dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 97
  1. #1

    Domyślnie projekt WM + GGWC w domu prawie pasywnym, prośba o rady

    Witajcie,

    W temacie potencjalnego projektu instalacji WM. Chciałbym ją wykonać w systemie Uniflex / Termokontrol. Dom o powierzchni nieco ponad 200m2. Rekuperator zlokalizowany w ciepłym pomieszczeniu gospodarczym (pomieszczenie zaznaczona żółtymi liniami na rysunku parteru). Garaż nieogrzewany i odizolowany od reszty budynku.
    (Rysunki przedstawiają koncepcję instalacji jednego z producentów)

    Jaka wentylacja w pomieszczeniu gospodarczym?
    Producent zaleca grawitacyjną i szczelne drzwi do pomieszczenia gospodarczego. Ogrzewanie będzie piecem gazowym kondensacyjnym, przewód spalinowy wypuszczony na dach w szachcie z pustaków wentylacyjnych. Czy można wykorzystać jakoś ten szacht?
    Temperatura w pomieszczeniu zakłądam że będzie nieco niższa niż w reszcie domu. Ale jak ograniczyć ucieczkę ciepła przez wentylację grawitacyjną? Jak z różnicą ciśnień przy pracującej WM w reszcie domu? W końcu drzwi idealnie szczelne nie będą.

    Drugie pytanie, gdzie lokalizować czerpnie i wyrzutnie. Czerpnia przez ścianę pomieszczenia. Wyrzutnia na dachu? A może wyrzutnia przechodząca przez garaż?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PARTER.jpg
Wyświetleń:	122
Rozmiar:	93,8 KB
ID:	290241   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PIETRO.jpg
Wyświetleń:	104
Rozmiar:	93,7 KB
ID:	290242  

  2. #2
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Za dużo kanałów ! Garderoby to czyste pomieszczenia - nawiew lub nic!
    Na kanale 63mm wewnętrzna przy 2 m/sek lesi 22m3/h a przy 5m/sek 55m3/h! Po co tak przewymiarowywać wentylację? Po co osłabiać wywiew w łazienkach!

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Jarszcz
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Cz-wa
    Posty
    277

    Domyślnie

    Garderoby to czyste pomieszczenia - nawiew lub nic
    Ja bym wolał wyciąg z garderoby, czyli takiej dużej szafy niż nawiew. Identyczny przypadek jak wiatrołap.
    Oczywiście to nie są punkty obowiązkowe. Ma Pan przygotowane jakieś założenie wstępne, a nie projekt - w wersji "na wypasie" żeby na pewno nie brakło.
    Drugie pytanie, gdzie lokalizować czerpnie i wyrzutnie. Czerpnia przez ścianę pomieszczenia. Wyrzutnia na dachu? A może wyrzutnia przechodząca przez garaż?
    Czerpnia w miejscu, w którym nie będą wpadać potencjalne zapachy i hałas. np. NIE od strony ulicy i kopcącego sąsiada. Czerpnia /wyrzutnia dobrze jakby nie była w pobliżu okien sypialni i nad tarasem na którym będzie Pan siedział grillował itd. bo słychać szum powietrza.

  4. #4

    Domyślnie

    W 100% zgadzam się, że należy dobrze rozważyć, czy decydować się na mniej lub rozbudowany system (każdy ma swoje wady i zalety)

    Umieszcenie czerpni i wyrzutni zakładam że rodzi potencjalny mostek termiczny. I to tego chce głównie uniknąć. Z drugiej strony muszą one być w miejscach odpowiadających prawidłom sztuki.

  5. #5
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Wywiewy wyłącznie w kuchni i łazienkach. Po 50m3/h . Naprawdę nie zabierajmy wentylacji z łazienek! Poza tym, przepuszczanie zepsutego powietrza przez garderobę? Wentylacja jest dla ludzi, to już lepiej nic w garderobie nie dawać. A wiatrołap. Tam jest chłodno, więc powietrze wywiewane odda wodę, będzie butwiało.

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Indiana_

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    878

    Domyślnie

    Mikołaj - prawidłowo rozmieściłeś wszystkie anemostaty na pierwszym rysunku, tak to powinno być wykonane i nie kombinuj. Chyba że chcesz mieć smrodek w garderobach.
    Trzeba dodatkowo dołożyć wyciąg z pomieszczenia gospodarczego, każdy kocioł kondensacyjny można podłączyć tak aby zasysał powietrze z zewnątrz, wentylacja grawitacyjna niby skąd miałaby brać powietrze do działania???

  7. #7

    Domyślnie

    Indiana - kociol kondensacyjny bedzie mial przewod spalinowy w szachcie z pustakow wentylacyjnych (na dach).
    Nie powiem, brak wentylacji grawitacyjnej w pomieszczeniu gospodarczym brzmi fajnie. Co do wywiewu WM, bedzie to pomieszczenie zimniejsze (moze nawet nieogrzewane). Czy to jest OK?

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar byggmol
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Tarnów
    Posty
    548
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Witam- jak jest inny wątek na takie pytanie dajcie znać -przeniosę
    Mam zamiar ugryźć samemu montaż WM, tzn, rozprowadzić rury i poskładać to wszystko.Projekt mam zakupiony od biura architektonicznego projektującego mój dom, a oni współpracują z rekuperatory.pl. W domu zmniejszyła się kubatura w stosunku do projektu-jeden pokój mniej trochę mniejsza łazienka.
    Wygląda to tak.
    Kubatura całkowita obliczeniowa ok 438 m3
    -W originale było 472m3
    -reku proponują Aeris 550 -chyba trochę za duży i na pewno za drogi jak dla mnie, myślałem Jan gazie 420
    -przewody rozprowadzające mają w projekcie mają 90mm średnicy
    -są dwa tłumiki 160\1500 przed skrzynkami rozdz.
    -przed każdym anemostatem jest skrzynka rozprężna
    -z tego co przeczytałem to rozmieszczenie anemostatów jest ok.
    Skrzynki rozdzielcze będą dokładnie na środku domu w izolacji

    Pytanie jest takie

    1.Czy konieczne są te skrzynki rozprężne przed każdym anemostatem?
    2.Czy mogę dać mniejszy reku np tego Jan gaza 420?
    3.Czy mogę kupić np krótsze tłumiki a nie 1500
    4. Jakie przewody elastyczne polecacie smartflexy są ok ?
    pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez byggmol ; 24-11-2014 o 11:21 Powód: literówka
    Proj. Mateusz z archipelagu, z garażem dosuniętym do wiatrołapu, fund. 10cm xps od zew. i 3cm od wewn. Ściany BK 60024cm , 20cm termoorg. grafit. okna Vetrex alphl. 3xszyb.,30cm skosy, 40cm sufity płaskie, ścianka kol. 45cm
    Pompaciepła Panasonic 9kW 1 faz.TCAP grzeje od 11.11.2016
    Stan budowy Sucha zabp..OZC - asolt ./100%podłogówkaOZC 6KW, 6426KWh plus CWU. W planach reku do 5500, Zapraszam do dziennika DZIENNIK BUDOWY Z KOMENTARZAMI

  9. #9
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał byggmol Zobacz post
    Witam- jak jest inny wątek na takie pytanie dajcie znać -przeniosę
    Mam zamiar ugryźć samemu montaż WM, tzn, rozprowadzić rury i poskładać to wszystko.Projekt mam zakupiony od biura architektonicznego projektującego mój dom, a oni współpracują z rekuperatory.pl. W domu zmniejszyła się kubatura w stosunku do projektu-jeden pokój mniej trochę mniejsza łazienka.
    Wygląda to tak.
    Kubatura całkowita obliczeniowa ok 438 m3
    -W originale było 472m3
    -reku proponują Aeris 550 -chyba trochę za duży i na pewno za drogi jak dla mnie, myślałem Jan gazie 420
    -przewody rozprowadzające mają w projekcie mają 90mm średnicy
    -są dwa tłumiki 160\1500 przed skrzynkami rozdz.
    -przed każdym anemostatem jest skrzynka rozprężna
    -z tego co przeczytałem to rozmieszczenie anemostatów jest ok.
    Skrzynki rozdzielcze będą dokładnie na środku domu w izolacji

    Pytanie jest takie

    1.Czy konieczne są te skrzynki rozprężne przed każdym anemostatem?
    2.Czy mogę dać mniejszy reku np tego Jan gaza 420?
    3.Czy mogę kupić np krótsze tłumiki a nie 1500
    4. Jakie przewody elastyczne polecacie smartflexy są ok ?
    pozdrawiam
    Od razu rzuca się w oczy, że "projektant" się na wentylacji nie zna. Wentylacja jest dla ludzi nie kubatury. Przewymiarowana centrala ze starymi wentylatorami to masakra.
    Po co tłumiki, skoro dobrze zrobionej wentylacji nie ma prawa być słychać?
    Kanały 90mm są przewymiarowane - optymalna prędkość w kanałach jest od 2m/sek do 5!
    Skoro "projektant" się nie zna, to i zapewne anemostaty wywiewne umieścił poza łazienkami i kuchnią, np w garderobie i nie daj Boże w korytarzu lub spiżarni.

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar byggmol
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Tarnów
    Posty
    548
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    wywiewne są w łazience , pralni, garderoby w pokojach na 1 piętrze, i holu nad schodami.

    Parter to łazienka kuchnia, spiżrnia, ganek, korytarz
    Proj. Mateusz z archipelagu, z garażem dosuniętym do wiatrołapu, fund. 10cm xps od zew. i 3cm od wewn. Ściany BK 60024cm , 20cm termoorg. grafit. okna Vetrex alphl. 3xszyb.,30cm skosy, 40cm sufity płaskie, ścianka kol. 45cm
    Pompaciepła Panasonic 9kW 1 faz.TCAP grzeje od 11.11.2016
    Stan budowy Sucha zabp..OZC - asolt ./100%podłogówkaOZC 6KW, 6426KWh plus CWU. W planach reku do 5500, Zapraszam do dziennika DZIENNIK BUDOWY Z KOMENTARZAMI

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar byggmol
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Tarnów
    Posty
    548
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    |Jak Pan uważa, że partacz to może mu Pan to powiedzieć, facet się podpisał pod projektem. Maciej Kurant. Jak się podpisał to znaczy wziął odpowiedzialność. Jak ma Pan dowody, że facet wykonuje zawód źle to ma Pan obowiązek to zgłosić w odpowiednie miejsce. Ja tego nie wiem nie mam na to wiedzy specjalistycznej.
    Proj. Mateusz z archipelagu, z garażem dosuniętym do wiatrołapu, fund. 10cm xps od zew. i 3cm od wewn. Ściany BK 60024cm , 20cm termoorg. grafit. okna Vetrex alphl. 3xszyb.,30cm skosy, 40cm sufity płaskie, ścianka kol. 45cm
    Pompaciepła Panasonic 9kW 1 faz.TCAP grzeje od 11.11.2016
    Stan budowy Sucha zabp..OZC - asolt ./100%podłogówkaOZC 6KW, 6426KWh plus CWU. W planach reku do 5500, Zapraszam do dziennika DZIENNIK BUDOWY Z KOMENTARZAMI

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar byggmol
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Tarnów
    Posty
    548
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Aha pytałem o porady co do zmian w instalacji, a nie o ocenę kompetencji projektanta. Nie na temat proszę nie odpowiadać nie będę się wdawał w takie dyskusje.
    Proj. Mateusz z archipelagu, z garażem dosuniętym do wiatrołapu, fund. 10cm xps od zew. i 3cm od wewn. Ściany BK 60024cm , 20cm termoorg. grafit. okna Vetrex alphl. 3xszyb.,30cm skosy, 40cm sufity płaskie, ścianka kol. 45cm
    Pompaciepła Panasonic 9kW 1 faz.TCAP grzeje od 11.11.2016
    Stan budowy Sucha zabp..OZC - asolt ./100%podłogówkaOZC 6KW, 6426KWh plus CWU. W planach reku do 5500, Zapraszam do dziennika DZIENNIK BUDOWY Z KOMENTARZAMI

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał byggmol Zobacz post
    |Jak Pan uważa, że partacz to może mu Pan to powiedzieć, facet się podpisał pod projektem. Maciej Kurant. Jak się podpisał to znaczy wziął odpowiedzialność. Jak ma Pan dowody, że facet wykonuje zawód źle to ma Pan obowiązek to zgłosić w odpowiednie miejsce. Ja tego nie wiem nie mam na to wiedzy specjalistycznej.
    Dla Brzęczkowskiego partacz to każdy kto robi inaczej niż on. Z racji tego, że wbrew temu co twierdzi małą ma wiedzę, ogranicza się tylko do jednych rozwiązań. Innych po prostu nie rozumie, co nie przeszkadza mu pisać o je stosujących, że są partaczami. Tu na forum, wg Brzęczkowskiego są sami partacze, również duże firmy z wieloletnim doświadczeniem i w przeciwieństwie do niego wieloma zadowolonymi klientami.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Jarszcz
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Cz-wa
    Posty
    277

    Domyślnie

    Projekt mam zakupiony od biura architektonicznego projektującego mój dom, a oni współpracują z rekuperatory.pl
    Współpracują, to chyba za dużo powiedziane. Kupują od nich projekty. Gdyby to była współpraca to tak jak p. Brzęczkowski zauważył nie byłoby tłumików i przewymiarowania kanałów.

    Pytanie jest takie

    1.Czy konieczne są te skrzynki rozprężne przed każdym anemostatem?
    2.Czy mogę dać mniejszy reku np tego Jan gaza 420?
    3.Czy mogę kupić np krótsze tłumiki a nie 1500
    4. Jakie przewody elastyczne polecacie smartflexy są ok ?
    pozdrawiam
    1. Tak
    2. Czemu mniejszy? Może być po prostu inny, a tańszy ( i nie powiedziane, że gorszy)
    3. Dobrze wykonana wentylacja powinna być niesłyszalna, centrala też nie powinna hałasować bez tłumików
    4. Przewody elastyczne, średnica 63mm. Z tworzywa "pierwotnego", nie z przetworzonych materiałów. Powłoka antybakteryjna. Atest PZH.

    Co do wywiewów garderoba, wiatrołap są ok, ale można obejść się bez nich. Nie są konieczne, a generują dodatkową pracę i koszty. Zwłaszcza kiedy budżet ogranicza, a centralę też chcesz mniejszą. Wyciąg w holu nad schodami bilansuje nawiew-wywiew.

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar byggmol
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Tarnów
    Posty
    548
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarszcz Zobacz post
    Współpracują, to chyba za dużo powiedziane. Kupują od nich projekty. Gdyby to była współpraca to tak jak p. Brzęczkowski zauważył nie byłoby tłumików i przewymiarowania kanałów.


    1. Tak
    2. Czemu mniejszy? Może być po prostu inny, a tańszy ( i nie powiedziane, że gorszy)
    3. Dobrze wykonana wentylacja powinna być niesłyszalna, centrala też nie powinna hałasować bez tłumików
    4. Przewody elastyczne, średnica 63mm. Z tworzywa "pierwotnego", nie z przetworzonych materiałów. Powłoka antybakteryjna. Atest PZH.

    Co do wywiewów garderoba, wiatrołap są ok, ale można obejść się bez nich. Nie są konieczne, a generują dodatkową pracę i koszty. Zwłaszcza kiedy budżet ogranicza, a centralę też chcesz mniejszą. Wyciąg w holu nad schodami bilansuje nawiew-wywiew.
    Tłumiki wywalę, miałem do nich najwięcej wątpliwości.
    Średnica 63 mm-skąd taka a nie np 75mm? Można sobie to tak dowolnie zmieniać?

    Aha,Na forum jestem długo i Pana TB znam dobrze.
    Proj. Mateusz z archipelagu, z garażem dosuniętym do wiatrołapu, fund. 10cm xps od zew. i 3cm od wewn. Ściany BK 60024cm , 20cm termoorg. grafit. okna Vetrex alphl. 3xszyb.,30cm skosy, 40cm sufity płaskie, ścianka kol. 45cm
    Pompaciepła Panasonic 9kW 1 faz.TCAP grzeje od 11.11.2016
    Stan budowy Sucha zabp..OZC - asolt ./100%podłogówkaOZC 6KW, 6426KWh plus CWU. W planach reku do 5500, Zapraszam do dziennika DZIENNIK BUDOWY Z KOMENTARZAMI

  16. #16
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał byggmol Zobacz post
    Tłumiki wywalę, miałem do nich najwięcej wątpliwości.
    Średnica 63 mm-skąd taka a nie np 75mm? Można sobie to tak dowolnie zmieniać?

    Aha,Na forum jestem długo i Pana TB znam dobrze.
    Do przepływów najlepiej podawać średnicę wewnętrzną.
    Kanał 63 mm wewnątrz (31 cm2) na przy 2 m/sek 22 m3/h przy 5 m/sek 55m3/h
    Czyli jak - centrala jest 400m3/h z wyjściem 160 mm (200cm2) 130-380m3/h pasuje jak ulał do skrzynki 160/ 8 x 75( zewnętrzna średnica.)

    Przy 63 mm na zewnątrz przy 2 m/sek jest 18m3/h i 45 . Trzeba więcej kanałów.
    Ostatnio edytowane przez Tomasz Brzęczkowski ; 24-11-2014 o 14:35

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar byggmol
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Tarnów
    Posty
    548
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Wiele osób na forum i nie tylko-widziałem w praktyce- nie stosuje s.rozpr. przed anemostatami. O co chodzi? Skąd tu taka pozorna dowolność?
    Proj. Mateusz z archipelagu, z garażem dosuniętym do wiatrołapu, fund. 10cm xps od zew. i 3cm od wewn. Ściany BK 60024cm , 20cm termoorg. grafit. okna Vetrex alphl. 3xszyb.,30cm skosy, 40cm sufity płaskie, ścianka kol. 45cm
    Pompaciepła Panasonic 9kW 1 faz.TCAP grzeje od 11.11.2016
    Stan budowy Sucha zabp..OZC - asolt ./100%podłogówkaOZC 6KW, 6426KWh plus CWU. W planach reku do 5500, Zapraszam do dziennika DZIENNIK BUDOWY Z KOMENTARZAMI

  18. #18
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał byggmol Zobacz post
    Wiele osób na forum i nie tylko-widziałem w praktyce- nie stosuje s.rozpr. przed anemostatami. O co chodzi? Skąd tu taka pozorna dowolność?
    To zła nazwa "skrzynka rozprężna". Nie jest wskazane rozprężanie się powietrza w kanale, bo powstaje fala dźwiękowa. To są redukcje kątowe. Stosuje się je do kanałów, których nie można zagiąć 90' czy gdy wchodzą dwa lub 3 do jednego anemostatu, czy gdy po prostu nie ma takich anemostatów.
    To są redukcje kątowe , przejściówki, kolanka redukcyjne...

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar byggmol
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Tarnów
    Posty
    548
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    To zła nazwa "skrzynka rozprężna". Nie jest wskazane rozprężanie się powietrza w kanale, bo powstaje fala dźwiękowa. To są redukcje kątowe. Stosuje się je do kanałów, których nie można zagiąć 90' czy gdy wchodzą dwa lub 3 do jednego anemostatu, czy gdy po prostu nie ma takich anemostatów.
    To są redukcje kątowe , przejściówki, kolanka redukcyjne...

    Ok rozumiem
    Proj. Mateusz z archipelagu, z garażem dosuniętym do wiatrołapu, fund. 10cm xps od zew. i 3cm od wewn. Ściany BK 60024cm , 20cm termoorg. grafit. okna Vetrex alphl. 3xszyb.,30cm skosy, 40cm sufity płaskie, ścianka kol. 45cm
    Pompaciepła Panasonic 9kW 1 faz.TCAP grzeje od 11.11.2016
    Stan budowy Sucha zabp..OZC - asolt ./100%podłogówkaOZC 6KW, 6426KWh plus CWU. W planach reku do 5500, Zapraszam do dziennika DZIENNIK BUDOWY Z KOMENTARZAMI

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar byggmol
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Tarnów
    Posty
    548
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarszcz Zobacz post
    Współpracują, to chyba za dużo powiedziane. Kupują od nich projekty. Gdyby to była współpraca to tak jak p. Brzęczkowski zauważył nie byłoby tłumików i przewymiarowania kanałów.

    Co do wywiewów garderoba, wiatrołap są ok, ale można obejść się bez nich. Nie są konieczne, a generują dodatkową pracę i koszty. Zwłaszcza kiedy budżet ogranicza, a centralę też chcesz mniejszą. Wyciąg w holu nad schodami bilansuje nawiew-wywiew.
    To na dole można jeszcze pewnie wywalić wyciąg z korytarza-jest pomiędzy wiatrołapem i łazienką a tam w bliskiej odległości są dwa przecież-do 3m.

    Spiżarnia w kuchni, hm , więc może jednak zostawię to -to w sumie jak dwa w kuchni tyle że też blisko siebie. do 3 m będzie w linii
    Proj. Mateusz z archipelagu, z garażem dosuniętym do wiatrołapu, fund. 10cm xps od zew. i 3cm od wewn. Ściany BK 60024cm , 20cm termoorg. grafit. okna Vetrex alphl. 3xszyb.,30cm skosy, 40cm sufity płaskie, ścianka kol. 45cm
    Pompaciepła Panasonic 9kW 1 faz.TCAP grzeje od 11.11.2016
    Stan budowy Sucha zabp..OZC - asolt ./100%podłogówkaOZC 6KW, 6426KWh plus CWU. W planach reku do 5500, Zapraszam do dziennika DZIENNIK BUDOWY Z KOMENTARZAMI

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony