dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie Odbiór wentylacji mechanicznej w kotłowni gazowej

    Był dzis kominiarz obebrać wentylację mechaniczna w kotłowni z kotłem kondensacyjnym.
    Nie było mnie przy tym, zadzwonił do mnie z informacja, że wentylacji nie może odebrać gdzyz nie ma takich uprawnień i potrzebuje oswiadczenia firmy instalujacej, że zostala ona wykonana jako nadciśnieniowa, ew. zrównoważona.
    Tylko co w przypadku, kiedy to ja ja wykonywalem ?

    Myslałem, że wystarczy przemierzyć wywiew, czy ma te 0.5m3 na 1kW mocy kotła...
    Mam szukać innego kominiarza ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  2. #2

    Domyślnie

    Kocioł kondensacyjny, czyli z zamkniętą komorą spalania pobierający powietrze do spalania z zewnątrz?

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Tak
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  4. #4

    Domyślnie

    Wg mnie takie wymogi obowiązują gdy mamy do czynienia z cyt. paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami
    gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin.

  5. #5

    Domyślnie

    Podbij na priv do innych bywalców z foru, z ogrzewaniem gazowym, lub wogóle z WM.
    Jeśli w innych miastach nie czepiali się WM robionych we własnym zakresie, poszukaj innego kominiarza.
    Ewentualnie poszukaj w goglach telefonów do kominiarzy z innego miasta. Podzwoń popytaj.
    Masz jeszcze KB, pociągnij go za język
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 20-09-2014 o 20:06
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Indiana_

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    878

    Domyślnie

    Wymóg aby wentylacja była nadciśnieniowa lub zrównoważona dotyczy sytuacji, gdy kocioł pobiera powietrze z kotłowni - czyli w otwartą komorą. Dla kotłów z zamkniętą komorą prawidłowo zainstalowanych (czyli dolot powietrza z zewnątrz) nie ma żadnych wymogów odnośnie wentylacji. Co więcej, z uwagi na gaz, raczej robimy tam sam wyciąg, by w razie nieszczelności szybko się go pozbyć.
    Nie szukaj nowego kominiarza, zadzwoń do niego i wytłumacz że przepisy się zmieniły w 2009 roku. Na pewno podbije, nie spotkałem jeszcze upartego osła, każdy musi się szkolić, my również.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Dzięki, Indiana_

    Ja o tym wiem, bo się dokształciłem, zanim wziąłem się za temat.
    Firm, ktore dokonałyby pomiary i podbily protokół mam w okolicy kilka - ale to koszt 30-35 zl od punktu, a mam ich 10.
    Zadzwonieędo kominiarza, ale choć to mlody czlowiek, to jakiś lekko poza nowinkami a branży...
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  8. #8

    Domyślnie

    I jak się skończyła historia z kominiarzem? Bardzo jestem ciekawy.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Znalazłem kominiarza (z przedrostkiem "inż." na wizytówce), z ościennego miasta z uprawnieniami do odbiorów WM.
    Przyjechał, zrgubnie przemierzył instalacje i podbił odbiór. Przy okazji odebral mi też komin stalowy do kominka.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Znalazłem kominiarza (z przedrostkiem "inż." na wizytówce), z ościennego miasta z uprawnieniami do odbiorów WM.
    Przyjechał, zrgubnie przemierzył instalacje i podbił odbiór. Przy okazji odebral mi też komin stalowy do kominka.
    fotohobby - jaką masz kotłownię, a mianowicie chodzi mi o kanały wentylacyjne.

    Przewód rura w rurze od pieca kondensacyjnego.
    a w wentylacji mechanicznej wyciąg z kotłowni i tyle tak?

    Wiem że swój temat masz już rozwiązany jednak chciałbym go przedłożyć na swój przypadek.

    Też będę sam sobie robił wentylację mechaniczną, aktualnie mam dopiero parter wybudowany i w tym tygodniu będę miał strop robiony.
    W kotłowni zostawiłem sobie komin zrobiony z pustaków wentylacyjnych 2 kanałowych.

    Jeden kanał planowałem przeznaczyć na wyrzutnie z rekuperatora który też będzie w kotłowni, a do drugiego kanału planowałem wprowadzić rurę spalinową od kotła kondensacyjnego.
    Pierwotnie myślałem aby szczelina pomiędzy tą rurą a ścianami kanału wentylacyjnego działała jako zasysanie powietrza do kotła kondensacyjnego; ale z jednego sklepu powiedzieli mi że w taki sposób robię z kotła z zamkniętą komorą spalania, kocioł z otwartą komorą spalania.
    i nie wiem czy tak mogę.

    W taki sposób można byłoby to rozegrać?

    czy ewentualnie wprowadzić też rurę zewnętrzną powietrzną od kotła szczelnie łącząc ją pustakami wentylacyjnymi. Tak aby nie mieszało się powietrze w kotłowni z tym w kanale wentylacyjnym.

    Tylko w takim przypadku kotłownia nie byłaby wentylowana. Musi być wentylacja w tym pomieszczeniu?

    Czy dorobić tam anemostat wywiewny i wentylację mechaniczną podpiąć do kotłowni?
    Ostatnio edytowane przez pecet0 ; 14-06-2015 o 18:45

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Mam anemostat wyciągowy i dwuścienny poziomy komin wypuszczony przez ścianę.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  12. #12

    Domyślnie

    Ok.
    Czyli mogę powiedzieć "że już jestem w domu" .

    A kotłownia jest szczelna? (w sensie że nie ma tam żadnej kratki nawiewnej grawitacyjnej?)

    Anemostat wyciągowy jeśli wyciągnie powietrze które jest w kotłowni to co się później dzieje? czy tam jest też są jakieś nieszczelności jakiś nawiew?

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Powietrze dostaje się kotłowni tak, jak do każdego innego pomieszczenia z wywiewem - przez szczelinę miedzy drzwiami, a progiem.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  14. #14

    Domyślnie

    i tej wersji się też będę trzymał.

    a tak z ciekawości jakiej średnicy podprowadziłeś rurę do anemostatu w kotłowni,
    jakiej kubatury masz kotłownie

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    63mm, kotłownia ma około 25m3
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar franco78
    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Okolice Poznania
    Posty
    194

    Domyślnie

    Dzisiaj kominiarz był u mnie.
    Odebrał kotłownie, w której mam kocioł kondensacyjny z kominem przez ścianę i wywiew z reku.
    Nie było żadnego problemu. Oczywiście wcześniej dzwoniłem wcześniej do kilku kominiarzy do skutku, aż trafię na takiego wiecie...kumatego
    Wystawił wszystkie pisma potrzebne do gazowni i nadzoru budowlanego.
    Koszt 300pln.
    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez franco78 ; 18-06-2015 o 20:18
    100% podłogówka ok. 155m2 grzanej posadzki. Wszystko napędza pompa w kotle. Kocioł Buderus GB072v1 14kW + zasobnik 120l + RC300. Beton komórkowy Solbet na klej. Styro na podłodze 18cm, na ścianie 20cm białego. Dach wełna 30cm Rockwool. Posadzka anhydrytowa. Okna 3 szyby. Ciepłe nadproża. OZC 5kW. Reku AirPack 400V. Projekt Ares Paliwo Stałe ze zmianami.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    No niestety, paradoks polega na tym, ze trzeba trafić na kominiarza "światłego"
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał franco78 Zobacz post
    Dzisiaj kominiarz był u mnie.
    Odebrał kotłownie, w której mam kocioł kondensacyjny z kominem przez ścianę i wywiew z reku.
    ile m3/h powietrza wyciągasz z kotłowni?

    jest to uwarunkowane jakimś przepisem ile powinno być?

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar franco78
    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Okolice Poznania
    Posty
    194

    Domyślnie

    Po ostatniej nowelizacji ustawy PRAWO BUDOWLANE Rozporządzenie Ministra infrastruktury z dnia 12.03.2009r. (Dz.U.NR.56 poz.461)§175 ust.2 została stworzona możliwość montażu urządzeń na parterze z bezpośrednim wyprowadzeniem spalin przez ścianę oraz określone zostały warunki dotyczące wentylacji pomieszczeń mieszkalnych w których montowane są urządzenia grzewcze typu C.

    §170 ust.3 brzmi:

    „Urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu C mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji, pod warunkiem zastosowania koncentrycznych przewodów spalinowo-powietrznych, z zachowaniem wymagań §175”

    §175 ust.1 brzmi:

    „Indywidualne koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe lub oddzielne przewody powietrznei spalinowe od urządzeń z zamkniętą komorą spalania mogą być wyprowadzane przez zewnętrzną ścianę budynku, jeżeli urządzenia te mają nominalną moc cieplną nie większą niż:
    1. 21 kW – w budynkach wolnostojących jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej,
    2. 5 kW – w pozostałych budynkach mieszkalnych.”

    §175 ust.2 brzmi:

    „Wyloty przewodów, o których mowa w ust.1 pkt.2, powinny znajdować się wyżej niż 2,5 m ponad poziomem terenu. Dopuszcza się sytuowanie tych wylotów poniżej 2,5 m, lecz nie mniej niż 0,5 m ponad poziomem terenu, jeżeli w odległości do 8m nie znajduje się plac zabaw dzieci lub inne miejsca rekreacyjne.

    To wszysko nie ma innych regulacji. Temat już poruszany wielokrotnie.
    Ostatnio edytowane przez franco78 ; 19-06-2015 o 06:22
    100% podłogówka ok. 155m2 grzanej posadzki. Wszystko napędza pompa w kotle. Kocioł Buderus GB072v1 14kW + zasobnik 120l + RC300. Beton komórkowy Solbet na klej. Styro na podłodze 18cm, na ścianie 20cm białego. Dach wełna 30cm Rockwool. Posadzka anhydrytowa. Okna 3 szyby. Ciepłe nadproża. OZC 5kW. Reku AirPack 400V. Projekt Ares Paliwo Stałe ze zmianami.

  20. #20

    Domyślnie

    Ludziska, a czy kotłownia nie musi mieć wentylacji grawitacyjnej jeżeli piec zasilany jest gazem? juz nie chodzi o zamkniętą/otwarta komorę. chodzi własnie tylko o rurki gazowe, że mogę przebiegać przez pomieszczenia które są wentylowane grawitacyjnie.
    W przypadku rekuperacji, podczas zaniku zasilania, pomieszczenie nie jest wentylowane.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony