dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Pozwolenie na budowę - działka siedliskowa (dla nie-rolnika)

    Witam. Czy z ktoś z obecnych orientuje się, jakie wymogi trzeba spełniać aby uzyskać pozwolenie na budowę na działce siedliskowej? Planuję zakup takiej działki, ale w starostwie we Wrocławiu otrzymałem informację że do wniosku o pozwolenie na budowę trzeba załączyć oświadczenie o osobistym prowadzeniu gospodarstwa rolnego (załącznik). Najprościej mówiąc trzeba być rolnikiem, aby móc budować na działce zagrodowej. Oświadczenie musi być poświadczone przez burmistrza/wójta właściwego dla gminy w której prowadzi się gospodarstwo i posiada użytki rolne. Nie posiadam pola i nie jestem rolnikiem. Planowałem wydzierżawić hektar i taką umowę dzierżawy (na czas określony) przedstawić w gminie. Jednak urzędnicy twierdzą że nawet po przedstawieniu takiej umowy nie poświadczą mi mojego oświadczenia bo nie mają żadnych podstaw żeby to zrobić. Mogę mi jedynie wystawić zaświadczenie o płaconych podatkach z tytułu użytkowania gruntów. Nie płaciłem takiego podatku więc nie dostanę tego zaświadczenia. Czy ktoś orientuje się jakie wymogi będę muszę spełnić aby gmina poświadczyła mi takie oświadczenie? Czy jest w ogóle szansa żeby osoba nie będąca rolnikiem dostała pozwolenia na budowę na działce siedliskowej? Będę wdzięczny za pomoc.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    zaorać, posiać żyto i zarejestrować się w KRUS?

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał GregHal Zobacz post
    Czy ktoś orientuje się jakie wymogi będę muszę spełnić aby gmina poświadczyła mi takie oświadczenie? Czy jest w ogóle szansa żeby osoba nie będąca rolnikiem dostała pozwolenia na budowę na działce siedliskowej?
    Nie ma takiej możliwości - musi być rolnik i spełniać wymagania:
    - wykształcenie rolnicze,
    - posiadanie co najmniej 1ha w danej gminie,
    - zameldowany w danej gminie lub (uznaniowo) w gminie sąsiadującej.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  4. #4

    Domyślnie

    Witam, moze ktos z was mial podobny problem albo sie orientuje w temacie i pomoże. Otóż mamy dostac od teściów działkę rolną i chcielibysmy wybudowac dom w tak zwanej zabudowie siedliskowej. Ale tu sie pojawia problem bo nie jestesmy rolnikami i co teraz zrobic? Czy przepisac ta dzialke na nas i wydzierzawic np mojej mamie ktora jest rolnikiem żeby ona starała sie o pozwolenie na budowę? Tylko pytanie co później? Czy przejdzie to pozwolenie na nas jeżeli skonczy sie jej dzierżawa? Czy może zeby teście wydzierzawili mojej mamie a dopiero pozniej jak juz bedzie pozwolenie na budowe to żeby na nas przepisali? Pomóżcie, czy to w ogóle jest realne do zrobienia. Pozdrawiam

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał lupa123 Zobacz post
    Witam, moze ktos z was mial podobny problem albo sie orientuje w temacie i pomoże. Otóż mamy dostac od teściów działkę rolną i chcielibysmy wybudowac dom w tak zwanej zabudowie siedliskowej. Ale tu sie pojawia problem bo nie jestesmy rolnikami i co teraz zrobic? Czy przepisac ta dzialke na nas i wydzierzawic np mojej mamie ktora jest rolnikiem żeby ona starała sie o pozwolenie na budowę? Tylko pytanie co później? Czy przejdzie to pozwolenie na nas jeżeli skonczy sie jej dzierżawa? Czy może zeby teście wydzierzawili mojej mamie a dopiero pozniej jak juz bedzie pozwolenie na budowe to żeby na nas przepisali? Pomóżcie, czy to w ogóle jest realne do zrobienia. Pozdrawiam
    W dużym skrócie ...

    Jeśli działka ma 3000m2 lub więcej i nie ma WZ wydanych najpóźniej do 28 kwietnia 2016r to nie możecie się stać właścicielami tej działki i żaden notariusz nie przepisze jej na Was . chyba jedynie była by szansa na darowiznę ale tylko w pierwszym stopniu pokrewieństwa (czyli np. ojciec-syn , matka-córka), ale też trzeba by porozmawiać z kancelarią , bo po 28 kwietnia kancelaria nie ma prawa przenieść właśności działki na "nie-rolnika" jeśli działka ma 3000m2 lub więcej i nie ma wydanych WZ.

    Żadne przekazanie nie wchodzi w rachubę , bo właścicielem tej działki może być tylko rolnik.

    Teściu może spróbowac podzielić działki na mniejsze i wtedy bez problemu będziecie mogli stać się właścicielami , ale w większości działek siedliskowych nie da się podzielić na mniejsze ...

    Po 28 kwiietnia działki od 3000m2 wzwyż , bez WZ może kupić tylko i wyłącznie rolnik który prowadzi gospodarstwo lub skarb państwa albo lasy państwowe ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  6. #6

    Domyślnie

    Witam serdecznie,

    Czy do wybudowania domu jednorodzinnego (ok. 140m2) przez osobę niebędącą rolnikiem, na działce siedliskowej, z możliwością zabudowy zagrodowej (uzbrojona w wodę, blisko prąd), przy IVa klasie ziemi, z wydaną Decyzją o warunkach zabudowy (DWZ – brak MPZP) konieczne jest:
    1) aby sprzedający (rolnik) sam wystąpił do starostwa o pozwolenie na budowę na rzecz rolnika (PNB) (na podstawie projektu wykonanego przez architekta) i następnie całość (działka, DWZ i PNB) przeniósł aktem notarialnym na kupującego nierolnika, aby ten po tym tylko rozpoczął budowę tego domu?
    2) Czy też lepiej, aby kupujący nierolnik nabywający ww. działkę wraz z DWZ – po przeniesieniu ich własności aktem notarialnym – następnie sam wystąpił – jako już właściciel działki - do starostwa o wydanie PNB (przedkładając wcześniej nabyte od rolnika KW działkI i DZW) i po wydaniu decyzji PNB przez starostwo na rzecz nierolnika przystąpił do budowy tego domu?

    Innymi słowy, czy nierolnik otrzyma bez problemu pozwolenie na budowę domu na takiej ziemi przy istniejącym DWZ, czy lepiej aby obecny właściciel-rolnik sprzedał nam tę ziemię w pakiecie z pozwoleniem na budowę konkretnego domu.

    Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

    Pozdrawiam
    Adrian

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony