dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 107 z 148
Pokaż wyniki od 2.121 do 2.140 z 2953
  1. #2121
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    qrko

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Śląsk Cieszyński
    Posty
    255

    Domyślnie

    Cytat Napisał mestrekamcio Zobacz post
    104% = 364m3/h
    No to prawie tak jak u mnie na 400V. Jest ok.
    Ostatnio edytowane przez qrko ; 24-05-2019 o 20:27

  2. #2122

    Domyślnie

    Cytat Napisał l-poczta Zobacz post
    witam. od polowy roku uzytkuję v300 z cf oraz air++. mam takze powietrzne gwc. w domu zwłaszcza na pietrze robi się duszno nawet jesli reku chodzi na 60%. czym to moze być spowodowane? jak sprawdzić przyczyny? przy funkci otwarte okno sytuacja się poprawia. jakby za malo bylo nawiewu a za duzo wywiewu...czy przy cf jest to w ogole mozliwe? da sie tym jakoś sterowac manualnie? bardzo proszę o pomoc i pozdrawiam.
    Mam tak samo. Duszno jest jak okna zamknięte.
    Mam airpack 400v. Dom użytkowany od tygodnia. Nie mam GWC.

    Co sprawdzić? Instalacja była kalibrowana przez firme instalującą.

  3. #2123
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    samotnik

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    895

    Domyślnie

    Co to znaczy "duszno"?! Masz za wilgotno? Mierzyłeś dobrym higrometrem?

    Bo podejrzewam, że masz po prostu za ciepło. Podstawowy błąd neofitów - wentylacja mechaniczna niczego wam nie ochłodzi, ma zdecydowanie za małą wydajność. Potrzebujesz klimatyzacji.

  4. #2124
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    qrko

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Śląsk Cieszyński
    Posty
    255

    Domyślnie

    Do modułu CF można wprowadzać korekty w menu serwisowym, pisał o tym Wekto kilka/kilkanaście stron temu, aczkolwiek nie wiem jak się to ma do wartości uzyskiwanych podczas kalibracji. Strzelałbym, że wartość na ekranie podczas kalibracji = wartość realna * współczynnik korekcji ustawiony w menu CF. Tylko wtedy CF trzeba by kalibrować czymś jeszcze dokładniejszym niż on sam.

  5. #2125

    Domyślnie

    Dzisiaj dokonałem ponownej kalibracji - 476m3/h na 119%
    100% - 400m3/h
    Czy ma ktoś jakiś przelicznik jak określić dom 140m2 użytkowej względem tej wymiany określonej w m3?

  6. #2126

    Domyślnie

    Cytat Napisał samotnik Zobacz post
    Co to znaczy "duszno"?! Masz za wilgotno? Mierzyłeś dobrym higrometrem?

    Bo podejrzewam, że masz po prostu za ciepło. Podstawowy błąd neofitów - wentylacja mechaniczna niczego wam nie ochłodzi, ma zdecydowanie za małą wydajność. Potrzebujesz klimatyzacji.
    No duszno, nie ma czym oddychać. Na dworze jest dużo lepiej. Tak jakby to powietrze wyciągane z domu z powrotem wracało do środka, hehe.
    Wiem, że to nie do chłodzenia jest, ale raczej nie spodziewałem się duchoty.
    Temperatura w domu to jakieś 23 stopnie - tak, sporawo.
    Wilgotność: 60-70% (mierzone tanim sprzętem) - czyli pewnie przez to taki efekt mamy? Skąd się to bierze? Tynki robione rok temu, posadzki z 10 mies. wstecz.

    Jeszcze pomyślałem taką rzecz: pod rekuperatorem lecą rurki od ciepłej wody z zasobnika. Ale w otulinie oczywiście. Jak sądzę ich temperatura nie może mieć wpływu na pracę centrali went?

  7. #2127

    Domyślnie

    Czy u Państwa też tak bypass chodzi?
    Czy nie powinno być tak, że temperatura z czerpni jest bardzo bliska nawiewnej?

    Tu jak widać u mnie podbił o 3 stopnie. Po co?

    Czy ktoś wie co to za wartość 22,4 na samym dole?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	clipboard01b.jpg
Wyświetleń:	157
Rozmiar:	24,6 KB
ID:	430924

  8. #2128
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    samotnik

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    895

    Domyślnie

    Cytat Napisał robula2007 Zobacz post
    No duszno, nie ma czym oddychać. Na dworze jest dużo lepiej. Tak jakby to powietrze wyciągane z domu z powrotem wracało do środka, hehe.
    Wiem, że to nie do chłodzenia jest, ale raczej nie spodziewałem się duchoty.
    Temperatura w domu to jakieś 23 stopnie - tak, sporawo.
    Wilgotność: 60-70% (mierzone tanim sprzętem) - czyli pewnie przez to taki efekt mamy? Skąd się to bierze? Tynki robione rok temu, posadzki z 10 mies. wstecz.
    Masz dużą wilgotność. Ja nie jestem w stanie uzyskać więcej niż 55% i to w najgorętsze, parne dni lata. Teraz jest 35-40%. Całą zimę mam 25-30% mimo pracy centrali na 15-20% wydajności, w sypialni w nocy pracuje nawilżacz (życzenie konkubiny, mnie to nie przeszkadzało).

    Może to z uwagi na jakieś resztki wilgotności z tynków i wylewek, choć nie sądzę.

    Na parterze mam obecnie 22 stopnie, na poddaszu 23,5, mimo pochmurnej pogody. Wilgotność podobna. I różnica jest potężna, na poddaszu przejdę się dwa razy po korytarzu i jestem spocony. Dlatego mam klimę i jestem zdania, że w żadnym nowym, dobrze ocieplonym domu z poddaszem, komfortu bez klimy nie będzie.

    Rury od CWU nie mają wpływu.

  9. #2129
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    samotnik

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    895

    Domyślnie

    Cytat Napisał robula2007 Zobacz post
    Tu jak widać u mnie podbił o 3 stopnie. Po co?

    Czy ktoś wie co to za wartość 22,4 na samym dole?
    To temperatura bodajże skroplin, albo mierzona w ich sąsiedztwie. Generalnie mówi o tym, w jakiej temperaturze otoczenia pracuje centrala.

    Temperatura zawsze się podnosi względem czerpni. Grzeją wentylatory, otoczenie centrali (przynajmniej u Ciebie, bo jest tam ciepło). Na wylocie z anemostatów swoje dodają jeszcze tynki i wylewki, w których zalane są przewody wentylacji.

    Niestety, nie ochłodzisz domu wentylacją.

  10. #2130
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    samotnik

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    895

    Domyślnie

    Cytat Napisał mestrekamcio Zobacz post
    Dzisiaj dokonałem ponownej kalibracji - 476m3/h na 119%
    100% - 400m3/h
    Czy ma ktoś jakiś przelicznik jak określić dom 140m2 użytkowej względem tej wymiany określonej w m3?
    Odpuść sobie takie przeliczniki. Wentyluj tyle, żeby mieć komfort. Wstępnie przyjmij 20-30m3 na osobę. U mnie w domu 250m2 taka centrala całą zimę chodzi na 15-20% i to w zupełności wystarcza. Latem mam 30-40%, chociaż w sumie sam nie wiem po co. Plus pół godziny dziennie automatycznego przewietrzania na 100%. Ruszam to tylko przy imprezach w domu, gotowaniu czegoś smrodliwego lub w sytuacji, gdy ktoś zaparuje totalnie łazienkę, a kolejna osoba chciałaby z niej bezpośrednio potem korzystać (lustro itd).

  11. #2131
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.249
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał samotnik Zobacz post
    Ja nie jestem w stanie uzyskać więcej niż 55% i to w najgorętsze, parne dni lata. Teraz jest 35-40%.
    Zmień higrometr. Łże jak pies. Chyba, że masz bardzo wydajny osuszacz. Jak na czerpni sporadycznie spada poniżej 60% (a zazwyczaj jest ponad 70%) to nie możesz mieć w domu 40% jak nie ogrzejesz mocno powietrza (jak w zimie) albo nie osuszysz.





    A co do temperatur - u mnie tak to wygląda. Pod koniec włączony bypas.





    Odczyty z czterech czujników BME280.

    Edyta.
    Jeszcze wykres z profesjonalnej stacji meteo

    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Temp.jpg
Wyświetleń:	530
Rozmiar:	30,8 KB
ID:	430925  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 31-05-2019 o 09:30

  12. #2132
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar uciu
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Dzielnica
    Furmaniec
    Posty
    1.331

    Domyślnie

    U mnie też teraz mam teraz ok 42-44% wilgotności,
    Zima 27-33%, podnosi się na trochę w łazience po kąpieli
    Czujniki Oregon w każdym pomieszczeniu...
    Pozdrawiam
    Adam


    Parterówka na wąską działkę - dziennik budowy

    Parterówka 150m2, PF na 10cm XPSm + 10cm EPS, grzane 114m2, sciany 23cm styro 032 , strop 30cm styro, okna 3szyb z wysunięciem w styro. PC PW Panasonic SDC 9kw 3f H , bufor 100l, 100% podłogowka, sunex fish 300l, Thessla Green 300v

  13. #2133
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    klew

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    54-110
    Posty
    96

    Domyślnie

    Cytat Napisał samotnik Zobacz post
    To temperatura bodajże skroplin, albo mierzona w ich sąsiedztwie. Generalnie mówi o tym, w jakiej temperaturze otoczenia pracuje centrala.
    To nie jest temperatura skroplin. Ten termometr jest umieszczony przy płytce z elektroniką nad rekuperatorem. Teoretycznie ma pokazywać temperaturę otoczenia rekuperatora, ale pewnie jest ona lekko podbita przez pracującą obok elektronikę.

    Cytat Napisał samotnik Zobacz post
    Temperatura zawsze się podnosi względem czerpni. Grzeją wentylatory, otoczenie centrali (przynajmniej u Ciebie, bo jest tam ciepło). Na wylocie z anemostatów swoje dodają jeszcze tynki i wylewki, w których zalane są przewody wentylacji.

    Niestety, nie ochłodzisz domu wentylacją.
    Oczywiście, że zanim powietrze wyleci z anemostatu, to jeszcze zmieni temperaturę. Natomiast centrala pokazuje temperaturę w miejscu czujnika temperatury.
    Wentylacją da się schłodzić. Oczywiście tylko trochę i w niektórych warunkach (bo to nie klima), ale mówienie, że się nie ochłodzi domu wentylacją nie jest prawdą.

    rubola2007: U mnie przy włączonym BP, temperatura na nawiewie jest 1-2 stopni wyższa niż na "czerpni" . Tylko ja mam wersję ze 100% bypass, wiec powietrze nie przelatuje w ogóle przez wymiennik.

  14. #2134

    Domyślnie

    Cytat Napisał klew Zobacz post
    Tylko ja mam wersję ze 100% bypass, wiec powietrze nie przelatuje w ogóle przez wymiennik.
    Hm, a to jak sprawdzic czy mam 100% BP czy jednak nie 100 procent?

  15. #2135
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.249
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał uciu Zobacz post
    U mnie też teraz mam teraz ok 42-44% wilgotności,
    Też zmień higrometr. Po kąpieli czy prysznicu wilgotność powinna zbliżać się do 100% a nie "trochę" się podnosić.

    klik

    Duża część użytkowników stacji Oregon może z czasem zauważyć pogorszenie się odczytów wilgotności w swoich czujnikach zewnętrznych. Jeśli na początku użytkowania wilgotność podczas mgły lub opadów bez problemu dochodziła do 95-98% (wyświetlana wartość maksymalna zależy od modelu stacji), to po roku, dwóch lub więcej maksymalne wartości sukcesywnie spadają. Nierzadko się zdarza, że wartość dochodzi do 75% i więcej nie może, mimo iż za oknem widzimy i czujemy samą wilgoć.

    To generalny problem z wieloma czujnikami elektronicznymi - taki test. Często też z czasem odczyty się pogarszają.
    Warto do sprawdzenia mieć higrometr analogowy.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 31-05-2019 o 09:57

  16. #2136
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar uciu
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Dzielnica
    Furmaniec
    Posty
    1.331

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Też zmień higrometr. Po kąpieli czy prysznicu wilgotność powinna zbliżać się do 100% a nie "trochę" się podnosić.

    klik
    Z ciekawości sprawdzę analogowym
    U mnie czujnik w łazience wisi po drugiej stronie ponieszczenia i pomiedzy czujnikiem a prysznicem mam anemostat 160mm
    Ale wydaje mi się, że wskazania są prawidłowe - bardzo czuć suche powietrze w zimę,
    W garażu, gdzie nie ma WM wilgotność jest dużo większa.
    Przykładowe wskazanie z lutego
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bez tytułu.jpg
Wyświetleń:	66
Rozmiar:	71,4 KB
ID:	430927
    Pozdrawiam
    Adam


    Parterówka na wąską działkę - dziennik budowy

    Parterówka 150m2, PF na 10cm XPSm + 10cm EPS, grzane 114m2, sciany 23cm styro 032 , strop 30cm styro, okna 3szyb z wysunięciem w styro. PC PW Panasonic SDC 9kw 3f H , bufor 100l, 100% podłogowka, sunex fish 300l, Thessla Green 300v

  17. #2137
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    samotnik

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    895

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Zmień higrometr. Łże jak pies. Chyba, że masz bardzo wydajny osuszacz. Jak na czerpni sporadycznie spada poniżej 60% (a zazwyczaj jest ponad 70%) to nie możesz mieć w domu 40% jak nie ogrzejesz mocno powietrza (jak w zimie) albo nie osuszysz.
    No nie wiem, mam kilka higrometrów, lepsze i gorsze (w tym jeden profesjonalny, dedykowany podobno dla lutników) i wszystkie pokazują mniej więcej to samo, +/- 5pp. Ale tak, wszystkie są elektroniczne.

    Zauważ, że nawet na Twoim wykresie wilgotność waha się pomiędzy 40% a 100%. Wilgotność powietrza zaciąganego do domu się uśrednia w ten sposób. Dodatkowo latem w nocy lub w chłodniejsze dni wilgotność względna tego powietrza się zmniejsza, bo w domu jest jednak cieplej.

    Aczkolwiek po namyśle przyznaję, że moje obserwacje z okresu letniego są niemiarodajne, z prostego powodu - używam klimatyzacji. Natomiast z obecnego okresu moim zdaniem są i nadal mam 40%.

  18. #2138
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.249
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał samotnik Zobacz post
    Zauważ, że nawet na Twoim wykresie wilgotność waha się pomiędzy 40% a 100%.
    Piszesz o zewnętrznej? To trochę mało miarodajne. Bo bardzo zależy od temperatury a ta mocno się zmieniała. Patrz na wilgotność wywiewu (czyli uśredniona wilgotność w domu) która jest przy mało zmiennej temperaturze. Podobnie można popatrzeć na nawiew (chociaż tu włączenie bypassu robi różnicę - bo temperatura wtedy znacząco się zmienia).

    Cytat Napisał samotnik Zobacz post
    Aczkolwiek po namyśle przyznaję, że moje obserwacje z okresu letniego są niemiarodajne, z prostego powodu - używam klimatyzacji. Natomiast z obecnego okresu moim zdaniem są i nadal mam 40%.
    Przez wiele poprzednich dni miałem wilgotność jak na wykresie, który wrzucałem. Akurat wczoraj było wyjątkowo sucho i spadła wilgotność wywiewu do 50%.



    Wszystkie cztery czujniki są nowe, jak leżały koło siebie wskazywały te same dane - bardzo zbliżone do analogowego higrometru.
    Generalnie higrometry cyfrowe mają tendencję do zaniżania wilgotności - przy czym im wyższa naprawdę, tym bardziej zaniżają. Jak taki higrometr w czasie prysznica czy kąpieli, gdy para osiada na płytkach czy lustrze nie pokaże 100%* (czy niewiele mniej) to masz pewność, że kłamie.

    Oczywiście, że sporo zależy od warunków lokalnych. Dla przykładu wskazania najbliższej stacji Airly (ze 3km w linii prostej) pokazuje teraz znacząco wyżej, niż u mnie przy tej samej temperaturze:




    Ze 4 km w przeciwną stronę stacja Airly pokazuje 63% i 21* (czyli gdyby było 2* cieplej, to wilgotność byłaby jeszcze niższa).
    Ale 60-70 to latem (czy nawet szerzej ujmując - poza sezonem grzewczym) dosyć sucho (w odniesieniu do Twojego stwierdzenia "Masz dużą wilgotność."). Nawet 80% wilgotności latem to nie jest nic niezwykłego. Za to 40% jest niezwykłe jak jest z natury (przy klimie normalne).

    *Czujki DHT maja w po takim zawilgoceniu potrafią długo zawyżać wskazania.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Wywiew.jpg
Wyświetleń:	484
Rozmiar:	15,2 KB
ID:	430964   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Airly.jpg
Wyświetleń:	482
Rozmiar:	63,7 KB
ID:	430965  

  19. #2139
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    U mnie w domu 48% na strychu i w garażu po 55%
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  20. #2140
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    samotnik

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    895

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ze 4 km w przeciwną stronę stacja Airly pokazuje 63% i 21* (czyli gdyby było 2* cieplej, to wilgotność byłaby jeszcze niższa).
    Ale 60-70 to latem (czy nawet szerzej ujmując - poza sezonem grzewczym) dosyć sucho (w odniesieniu do Twojego stwierdzenia "Masz dużą wilgotność.").
    Zrobię test łazienkowy higrometrów, zobaczymy. Tak czy siak - skoro to nie wilgotność, to czemu Twoim zdaniem jest mu "duszno"?

Strona 107 z 148

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony