jakość i sposób aplikacjii pianki to już istna tragedia,ale rozumiem ze to raczej zależy od lokalnej ekipy i sie tu nie czepiam.Pianka wyglada na niskoprężną w wielu miejscach są prześwity...pianka jakbyy nie rozpręzyła sie do konca i widac prześwity.
    Natomiast przed kupnem byłem zapewniony ze okna te są bardzo solidne,mają bardzo dobre usztywnienia...itd.
    Niestety pierwszym szokiem były dla mnie szyby ..chodzi o ich grubość....w żadnych oknach innych producentów,a takze w oknach u moich znajomych czy rodziny z róznych firm nie ma tak cienkich szyb....wyglądają jakby sie miały rozpasc po puknieciu,byc moze tak ma byc i ja sie nie znam, ale nawet w moich starych plastikach sprzed 12 lat najtanszych wstawionych w bloku szyby są grube i przy pukaniu solidne. Natumiast tutaj przy pukaniu w szybę jest odgłos podobny jak przy starych drewnianych oknach kiedys montowanych w blokach...są po prostu cienkie.

    Druga rzecz to sztywność...te okna przy niewielkim nawet naporze na ramę po prostu sie uginają,mógłbym chyba je połamać przy mocniejszym kopnieciu,strasznie delikatne,jak na okna tym bardziej 3 szybowe.Sprawdzałem najtansze plastki wstawiopne u mojej mamy w bloku za 500 zł/sztuka i są..sztywniejsze.
    Zestaw balkonowy w przypadku zamknięcia cały lata,tzn. zero sztywnosci,a nie jest on duzy i gesto podzielony słupkami.
    Być moze jest kwestia braku obróbki okien,ale nie sądzę żeby obróbka przyczyniła sie do usztywnienia.

    Kolejna sprawa to że po montażu,ekipa nakazała by okien nie otwierać przez 24 godziny,zastosowałem się do tego i nie otwierałem przez tydzień,po tygodniu sprawdziłęm jak sie zamykają i szok....wszystkie skrzydła są opadniete i obcierają o framugę,a niektórych nie da sie zamknąć bez siłowego podniesaienia skrzydła,sprawdziłęm poziomicą..i okna są wstawione względnie prosto,minimalny odchył w 3 sztukach,naprawde minimalny.

    Sprzedawca mówił ze potem sie przyjezdza i jeszcze reguluje..i tylko raz bo vetrexy sie nie wypaczają....ale przy pierwszym otwarciu było jakby ok..a w miare uzywania (tydzien) coraz gorzej.Czy to nie jest tak ze od razu powinno być dobrze a potem tylko ewentualne niewielkie korekty?
    U mnie w domu 7 lat temu wstawione tanie okna...i od razu po montazu wyregulowane i do dziś wszystko ok...jedynie balkon minimalnie haczył ale po poprawce jest do dzis elegancko

    Chciałem spytac o wasze opinie szczególnie użytkowników tych okien. Oczywiscie do sprzedawcy udam sie we wtorek ale najpierw chciałem tutaj zaczerpnąć opinii zeby nie wyjsc na durnia potem,bo może to wszystko to jest normalne.
    pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Kasia242 ; 07-09-2014 o 09:31

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jaca509

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Darmstadt
    Kod pocztowy
    64-297
    Posty
    92

    Domyślnie

    w moim odczuciu masz zkopany montaz

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Front, pierwsze co musisz zrobić (znim się udasz do sprzedawcy) to trochę dokształcić w temacie, bo z tym stanem wiedzy zostaniesz zbity z tropu już na starcie i tym samym poważniejsze sprawy odejdą na bok.
    Szyby!
    Na rynku występują głównie pakiety szybowe złożone z tafli o grubości 4mm. W przypadku większych gabarytów stosuje się głównie szkło 6mm (znacznie droższe) i już sporadycznie inne, jeszcze mocniejsze pakiety.
    Jest kilku znanych producentów którzy stosują szyby o gr. 3mm, ale Vetrex do nich nie należy.
    Twoje odczucia są subiektywne, porównujesz do innych okien, ale pewnie nie takich samych. Wygląda że masz bardzo duże przeszklenia i siłą rzeczy tafla o wielkości pół metra kwadratowego w mieszkaniu będzie inaczej się zachowywała niż taka, która jest cztery-sześć razy większa. Montowałem w tym tyg. witryny o pow. 3,34m2 (niemal maksymalne dla szkła 4mm) i one faktycznie są w odczuciu "latające". Ale zgodne z ogólnymi standardami rynkowymi.

    W moim odczuciu także wygląda na to, że masz nie do końca prawidłowo to pomontowane. Obstawiam że okna balkonowe wiszą wysoko w powietrzu, brak wystarczającej ilości mocowania, o klockach wypierających nie wspominając. Jeśli masz niepoobrabiane glify to zrób parę fotek.
    Gdzieś na stronie www.jareko.pl był schemat jak należy powypierać okna (nie mogę odnaleźć linku)
    Tytułem uzupełmnienia:
    rozmieszczenie klockow wypierajacych (powinny zostac po montazu)
    http://oknotest.pl/images/obrazy-abc...czenie_ITB.jpg
    rozmieszczenie mocowan:
    http://img.projektoskop.pl/001montazokna.jpg
    Ostatnio edytowane przez finlandia ; 07-09-2014 o 13:41
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  4. #4

    Domyślnie

    finlandia dzięki za rady,fotki wrzucę dziś lub najpózniej jutro.

    Ale z tymi szybami to dziwna sprawa.w domu mam okienko 1,5x1,5 m i szyba jest naprawde masywna...a takie samo okno od Vertexu,teoretycznie powinno być troszkę lepsze bo dużo droższe..wygląda na cienkie i słabe,mam bezposrednie porównanie,no ale moze rzeczywiście to jest subiektywne,musiałbym wziąć kontówkę i jedno okno poświęcic,bo nijak mi pasują te okna do tych z wystawy z salonu firmowego.

    Co do montażu,to podpory zostały dane takie czarne plastikowe i zestaw balkonowy nie wisi w powietrzu jest na takiej plastikowej belce startowej,zresztą reszta okien także.
    Wrzucę fotki to bedzie można więcej powiedzieć.
    dzięki i pozdrawiam

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MMichal

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    86-005
    Posty
    2.623

    Domyślnie

    Witam

    Zrób zdjęcia, wtedy będzie można coś napisać.

    finlandia dawanie tych szkiców bez wytłumaczenia nic nie da, mało tego może jeszcze bardziej namieszać w głowie osobie, która nie będzie potrafiła tego odczytać a po drugie a może pierwsze - GDZIE jest instrukcja producenta ? tam jest wszystko napisane co, gdzie, jakie być powinno. Jak to ostatnio kilka dni temu usłyszałem od ludzi z ITB - "My piszemy instrukcję ona i tak do niczego nie zobowiązuje, nie możecie się na nasze wytyczne powoływać, to są tylko ogólne zalecenia (oczywiście słuszne) ale to producent musi pokazać JAK zamontować i tego należy się trzymać"

    Pozdrawiam

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał MMichal Zobacz post
    ....od ludzi z ITB - "My piszemy instrukcję ona i tak do niczego nie zobowiązuje, nie możecie się na nasze wytyczne powoływać, to są tylko ogólne zalecenia (oczywiście słuszne) ale to producent musi pokazać JAK zamontować i tego należy się trzymać"
    Przez przypadek poruszyłeś bardzo ważny temat - brak instrukcji. Dlaczego przez tyle lat nie można zrobić tego co w Niemczech? Rosenheim narzuca sposób montowania okien, powołując się na konkretny numer RAL wykonawca wie co i jak ma robić . Ma tak zrobić i basta
    Tym samym sens istnienia ITB w takiej formie jest z lekka wątpliwy

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MMichal

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    86-005
    Posty
    2.623

    Domyślnie

    Witam

    Cytat Napisał nikt ważny Zobacz post
    Przez przypadek poruszyłeś bardzo ważny temat - brak instrukcji. Dlaczego przez tyle lat nie można zrobić tego co w Niemczech? Rosenheim narzuca sposób montowania okien, powołując się na konkretny numer RAL wykonawca wie co i jak ma robić . Ma tak zrobić i basta
    Tym samym sens istnienia ITB w takiej formie jest z lekka wątpliwy
    I tak i nie, Rosenheim nie narzuca, RAL to nie prawo - to tylko zalecenia - problem w tym, że tam zalecenia wskazane przez taką instytucje są brane na poważnie u nas nie. To kwestia hmm... obyczajowa wręcz, nawet jak ITB opracuje i wyda taki NASZ RAL to i tak mało kto będzie tego przestrzegał skoro nie trzeba.

    Pozdrawiam

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    GraMar

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Marki
    Kod pocztowy
    05-270
    Posty
    1.299

    Domyślnie

    Mam jedno okno z Vetrexu, obok okien z innej firmy /wystąpiła zmiana koncepcji podczas budowy/.
    Faktycznie, przy gwarancji Vetrexu brakowało załącznika obowiązującego montażystów; inna firma dała gwarancjęz zaleceniami zamontowania i ma ją na swojej stronie zgodną z ITB.
    Pozdrawiam
    Dom: 1-piętrowa kostka 13m x 11m, dach 2-spadowy, strych, WG, bez piwnic. Ocieplenie: styrodur 8cm, 15 cm styro na elewacji i nad użytk piętrem, 10 cm dom/garaż ściana i sufit. Na chudziaku 10cm styro 0,037. Okna 3-szyb Vidok, przemarzający środkowy słupek, ościeżnica profil AlphalinePlus.
    Pow ogrzewana liczona wewn pomieszczeń ok 196 m2, kubatura ok 520 m3 plus kotłownia 13 mkw. Instalacja c.o.- 14 grzejników 22cv+ 4 drabinkowe, Junkers Smart 14-3C, zasobnik Junkers 120-5Z, sterownik FW120.

  9. #9

    Domyślnie

    Kiedyś Vetrex miał na każdym oknie przyklejoną instrukcje montażu. Niestety jakiś problem z używanym klejem do jej przyklejania na szybie spowodował, ze wypadła z obiegu.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Na tej rozpowszechnianej kiedys powszechnie instrukcji / reklamie były oba te rysunki. Chętny montazysta moglby z nich czerpac wiedze, ale na ile ja znam nawyki monterow, to chyba tylko w przypadku gdyby im prąd wyłączyć mogliby to zauwazyc..
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    vetrex

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Tczew
    Kod pocztowy
    83-110
    Posty
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał front247 Zobacz post
    witam
    Chciałęm podzielić się z wami moimi wątpliwościami a także spytać o odczucia na temat okien Vetrexu u osób które już je użytkują.
    Sprawa wygląda następująco,wybrałęm te okna jako ogólnie okienka polecane na forach ale i polecano prtzez konkurencje Vetrexu...jako okna naprawde bardzo dobre,obiektywnie nie spotkałem sie z jakimiś bardzo negatywnymi odczuciami.
    Kupiłem te okna ,są już wstawione od około 1,5 miesiąca,model OptiBlack 3 szybowe.
    I teraz moje odczucia.
    Ekipa wyglądała na solidną,natomiast jakość i sposób aplikacjii pianki to już istna tragedia,ale rozumiem ze to raczej zależy od lokalnej ekipy i sie tu nie czepiam.Pianka wyglada na niskoprężną w wielu miejscach są prześwity...pianka jakbyy nie rozpręzyła sie do konca i widac prześwity.
    Natomiast przed kupnem byłem zapewniony ze okna te są bardzo solidne,mają bardzo dobre usztywnienia...itd.
    Niestety pierwszym szokiem były dla mnie szyby ..chodzi o ich grubość....w żadnych oknach innych producentów,a takze w oknach u moich znajomych czy rodziny z róznych firm nie ma tak cienkich szyb....wyglądają jakby sie miały rozpasc po puknieciu,byc moze tak ma byc i ja sie nie znam, ale nawet w moich starych plastikach sprzed 12 lat najtanszych wstawionych w bloku szyby są grube i przy pukaniu solidne. Natumiast tutaj przy pukaniu w szybę jest odgłos podobny jak przy starych drewnianych oknach kiedys montowanych w blokach...są po prostu cienkie.

    Druga rzecz to sztywność...te okna przy niewielkim nawet naporze na ramę po prostu sie uginają,mógłbym chyba je połamać przy mocniejszym kopnieciu,strasznie delikatne,jak na okna tym bardziej 3 szybowe.Sprawdzałem najtansze plastki wstawiopne u mojej mamy w bloku za 500 zł/sztuka i są..sztywniejsze.
    Zestaw balkonowy w przypadku zamknięcia cały lata,tzn. zero sztywnosci,a nie jest on duzy i gesto podzielony słupkami.
    Być moze jest kwestia braku obróbki okien,ale nie sądzę żeby obróbka przyczyniła sie do usztywnienia.

    Kolejna sprawa to że po montażu,ekipa nakazała by okien nie otwierać przez 24 godziny,zastosowałem się do tego i nie otwierałem przez tydzień,po tygodniu sprawdziłęm jak sie zamykają i szok....wszystkie skrzydła są opadniete i obcierają o framugę,a niektórych nie da sie zamknąć bez siłowego podniesaienia skrzydła,sprawdziłęm poziomicą..i okna są wstawione względnie prosto,minimalny odchył w 3 sztukach,naprawde minimalny.

    Sprzedawca mówił ze potem sie przyjezdza i jeszcze reguluje..i tylko raz bo vetrexy sie nie wypaczają....ale przy pierwszym otwarciu było jakby ok..a w miare uzywania (tydzien) coraz gorzej.Czy to nie jest tak ze od razu powinno być dobrze a potem tylko ewentualne niewielkie korekty?
    U mnie w domu 7 lat temu wstawione tanie okna...i od razu po montazu wyregulowane i do dziś wszystko ok...jedynie balkon minimalnie haczył ale po poprawce jest do dzis elegancko

    Chciałem spytac o wasze opinie szczególnie użytkowników tych okien. Oczywiscie do sprzedawcy udam sie we wtorek ale najpierw chciałem tutaj zaczerpnąć opinii zeby nie wyjsc na durnia potem,bo może to wszystko to jest normalne.
    pozdrawiam
    Szanowny Panie,

    satysfakcja naszych Klientów jest dla nas priorytetem, dlatego jak najszybciej chcielibyśmy poznać więcej szczegółów i wyjaśnić tę sytuację. Bardzo prosimy o kontakt z naszym Biurem Obsługi Klienta pod numerem: 58 692 24 00. Jednoczenie informuję, że w pakietach szybowych, w które standardowo wyposażane są systemy V70 Optimal Black, każda z szyb ma 4 mm grubości. Pakiet tworzą 3 szyby o właściwościach użytkowych zgodnych z normami europejskimi gwarantującymi trwałość, wytrzymałość i długoletnią funkcjonalność rozwiązania.

    Natomiast jeżeli chodzi o instrukcje montażu naszych systemów, to są one przekazywane wszystkim dealerom, a także dostępne w naszym serwisie internetowym:
    http://www.vetrex.com.pl/sites/defau...tow_vetrex.pdf



    Z poważaniem,
    Piotr Musiał
    Kierownik Biura Obsługi Klienta, Vetrex

  12. #12

    Domyślnie

    Wrzucam fotki montażu,dopiero jak się przyglądnołem oknom zauważyłem w niektórych miejscach w ogóle brak kotwy,nawet na całej długości,oświeccie mnie bo może tak ma być,ale jeśli to ma związek ze sztywnością to chyba nie jest to dobrze.
    Podczas robienia ocieplenia dopiankowałem sam zauważone szczeliny więc to jakby problemem już nie jest ale i tak na jednej fotce widać prześwity pianki.

    Jeśli chodzi o ten odgłos przy pukaniu w szybę,sprawdziłem to jeszcze raz..z trzema znajomymi i opinia była taka sama,ze w porównniu do jakichkolwiek innych okien tutaj szyba drga ,więc albo jest cieniutka,albo to jest taka konstrukcja ze rezonuje,ale po prostu tak jest u Vetrexa i nie jest to żadna wada.
    Najbardziej mi sie nie podoba sztywność samego skrzydła,po otwarciu jak sie w nie puknie to całe jakby lata na zawiasie i rezonuje,dodam ze mam w domu identyczne okno wymiarowo innego producenta i jest całkowicie inaczej,skrzydło stabilne i przy puknieciu głuchy stłumiony odgłos.
    Zestaw balkonowy tak samo przy mocniejszym zamknięciu cały zestaw nagina się mocno jakby miał wyleecieć...oczywiście nie ma takiej możliwości ale absolutnie nie jest to monolit.

    Konkludując więc albo te okna są takie bo tak ma być,albo jest coś nie tak. Umówiłem się już ze sprzedawcą na oględziny ale,oprócz ewentualnych poprawek w montażu jeśli oczywiście stwierdzą że jest coś nie tak ,to już z tymi okienkami będę musiał życ.bo przecież tej sztywności szyby czy konstrukcjii już sie zmienić jak sądze nie da,okna są wyprodukowane i wstawione.

    Przedstawiciel napisał że szyby mają 4 mm ,to uważam naprawdę sporo,i sam jestem zdziwiony,nawet na logikę takie 3 szyby to powinien być monolit.
























    pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Kasia242 ; 11-09-2014 o 09:04

  13. #13

    Domyślnie

    kotwy na górze balkonu wogóle nie będą prawidłowo pracować, jest za duża szpara i są za bardzo wygiete. Tynk ich nie usztywni a że drzwiami czasem się trzska to z czaem spęka tynk. Jeśli kotew nie przykręcili do profilu to może nawet dojść do ich "wypięcia"
    Sztuka dla sztuki
    Jedno co można pochwalić, to że przy zawiasach dodali dodatkowe kotwy - zle dotyczy to tylko okien bo w balkonie to jakk wspomniałem, jest niedobrze.

    Co do szyb, poszukaj napis na ramce dystansowej i podaj go tutaj w całości
    A co do sztywności profila, wybrałeś opcję bez stalowego wzmocnienia ? Chyba nazywają to Thermo

  14. #14

    Domyślnie

    ach i jeszcze, rozmieszczenie kotew to jak widzę wolna amerykanka.
    Doły - niestety na kilku zdjęciach jest źle, wogóle ich nie ma
    Góry - za daleko od naroża. Tak to się montuje mocując na dyble czy śruby a nie na kotwy. Pierwsza kotwa powinna być od naroża maksimum 25 cm z tu jest o wiele dalej

  15. #15

    Domyślnie

    Dzięki za komentarz.
    No własnie zwróciłeś mi uwagę na ważny aspekt,że po obróbce może pękać,ja powiem tu więcej,tak jak się trzęsie ten zestaw balkonowy to ta obróbka będzie odpadać,tak to widzę na podstawie prób z zamykaniem i otwieraniem. Celowo po konsultacjach ze sprzedawcą ,podzieliliśmy ten zestaw balkonowy na 4 częsci wstawiając słupki zeby było jeszcze sztywniej,a tu pod tym względem jest słabo.
    Dokładnie rozmieszczenie kotew tak jak napisałeś,tzn. mi to nie przeszkadza,ale jesli ma to wpływ na sztywnosc itd. to wolałbym mieć dobrze zrobione. Jak pisałem na 2 oknach w ogóle nie ma kotwy na całej długości profila,a jedna kotwa jest dokręcona do oscieznicy ale...w ogole nie zakotwiona do sciany.
    Moja reakcja nie jest nerwowa bo sam jestem budowlancem i niejedno widziałem,ale jednak jakieś normy by sie przydało zachować.
    Ostatnio edytowane przez Kasia242 ; 11-09-2014 o 10:12

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał nikt ważny Zobacz post
    Co do szyb, poszukaj napis na ramce dystansowej i podaj go tutaj w całości
    A co do sztywności profila, wybrałeś opcję bez stalowego wzmocnienia ? Chyba nazywają to Thermo
    Wlaśnie wybrałem ze stalowym wzmocnieniem,w sklepie na przekroju okna był wstawiony w profil taki stalowy płaskownik,zresztą sprzedawca zwracał nam własnie uwagę na tą rzecz ze to bardzo usztywnia profil i na tym polu wyprzedzają niektóre modele konkurencjii.

  17. #17

    Domyślnie

    Co do wyprzedzania konkurencji to bym polemizował
    Jak już Ci całość "lata" to na bank po otynkowaniu będzie tynk pękał i przy montażu na samą pianę także po roku użytkowania będzie Ci wiało międzu ościeznicą a murem. Piana tego mechanicznie nie wytrzyma i odspoi się od ściany - jeśli jej nie zagruntowali jakimkolwiek unigruntem (to przy okazji porada dla innych wykonawców - cuda grunt potrafi zdziałać)
    Jak masz słupu statyczne to powiedz mi czy one są zamontowane do nadproża i podłoże czy są luzem ? Jełi są luzem to może pomóc ich zakotwienie

  18. #18

    Domyślnie

    jeszcze raz zerknąłem na zdjęcia - nie masz słupów statycznych i jeśli pionowe poprzeczki nie są z szerszego profila o mocniejszym wzmocnieniu to powiem tak, że ja bym takiej konstrukcji nigdy nie zamówił
    Albo z oddzielnych elementów gdzie po skręceniu obie ościeżnice są o wiele sztywniejsze albo dałbym szersze słupek
    Niuanse które powodują że niby ta sama oferta różni sie duperelami mającymi wpływ na cenę końcową

  19. #19

    Domyślnie

    i jeszcze jedno
    na kilku zdjęciach widać, że okna są za wąskie do otworu

  20. #20

    Domyślnie

    nikt ważny,musisz sie posługiwać językiem dla nmnie przyswajalnym,bo nie bardzo rozumiem co to jest słup statyczny
    pozdrawiam

Strona 1 z 18

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony