dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 61
  1. #1
    grend
    Guest
    grend

    Domyślnie czy pod blachę na rabek stojacy muszą być łaty i kontrłaty

    Witam
    Zrobiłem więźbę i teraz stoje przed dylematem czy robić wersję standardową pod blachę czyli :
    1. Krokwia OSB papa łaty i kontrłaty (wypoziomowanie) i na to blacha
    i wersja oszczedna
    2. krokwia wypoziomowanie OSB blacha

    Krokwie z "poziomu" ziemi wygladają prosto więc myślę że po rozciągnięciu sznurków nie będzie jakiś duzych odchyleń. Dlatego chcę pominąć łaty i kontrłaty. W wariancie 2 na OSB wtedy by odpadała papa bo przypuszczam że w słońcu pod blachą temperatury mogą wynosić 60 - 70stopni. Formą jakby poduszki odseparującej od pomieszczeń bedzie szczelina wentylacyjna między OSB a wełną. Mam ścianki kolankowe na 1,7m i tak naprawdę styczność między pomieszczeniami a blachą będzie na jakieś 30% dachu bo pod resztą bedzie nieużytkowe poddasze które będzie nie ocieplone - wełna bedzie na suficie z nidy. Czy taki wariant jest do przyjęcia ??? Czy jednak blacha nie może dotykać bezpośrednio OSB ? Zakładam ze blacha nie przepuści wody....

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jan P.

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Brwinów Milanówek 506391113
    Posty
    2.475

    Domyślnie

    Pod blachą następuje skraplanie. Połóż "makaron " z izolacją. Jan
    Po mnie nie ma poprawek

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    http://naforum.zapodaj.net/8efc2cd557c2.jpg.html 76 lat ... na rombek
    Dodać kontrłaty i membranę tyle i aż tyle, patrzyłem oglądałem ... łaty bez zacieków itp, blacha ma 76 lat
    Moja zmiana ? tylko na tytanowo-cynkową blachę...
    Jest na zdjęciu co prawda nieszczelność, ale nikt na tym dachu nie robił poprawek od 25 lat .
    Będę knuł nad systemem właśnie, proforma, jeśli by blacha była nieszczelna i coś zaciekało po izolacji.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jan P.

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Brwinów Milanówek 506391113
    Posty
    2.475

    Domyślnie

    Jest przewiew - jest w porządku. Ja u siebie mam podobnie, już 20 lat i ok. Ale blacha na osb to pomyłka. Jan
    Po mnie nie ma poprawek

  5. #5
    grend
    Guest
    grend

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mis*n Zobacz post
    Jest przewiew - jest w porządku. Ja u siebie mam podobnie, już 20 lat i ok. Ale blacha na osb to pomyłka. Jan
    Dlaczego blacha na OSB to pomyłka - chemia z OSB daje się we znaki blasze ? Wariant deska z blachą jest OK

  6. #6
    grend
    Guest
    grend

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mis*n Zobacz post
    Pod blachą następuje skraplanie. Połóż "makaron " z izolacją. Jan

    makaron tzn ????? da rade rozwinąć ????
    Izolacja wtedy wykluczam papę i pozostaje folia ?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.206

    Domyślnie

    Skoro coś wykluczasz to po co pytasz? Będzie blacha na rąbek czy jej imitacja tzw. "klik"? Jak tradycyjny rąbek to pełne deskowanie i folia z tzw. "makaronem". Jak "klik" to cienkie OSB, papa, kontrłaty i łaty maksymalnie co 25 cm. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  8. #8
    grend
    Guest
    grend

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    Skoro coś wykluczasz to po co pytasz? Będzie blacha na rąbek czy jej imitacja tzw. "klik"? Jak tradycyjny rąbek to pełne deskowanie i folia z tzw. "makaronem". Jak "klik" to cienkie OSB, papa, kontrłaty i łaty maksymalnie co 25 cm. Pozdrawiam.
    "makaron" można jakąś nazwę produktu którą można zobaczyć w necie. Nie znam potocznych określeń stosowanych przez wykonawców dachów.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.206

    Domyślnie

    Tu nie ma co oglądać to trzeba zastosować. Nazywa się to np. folia z oplotem. Twój dekarz powinien znać ten materiał. No i napisz w końcu czym tak naprawdę zamierzasz pokryć swój dach? Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  10. #10
    grend
    Guest
    grend

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    Tu nie ma co oglądać to trzeba zastosować. Nazywa się to np. folia z oplotem. Twój dekarz powinien znać ten materiał. No i napisz w końcu czym tak naprawdę zamierzasz pokryć swój dach? Pozdrawiam.

    Dekarz to ja - samorób. Po sprawdzeniu wypoziomowania dachu bedą jednak łaty i kontrłaty. Czyli OSB, papa,łaty itd. Końcowe krycie na chwilę obecną blacha na rąbek stojacy - jeszcze nie wiem co to "klik".

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.206

    Domyślnie

    "klik" to imitacja blachy na rąbek łączona na zatrzask i stąd ta nazwa. A swoją drogą gratuluję Ci odwagi skoro chcesz bez doświadczenia samodzielnie wykonać takie krycie. Jak będziesz miał jakieś problemy chętnie Ci doradzę jak je rozwiązać. Powodzenia. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  12. #12
    grend
    Guest
    grend

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    "klik" to imitacja blachy na rąbek łączona na zatrzask i stąd ta nazwa. A swoją drogą gratuluję Ci odwagi skoro chcesz bez doświadczenia samodzielnie wykonać takie krycie. Jak będziesz miał jakieś problemy chętnie Ci doradzę jak je rozwiązać. Powodzenia. Pozdrawiam.

    ... czyli będzie mnie czekało duze wyzwanie. W takim razie każdą czynność będe starał sie konsultować na forum. Z góry dziekuje za zainteresowanie
    Blachę będe kładł za rok bo będe miał mały okap około 10 cm i musze najpierw położyć styro aby był on równy

  13. #13
    grend
    Guest
    grend

    Domyślnie

    Ponownie odświeżam temat. Zamierzam na przełomie września i października zrobić ten dach i w związku z tym mam pare pytań. Są one wynikiem pogłębiania wiedzy na ten temat. Więc wreszcie dowiedziałem się co to jest makaron i miałem go nawet w rece. Generalnie wydaje mi się ze jest to dobre rozwiązanie bo w te sposób nic nie dostanie mi się w szczelinę wentylacyjną, blacha będzie cała powierzchnią przylegać do dachu oraz jakoby dobrze tłumi dzwieki. Tutaj mam 4 pytania
    1 Mocujac blache przez makaron do OSB uzyskamy "dobry docisk" do powierzchnie ??? Można to zrobić mocno ale wtedy zakładam ze będzie wgniecenie na blasze
    2 Mając OSB i na to papę i te makaron o wysokości 1 cmnie będzie problemu z przegrzewaniem się papy ?
    3. Jeżeli będę montował z makaronem to w każdym przypadku przebije papę i nie będę wstanie tego jakoś dobrze zaizolować np. lepikiem i może być przeciek - słusznie wymyśliłem sobie taki problem ??? Mam papę zwykła wiec raczej miejsca przebicia same się nie zwulkanizuja.
    4 Problem z wilgocią między OSB a papa jest na tyle poważny że to musi być perfekcyjnie szczelne ?
    Blacha będzie na rąbek stojący na klik
    Rąbek stojący ma 2 wymiary 2 i 3 cm - który lepszy ??? czy w gre wchodzi tylko estetyka czy cos jeszcze ????
    panele mają szerokość 30 i 50 cm czy to też tylko estetyka ??? Mi się wydaje że panele 30 cm będą mniej pracować w dużych temperaturach

    Wariant z makaronem to tylko w przypadku gdy będę "prostował dach strugiem elektrycznym. Natomiast w momencie pominięcia tego wariantu pozostają łaty i kontrłaty. Zastanawiam się czy w tym momencie do łat mogę uzyc pasków OSB albo MDF ? Chodzi o to aby zwiększyć powierzchnie przylegania blachy. W momencie zastosowania kontrłat robi się jakąś podkładke akustyczną w miejscu przylegania blachy do kontrłat???

    ... i teraz najważniejsze pytanie do użytkowników czy drugi raz ponownie zastosowali by blche na rabek na swój dach ???

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.206

    Domyślnie

    ad.1. Docisk musi być odpowiedni.
    ad. 2. Nie bo po to właśnie jest "makaron".
    ad. 3. Wymyśliłeś problem, którego nie ma.
    ad. 4. Nie ma żadnego problemu przy poprawnie wykonanej wentylacji poddasza.
    Rozstaw łat sugerowany 20 cm maksymalnie 25 cm.
    Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar aiki
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Chojnice
    Kod pocztowy
    89-600
    Posty
    2.626
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Z wenecji dach zrobiłem. Ale na rąbek bym się nie dał. Mam kilka w okolicy i jesli dekarze nie uniknęli dużego falowania to pewnie ja bym miał himalaje.

  16. #16

    Domyślnie

    A czy większe zagęszczenie łat, to jest co 20cm właśnie nie zmniejsza falowania?
    Blacha na "klik" jak dla mnie to super pokrycie. Montaż bardzo szybki.


    Przy racjonalnych kosztach 26 kWh. Obecny etap: SSZ, wykonana elewacja, wylewki, tynki, elektryka, WM, CO (piec odpalony) - pracujemy nad stropem pietra wraz z ociepleniem i pozostałymi GK

    Dziennik budowy:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...85-zlece%C5%84

  17. #17
    grend
    Guest
    grend

    Domyślnie

    Cytat Napisał aiki Zobacz post
    Z wenecji dach zrobiłem. Ale na rąbek bym się nie dał. Mam kilka w okolicy i jesli dekarze nie uniknęli dużego falowania to pewnie ja bym miał himalaje.

    ja tez oglądałem takie dachy robione przez developera - kilkanaście budynków. Teraz w te upaly wszystko OK. Jednak to były dachy małe....

  18. #18
    grend
    Guest
    grend

    Domyślnie

    Jeszcze chcę dodać temat makaronu. Jaka jest metoda kładzenia ??? Według mnie rozłożenie całości spowoduje ze będzie on zgnieciony przy montażu blachy. Ja bym kładł pasami tak jak blachę - jak to się robi ?

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.206

    Domyślnie

    A co go zgniecie? Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  20. #20
    grend
    Guest
    grend

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    A co go zgniecie? Pozdrawiam.
    mój ciężar ... Zakładam ze jak od razu wszystko rozłożę to będę musiał po tym chodzic, a nie wiem czy ten makaron nie zdeformuje się. Jeszcze mam następny dylemat. Mam OSB 10 i papę, nie uzywająć łat i kontrłat będę musiał mocować blachę do płyty OSB, to nie jest przeszkoda ?

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony