dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1

    Domyślnie Tynk ciepłochronny

    Mam ścianę jednowarstwową z Solbet 36cm.
    Słyszałem, że istnieją tynki tzw. ciepłochronne, które mogą polepszyć własności cieplne ściany oraz zniwelować ewentualne niedoróbki fachowców podczas stawiania ściany.
    Dzięki za info.

  2. #2

    Domyślnie

    Jest mnóstwo firm produkujących tynki ciepłochronne. Sam w przyszłości będę takim tynkował. Ostatnio przy okazji kupowania zaprawy ciepłej z Alpolu zauważyłem też zaprawę tynkarską ciepłą. Zapytaj na hurtowni lubb zobbacz w internecie (firma ALPOL).
    Niektórzy robią taki tynk sami na budowie na bazie perlitu (można go kupić całkiem tanio w workach 50l). Cena ok 20 zł /worek 50 l.

  3. #3

    Domyślnie

    Echo,
    dzięki za info.
    Znasz może recepturę na wykonanie tego tynku, który można wykonać samemu?
    Czy można go stosować na beton komórkowy, jego właściwości, itp.

  4. #4

    Domyślnie

    Niestety nie znam dokładnej receptury. Popytaj u sprzedawców perlitu. Słyszałem, że proponują recepture tak jak zwykła zaprawę, tylko że zamiast piasku - perlit. Może ktoś z forumowiczów ma osobiste doświadczenia.

  5. #5

    Domyślnie Re: Tynk ciepłochronny

    [quote="mariusz07"]Mam ścianę jednowarstwową z Solbet 36cm.

  6. #6

    Domyślnie

    "nie zadziałć" tzn:
    - nie spełnić wymagań cieplnych czy wytrzymałościowych?

  7. #7

    Domyślnie

    [quote="echo"]"nie zadziałć" tzn:

  8. #8

    Domyślnie

    Nie polecam ,wymaga drogiego wykończenia ostatecznego ,lepiej i łatwiej dać kilka cm styropianu.

  9. #9

    Domyślnie

    1. Dobre położenie tynku ciepochronnego jest podobno BARDZO, BARDZO trudne - i odradzało mi to zarówno 2 przedstawicieli Wienerbergera jak i przedstawiciel Terranowy. W sumie potentatów na rynku jeśli chodzi o produkcję podobnych tynków. Nawet w darmowym zeszycie/katalogu terranovy jest przy tynku ciepłochronnym gwiazdka - "do położenia tylko przez doświadczone ekipy" . Lub autoryzowane - nie pamietam.

    2. 2 cm takiego tynku - poniżej tej grubości nie ma się wogóle co męczyć z takim tynkiem, zaleca się 4 cm - poprawia współczynnik przewodzenia ciepła o ... 0.1.

    3. Po tych "doświadczeniach" dałem sobie spokój. Tylko, że u mnie jest mur 44 na zaprawe ciepłochronną.

  10. #10

    Domyślnie

    Może jest wśród was osoba, która kładła taki tynk i jakie są koszty.
    Czym taki tynk można wykończyć?

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał ronin
    1. Dobre położenie tynku ciepochronnego jest podobno BARDZO, BARDZO trudne - i odradzało mi to zarówno 2 przedstawicieli Wienerbergera jak i przedstawiciel Terranowy. W sumie potentatów na rynku jeśli chodzi o produkcję podobnych tynków. Nawet w darmowym zeszycie/katalogu terranovy jest przy tynku ciepłochronnym gwiazdka - "do położenia tylko przez doświadczone ekipy" . Lub autoryzowane - nie pamietam.

    2. 2 cm takiego tynku - poniżej tej grubości nie ma się wogóle co męczyć z takim tynkiem, zaleca się 4 cm - poprawia współczynnik przewodzenia ciepła o ... 0.1.

    3. Po tych "doświadczeniach" dałem sobie spokój. Tylko, że u mnie jest mur 44 na zaprawe ciepłochronną.
    Ja tez mam mur 44 (Pth 44) na zaprawie ciepłochronnej, ale liczyłem, że tynk ciepłochronny bardziej "poprawi" parametry ściany.
    Może ktoś ma inne doświadczenia?

  12. #12

    Domyślnie

    echo,
    jaka jest Twoja opinia o kłopotach w układaniu takiego tynku oraz jakie są jego koszty?

  13. #13

    Domyślnie

    Niestety nie jestem jeszcze na tym etapie. Kosztów nie znam a o trudnościach z tynkiem ciepłochronnym słyszałem pierwszy raz z powyższych postów - dlatego mnie to tak dziwi.
    Kłopoty???
    Jakie???
    Dlaczego???

  14. #14

    Domyślnie

    Zadzwoń do przedstawicieli Wienenbergera i Terranovy - oni Ci wszystko powiedzą. To co pisałem powyżej. Predzej uwierzysz im niż mi.
    Pozdrawiam.

  15. #15

    Domyślnie

    Może znajdą się na forum osoby które zdecydowały się na tynk ciepłochronny.
    Nie chcę dawać styropianu. Moja ściana wykonana jes z solbetu na cienką spoinę. Wydaje mi się, że ściana jest wykonana prawidłowo, ale na wszelki wypadek jej parametry sprawdzę sobie kamerką termowizyjną podczas pierwszego sezonu grzewczego. Dopiero później podejmę decyzję o rodzaju tynku lub ewentualnym dociepleniu. Chciałbym jednak się do tego przygotować, dlatego szukam opini osób które taki tynk mają.
    Pozdrawiam

  16. #16

    Domyślnie

    No właśnie...
    Czy ktoś zdecydowal sie na tynk ciepłochronny na ściane jednowarstwową?
    Czy może ktoś wam to odradził? (dlaczego?)
    Zastanawiam się czy warto się w to bawić, dlatego chętnie wysłucham opinii osób mających doświadczenie w tym temacie.
    gg 5902123

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Sp5es

    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    3.549

    Domyślnie

    Tynk ciepłochronny - a zaprawa ciepłochronna to dwa rożne tematy. Zdaje się nie wszyscy to dostrzegają.

    Perlitu daje się do 25-30% OBJĘTOŚCIOWYCH, jest to bardzo lekki materiał. Nie radzę zamieniac za piach. Jedno nie zastępuje drugiego.

    Dobry tynk ciepłochronny ma 2 razy gorszą izolacyjnośc niż styropian.
    tzn 2 cm tynku = 1cm styropianu cieplnie.
    Tynki ciepłochronne fabryczne, dobrych producentów ożna kłaść do 7-8 cm , ale na parę kroków roboczych.

    Wykańcza się go najlepiej tynkiem fakturowym, ale trzeba pamiętać, że obniżenie jego gestości i poprawa izolacyjności skutkuje dużo gorszymi właściwościami mechanicznymi - wytrzymałość

  18. #18

    Domyślnie

    Ja jestem po takim tynku - na PTH 44. Z pomiarów termowizyjnych wyszło, że ściana frontowa jest jakaś "dziurawa" - i tylko tam jest ten tynk, reszta to klasyczny, cementowo-wapienny. A wnioski są takie:
    1. najpierw nie mogłem tego nigdzie dostać; potrzebowałem ok. 1 palety, nikt nie miał ochoty zająć sie takim detalem; ostatecznie hurtownia sprowadziła mi ThermoPutz f-my Baumit (czyli marka niezła); ok. 31 zł/worek wystarczajacy na ok. 1 m2 grubosci 4 cm
    2. kładzie sie toto na zwykłą obrzutkę, na 2 RAZY! i tak:
    wstępna wersja (instrukcja na worku) - metodą "mokre na mokre". Pierwsza warstwa sie trzyma, po drugiej - w niektórych miejscach zaczyna zjeżdżać ze ściany. Dzwonię do Baumita - i tu wersja 2:
    położyć 1 warstwę, odczekać 1 - 2 dni i dopiero druga warstwa (tynkarze klną, bo muszą przestawiać co chwilę rusztowania). Tynk ze ściany zjeżdża trochę mniej, ale jest parę miejsc, gdzie pojawiają się pęknięcia na wierzchu.
    3. I gwóźdź programu: na tak wykonany tynk, przed strukturą (u mnie jeszcze pójdzie na to farba) trzeba położyć siatkę na kleju (czyli wykończyć identycznie, jak styropian...). Oczywiście to wszystko kosztuje, i materiał, i robocizna. Dobrze, że to tylko jedna ściana była...
    pozdrawiam
    Grzegorz
    PS. Ale ostatecznie wyszło nieźle. Tynk jest b. lekki, a jednocześnie, przykryty warstwą siatki, twardy. Myślę, że wytrzymałość na uderzenie jest porównywalna z cem-wapiennym. A ostatecznie z tego powodu nie chciałem ocieplenia ze styropianu...

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzes_m
    Nie polecam ,wymaga drogiego wykończenia ostatecznego ,lepiej i łatwiej dać kilka cm styropianu.
    Pewnie łatwiej, ale czy na pewno lepiej? Jak ktoś ma ścianę z założenia jednowartwową (czyli np. PTH 44 czy Solbet 36) to przykrywanie jej styropianem jest kompletnie bez sensu.
    "Każdy człowiek jest wart o połowę mniej niz mu się wydaje i dwa razy wiecej niz przyznaje mu ogół"
    gg: 7493536

  20. #20

    Domyślnie

    Wznawiam temat !
    Upłynęło kilka lat od ostatniego wpisu.
    Co się zmieniło ?
    Czy ktoś stosował w ostatnim czasie taki tynk i proszę o oceny tej technologii ocieplania budynku .
    Serdecznie Pozdrawiam

    Krzysztof5426

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony