dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 138 z 148
Pokaż wyniki od 2.741 do 2.760 z 2953
  1. #2741

    Domyślnie

    Presostat filtra kanałowego
    Przełącznik funkcji Okap
    Przełącznik funkcji Pusty Dom
    Przełącznik funkcji Kominek
    Sygnał z centralki P. POŻ.
    Sygnał awarii nagrzewnicy elektrycznej kanałowej
    Czujnik temperatury powietrza po wymienniku kanałowym
    Czujnik temperatury powietrza przed GWC glikolowym
    Zasilanie siłowników 24V
    Zasilanie siłowników 24V
    Zasilanie siłowników 230V
    Zasilanie siłowników 230V
    Zasilanie modułu EXPANSION
    Pompa nagrzewnicy wodnej
    Sekcja uzdatniania powietrza (SUP)
    Potwierdzenia pracy dla kanałowej nagrzewnicy elektrycznej
    Siłownik przepustnicy GWC
    Zasilanie siłownika przepustnicy GWC
    Siłownik przepustnicy okapu
    Siłownik przepustnicy wyrzutni
    Siłownik przepustnicy czerpni
    Zasilanie siłowników przepustnicy czerpni i wyrzutni
    Sterowanie nagrzewnicy kanałowej
    Złącze sygnałowe z modułu BASIC
    Sterowanie chłodnicy kanałowej


    No nic zobaczymy. Najwyżej się odda ale myślę że instalator będzie wiedział co z tym zrobić.
    Ostatnio edytowane przez boconek03 ; 01-07-2022 o 15:46
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  2. #2742
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Możesz sobie zrobić przycisk do funkcji pusty dom np
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  3. #2743

    Domyślnie

    A co to takiego?
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  4. #2744
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    grabiec

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Grodzisk Mazowiecki
    Posty
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Misterhajt Zobacz post
    Panowie i Panie.
    Najwyższy czas powiedzieć sobie, że zarówno rekuperacja, jak i WM, nie jest aż taka wspaniała, jak tutaj co niektórzy (którzy ją założyli), piszą.
    Cóż za zwrot akcji! Miała latem chłodzić (z podziemnych kanałów), a zimą dogrzewać (prądem). Okazuje się, że to jednak nie wygląda tak różowo, a problemów więcej, aniżeli korzyści...
    Pozwólcie, że przytoczę jeszcze raz artykuł, który zamieściłem w innym wątku, aby sprowokować do dyskusji:
    Pomimo szeregu zalet rekuperacji, niestety nie sprawdza się ona w okresie letnich upałów. O ile w przypadku dużych instalacji wentylacyjnych z rekuperatorem projektanci zakładają wymagane wartości temperatury zarówno latem jak i zimą, w zależności od wymagań i specyfiki obiektu, to w domach jednorodzinnych jest to tylko opcja dodatkowa. W dużych centralach najczęściej występuje sekcja chłodnicy freonowej lub na wodę lodową i jest to wymóg. Opcjonalnie centrala nie posiada chłodnicy, ale projektowana jest odrębna instalacja schładzająca, której moc uwzględnia również schłodzenie powietrza zewnętrznego doprowadzanego przez układ wentylacyjny.

    W przypadku wentylacji domowej okna powinny być generalnie zamknięte. W przypadku, gdy na zewnątrz jest 30 stopni i centrala dostarcza powietrze o tej samej temperaturze, niestety w wewnątrz budynku powietrze również się podgrzewa i jest to sytuacja niekorzystna. O ile w pierwszym okresie mamy odzysk chłodu, gdyż w domu temperatura jest niższa, i powietrze nawiewane jest chłodniejsze niż na zewnątrz to krótkim okresie temperatury się wyrównują i odzysk chłodu szybko się kończy.

    Jak zatem używać wentylacji mechanicznej latem?
    W dzień na minimum, ze względu, chociaż by na łazienki, i minimalną ilość powietrza do oddychania, natomiast w nocy, kiedy temperatura spada do około 16 wentylujemy z maksymalną wydajnością, chyba ze hałas pochodzący z centrali na to nie pozwala. Niestety, jeśli w upalne i parne noce temperatura jest powyżej 20 stopni nic to nie pomoże. W upalne dni często okna są otwierane, w przypadku, gdy w domu są dzieci często również i drzwi tarasowe.strong>Dlaczego zatem w przypadku upałów w ciągu dnia komfort przy otwartych oknach jest większy niż przy zamkniętych oknach i pracującej wentylacji?
    Temperatury nawiewu są takie same, ale za w przypadku rekuperacji mamy najczęściej jedną wymianę na godzinę, przy otwarty oknach 5-6 wymian. Mamy większą prędkość przepływu powietrza ,, tzw. przeciąg’’ Prędkość przepływu, jedna z 3 składowych komfortu cieplnego ( temperatura, wilgotność, prędkość powietrza) jest wiesza. Efekt będzie podobny jak w przypadku wentylatora domowego. Nie ochładza powietrza a odczuwamy jakby było chłodniej.

    Metody schładzania powietrza nawiewanego
    Rozważamy możliwości ochładzania powietrza zewnętrznego nawiewanego przez instalację wentylacji mechanicznej z rekuperatorem zaprojektowaną w domu jednorodzinnym o powierzchni od 140m2-300m2 . Projektowana ilość powietrza nawiewanego dla takich budynków to od 280m/3h – 600m3/h. Przy takim strumieniu mamy od 1-1.5 wymiany na godzinę w pomieszczeniach ,,czystych’’ czyli tam gdzie powietrze jest nawiewane. Przy założeniu, że na zewnątrz mamy 32 stopnie i temperaturę nawiewu chcielibyśmy mieć w okolicach 20 stopni (minimalna temperatura nawiewu nie powinna być niższa niż 16stopni C ) wymagana moc chłodnicza w zakresie 1,5kW -3 KW. Jeżeli dostarczymy taką moc chłodniczą do układu wówczas nawiewamy powietrze schłodzone a wentylacja mechaniczna może pracować z pełną mocą w ciągu dnia bez przegrzewania budynku.

    Do schłodzenia powietrza możemy wykorzystać:

    a) Gruntowe wymienniki ciepła (GWC)
    b) Chłodnica glikolowa podpięta to gruntowej pompy ciepła
    c) Chłodnica oparta na układzie sprężarkowym

    Gruntowe wymienniki ciepła
    IMG_1882

    Prawidłowo wykonamy wymiennik gruntowy ( zarówno glikolowy, rurowy, żwirowy , Provent-GEO) jest w stanie zmniejszyć temperaturę o około 8 -10 stopni w stosunku do temperatury zewnętrznej. Z zalet takiego rozwiązania możemy tu wymienić niskie koszty eksploatacyjne takich rozwiązań. Dodatkowy prąd zużyty przez wentylator wspomagający, pompę obiegową glikolu, czy zwieszenie poboru prądu przez wentylator nawiewny to około 40-60W. Natomiast z głównych wad należy wymienić: zużywanie zdolności chłodniczej złoża w miarę upływu czasu, czyli np. w sierpniu moc chłodnicza jest inna niż w czerwcu. Dodatkowo podnoszenie wilgotności względnej w budynku w lato działa nie korzystnie, dotyczy to głownie wymienników rurowych. Mówimy tu tylko o wadach i zaletach w odniesieniu do zdolności chłodzenia powietrza.

    Chłodnica glikolowa podpięta to gruntowej pompy ciepła
    20130219_110249

    Układ do wykorzystania tylko tam gdzie ogrzewanie budynku oparte jest na PC gruntowej. W tym przypadku złoże w lato jest niewykorzystane ( tylko do CWU ) Złoże przygotowane jest pod PC czyli moc jest znacznie większa niż w przypadku tradycyjnych GWC, odpada problem zużywania się złoża, oraz nie ponosimy kosztów inwestycyjnych związanych z przygotowaniem dolnego źródła ciepła. Najprostszym sposobem jest wpięcie się w źródło dolne i montaż niezależnej pompy obiegowej, tak aby PC nie pracowała. Sterowanie załączeniem pompy najczęściej za pomocą czujnika pogodowego lub kanałowego. Wtedy koszty związane z eksploatacja to tylko 40-60W , czyli praca pompy obiegowej. Polecamy aby mając PC i rekuperację taki układ wykonać , gdyż koszty inwestycyjne takiego rozwiązania są stosunkowo nieduże , a komfort używania wentylacji w lecie znacznie się zwiesza.

    Chłodnica oparta na układzie sprężarkowym
    IMG_2870

    Elementem chłodzącym jest chłodnica freonowa zamontowana na kanale nawiewnym. Mamy tu typowy układ z czynnikiem chłodniczym , najczęściej R410A .Chłodnica połączona z agregatem zewnętrznym od klimatyzatora. Z racji że obecnie są tylko urządzenia inverterowe koniecznym elementem jest sterownik do agregatu, aby kontrolował pracę sprężarki. Sterowanie 0-10V pozwala płynnie dopasować zapotrzebowanie na moc chłodniczą. Planując podłączenie chłodnicy w przyszłości należy zakupić centralę która posiada automatykę sterującą do chłodnicy 0-10 V . Z zalet należy wymienić stabilną nastawioną temperaturę nawiewu nawet 16 stopni. Jest to układ sprężarkowy czyli koszty eksploatacyjne większe niż w poprzednich opcjach ale i największe możliwości chłodzenia i sterowania. Dodatkowo najwięsze przesuszenie powietrza latem, czyli brak uczucia duszności.

    Czy jeśli zamontujemy jeden z tych elementów będziemy mieli w domu efekt klimatyzacji?
    Niestety nie . Projektując wentylację kierujemy się ilością powietrza potrzebną do oddychania i w tym przypadku 1 w/h będzie jak najbardziej prawidłowa natomiast projektując klimatyzację należy przyjąć około 4-5 w/h/ . Czyli dostarczenie do budynku 2-3 kW chłodu to jakbyśmy projektowali schłodzenie w pomieszczeniu około 30-35m2 a nie domu, który ma 200m2. W przypadku domów zacienionych, gdzie nie ma okien narażonych na zyski od słońca, szczególnie parterowych, pozbawianych okien dachowych, gdzie są zadaszenia i rolety oraz dodatkowo dobra izolacja tam montaż powyższych elementów do chłodzenia ma sens i jak najbardziej się sprawdzi. W innym przypadku, aby uzyskać komfort temperaturowy w lato konieczne jest zamontowanie dodatkowych klimatyzatorów, zaprojektowanych do miejscowego schładzania powietrza działających na zasadzie cyrkulacji, czyli bez dostępu świeżego powietrza. Należy mieć również świadomość, że klimatyzacja w domu to nie jest 18 stopni. Projektując klimatyzację dobieramy tak urządzenia aby uzyskać temperaturę o 6-8 stopni w stosunku do temperatury zewnętrznej, czyli jeżeli na zewnątrz jest 32 stopnie to komfortowa temperatura to 24-25 stopni.

    https://klimat-dom.pl/metody-schladzania-powietrza/
    I własnie ta temperatura nawiewu (15 stopni min) powoduje, ze clima nie jest wydajna. Jakby sie dało zmienić prznajmniej na 12% to już powinno bardzo pomóc.
    Teraz mam tak, ze idzie 100% z tempe 15 stopni i to za mało, jednoczesnie wydajność climy jest dużo większa i chodzi na pół gwizdka.

  5. #2745

    Domyślnie

    Cytat Napisał grabiec Zobacz post
    I własnie ta temperatura nawiewu (15 stopni min) powoduje, ze clima nie jest wydajna. Jakby sie dało zmienić prznajmniej na 12% to już powinno bardzo pomóc.
    Teraz mam tak, ze idzie 100% z tempe 15 stopni i to za mało, jednoczesnie wydajność climy jest dużo większa i chodzi na pół gwizdka.
    Aby uzyskać 12 st na nawiewie musiał byś mieć do tego przystosowaną instalację.
    Izolacja z wełny to za mało przy takich temperaturach.
    Masz izolowane nawiewniki?
    Bo z tych standardowych przy tak niskiej temperaturze zaczyna kapać.

    Nie łączy się wentylacji z klimatyzacją
    A tym bardziej agregatów freonowych, których moce znacznie przewyższają potrzeby chłodnicy w wentylacji.

    Ustaw sobie 12*C, a za rok wrócisz z nowym tematem - wentylacja śmierdzi stęchlizną.

  6. #2746

    Domyślnie

    ThesslaGreen ma w standardzie jakiś moduł do aplikacji na telefon? Czy trzeba coś dokupić.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  7. #2747

    Domyślnie

    Trzeba dokupić.

  8. #2748

    Domyślnie

    No to jednej aplikacji mniej będzie
    chyba, że gra warta świeczki to trzeba będzie dokupić…
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  9. #2749
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    dpo

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    ыясяусшт
    Posty
    392

    Domyślnie

    UPS do thessli airpack home 400v (model 2020 tzn bez udziwnień entalpicznych itd).

    Chciałem sobie dokupić upsa do reku i zastanawiam sie jaki wziać. Może ktos pomóć ?
    Mierzyliście ile na maxa żre prądu ? Oczywiście mam na myśli max przepływu bez nagrzewnicy.

    Dzięki
    Ostatnio edytowane przez dpo ; 17-08-2022 o 22:39
    “Tylko dwie rzeczy nie mają końca: wszechświat i ludzka głupota, ale co do tego pierwszego nie mam pewności.”
    Albert Einstein

  10. #2750

    Domyślnie

    Najwięcej bierze przy wietrzeniu. U mnie 600V wtedy 400W. A tak na codzień normalnie grubo poniżej 100W.

  11. #2751
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    dpo

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    ыясяусшт
    Posty
    392

    Domyślnie

    Dzięki. Tak mnie naszło na sprawdzenie po zgłębianiu tematu upsa pod zamrażarkę - niby sa one nowoczesne i energooszczędne ale ..... rozruchowy prąd mają 10 X znamionowy !!
    To żeby nie padła musi miec upsa 2500VA - czyli ponad tysiaka
    Kupa tematów na elektrodzie.
    To się raczej nie kalkuluje i lepiej żarcie stracić (taniej wyjdzie )
    “Tylko dwie rzeczy nie mają końca: wszechświat i ludzka głupota, ale co do tego pierwszego nie mam pewności.”
    Albert Einstein

  12. #2752

    Domyślnie

    Musisz mieć wówczas UPSa, który jest przystosowany do pracy z obciążeniami takimi jak właśnie sprężarki w lodówkach. One nie muszą mieć wysokich VA, a wystarczy żeby się nie przeciążały przez 2-3 sekundy przy starcie sprężarki. Później przecież taka sprężarka bierze np. 100-200W, nie więcej.

  13. #2753
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Miałem podłączać swój reku pod UPS. Normalnie zużywa 15-20W, ale zimą gdy zapnie grzałkę, do tego wietrzenie, to się robi już koło 2kW. Zdarza się to naprawdę rzadko, ale czy jest sens trzymać wentylację pod UPS?
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  14. #2754
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    dpo

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    ыясяусшт
    Posty
    392

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    ...., ale czy jest sens trzymać wentylację pod UPS?
    Wydaje mi się że warto - jakby przerwa była dłużej niż kilka godzin, to wietrzyć przecież trzeba i tak, a otwierać okna po to, to same straty (na pewno większe niż na upsie podtrzymującym reku) Ja mam chatę na prąd więc grzania też nie będzie - na szczeście mocno ocieplony to i swieczkami dam radę sypialnie ogrzac .
    UPS mały byle uciągnął wietrzenie - bez grzałki. Zawsze można odczekać aż się sam rozmrozi - u mnie za zachodzie zimy liche więc da radę.
    “Tylko dwie rzeczy nie mają końca: wszechświat i ludzka głupota, ale co do tego pierwszego nie mam pewności.”
    Albert Einstein

  15. #2755
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar uciu
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Dzielnica
    Furmaniec
    Posty
    1.331

    Domyślnie

    a ile masz kilkugodzinnych przerw w dostawie energii? Chyba nie warto popadać w paranoje???.
    Są domy bez wentylacji (albo z niesprawną) i ludzie żyją całe lata...
    Pozdrawiam
    Adam


    Parterówka na wąską działkę - dziennik budowy

    Parterówka 150m2, PF na 10cm XPSm + 10cm EPS, grzane 114m2, sciany 23cm styro 032 , strop 30cm styro, okna 3szyb z wysunięciem w styro. PC PW Panasonic SDC 9kw 3f H , bufor 100l, 100% podłogowka, sunex fish 300l, Thessla Green 300v

  16. #2756
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Zdarza się to naprawdę rzadko, ale czy jest sens trzymać wentylację pod UPS?
    Jak masz grzałkę, to bym nie podpinał na stałe, bo może wyssać UPSa szybko albo wyłączyć, jak jego moc będzie za mała.
    Ja mam w zasięgu kabla UPS - ale nie podpinam. Jakby przerwa była długa i inne urządzenia jeszcze by nie wyssały UPSa do końca, to bym podpiął (jakbym miał grzałkę, to najpierw bym ją zdezaktywował labo odpiął).

  17. #2757

    Domyślnie

    Ja na koniec zimy miałem 18-godzinną przerwę w dostawie prądu. I przeżyłem bez działającego rekuperatora. Na brak komfortu też z tego powodu nie narzekałem.

  18. #2758

    Domyślnie

    Padł mi wentylator wywiewny Gdzie mogę kupić taki wentylator lub sam silnik? Jego oznaczenia to EBMPAPST K3G190-RG19-19.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20220919_185104a.jpg
Wyświetleń:	47
Rozmiar:	85,1 KB
ID:	460940

  19. #2759

    Domyślnie

    Cytat Napisał sliver001 Zobacz post
    Padł mi wentylator wywiewny Gdzie mogę kupić taki wentylator lub sam silnik? Jego oznaczenia to EBMPAPST K3G190-RG19-19.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20220919_185104a.jpg
Wyświetleń:	47
Rozmiar:	85,1 KB
ID:	460940
    To wentylator dla producenta tzw. OEM - identycznego raczej nie kupisz.
    Niemniej, zastąpisz go każdym innym K3G190 o prędkości obrotowej 3635

  20. #2760

    Domyślnie

    Udało mi się naprawić silnik - uszkodzony był na płytce sterującej chip LNK363DG, rekuperator działa i nie zgłasza alarmów.
    Dopatrzyłem się też uszkodzonego warystora na płycie głównej (wybuchł) - zaznaczony na foto. Mam do Was prośbę - czy mógłby ktoś podać jego oznaczenia?Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20220921_184713a.jpg
Wyświetleń:	75
Rozmiar:	96,0 KB
ID:	460988

Strona 138 z 148

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony