dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 83
  1. #1

    Domyślnie jak to jest mieć SZAMBO?

    Chyba przyjdzie mi robić szambo, bo sąsiad nie zgodził sie na podłączenie do jego studzienki kanalizacyjnej, do najbliższej komunalnej jest ok.100m, szacunkowe koszty wybudowania tego przyłącza mnie dobiły

    NIe moge mieć POS, bo za mała działka. Zostaje szambo.
    Napiszcie mi, jak to jest miec szambo?Czy w codziennym życiu się to odczuwa,tzn.czy trzeba jakoś czyścić, czegos dodawać do szamba?Co ile czasu sie je opróżnia, ile to kosztuje? JAkie macie szamba? U nas gliniasta ziemia, b. wysoki poziom wód gruntowych. Jakie szambo na 5-6 osobową rodzinę?

    Mam jakieś mgliste wspomnienia z dzieciństwa, że szambo wybijało, nie można sie było bawić na podwórku, a jak je opróżniali to straszny był zapach....

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar JoShi
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    9.894
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    184

    Domyślnie

    Mam i używam szczelne betonowe szambo od kilku lat.

    1. Niczego nie dosypuje bo używam zmywarki i innych silnych detergentów i żadne bakterie nie mają sensu.
    2. Wiem mniej więcej co ile trzeba opróżniać, więc zaglądam w odpowiednim momencie i stwierdzam czy to już, zamawiam szambonurka i po sprawie.
    3. Mam szybkozłączki od szamba w ogrodzeniu, więc nie musze być w domu jak szambonurek przyjeżdża.
    4. Mam szambo rozmiaru 6 mkw mieszkam tylko z mężem i opróżniamy je mniej więcej co 5 tygodni. Jedno opróżnienie kosztuje mnie prawie 100 PLN.
    5. Szambo wybija jak się nie pilnuje terminów opróżniania lub jak nie jest szczelne i nabiera wody. Czerpanie przez szybkozłączki powoduje, że rozprzestrzenianie sie przykrych zapachów jest zminimalizowane. Poza tym można stać w bezpośredniej okolicy nawet pełnego szamba i nie czuje się żadnego przykrego zapachu.
    Na świecie nie ma innych zjawisk, poza zjawiskami fizycznymi...
    Dziennik na forum :: Dziennik ze zdjęciami :: blog

  3. #3

    Domyślnie

    Ja użytkuję od stycznia tego roku. Rodzina 2+1, szambo 10m3, wywóz co 4 tygodnie, koszt z papierami 185,00PLN brutto. Zapachów (jak nie otwiera sie pokryw włazow) nie ma.

  4. #4

    Domyślnie Re: jak to jest mieć SZAMBO?

    Cytat Napisał nata76
    Chyba przyjdzie mi robić szambo, bo sąsiad nie zgodził sie na podłączenie do jego studzienki kanalizacyjnej, do najbliższej komunalnej jest ok.100m, szacunkowe koszty wybudowania tego przyłącza mnie dobiły

    NIe moge mieć POS, bo za mała działka. Zostaje szambo.
    Napiszcie mi, jak to jest miec szambo?Czy w codziennym życiu się to odczuwa,tzn.czy trzeba jakoś czyścić, czegos dodawać do szamba?Co ile czasu sie je opróżnia, ile to kosztuje? JAkie macie szamba? U nas gliniasta ziemia, b. wysoki poziom wód gruntowych. Jakie szambo na 5-6 osobową rodzinę?

    Mam jakieś mgliste wspomnienia z dzieciństwa, że szambo wybijało, nie można sie było bawić na podwórku, a jak je opróżniali to straszny był zapach....

    raczej spróbuj przekupić sąsiada

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    Chyba przyjdzie mi robić szambo, bo sąsiad nie zgodził sie na podłączenie do jego studzienki kanalizacyjnej, do najbliższej komunalnej jest ok.100m, szacunkowe koszty wybudowania tego przyłącza mnie dobiły

    nie bardzo rozumiem...


    przecież w pozwoleniu na budowę masz nakazany sposób

    odprowadzania ścieków - w tym przypadku raczej /skoro jest/ kanalizację chyba???



    no to nad czym tu gdybać

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar SAVAGE7
    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Skąd
    granica śląskiego i małopolski
    Posty
    2.379

    Domyślnie

    mnie zrobili studzienkę 55m. od domu. w 3 dni wykopaliśmy rów w dwie osoby. nasz koszt to tylko 55m. rur pcv. nie pamiętam jednak ile to wyniosło. zastosowałem tylko rury szare zamiast tych pomarańczowych bo o wiele taniej wyszły. ponadto kupiłem je u miejscowego producenta z małym rabatem i bez watu. moja rada to kopać te 100m. i będzie spokój do końca życia.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar agnieszkakusi
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Posty
    9.025
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    77

    Domyślnie

    nata, jedno pytanie: jakiej wielkości masz działkę?

  8. #8

    Domyślnie

    Szambo to niby żaden kłopot ale to jedyna rzecz która mnie wkurza. Ponadto koszt wywozu szmba (u mnie 14 zł za m3) jest kilka razy większy od kosztów odprowadzenia ścieków kanalizacją. Ja osobiście gdybym tylko miał możliwość pdłączenia się do kanalizacji to wlasnymi rękami (to tak w przenośni, bo chyba lepiej zatrudnić malą koparkę) wykopałbym nawet 200 m rowu żeby tylko pozbyć się szamba.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    rrmi

    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    18.501

    Domyślnie

    Cytat Napisał agnieszkakusi
    nata, jedno pytanie: jakiej wielkości masz działkę?
    chyba wiem po co pytasz .
    to zalezne jest od wielkosci dzialki czy dadza zgodze na biologiczna oczyszczalnie.
    W mojej gminie jest to 1500m2 , a ja mam ok 1400m2 i musi byc szambo .
    Gminy same decyduja o tym minimum , jak sadze.
    Dlugo nie moglam sobie wyobrazic jak to bedzie miec szambo,
    w poprzednim domu mialam kanalizacje ,
    wczesniej bylam blokowcem .
    Teraz juz wiem , ze nie taki diabel straszny.
    Czlowiek to takie urzadzenie , ze i z szambem sie jakos pogodzi

  10. #10

    Domyślnie

    Popieram własne kopanie. Daliśmy tylko zrobić studzienkę i podłączenie do ruru kanalizy w ulicy jakieś 3 m + studzienka z odbiorem.
    Podejści do budynku wykopane samemu 47 m . Trochę pracy ale koszt podłączenia spadł znacząco.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar agnieszkakusi
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Posty
    9.025
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    77

    Domyślnie

    my mamy działkę 1100 m i robimy oczyszczalnie biologiczną z odzyskiem wody do celów gospodarczych. A jak za klika lat będą chcieli podłączać nam kanalizę to...jej nie podłaczymy, bo koszt utrzymania oczyszczalni jest o wieeeele mniejszy niż odprowadzanie kanalizy

  12. #12

    Domyślnie

    ja miałam szambo przejściowo bo miała być kanalizacja więc nieduże 4m3 i odczuwałam wyraźnie dyskomfort
    czy mogę wykapać się w wannie bo może już szambo wybije
    przy każdym użyciu kranu szybkie zamykanie bo szambo... a teraz jak jest kanalizacja to nareszcie luzik

    Gdyby szambo było większe to pewnie byłoby inaczej
    Musieliśmy swoje pprózniać co 2 tygodnie
    Aneta
    Buduję LMP 96 http://www.lipinscy.pl/
    kilka fotek
    GG 1496532

  13. #13

    Domyślnie

    Witam,
    Nata76, powiedz jakie to byly te szacunkowe koszty podlaczenia do kanalizy? 5 tys? 10 tys?
    Wiecej chyba nie.
    Za szambo zaplacisz 4-5 tys (z montazem). Za plastikowe jeszcze drozej. Taniej bedzie jak zrobisz sam(a)...
    Koszt wywozu szamba na rok to 12x130-150 zl, czyli od okolo 1500 do 1800 zl/rok.
    Kanaliza kosztuje 3m^3/osobe/mc czyli jakies 15 zl, moze 20 (nie wiem, bo nie mam kanalizy, ale na pewno nie drozej). Oszczedzasz przynajmniej 100 zl/mc, 1200 - 1500 na rok.
    Oplaca sie.
    O wygodzie nie wspomne...
    Jak masz taki wybor - zapomnij o szambie i przylaczaj sie do kanalizy.
    Pozdrawiam
    Mirek

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał msobanie
    Koszt wywozu szamba na rok to 12x130-150 zl, czyli od okolo 1500 do 1800 zl/rok.
    To wyliczenie jest o.k. dla 3-4 osobowej rodziny,jedna osoba miałaby problem z napełnieniem 10m3/m-c
    Cytat Napisał msobanie
    Kanaliza kosztuje 3m^3/osobe/mc czyli jakies 15 zl, moze 20 (nie wiem, bo nie mam kanalizy, ale na pewno nie drozej). Oszczedzasz przynajmniej 100 zl/mc, 1200 - 1500 na rok.
    Oplaca sie.
    Za ścieki płacisz tyle samo ile zużyłeś wody wg.wskazań licznika,chyba że masz podlicznik na podlewanie w ogródku.
    Przy założeniach ,że jedna osoba zużywa 2,5m3 wody na m-c ,przy 4 osobach wychodzi 10m3 * powiedzmy 5zł/m3 to 50zł
    Szambo 10m3 raz w miesiącu to koszt 100-110zł /ceny u mnie okolice Poznania/.Zysk,jak widać,połowę,ale na pewno nie 100zł m-c

    Cytat Napisał msobanie
    O wygodzie nie wspomne...
    I to jest bardzo ważne..zapominasz o zaglądaniu do szamba...
    Cytat Napisał msobanie
    Jak masz taki wybor - zapomnij o szambie i przylaczaj sie do kanalizy.
    Pozdrawiam
    Mirek
    Popieram w 100%

  15. #15

    Domyślnie

    Jak czytam Wasze posty - to oczom nie wierzę - u mnie 1m3 wywozu szamba kosztuje 18,50PLN , a Wy tu piszecie o 10-12 PLN/m3 (Mikołów na Górnym Śląsku).
    A swoją drogą - to jak bym miała możliwość podłączenia się do kanalizy (nawet kopiąc 100m przyłącze) - to bym sie podłączała - komfort nie ten co szambo (o kosztach już nie wspomnę).

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    U mnie wywóz szamba kosztuje 69,55 za beczkę o pojemności ok 9m3. Ale opróżniam szambo gdy jest w nim ok 8 m3. Trudno tak co do litra się wstrzelić. W ciągu roku zamawiam 16 wywozów. Płace więc 1182 zł.
    Gdybym miał kanalizację i zapłacił za ścieki zliczone z licznika wody (poszło 128m3 wody) to zapłaciłbym 340 zł - 2,64 zł za 1m3.

    Jednak posiadanie szamba to wyjątkowo paskudna sprawa. Trzeba pilnować aby sie nie przepełniło. Gdy jest pełne to woda nie spływa tak jak wtedy gdy było puste. Tania szambiarka którą zamawiam w gminie często nawala a jak są jakies dni wolne (święta) to trzeba zamawiać z wiekszym wyprzedzeniem (do tygodnia). Jak wybieraja to nieżle daje - nie mam szybkozłączek bo i tak ci co przyjeżdżaja nie mogliby sie podłączyć. Komercyjne szambiarki biorą za wywóz ok 130 zł.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jezier
    U mnie wywóz szamba kosztuje 69,55 za beczkę o pojemności ok 9m3. Ale opróżniam szambo gdy jest w nim ok 8 m3. Trudno tak co do litra się wstrzelić. W ciągu roku zamawiam 16 wywozów. Płace więc 1182 zł.
    Gdybym miał kanalizację i zapłacił za ścieki zliczone z licznika wody (poszło 128m3 wody) to zapłaciłbym 340 zł - 2,64 zł za 1m3.

    Jednak posiadanie szamba to wyjątkowo paskudna sprawa. Trzeba pilnować aby sie nie przepełniło. Gdy jest pełne to woda nie spływa tak jak wtedy gdy było puste. Tania szambiarka którą zamawiam w gminie często nawala a jak są jakies dni wolne (święta) to trzeba zamawiać z wiekszym wyprzedzeniem (do tygodnia). Jak wybieraja to nieżle daje - nie mam szybkozłączek bo i tak ci co przyjeżdżaja nie mogliby sie podłączyć. Komercyjne szambiarki biorą za wywóz ok 130 zł.
    Witam!
    właśnie się zastanawiam nad POŚ, tylko nie wiem czy nie jest za późno.. bo mamy prawie stan surowy zamknięty a w pozwoleniu szambo, kanalizy nie ma bo to wiocha, ale jest planowana bo coraz głośniej o tym, moje pytanie brzmi
    1) czy trudno będzie zmienić w "papierach" szambo na POŚ
    2) czy jest to możliwe na tym etapie budowy, mamy wszystkie instalacje, szambo miałoby być na wiosnę
    3) jaki ewentualnie rodzaj oczyszczalni polecacie - działka ma 1,30 ha, jeden sąsiąd oddalony o 250m
    4) jaki może być koszt takiej inwestycji?,
    czekam na wskazówki, pzdr

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar marcin_u
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Zielona Góra
    Posty
    1.451

    Domyślnie

    mam na dzialce wysoki poziom wody gruntowej i z tego powodu mam spore obawy przed szambem. Na koniec 2008r jest planowana kanaliza koło mnie i jak znam zycie to zanim sie wybuduje to zrobia kanalize. Ale zastanawiam sie rowniez nad POS trzcinowym.Co o nim sadzicie?
    Dostalem tez taki kosztorys POS trzcinowego:

    Z uwagi na wielkość Pana działki, oraz warunki gruntowe mógłbym zaproponować Panu system filtru trzcinowego z rozlewiskiem lub
    odprowadzeniem do rowu melioracyjnego, jesli posiada Pan taki na swoim terenie lub w pobliżu.

    Jeśli chciałby Pan skorzystać z naszego montażu to wykonujemy prace praktycznie w całej Polsce.

    Najmniejszy moduł oczyszczalni dla około 3-4 osób:
    1. Zestaw: osadnik gnilny (pojemności 1750 l) + 2 studzienki + drenaż 18 m - wartość około 2500 zł
    2. Pole trzcinowe: folia IZOFOL 7 x 10 m, grys 8-16/32 około 18 ton, żwir 0-2 mm około 54 ton, 3500 zł
    3. Robocizna montażu: wykopy, instalacja, nasadzenie trzciny wartość około 2200 zł
    ---------------------
    Razem: około 8200 zł (netto)
    4. Czas realizacji do 7 dni.
    5. Gwarancja 2 lata na montaż + 10 lat na osadnik i studzienki
    6. Projekt oczyszczalni podpisany przez projektanta z uprawnieniami - wartość 1000 zł netto, przy zleceniu
    nam wykonania instalacji gratis.
    7. Oczyszczalnia pracuje przez cały rok, nawet w największe mrozy jest dostarczana z domu zawsze porcja ciepłej
    wody ściekowej, a w trzcinowisku w kłączach, jak w stogu siana jest powietrze i mikroorganizmy odżywiające się
    substancjami organicznymi zawartymi w ściekach wytwarzają ciepło.

    O ile znajdzie sie miejsce na trzcinowisko o powierzchni 7x10 m i ewentualne rozlewisko o srednicy około 3-3,5 m.


    Co o tym kosztorysie sadzicie?
    moja praca to Alarmy,Kamery,Anteny...i fotowoltaika

    mój projekt ISKIERKA

    160m2 po podłodze do ogrzania, suporex24+12styro, podloga10styro , skosy 25 wełna.wentylacja grawitacyjna. PC Panasonic T-CAP 9kw wersja H 1f , 100% grzejniki, bufor 300l , zbiornik cwu 300l termet nierdzewna. 3 kolektory słoneczne płaskie hewalax. PV 10kw
    Nawrócony z węgla !

  19. #19

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję za tak liczne wpowiedzi.

    POŚ nie może być,bo działka 860 m,dom parterowy, zaraz obok jeden sąsiad a z drugiej strony ogródki działkowe.

    Szambo,też siemartwię,bo b.wyskoki poziom wód gruntowych, np. przy kopaniu funfamentów,tak nam napływała woda,ze trzeba było co chwila wypompowywać.

    KOsztorysy wodociągu od granicy działki do studzienki w zależnosci od firmy wyszły od 12,5 tys. do 18 tys.
    Niestety, na robociźnie nie zminimalizuję,bo buduję głównie sama,bez męża, nie mam rodziny, któą mogłabym zaangażować...Sama raczej nie dam rady,a dziecioki za małe,żeby je zagnać do roboty.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał nata76
    KOsztorysy wodociągu od granicy działki do studzienki w zależnosci od firmy wyszły od 12,5 tys. do 18 tys.
    Niestety, na robociźnie nie zminimalizuję,bo buduję głównie sama,bez męża, nie mam rodziny, któą mogłabym zaangażować...Sama raczej nie dam rady,a dziecioki za małe,żeby je zagnać do roboty.
    Nie wiem skąd oni takie ceny biorą. Gdy mi w Stoenie pokazali ile ich kosztuje podciągnięcie 60m kabla to się uśmiechnąłem.

    Zamów koparkę jakieś 60zł / godz.
    Za dzień na pewno wykopie i zapłacisz max 500zł. Do tego rury drugie tyle. Ktoś do montażu + samo przyłączenie = 1500 zł. Projekt+geodeta+uzgodnienia = 1500zł
    Razem max 4000

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony