dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar mmaarcin
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Skąd
    jaworzno
    Posty
    233

    Domyślnie zaprawa murarska - zużycie

    Niby pytanie prozaiczne, ale proszę o podpowiedź.
    Zostało mi do wymurowania ok.40 m2 ścianek działowych z porothermu 11.5.
    Z uwagi, że będę to robił systemem bardzo gospodarskim, czyli będę wpadał na 2 godzinki na budowę , to będzie to gotowa zaprawa (chodzi o czas)

    Co prawda będę to robił pierwszy raz, lecz w myśl zasady, że dla chcącego nic trudnego to sobie poradzę.
    - Jaką zaprawę polecacie, ja się zastanawiam nad atlasem worek 25 kg/7,50zł
    - Z worka 25 kg ile wychodzi gotowej zaprawy, powiedzmy w litrach
    - w praktyce, ile da się wymurować z worka 25 kg, porotherm 11.5 przy spoinie 1cm.

    Po przeszukaniu forum nie udało mi się znaleźć odpowiedzi na te pytania, w karcie produktu owszem
    "zużycie: 75 kg/m2 dla muru o grubosci 1/2 cegły
    grubość spoiny: 6 - 40 mm
    "

    Trochę to jednak lakoniczne opisane więc,
    liczę na pomoc osoby które murowały.
    Dzięki.
    Ostatnio edytowane przez mmaarcin ; 12-12-2014 o 19:11

  2. #2

    Domyślnie

    Bardzo gospodarczo, jak worki z gotową zaprawą, zamiast cementu i piachu Druga sprawa to jako laik zużyjesz przynajmniej dwa razy więcej zaprawy niż zawodowy murarz.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar mmaarcin
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Skąd
    jaworzno
    Posty
    233

    Domyślnie

    Nie napisałem, że buduje cały dom systemem gospodarskim, tylko że muszę dobudować brakujące 40m 2 ścian działowych.
    Wpadając na budowę, nie będę miał czasu na uruchamianie betoniarki, ładowanie piachu, cementu, wnoszenie,mycie itd.
    Dlatego też, to będzie gotowa zaprawa - to będą tylko trzy brakujące ścianki.

    To jest twoja cała podpowiedź, że zużyje dwa razy więcej zaprawy.
    Ostatnio edytowane przez mmaarcin ; 12-12-2014 o 20:49

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Balto
    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Nawojowa Góra
    Kod pocztowy
    32-065
    Posty
    3.011

    Domyślnie

    Teoria mówi o circa 50-60 kg/m2, praktyka zaś stwierdza, że ilość zależy od fachowości tego kto muruje i jakości materiału z jakiego muruje...

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał mmaarcin Zobacz post
    To jest twoja cała podpowiedź, że zużyje dwa razy więcej zaprawy.
    Kolego, budowa to nie apteka. Możesz kupić kilka worków, wymurować 1m2, policzyć i kupić ile potrzeba na całość. Na końcu murowania przekonasz się, że braknie albo coś zostanie. Tym bardziej, że chcesz murować z porothermu po 2h/dzień. Za każdym razem wyjdzie ci inna zaprawa, raz rzadsza, raz bardziej gęsta. Porotherm ma spore otwory, gdzie lubi zaprawa wchodzić, więc nie przeliczysz dokładnie jak dla cegły pełnej. Pisze z doświadczenia gdyż wymurowałem cały dom z porothermu własnymi rękami, też jako laik. Po za tym cement z piachem też można mieszać w małych ilościach, byle proporcje się zgadzały. Betoniarka do tego nie jest potrzebna, też mieszadłem wymieszasz. 40m2 ściany to nie mało, zobaczysz jak ci będą worki gotowej zaprawy uciekać. Ale jak to mówią: kto bogatemu zabroni? Pozdrawiam

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Balto Zobacz post
    Teoria mówi o circa 50-60 kg/m2, praktyka zaś stwierdza, że ilość zależy od fachowości tego kto muruje i jakości materiału z jakiego muruje...
    50-60kg/m2 ???? ponad dwa worki na m2??? większych bzdur nie słyszałem, nawet najgorszy murarz nie będzie miał takich strat...

    Porotherm 11,5 ma wymiary 115x498x238 mm
    Bez spoiny na m2 muru wchodzi 8,43szt. pustaka =1/(0,498*0,23
    Ze spoiną poziomą gr. 2cm wchodzi 7,72szt. pustaka =1/(0,498*0,26)
    Odejmując jedno od drugiego wychodzi ile zajmuje zaprawa w 1m2 ściany - 0,71szt. pustaka =8,43-7,72
    Mnożąc ilość zaprawy przez wymiary pustaka wyjdzie nam ile trzeba zaprawy =0,71*0,115*0,498*0,238 = 0,009730769m3 zaprawy *1000 = 9,73 dm3 zaprawy

    Oczywiście jest to wartość teoretyczna, ale doliczając nawet straty związane z niefachowością z wpadaniem w drążenia pustaka i część spoin pionowych przy docinkach to myślę że w ilości 20dm3/m2 ściany spokojnie się zmieścisz.

    Patrząc w kartę dowolnej zaprawy będziemy wiedzieć że z worka 25kg uzyskas około 16 dm3 zaprawy.

    Podsumowując potrzebujesz około 1,2-1,3 worka/m2 muru.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar mmaarcin
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Skąd
    jaworzno
    Posty
    233

    Domyślnie

    Dziękuję za pomoc. Chciałbym być bogaty, ale niestety nie jestem. Nie uważam jednak za szczyt snobizmu murowanie z gotowej zaprawy. Zużyje z 50-60 worków. Za 50 worków atlasa zapłacę 375 zl. Murujac i mieszając zaoszczędze 150-200zl.
    Mam duży szacunek dla osób, które same budują. Gratuluję samozaparcia.
    Ja poszedłem na łatwiznę i do ssz posilkowalem się firmą. Dalej muszę działać sam.

    Atelega, dzięki za rozbicie tematu na czynniki pierwsze - przydało się.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Balto
    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Nawojowa Góra
    Kod pocztowy
    32-065
    Posty
    3.011

    Domyślnie

    Atelega: to zależy jakiej zaprawy użyje i jaki jest jej skład. Jeśli ilość wody na wór będzie 6,0 to będzie tego więcej, jeśli 4,0 to mniej. Oficjalne wyliczenia z jakimi się spotykałem mówiły od 38 do 50 kilku kg/m2.... A dotyczyło to oczywiście jednego pięknego worka 25 kg... Na pytanie czemu taki rozstrzał zwykle nie dostawałem sensownej odpowiedzi... Oczywiście do tego wszystkiego trzeba wiedzieć co jest w środku.

  9. #9

    Domyślnie

    Podepnę się pod temat, bo mam do wymurowania ok. 6m2 ściany w piwnicy.
    Użyję do tego betonowych bloczków fundamentowych 38x12x24, czyli ok. 120 bloczków. Zaprawa będzie zatem miedzy każdym bloczkiem w pionie i w poziomie.
    Ile mniej więcej worków zaprawy potrzebuję, zakładając przeciętną grubość spoiny?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony