dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar MateuszMateusz
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Dąbrowa Górnicza
    Kod pocztowy
    41-306
    Posty
    312

    Domyślnie Spotkanie z architektem jak do tego podejść na co zwrócić uwagę o co pytać

    Witam. Czeka mnie spotkanie z architektem. Projekt wybrałem z z500 i teraz chce od architekta, aby wykonał małe przeróbki. Na co zwrócić uwagę i o co pytać.

    Na 1 omówiliśmy papiery jakie jeszcze są potrzebne, obejrzał wstępnie wybrany projekt przeze mnie, a teraz będzie oglądanie działki i reszta szczegółów jak się do tego przygotować? abym był jak najmniej zaskoczony ...

  2. #2

    Domyślnie

    Jeżeli chcesz nanosić poprawki do gotowego projektu to chyba powinieneś spotkać się z konstruktorem, ew ten arch. powinien mieć uprawnienia konstruktorskie. Jeżeli nie ma to pewnie zleca to komuś za odpowiednią prowizją dla siebie. Arch. doradzi ci pewne rozwiązania funkcjonalne natomiast konstruktor zweryfikuje możliwość ich wykonania. Tak czy inaczej jeżeli zaczynasz swoją przygodę z budową nie ufaj nikomu!!! Każdego sprawdzaj i pilnuj, przynajmniej na wstępie i po wykonanej pracy. Kasa zawsze po robocie!!

    Pow użyt 184m2, pow zabudowy 210m2. Elew 20cm styro, dach 30cm wełny, ogrz podłogowe na 15cm styro.

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar MateuszMateusz
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Dąbrowa Górnicza
    Kod pocztowy
    41-306
    Posty
    312

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję! Już z jednym odbyłem rozmowę, ale nie zbyt mi podszedł. Tematem przewodnim były pieniądze. Często wspominał o zaliczce 2000, nie był zbytnio zainteresowany działką, obejrzeć na żywo, a od jego biura to 500 metrów. Podziękowałem.

    Z niecierpliwością czekam na kolejne posty.

  4. #4

    Domyślnie

    2000zł zaliczki za wprowadzenie zmian w gotowym projekcie???
    Chyba go Bóg opuścił...

    EDIT: Skoro masz już wybrany projekt to znaczy że spełnia on większość twoich oczekiwań funkcjonalnych. Jeżeli nie, a jest tylko małym procentem tego czego oczekujesz od swojego przyszłego domu to rozważ opcje innego gotowca lub projektu indywidualnego od zera, wyjdzie taniej. Jeżeli ten z500 to prawie to czego szukałeś to teraz poszukaj konstruktora i opisz mu jakie istotne zmiany chcesz wprowadzić w gotowym projekcie. Czasem pracownia (npz500) może Ci je wprowadzić za niewielką dopłatą do gotowego projektu. Chyba najważniejsze jest teraz to żebyś dokładnie wiedział czego chcesz i był świadom zmian jakie wprowadzisz. Koniecznie zabierz ze sobą wypis z miejscowego planu zagospodarowania. Jest to dokument który często hamuje fantazję inwestora i jasno określa co może na twojej działce stać. Warto mieć również informację o mediach, np jeżeli nie ma w ulicy gazu to czy będzie (kiedy?) czy od razu robicie kopciucha, PC lub inne źródło ogrzewania.
    Ostatnio edytowane przez CzarnyIwan ; 09-12-2014 o 10:29

    Pow użyt 184m2, pow zabudowy 210m2. Elew 20cm styro, dach 30cm wełny, ogrz podłogowe na 15cm styro.

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar MateuszMateusz
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Dąbrowa Górnicza
    Kod pocztowy
    41-306
    Posty
    312

    Domyślnie

    Nieistotne... zrezygnowałem z jego usług. Teraz czeka mnie spotkanie z innym i chciałbym się jak najlepiej przygotować...

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar robert skitek
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Skąd
    Mikołów
    Posty
    4.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    152

    Domyślnie

    Otóż CzrnyIwanie tak się składa, że architekt jest niezbędny w adaptacji projektu. No chyba, że konstruktor ma uprawnienia do projektowania w zakresie architektury. Skąd wiesz jakie zmiany chce wprowadzić autor tego wątka? Nie zauważyłem, żeby napisał gdzieś, że chce zmieniać konstrukcję.
    MateuszMateusz, na moim blogu staram się opisać jak powinna wyglądać współpraca z architektem, może znajdziesz coś dla siebie. Link w stopce.
    Architektów pełno, a za wstępne rozmowy pieniędzy nie biorą - wybieraj do woli aż znajdziesz takiego, z którym będzie Ci po drodze.
    Powodzenia.
    architekt - tak dla jasności
    architekta dom z prześwitem: blog, dziennik+komentarze
    już nie kawalerka...

    http://rsplus.pl/pub/logofm.gif mój osobisty (niekomercyjny) blog o domach, architektach i ich klientach

  7. #7

    Domyślnie

    Mam bardzo złe doświadczenia z architektami/konstruktorami więc Robercie oszczędzę Ci moich opinii na temat twojego zawodu bo może jesteś wyjątkowo inny niż Ci z którymi miałem do czynienia....

    Pow użyt 184m2, pow zabudowy 210m2. Elew 20cm styro, dach 30cm wełny, ogrz podłogowe na 15cm styro.

  8. #8

    Domyślnie

    Mateusz,ale po co ci architekt ? U mnie adaptację robił kierownik budowy,naniósł wszystkie moje zmiany,fakt,że niewielkie,a na usunięcie jednego balkonu i przeprojektowanie schodów z zabiegowych na ze spocznikiem miałam zgodę biura projektowego,wszystko poszło bez najmniejszych problemów.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    No chyba, że konstruktor ma uprawnienia do projektowania w zakresie architektury.
    oj oj tak tak ..
    inż budownictwa starszy to może coś więcej, ale niejaki pan żbik .. w resorcie zrobił tak iż mgr inż może co najwyżej
    w zagrodach robić .. przykre to... bo architekt mgr może projektować konstrukcję w ograniczonym zakresie do 1000m3
    gdzie tylko chce ..

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    stefan_ems

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    47-300
    Posty
    276

    Domyślnie

    Cytat Napisał MateuszMateusz Zobacz post
    Witam. Czeka mnie spotkanie z architektem. Projekt wybrałem z z500 i teraz chce od architekta, aby wykonał małe przeróbki. Na co zwrócić uwagę i o co pytać.

    Na 1 omówiliśmy papiery jakie jeszcze są potrzebne, obejrzał wstępnie wybrany projekt przeze mnie, a teraz będzie oglądanie działki i reszta szczegółów jak się do tego przygotować? abym był jak najmniej zaskoczony ...
    Z mojego doświadczenia (mam projekt indywidualny, wiec nie wszystkie punkty mogą być trafne):
    1) Motto architektów (i nie tylko): "Zgarnąć jak najwięcej pieniędzy jak najmniejszym wysiłkiem."
    2) Przygotuj się merytorycznie do współpracy. Dowiedz się jak wygląda procedura od koncepcji do pierwszej łopaty. To ważny punkt, bo niewiedza będzie Cie kosztować i pojawią się dodatkowe wydatki "o których przecież nie było mowy".
    3) Wszelkie rozmowy z długopisem w ręku. Potem spisać mały protokół i mailem go przesłać. Słowa mówione maja to do siebie, ze często uciekają z pamięci.
    4) Ostatnia część wynagrodzenia po zamknięciu procedury a nie po wykonaniu "dzieła".
    5) Poczytaj o prawach autorskich i zabezpiecz się odpowiednim wpisem w umowie, bo mogą być nieprzyjemności. (ale to dotyczy chyba bardziej projektów indywidualnych).
    6) Szanuj czas architekta i nie zawracaj głowy ciągłymi zmianami. Masz gotowy projekt i miej już konkretne, przemyślane i sprecyzowane zmiany.
    7) Słuchaj się architekta. Może zaproponować Ci dobre rozwiązanie, na które Ty nie wpadłbyś przez cale swoje życie
    8.) Bądź sceptycznie nastawiony dla najtańszej oferty. Tu nie warto oszczędzać. Można za to dużo i szybko przepłacić
    9) Ostatni punkt ale powinien być jako pierwszy: Zrób zwykły wywiad środowiskowy w Twojej okolicy. Poczytaj opinie. Popytaj ludzi budujących się i tych, co się niedawno zbudowali o doświadczenia z architektem.
    Pzdr.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    5) Poczytaj o prawach autorskich i zabezpiecz się odpowiednim wpisem w umowie, bo mogą być nieprzyjemności. (ale to dotyczy chyba bardziej projektów indywidualnych).
    jeśli projekt ma być jedyny w swoim rodzaju, bez udzielania go dalej .. to cena pewnie by wzrosła..
    przy indywidualnym, jeśli nie to projektant może, bo ma do tego pełne prawo sprzedawać ten projekt .. bo to on jest autorem.

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Odysss

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    mazury
    Posty
    279

    Domyślnie

    Z gotowcami jest tak ze sprawdzasz co jest w srodku jak juz kupisz niestety. Np u mnie teraz wyszlo ze jakby ktos zapomnial o 2 kominkach wentylacyjnych, nadproza lukowe zle zaprojektowane, projekt instalacji elektrycznej(watpliwy) na zasilanie 12kW a w czesci wstepnej 14kW (takie warunki przylaczenia). Od siebie dodam, ze powinienes juz wiedziec z czego bedziesz budowal. W gotowcach sa uzyte materialy ktore czesto chcemy zmienic. W zwiazku z tym jest szansa ze wymiary takze beda inne. Do Twoich materialow niech zrobi OZC. Pomysl o ogrzewaniu, czy i gdzie bedzie podlogowka, niech projekt ogrzewania obejmie takie jakie chcesz faktycznie miec (przekroje podlog). Nie wiem jaki projekt ale jesli podnosisz scianke kolankowa, wowczas wiezba zmienia sie, powinna byc przeliczona i zmieniona. Zwroc uwage, jesli cos zmienisz na dole to jak to sie odbije na gorze, np czy w jakis podciag cos nie wejdzie.
    Zastanow sie czym bedziesz ogrzewal, jakie zrodlo ciepla - czy bedzie potrzebny komin, jesli tak to jaki.
    Gdy na jakies pytanie/sugestie powie Ci ze budowlancy beda wiedziec -to mu podziekuj, albo powiedz ze chcesz zeby on to odpowiednio naniosl na projekt.
    Ostatnio edytowane przez Odysss ; 09-12-2014 o 17:01

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony