dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 115 z 148
Pokaż wyniki od 2.281 do 2.300 z 2953
  1. #2281
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Pitrekkk
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    337

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Porównaj sobie np temperatury między 100% mocy i 25%. Jeśli będą duże różnice na wywiewie, to znaczy że gdzieś ta izolacja słaba.
    Na obu zakresach daj popracować tak z 15 min.
    Na 35%:

    Wywiew: 17.5
    Nawiew:15.2

    Na 90%:

    Wywiew: 18.1
    Nawiew: 15.1

    20 min dmuchało.

  2. #2282
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    A w domu jaka temperatura? No i jak dokładny termometr?

  3. #2283
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Pitrekkk
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    337

    Domyślnie

    Róznie, bo grzeje klima.

    W kuchni przy anemostacie 22,5, spiżarce 20.5, łazienka około 20. W wiatrołapie z 16, ale przykręciłem. Dokladność do dziesiątek. Na strychu 5 stopni. Pod wełną 16, ale nie przy samej rurze. Reku w pomieszczeniu gdzie jest z 16.

  4. #2284
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    A w pokojach?
    Temperatura wywiewu to wypadkowa średniej temperatury w domu. Nie jest zależna tylko od temperatury w miejscach gdzie są wywiewniki.

    U mnie teraz średnio jest 21,5 stopnia a na wywiewie 19.6. czyli w sumie 2 stopnie mniej.

    Prędkość w rurach flex koło 1.5m/s jeśli mnie pamięć nie myli.

  5. #2285
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Pitrekkk
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    337

    Domyślnie

    W pokojach około 20 stopni, tylko z klimą pod sufitem może być 21, a przy podłodze 19. W jednym zimno, tam nie grzeje.

  6. #2286
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Temperatura wywiewu to wypadkowa średniej temperatury w domu.
    Nie, nie jest to średnia temperatura w domu. Wywiewy masz w pomieszczeniach najcieplejszych. Do tego wywiewy standardowo są pod sufitem. W zależności od źródeł ciepła (nie tylko ogrzewanie - odpalona kuchenka czy kąpiel) może być jeszcze najwyższą temperaturą w tym najcieplejszym pomieszczeniu. Więc wywiew to szybciej maksymalna temperatura, niż średnia (czy może dokładniej średnia z najcieplejszych miejsc).

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    U mnie teraz średnio jest 21,5 stopnia a na wywiewie 19.6. czyli w sumie 2 stopnie mniej.
    U mnie tak wygląda porównanie temperatury w sypialni w której jest zaparkowany czujnik MobileBME (z nawiewem oczywiście) z temperaturą wywiewu na króćcu rekuperatora (jeszcze jest zaniżona, bo mam kilka odcinków rur niezaizolowanych).



    Widać tu też ciekawą rzecz - 13-15 chodziła klima w odległym salonie. Trochę podbiło to temperaturę w sypialni. Ale znacznie bardziej podbiło to temperaturę na wywiewie. Stąd grzanie klimą nie jest aż tak oszczędne, jak się na pierwszy rzut oka wydaje. Bo ciepłe powietrze idzie do góry i szybko wylatuje wentylacją. Niby reku odzyskuje to ciepło - ale tylko częściowo. Przy grzaniu podłogi ciepło nie wylatuje tak szybko anemostatami wywiewnymi.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WywiewVsSypialnia.jpg
Wyświetleń:	864
Rozmiar:	30,8 KB
ID:	440513  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 06-02-2020 o 21:23

  7. #2287
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Nie do końca się zgodzę z tym twierdzeniem.
    Jeśli w łazience mam 23 stopnie, a 2 pokojach 21,5, a cały strumień powietrza wywiewanego z piętra płynie przez łazienkę - czyli jakieś 100m3/h to ten strumień w łazience ogrzeje się do 23 stopni?
    Temperatura to nie tylko temperatura samego powietrza ale także promieniowanie źródeł ciepła - podłogi, ścian, czy grzejników.

    Dlatego polemizowalbym nad tym stwierdzeniem, że to wypadkowa najwyższych temperatur.

  8. #2288

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Mnie aż takie detale w sumie nie interesują Nawet nie wiedziałem, że gdzieś się daje datę wymiany filtrów. U mnie póki co od 23 pazdziernika te same filtry. Wentylacja przepuszcza od 150 do 200m3/h. Poki co anemostaty nie krzycza, ze wymiana konieczna Ale sa juz brudne jesli chodzi o wizualna inspekcje.
    Jeszcze tylko małe sprostowanie, bo od 2h kombinowałem czemu nie zwraca mi tej wymiany filtrów. A trzeba było do instrukcji zajrzeć To jest na podstawie presostatów, chyba, że ich nie ma i manualnie zresetujesz datę wymiany. Ale to i tak nie jest data następnej wymiany. Są natomiast alarmy E250 i E252 informujące o konieczności wymiany filtrów.

  9. #2289
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    To teraz wszystko się zgadza. Jak są presostaty to raz na dobę robi test na max mocy. Jeśli presostat wtedy zadziała, to pokaże komunikat.

    Tak jak pisałem, póki co trwałość filtrów naprawdę spoko. A dom póki co przy drodze gruntowej, dookoła inne budowy i kurzu jest naprawdę dużo.

    W domu za to jest go bardzo mało. Tylko tyle co bytowy.

  10. #2290

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że ten test robi raz na tydzień. Domyślnie w poniedziałek w południe chyba.

  11. #2291
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Jeśli w łazience mam 23 stopnie, a 2 pokojach 21,5, a cały strumień powietrza wywiewanego z piętra płynie przez łazienkę - czyli jakieś 100m3/h to ten strumień w łazience ogrzeje się do 23 stopni?
    Nie rozumiem pytania. Pytasz, czy jak masz temperaturę w łazience 23* to powietrze ma temperaturę 23*?

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Dlatego polemizowalbym nad tym stwierdzeniem, że to wypadkowa najwyższych temperatur.
    Czyli twierdzisz, że magicznym sposobem powietrze z teleportuje się i trafia do króćca "wywiew" w reku z każdego pomieszczenia mając temperaturę z tego pomieszczenia nawet, jak nie ma w nim wywiewu i tym sposobem reku pokazuje temperaturę średnią z domu?

  12. #2292
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Piszę o tym, że temperatura powietrza nie zawsze równa jest temperaturze, którą odczytuje czujnik.

    Żadnym magicznym sposobem. Tak jak napisałem wyżej - choć temperatura powietrza będzie niższa, to w przypadku gdy źródło ciepła będzie promieniowało, człowiek, a także czujnik temperatury będzie to odbierał jako wyższą temperaturę.

    Rozumiem, że według Twojej teorii, powietrze z całego domu ogrzewane jest w łazienkach o różnice między łazienką, a resztą domu?

    Myślę, że to jednak bardziej złożony proces, a straty najlepiej byłoby zmierzyć tym samym termometrem np w nawiewniku, skrzynce rozpreznej i przed rekuperatorem.

    Wszystkie te czujniki - w pompach ciepła, rekuperatorach, pokazują zupełnie inne wartości.

  13. #2293
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Piszę o tym, że temperatura powietrza nie zawsze równa jest temperaturze, którą odczytuje czujnik.
    To co odczytuje czujnik?


    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    w przypadku gdy źródło ciepła będzie promieniowało, człowiek, a także czujnik temperatury będzie to odbierał jako wyższą temperaturę.
    Zakładam (może błędnie?) że czujniki są osłonięte przed promieniowaniem podczerwonym. Jakie znasz czujniki, co nie mają obudowy zabezpieczającej przed tym? Ja nie znam.

    Ja używam takich czujników:


    Jak niby promieniowanie ma się dostać przez metalową obudowę? W reku mam wyższe temperatury - a te czujniki mam zamknięte wewnątrz rekuperatora o metalowej obudowie. Więc nawet gdyby reku był "ostrzeliwany" promiennikiem podczerwieni, to czyjniki byłyby przed tym zabezpieczone - a to przecież reku na wywiewie pokazuje wyższą temperaturę, niż czujnik w sypialni.


    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Rozumiem, że według Twojej teorii, powietrze z całego domu ogrzewane jest w łazienkach o różnice między łazienką, a resztą domu?
    U mnie jest jeszcze wywiew w kuchni (gdzie nie mam ustawionej wyższej temperatury - ale często jest wyższa, tak jak teraz, bo chodzi piekarnik i gotują się kości dla psa). Mam też wywiew w pomieszczeniu technicznym - gdzie w ogóle nie mam ogrzewania i jest to najzimniejsze pomieszczenie w domu (ale ogrzewane powietrzem zasysanym z innych części domu, stratami bojlera, rekuperatora i innymi urządzeniami, które w nim stoją). I pomimo tego najzimniejszego pomieszczenia wykresy jak podawałem.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 06-02-2020 o 23:24

  14. #2294

    Domyślnie

    Czy wiecie moze czy do AirPacka Home 400v wraz z dodatkowym filtrem F8 da się dodac jakis filtr weglowy do usuwania brzydkich zapachow (smrodu ? Jesli tak to mozecie podac jakis model sprzetu ktory mozna dokupic do takiej instalacji? Widze ze Thessla nie ma w ofercie takiego modulu.

    Drugie pytanie, Czy modul CF jakos realnie usprawnia prace tego rekuperatora?

  15. #2295

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Tak jak pisałem, póki co trwałość filtrów naprawdę spoko. A dom póki co przy drodze gruntowej, dookoła inne budowy i kurzu jest naprawdę dużo.
    Mam taką sama lokalizację, droga gruntowa. Jak sucho na drodze to kurz nieziemski lata.
    Filtry wytrzymały 6 lub7 miesiecy. Jeszcze w międzyczasie odkurzaczem je czyściłem i na jakiś czas pomogło.
    Jak następnym razem reku zgłosił, że filtry do wymiany to już założyłem nowe. 156zł za komplet.

  16. #2296
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar uciu
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Dzielnica
    Furmaniec
    Posty
    1.331

    Domyślnie

    u mnie też droga gruntowa i kurzu tyle, że oddychać nie idzie jak auto przejedzie

    Na czerpni mam taką około metrową skarpete
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bez tytułu3.jpg
Wyświetleń:	152
Rozmiar:	70,3 KB
ID:	440658

    A w domu na anemostatach takie same ale w mniejszej wersji

    Jakby to wszystko co ląduje na tych filtrach było w reku to chyba bym je wymieniał co miesiąc...

    Filtry w reku wystarczają na minimum rok.
    Pozdrawiam
    Adam


    Parterówka na wąską działkę - dziennik budowy

    Parterówka 150m2, PF na 10cm XPSm + 10cm EPS, grzane 114m2, sciany 23cm styro 032 , strop 30cm styro, okna 3szyb z wysunięciem w styro. PC PW Panasonic SDC 9kw 3f H , bufor 100l, 100% podłogowka, sunex fish 300l, Thessla Green 300v

  17. #2297

    Domyślnie

    Hej, kto ma za sobą wymianę łożysk w centrali 400h ? Chyba nie da się wyciągnąć wentylatora bez roznitowania boków ? Mam paskudny dostęp i wolę zrobić wywiad zanim go ściągnę i wypatroszę. Po 5 latach jedno szumi.

  18. #2298

    Domyślnie

    To sam sobie odpowiem: 50 nitów 3,2mm, 4 łożyska 608Z i silikon bezzapachowy. Po roznitowaniu boków sama wymiana łożysk bezproblemowa.

  19. #2299
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Stare miały bardzo duże luzy?

  20. #2300
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mibas

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    216

    Domyślnie

    A czy dałoby się wymienić łożyska bez sciągania tego klamota ze ściany?

Strona 115 z 148

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony