dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 5
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 82
  1. #41
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    Kaizen
    " wykonawca i kierbud przekonali mnie " ....
    - no właśnie o tym pisze ! - świadczy to o tym, że Twój kontakt z architektem / innym projektantem na etapie opracowywania projektu był = 0, skoro na budowie Pan "Kaziu" przekonał Cię, jak dana przegroda budowlana ma być zbudowana ! KB też przeliczył Ci nośność budynku i podpisał się pod tym ? przejmując w przedziwny sposób rolę projektanta obiektu ?
    Obciążenia miałem i tak policzone razem z poddaszem użytkowym - niby na wszelki wypadek, gdybym kiedyś chciał zaadaptować. Więc fundamenty też były przewymiarowane a te 4,5t przy 150t masy budynku (plus obciążenia od wiatru i śniegu) to żadna różnica dla fundamentów (za to wytrzymałość murów wzrosła).


    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    " Czy może z każdym takim drobiazgiem mam pędzić do projektanta i przeliczy on PCHE? Ty przeliczasz? "
    - PCHE jest charakterystyką projektowaną - czyli taką, w efekcie której budynek będzie spełniał założenia nie mniejsze niż te, podane w Rozporządzeniu. To wszystko, tyle i aż tyle.
    No i jak projekt się zmienia (np. zmieniam BK400 na BK500) biegnąc z tym do projektanta żeby zdecydował, czy to zmiana istotna, czy nie, przeliczył fundamenty i zmienił w projekcie) to nie powinien wtedy przeliczyć, w związku ze zmianą w projekcie, PCHE? A jak zamontuję okna o innym U niż zaprojektowane, zmienię lambdę styropianu itp. to tak samo? Czy nie mam z tym biegać do projektanta i nie będzie zmiany w projekcie? Czy zmieniając w projekcie wymiary okna (bo np. inwestor poszedł po wycenę i dowiedział się, że jak zwęzi okno o 3% to będzie 30% taniej, bo nie trzeba będzie montować szyb hartowanych) nie przeliczasz PCHE?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 06-07-2020 o 18:31

  2. #42
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Antyspam

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Posty
    134

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Czy zmieniając w projekcie wymiary okna (bo np. inwestor poszedł po wycenę i dowiedział się, że jak zwęzi okno o 3% to będzie 30% taniej, bo nie trzeba będzie montować szyb hartowanych) nie przeliczasz PCHE?
    Zmniejszając powierzchnię pakietu w oknie można niechcący zwiększyć sobie U całego okna - tak, tu nie ma błędu.

  3. #43
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    Kazein
    - nie po to są uzgodnienia projektowe miedzy Inwestorem, a Architektem ( innym projektantem branżowym) , aby na etapie realizacji budynku i zagospodarowania „robić” po swojemu, zmieniać wszystko ( lub część projektu / realizacji ) zastanawiając się, czy jest to zmiana „istotna”, czy „ nie istotna ” ( ??? )
    - jak rozumiem, takich uzgodnień projektowych w Twoim przypadku oszczędnościowo nie było, efektem czego dysponowałeś KB i wykonawcą, którzy „ hulaj dusza, piekła nie ma ” mogli zmieniać wszystko, przy dodatkowym założeniu, że świadomie zgadzasz się na „ przewymiarowanie ” konstrukcji z takiego, czy innego powodu. OK
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  4. #44
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    Kazein
    - nie po to są uzgodnienia projektowe miedzy Inwestorem, a Architektem ( innym projektantem branżowym) , aby na etapie realizacji budynku i zagospodarowania „robić” po swojemu, zmieniać wszystko ( lub część projektu / realizacji ) zastanawiając się, czy jest to zmiana „istotna”, czy „ nie istotna ” ( ??? )
    Odpowiesz na pytanie? Przeliczasz PCHE jak inwestor zmieni coś wpływające na nią? Czy ma do Ciebie nie przychodzić bo to nie jest żadna zmiana (ani istotna, ani nieistotna), jak np. sprzedawca będzie namawiał go na szklenie o lepszym U bo jest promocja i za złotówkę ma 0,5 zamiast przewidzianych w projekcie 0,6 czy lepszy materiał termoizolacyjny będzie w tej samej cenie?

    Nigdy nie zdarzyły Ci się zmiany wpływające na PCHE? Zawsze wtedy przeliczałeś?

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    świadomie zgadzasz się na „ przewymiarowanie ” konstrukcji z takiego, czy innego powodu. OK
    taki przykład gdzie świadomie zaakceptowałem przewymiarowaną konstrukcję. Koszt odchudzenia zjadłby oszczędności.

    Odchudzanie ław też nie miało sensu ekonomicznego o ile w ogóle ławy można by odchudzić.

    I co z tego, że projektant uznał i przekonał inwestora, że gruntoterm i wełna na elewacji jest super, hiper i naj, jak gruntoterm był nieosiągalny a orientacyjna jego cena wyrywała z butów (o czym projektant zapomniał wspomnieć) a znalezienie ekipy od wełny na elewację też łatwe nie było i oznaczało nie tylko skorzystanie z niesprawdzonej ekipy, 30% drożej to jeszcze czekanie na nią. Z tym powinienem iść do projektanta i liczyć na przeliczenie PCHE? Czy ślepo trzymać się projektu, choć moja wiedza i warunki rynkowe dowodzą, że to nieoptymalne rozwiązania?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 07-07-2020 o 11:54

  5. #45
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    Kaizen
    - przecież Ci odpowiedziałem wcześniej !
    - nie opracowuje osobiście ( od strony Architektury ) PCHE do Projektu Budowlanego, mam od tego współpracującego ze mną projektanta instalacji sanitarnych.
    - poza tym jaki jest sens edycji PCHE, ( projektowanej ) skoro została już wydana na etapie Projektu Budowlanego na podstawie którego Inwestor otrzymuje PNB. Dodatkowe opracowania ( w tym ponowną PCHE x X razy ) zawsze możesz zlecić, jeśli masz taki kaprys, ba nawet zlecić opracowanie Projektu Zamiennego, bo wprowadziłeś tyle zmian że projekt swoje / realizacja swoje. Ale chyba nie na tym to polega ? Chyba, że w Twoim przypadku właśnie na tym ?
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  6. #46
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    Kaizen
    - przecież Ci odpowiedziałem wcześniej !
    Nie zauważyłem "tak" ani "nie".

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    - poza tym jaki jest sens edycji PCHE, ( projektowanej ) skoro została już wydana na etapie Projektu Budowlanego na podstawie którego Inwestor otrzymuje PNB.
    Bo następuje zmiana projektu. Czy te zmiany, które jako przykładowe podawałem, to nie jest zmiana nieistotna (ani tym bardziej istotna) i nie dokumentujesz tego? Tylko czemu w takiej sytuacji się dziwisz, że zmiany BK nie konsultowałem z projektantem?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 07-07-2020 o 15:19

  7. #47
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    ...
    - poza tym jaki jest sens edycji PCHE, ( projektowanej ) skoro została już wydana na etapie Projektu Budowlanego na podstawie którego Inwestor otrzymuje PNB. .
    Co w takim przypadku gdy jakakolwiek zmiana spowoduje przekroczenie wsp Ep. Czy wtedy budowa powinna byc wstrzymana do czasu poprawy Ep na wymagany aktualnie obowiązajycymi WT. Bez edycji PCHE ani architekt ani tym bardziej inwestor tego nie wie. Czy KB budowy akcepujac zmianę sprawdza lub zleca sprawdzenie Ep? Jak osobiscie
    nie spotkałem sie z taka troską KB o zgodnosc z przepisami.

  8. #48
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    Kaizen, asolt
    pytania dotyczą ( ogólnie ) zmian w realizacji budynku w stosunku do zatwierdzonego PNB Projektu Budowlanego ( w tym projektowanej PCHE ).
    oczywiście są one dopuszczalne / możliwe.
    odp. znajduje się w Ustawie Prawo Budowlane : Art.36a p.6 " Projektant dokonuje kwalifikacji zamierzonego odstąpienia od zatwierdzonego projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego, lub innych warunków decyzji o pozwoleniu na budowę .... "
    Ostatnio edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI ; 08-07-2020 o 02:37
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  9. #49
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    Kaizen, asolt
    pytania dotyczą ( ogólnie ) zmian w realizacji budynku w stosunku do zatwierdzonego PNB Projektu Budowlanego ( w tym projektowanej PCHE ).
    oczywiście są one dopuszczalne / możliwe.
    odp. znajduje się w Ustawie Prawo Budowlane : Art.36a p.6 " Projektant dokonuje kwalifikacji zamierzonego odstąpienia od zatwierdzonego projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego, lub innych warunków decyzji o pozwoleniu na budowę .... "
    Uciąłeś w najistotniejszym momencie:
    a w przypadku uznania, że jest ono nieistotne, obowiązany jest zamieścić w projekcie budowlanym odpowiednie informacje (rysunek i opis) dotyczące tego odstąpienia.

    Czy Twoim zdaniem te odpowiednie informacje nie powinny zawierać opisu wpływu na PCHE i jego przeliczenia gdy zmiana wpływa na EP?

  10. #50
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    oczywiście, że tak !
    tzw. ( cytowane ) " inne warunki decyzji o pozwoleniu na budowę " dotyczą również PCHE. Jeżeli w Projekcie Budowlanym wartości PCHE byłyby niezgodne z Rozporządzeniem - projekt nie otrzymałby PNB ! natomiast ( tak jak w ustawie ) " Projektant dokonuje kwalifikacji zamierzonego odstąpienia od zatwierdzonego ... projektu ".
    Ja np. w Uwagach do wydawanego projektu zamieszczam informację, że możliwe są zmiany ( przykładowego okna ) ale w parametrach nie mniejszych niż te podane w Projekcie
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  11. #51
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    Ja np. w Uwagach do wydawanego projektu zamieszczam informację, że możliwe są zmiany ( przykładowego okna ) ale w parametrach nie mniejszych niż te podane w Projekcie
    Taki BK500 ma mniejsze, czy większe parametry od 400?

    Ale nie przeliczasz PCHE ani nie aktualizujesz projektu ogrzewania?
    Ja sobie PCHE przeliczałem po każdej zmianie. A na koniec się okazało to niezbędne, bo w zawiadomieniu to inwestor wpisuje ostateczne parametry energetyczne i się pod tym podpisuje.

    I gdzie tu logika - zmieniać w jednym miejscu w projekcie i olewać, że gdzie indziej się rozjechało?

  12. #52
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.776

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Taki BK500 ma mniejsze, czy większe parametry od 400?
    Mniejsze lub większe parametry ?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  13. #53
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    Kazein
    - nie pisz, że obliczanie PCHE są po stronie Inwestora ! - bo nie są
    - to że potrafisz – OK. – bardzo dobrze !, nie zmienia to faktu, że w procesie inwestycyjnym / budowlanym, każdy z jego uczestników ( inwestor, inspektor nadzoru inwestorskiego, projektant, kierownik budowy lub kierownik robót ), ma określone „ prawa i obowiązki ” opisane szczegółowo w Rozdziale 3 Ustawy Prawo Budowlane, za które odpowiada.
    Tak więc zapraszam do lektury ( lepiej późno, niż wcale )
    Czytając, proszę, abyś nie mylił słowa „ zapewnienie „ z „ opracowaniem ”.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  14. #54
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    Kazein
    - nie pisz, że obliczanie PCHE są po stronie Inwestora ! - bo nie są
    Skoro Ty nie przeliczasz przy zmianach, kierbud tego też nie robi, to musi zadbać o to inwestor, żeby podać prawdziwe dane w tym dokumencie i się pod nim podpisać. Oczywiście do celów doboru źródła ciepła też potrzebuje aktualnych danych.

  15. #55
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    Kaizen
    - " zadbać ", " zapewnić ", a " obliczać ", " opracowywać " - ma dwa odmienne znaczenia !
    - " w kółko Macieju " - powtórzę to trzeci raz i ostatni : w zakresie moich projektów, PCHE oblicza współpracujący ze mną projektant instalacji sanitarnych !
    - jeszcze raz odsyłam do Ustawy Prawo Budowlane : Rozdział 3 " Prawa i obowiązki uczestników procesu budowlanego "
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  16. #56
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    - " w kółko Macieju " - powtórzę to trzeci raz i ostatni : w zakresie moich projektów, PCHE oblicza współpracujący ze mną projektant instalacji sanitarnych !
    Rozumiem, że raz i po jakiejkolwiek zmianie już nie aktualizuje.
    Jakoś mam wrażenie, że w ogóle aktualizowanie charakterystyki nie mieści Ci się w głowie - po zmianie BK z 400 na 500 chcesz przeliczać fundamenty, ale PCHE to juz nieprawdopodobne? A, zamieniłem wełnę na elewacji na EPS- nie porównywałem dokładnie wagi, ale persaldo pewnie dom mam lżejszy (ale PCHE przeliczyłem - nawet przed zmianą, żeby przeanalizować sens rozważanej zmiany pod kątem kosztów ogrzewania).
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 08-07-2020 o 21:23

  17. #57
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    PCHE przeliczyłem - nawet przed zmianą
    - i bardzo dobrze ! konstrukcję jak rozumiem też przeliczyłeś, architekturę zaprojektowałeś, instalacje dobrałeś, skrzynkę elektryczną sam wykonałeś i .. jeszcze pod wszystkim się podpisałeś ! gratuluję
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  18. #58
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.776

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Rozumiem, że raz i po jakiejkolwiek zmianie już nie aktualizuje.
    Jakoś mam wrażenie, że w ogóle aktualizowanie charakterystyki nie mieści Ci się w głowie - po zmianie BK z 400 na 500 chcesz przeliczać fundamenty, ale PCHE to juz nieprawdopodobne? A, zamieniłem wełnę na elewacji na EPS- nie porównywałem dokładnie wagi, ale persaldo pewnie dom mam lżejszy (ale PCHE przeliczyłem - nawet przed zmianą, żeby przeanalizować sens rozważanej zmiany pod kątem kosztów ogrzewania).
    Głupoty wypisujesz.
    Albo nie masz pojęcia o czym piszesz albo specjalnie zaciemniasz temat.
    Ty nie możesz zmienić BK400 na BK500, nie możesz też zmienić wełny mineralnej na styropian EPS.
    Nie masz takich uprawnień. Możesz najwyżej wnioskować do KB (tego wg Ciebie zbędnego) i do Projektanta.
    Per saldo dom masz lżejszy albo cięższy bo zmieniłeś i BK400 na BK500 i wełnę mineralną na EPS
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  19. #59
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    PCHE przeliczyłem - nawet przed zmianą
    - i bardzo dobrze ! konstrukcję jak rozumiem też przeliczyłeś, architekturę zaprojektowałeś, instalacje dobrałeś, skrzynkę elektryczną sam wykonałeś i .. jeszcze pod wszystkim się podpisałeś ! gratuluję
    Znowu unikasz odpowiedzi? Konstrukcję przeliczasz, a PCHE nie?
    Akurat pod dokumentem który linkowałem to inwestor się podpisuje. Pod resztą inni uczestnicy procesu.

  20. #60
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    ... pod dokumentem który linkowałem to inwestor się podpisuje.

    - oczywiście, że tak, podobnie jak podpisuje się pod wnioskiem o wydanie PNB ( składanego wraz z Projektem Budowlanym ), co nie znaczy że jest autorem projektu, inaczej doszlibyśmy do jakiś absurdów ! z tego wniosku nie wynika, że Inwestor przejmuje rolę projektanta ( choćby w zakresie projektowanej charakterystyki )
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

Strona 3 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony