dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 43
  1. #21
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar galileo87
    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Środa Wielkopolska
    Kod pocztowy
    63-000
    Posty
    92

    Domyślnie

    @Pandzik,
    na wykresie producenta ta jednostka ma owszem 150m3 na I biegu ale przy ciśnieniu 0Pa, czyli jeżeli dobrze rozumiem bez podłączenia czegokolwiek, natomiast przy obciążeniu 50Pa wydajność spada już do 75m3.
    Jeżeli się mylę to niech bardziej doświadczeni w temacie forumowicze mnie poprawią

    Damian
    Dom parterowy z poddaszem użytkowym, 119m2 pow użytkowej+grzany garaż. Wzorowany na projekcie - Dom w rododendronach 15.
    Płyta fundamentowa 23cm z zatopionymi rurkami do podłogówki, 20cm XPS pod spodem. Ocieplenie 20cm 0,032, dach 30cm wełna 0,035. Okna 0,9 + ciepły parapet. Rekuperator + pompa ciepła powietrze woda. Wszędzie ogrzewanie podłogowe.

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał galileo87 Zobacz post
    @Pandzik,na wykresie producenta ta jednostka ma owszem 150m3 na I biegu ale przy ciśnieniu 0Pa, czyli jeżeli dobrze rozumiem bez podłączenia czegokolwiek, natomiast przy obciążeniu 50Pa wydajność spada już do 75m3.Jeżeli się mylę to niech bardziej doświadczeni w temacie forumowicze mnie poprawiąDamian
    Model 450 to bardzo mocny rekuperator.Nie ma płynnej regulacji mocy i ustawione na sztywno biegi.Wyniki są podane w certyfikacie i jest to około I bieg - 71m3/h , II bieg - 197m3/h , III-bieg - 320m/h i IV-bieg 378m3/h.Więc jak widać pierwszy bieg za słaby a drugi bieg za mocny , a reszta biegów nie przydatna ..Można coś tam lekko doregulować , ale i tak zbytnio te wyniki się nie zmienią i albo będzie za słaba wentylacja albo .. za mocna ..Mniejszy model ma niższą wydajność , ale też i inną charakterystykę pracy wentylatorów. Ma też zupełnie inne wentylaory o mniejszym poborze prądu i o mniejszej wydajności.Ma też sporo mniejsza obudowę , mniejsze króćce (fi125) co dla wielu może być dodatkowym plusem (dla mnie było).Mi zależało aby mieć wydajność około 100-150m3/h bo taka mi wydajność jest potrzebne i tyle ...Wyższa wydajność jest mi nie porzebna , bo za mocne wentylwanie w zimę jedynie bezsensu przesusza pomieszczenia i powoduje bezsensowną stratę ciepła. Powinno być wymienione tyle powietrza aby powietrze w domu było świeże , zbyt mocne wietrzenie nie ma żadnego sensu .. ekonomicznego ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Model 450 to bardzo mocny rekuperator.Nie ma płynnej regulacji mocy i ustawione na sztywno biegi.Wyniki są podane w certyfikacie i jest to około I bieg - 71m3/h , II bieg - 197m3/h , III-bieg - 320m/h i IV-bieg 378m3/h.Więc jak widać pierwszy bieg za słaby a drugi bieg za mocny , a reszta biegów nie przydatna (...) Mi zależało aby mieć wydajność około 100-150m3/h bo taka mi wydajność jest potrzebne i tyle ...(...)
    Twój reku, słabszy, ma na 1, 2 i 3 biegu jaką wydajnośc, 40 i 113 i 150m3/h? To pracuje cały czas na 2 i 3 biegu? Nie za niskie podałeś te wartości.
    Tak czy siak widać jak na dłoni, że jedynie reku z płynną regulacją pozwolą na ustawienie jego parametrów pracy do rządanych przez siebie wartości. Brink 400 ma zdaje się możliwośc ustawienia na każdym z 3 biegów wartości pomiedzy 50-400m3/h z dokładnościa co 5m3.
    Ostatnio edytowane przez pandzik ; 23-06-2018 o 08:16

  4. #24

    Domyślnie

    Dane jakie podałem przecież są z certfikatu umieszczonego na stronie Alnora. Są olgólnodostępne.Przecież mniejszy model ma zupełnie inną charakterystykę i wydajność i zupełnie inaczej to wygląda niż w mocniejszym modelu.Na stronie Alnora też jest charakterystyka modelu 250 i można sobie ją odczytać. Czym mniejsze opory ma instalacja , tym będzie lepszy przepływ.Mam dostęp do menu serwisowego i tam jest podana wydajnośc dla poszczególnych biegów i po lekkiej modyfikacji potencjometrem i lekkiej modyfikacji w menu serwisowym mam ustawiony pierwszy bieg na 100m3/h , drugi na 150m3/h. Korzystam tylko z I i II biegu tyle że są one u mnie zmodyfikowane pod moje wymagania Oba rekuperatory mają dobrej klasy wymienniki i są dobrze wykonane. Jedyny ich minus dla mnie to lekko archaiczna elektronika. Konkurencja oferuje już rekuperatory z dużo lepszą elekroniką i z płynną regulacją mocy , ale za wyższą cenę ..Nie będę na siłę namawiał , bo nie widzę żadnego sensu. Każdy kupuje to co chce i czego potrzebuje i na co go stać
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  5. #25

    Domyślnie

    Co to znaczy lekko zmodyfikowane?

    Tak oglądam to brink 300 ma na min - 50m3, 1-100m3, 2-150m3, 3-225m3. To są wartości spokojnie wystarczające dla 5 os rodziny.

  6. #26

    Domyślnie

    Dom 160m2 wentylowane + garaż i pom gosp wentylacja grawitacyjna. Budynek z poddaszem użytkowym.

    Mieszkać będą 2 osoby, 3 w przyszłości.

    Który reku będzie lepszy - MinstAir 250 czy 450? A może jakiś inny w podobnej cenie?

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Dom 160m2 wentylowane + garaż i pom gosp wentylacja grawitacyjna. Budynek z poddaszem użytkowym.

    Mieszkać będą 2 osoby, 3 w przyszłości.

    Który reku będzie lepszy - MinstAir 250 czy 450? A może jakiś inny w podobnej cenie?
    Wentylacje robi się nie dla kubatury lub wielkosci domu a ilości osób jakie w nim przebywają , bo to właśnie ludzie zanieczyszczają powietrze i właśnie te zanieczyszczone powietrze powinno się wymienić .
    Przyjmuje się że wymiana 20-30m3/h na jedną osobę. Czyli w Twoim przypadku 3x30m3/h czyli spokojnie 60-90m3 starczy ...

    U mnie rodzina 4 osobowwa , mam MinistAir 250 . Działa na około 100-120m3/h.

    U Ciebie spokojnie starczy też mniejszy model. Z mocniejszym modelem możesz mieć problemy w zime , bo bez sensu bedzię zbyt mocno wysuszał powietrze i dodatkowo generował zbyt duże straty ciepła (za duża wymiana , większa niż powinna być) a dodatkowo przy małym przepływie i dużym wymienniku są duże szanse że wymiennik będzie zamarzał

    Dlatego uważam że dobrać optymlany do ilości osób niż jakiegoś kolosa
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  8. #28

    Domyślnie

    kaszpir007: dzięki za odpowiedź, już jestem prawie przekonany do mniejszego "brata" - napisz proszę tylko jak go oceniasz? Jak z szumem w instalacji? Czy używałeś jakiś tłumików? Czy te 250m3/h jest do uzyskania biorąc pod uwagę opory instalacji, gdyby np. chwilowo w domu było kilkunastu gości?
    Za dużym przemawia to, że nie jest wiele droższy, ma większą wydajność, większy wymiennik (lepszą sprawność) no ale coś za coś. Przekonuje mnie to co piszesz - w warunkach zimowych i 2 osobach wymiana na najniższym biegu może być zbyt duża = większe straty ciepła i wysuszenie powietrza.

  9. #29

    Domyślnie

    Nie mam tłumików.

    I i II bieg jest dla mnie niesłyszalny w kanałach.
    Oczywiście w pomieszczeniu gdzie jest rekuperator poziom hałasu samego urządzenia wzrasta i ciszej działa na I biegu niż na II biegu.

    Nie widzę problemu aby uzyskać max przepływ , bo i czemu nie ? Po prostu przy max przepływie poziom hałasu jest wyższy i wtedy słychać już trochę szum w kanałach.

    Większy wymiennik to wcale nie większa sprawność a możliwość większego przepływu powietrza. Sprawność może być dużo niższa niż w mniejszym wymienniku bo jak będzie za mały przepływ zimą to wymiennik zacznie zamarzać i sprawność drastycznie zacznie spadać.

    To jest typowy problem wymiennika przeciwpradowego RecAir że jak jest za mały przepływ to zatykają się kanały powietrzne i wymiennik zamarza i nawet producent wymiennika poleca aby za mocno nie schodzić z przepływem powietrza.
    Droższe reku mają dodatkowo nagrzewnice aby nie pozwolić aby zbyt chłodne powietrze wpadało do wymiennika.

    W zimę i tak sądzę że nie przekroczysz wentylacji 70-100m3/h bo wyższa wymiana to jedynie bezsensowne straty ciepła i przesuszanie pomieszczeń , więc wcale nie komfortowo. Dodatkowo może być wyczuwalny przepływ powietrza co też nie jest komfortowe.

    Mały Alnor sprawdził się bardzo dobrze. Działa bardzo dobrze system antyzamrożeniowy a sam wymiennik bardzo dobrze sobie radzi z "odmrażaniem".
    Mały Alnor ma wymiennik przeciwpradowy holenderski Hol-Mak. Ma inna budowę niż RecAir i firma się chwali że ma najniższe opory powietrza (bardzo cienkie lamele) i faktycznie świetnie sobie radzi w zimę i nigdy nie zamarzł.
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 11-09-2018 o 12:43
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  10. #30

    Domyślnie

    kaszpir007: dzięki

  11. #31
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    hellbean

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Dąbrowa Górnicza
    Posty
    14

    Domyślnie

    Mam takie nietypowe pytanie do użytkowników MinistAir-W-450, z tego co widzę instrukcja przewiduje demontaż części z By-passem, czy może mi ktoś powiedzieć jaką szerokość rekuperator ma po jego demontaży? Ponieważ cały jak podaje producent ma 610mm, czy jest możliwość po demontażu ww.zejść do ok 500mm? Zależy mi a tym ponieważ nie jestem w stanie wnieść na miejsce jego przeznaczenia nic co będzie szersze niż ok 500mm.
    Pozdrawiam!

    p.s.
    może mógłby ktoś zmierzyć szerokość bez wspomnianego by-passu? bo od tego w zasadzie zależy u mnie wybór rekuperatora...
    Ostatnio edytowane przez hellbean ; 16-09-2018 o 08:13

  12. #32

    Domyślnie

    Zmierzylem. 51cm. Niestety

  13. #33
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    hellbean

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Dąbrowa Górnicza
    Posty
    14

    Domyślnie

    OK, dziękuję. Sprawdzę jeszcze dokładnie może ten 1-2 cm da radę jeszcze uzyskać. To jest dla mnie duże ograniczenie bo tym sposobem mocno ograniczyłem sobie możliwość wyboru rekuperatora, pozostaje HRU-ERGO, a też chciałbym go kupić tak do 6000PLN

  14. #34

    Domyślnie

    Nie wiem ile teraz kosztuje ministair w-450, rok temu placilem niecałe 4700 (brutto z vat23%). Nie sądzę żeby podrozal więc w podanej kwocie się zmiesci.

  15. #35
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    hellbean

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Dąbrowa Górnicza
    Posty
    14

    Domyślnie

    Najtaniej jaki znalazłem w internecie to 5723LN ze sterownikiem. Można wiedzieć gdzie został zakupiony? Zmierzyłem jeszcze raz i szerokość jest 53cm więc te 51 powinno przejść.
    A jeszcze jedno pytanie, na jakim biegu najczęściej jest używany? Czy ten drugi bieg jest wystarczający? Wg. wykresu daje on ok 250m^3 i ciśnienie ok 150Pa, a gdzie nie czytam to padają informacje, że same straty instalacji są na tym poziomie.

  16. #36

    Domyślnie

    Kupowałem bezpośrednio od producenta ale nie przez ich sklep tylko rozmawiałem z panią od sprzedaży. Mam podstawowy sterownik. Działa stale na 1 biegu, czasem na 2. U mnie w zupelnosci wystarczy. Wydajnosc (szybkość pracy wentylatorów) można ustawić potencjometrem na płycie - ustawia się min tj 1 bieg i max a 2gi bieg jest średnia z w/ w nastawów.

  17. #37
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    hellbean

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Dąbrowa Górnicza
    Posty
    14

    Domyślnie

    OK, dzięki na informację, w takim razie jutro do nich zadzwonię, zobaczę jaką ofertę mi przedstawią. Dokładnie taki sam bym chciał z podstawowym sterownikiem.

  18. #38
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    hellbean

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Dąbrowa Górnicza
    Posty
    14

    Domyślnie

    Powiedz mi jeszcze jedną rzeczy czy Ty do tego Ministair 450 montowałeś jakaś wstępną nagrzewnicę powietrza?

  19. #39

    Domyślnie

    Nie mam nagrzewnicy. Centrala wisi w ogrzewanej pralni/kotłowni.

  20. #40
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    hellbean

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Dąbrowa Górnicza
    Posty
    14

    Domyślnie

    A u mnie jest on na nieogrzewanym poddaszu i zastanawiam się czy nie powinienem dołożyć tej nagrzewnicy, bo w zimę pewno będzie z okres 2-3 tygodni z temp poniżej 15-20 st, nie mniej na strychu nawet jak było -30st temp jak dobrze pamiętam nie spadła poniżej 0.

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony