dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 123 z 148
Pokaż wyniki od 2.441 do 2.460 z 2953
  1. #2441
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    qrko

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Śląsk Cieszyński
    Posty
    255

    Domyślnie

    U mnie 400tka wyciąga 350-360 a instalacje mam wydaje mi się bardzo "koślawą" (sporo zakrętów), w sumie 14 punktów i jakieś 240m przewodu 75mm.

  2. #2442
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Łączna długośc peflexa nie ma znaczenia - tylko długość najdłuższego kanału.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  3. #2443

    Domyślnie

    dzięki za opinie Panowie

  4. #2444
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    slaw2006

    Zarejestrowany
    Jun 2016
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-796
    Posty
    42

    Domyślnie

    Witam
    Airpack seria 4
    pojawił mi się - nie wiem kiedy - dziś zauważyłem - błąd e138.
    Jestem w stanie sam to ogarnąć czy wołać należy serwis.?
    Centralka może pracować (silniki chodzą raczej nierównomiernie) czy należy wyłączyć reku i czekać na serwis.?
    proszę o jakieś wskazówki, może uda się coś samemu ogarnąć

  5. #2445

    Domyślnie

    Cytat Napisał slaw2006 Zobacz post
    Witam
    Airpack seria 4
    pojawił mi się - nie wiem kiedy - dziś zauważyłem - błąd e138.
    Jestem w stanie sam to ogarnąć czy wołać należy serwis.?
    Centralka może pracować (silniki chodzą raczej nierównomiernie) czy należy wyłączyć reku i czekać na serwis.?
    proszę o jakieś wskazówki, może uda się coś samemu ogarnąć
    Ale jesteś leń.
    Instrukcję instalacji otwarłeś?
    Pomogę:
    https://thesslagreen.com/wp-content/....01.2020.2.pdf
    strona 15
    Kod:
    E138 Awaria czujnika CF wentylatora nawiewnego
    Brak komunikacji z przetwornikiem
    ciśnienia wentylatora
    Zalecam odłączyć centralę od prądu i podłączyć ponownie.
    Jak nie pomoże to dzwoń do serwisu, jak jest taka możliwość to cię poinstruują co można zrobić.

    Centrala z tym błędem może pracować dalej.

  6. #2446
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    qrko

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Śląsk Cieszyński
    Posty
    255

    Domyślnie

    Przymrozki na horyzoncie, błąd E103 (awaria czujnika przy wymienniku czyli tego którego odczytu domyślnie na air++ nie widać) zaczął dawać się we znaki. Gdy temp na czerpni spadała poniżej 3C reku stawał, gdy wzrosła startował i tak w kółko co kilkanaście sekund. Doraźnie na kilka dni pomogło obniżenie temp FPX w konfiguracji z 1C na -1C i puszczanie go na noc na najwolniejszym biegu (to tak jako tip, bo długo na tym jechać nie da rady i ma sens tylko w okolicach 0C aby faktycznie nie zamrozić wymiennika).

    I dla potomnych:

    Wymiana jako tako nie była trudna tylko nieco brutalna. Oryginalny czujnik jest przytwierdzony do blaszki która to blaszka była przynitowana do obudowy - trzeba to było rozciąć kleszczami, bądź rozwiercić jeżeli ktoś ma odpowiednio małą wiertarkę lub przekładnie kątową. Gdy czujnik był uwolniony to wciągnęliśmy ze 20cm przewodu do środka, odcięliśmy starą sondę, odcięliśmy nową sondę od nowego przewodu, kabelki zlutowane, zaizolowane, nadmiar przewodu wepchnięty z powrotem w "sufit" rekuperatora tak że tylko sonda wystaje. Kwestie zastąpienia starego nitu rozwiązała solidna ilość silikonu, upchane, uformowane, sonda na noc dociśnięta prowizoryczną podpórką rano trzymała jak ta lala. Wszystko działa, minimum stówka na roboczogodzinie + opłata za dojazd zaoszczędzona, mi akurat pomógł tata elektryk ale jak ktoś miał w ręce lutownicę więcej niż raz to też ogarnie. Czujnik z wysyłką kurierską kosztował mnie stówkę bez paru groszy prosto od thessli. Jeżeli ktoś preferowałby szukanie na własną rękę to fotka poniżej.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20201124_113849.jpg
Wyświetleń:	173
Rozmiar:	76,0 KB
ID:	450526

  7. #2447
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Tymczasowym rozwiązaniem jest podmiana czujnika tego na temp otoczenia. U mnie tak działało z 2 tygodnie zanim thessla wymieniła - rozwiazanie zalecone przez serwis. Wystarczy zamienić wtyczki na płycie.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  8. #2448
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    qrko

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Śląsk Cieszyński
    Posty
    255

    Domyślnie

    A widzisz, nie podpowiedzieli mi, a sam na to nie wpadłem, aczkolwiek żywię nadzieję że u mnie to ustawienie FPX na -1C mogło faktycznie odcinać reku przy mrozie posiłkując się odczytem z czerpni albo jakimiś innymi wyliczeniami skoro zmiana z 1C pomogła.

    Swoją drogą przyglądałeś się może jak Ci to wymienili? Ciągnęli cały przewód oryginalny (masakra chyba od strony manualnej) czy też szybkie rozcięcie i połączenie z nową sondą? Nitowali to na nowo czy jakoś przykleili?

  9. #2449
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ale w sumie u mnie to było lato więc nie było ryzyka. Bo mowa o czujniku temperatury wywiewu?

    Nie wiem jak wymienili w sumie, bo nie miałem czasu stać i patrzeć, ale trochę to zajęło serwisowi. Ze 2h siedział.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  10. #2450
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    qrko

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Śląsk Cieszyński
    Posty
    255

    Domyślnie

    Nie, nie. Czujnik za nagrzewnicą a przed wymiennikiem. Czyli ten stricte odpowiadający za anty zamarzanie.

  11. #2451
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar uciu
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Dzielnica
    Furmaniec
    Posty
    1.331

    Domyślnie

    Czy w Air++ da rade samodzielnie uaktualnić oprogramowanie? W ostatnim czasie przy włączeniu ręcznie wietrzenia nie da rady potem go wyłączyć... trzeba wejść w ustawienia i wyłączyć urzadzenie i włączyć je ponownie. Moze jakoś chociaż da rade ustawienia fabryczne przywrócić?

  12. #2452

    Domyślnie

    hej,

    jakieś średnicy rury macie położone do czerpni i wyrzutni dla AirPacka Home 400v ?
    Support thessli napisał mi, że "minimum DN200". Czy to znaczy, że rekomendowana wielkość to np.DN250 ?
    jak macie u siebie ?

    swoją drogą, czy jest tu na forum ktoś kto sprzedaje reku thessli i mógłby przygotować mi ofertę ?
    Ostatnio edytowane przez DaniG ; 25-11-2020 o 08:13

  13. #2453
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    qrko

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Śląsk Cieszyński
    Posty
    255

    Domyślnie

    Cytat Napisał uciu Zobacz post
    Moze jakoś chociaż da rade ustawienia fabryczne przywrócić?
    Przywracanie domyslnej konfiguracji jest dostepne w menu.

    Cytat Napisał DaniG Zobacz post
    hej,
    jakieś średnicy rury macie położone do czerpni i wyrzutni dla AirPacka Home 400v ?
    Support thessli napisał mi, że "minimum DN200". Czy to znaczy, że rekomendowana wielkość to np.DN250 ?
    jak macie u siebie ?
    Napisali minimum 200, bo tyle mają króćce w reku. Ja mam 200mm.

  14. #2454
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    qrko

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Śląsk Cieszyński
    Posty
    255

    Domyślnie

    Koledzy możecie sprawdzić jaką temperaturę macie w menu serwisowym -> ustawienia FPX? Ja po wymianie czujnika temp przywróciłem ustawienie które miałem czyli +1C i dziś przy mrozach ~-4C na zewnątrz grzałka zżarła już 3KWh. Nie wiem czy nowy czujnik nie jest jakiś wrażliwszy czy o co chodzi ale na pewno nie było dni żeby mi reku brał 6KWh na dzień, nawet przy -15C.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.jpg
Wyświetleń:	89
Rozmiar:	10,0 KB
ID:	450803

    O 11 kliknąłem pusty dom na próbę. No chyba że przeoczyłem ubiegłe lata i tak zawsze wygląda pierwszy dzień mrozów jak powietrze ma jeszcze dużo wilgoci i mocno wychładza wymiennik.
    Ostatnio edytowane przez qrko ; 02-12-2020 o 11:18
    Prosta bryła z poddaszem użytkowym i dwustanowiskowym garażem, 230m2. 180m2 podłogówka + grzejniki garaż i kotłownia. Ocieplenie: 20cm EPS pod wylewką, ściany 10+10 grafit na zakładkę, dach 30-40cm Profitmata. Oknoplast Winergetic Premium z ciepłym montażem, Thessla Green 400V, Beretta Exclusive Green 25 + Connect Mix (2 obiegi); Cooper&Hunter Veritas R32 7kW; 8,1kWp Huawei + SunPro

  15. #2455

    Domyślnie

    Panowie,
    jak to jest z przewymiarowaniem reku ?
    może ktoś chciałbym rozwinąć temat dlaczego warto bądź też nie warto?

    powierzchnia domu to ~160m2 (parter + piętro). Z projektu wychodzi, że powinienm kupić 400v.
    Natomiast instalator sugeruje, żeby kupić 500v. Powiedział, że koszty utrzymania zbliżone (prąd + filtry) ale wentylatory mocniejsze i mają mniejsze opory.
    z kolei tu na forum znalazłem informacje, że może to powodować nadmierne wysuszanie powietrza oraz spadek sprawności (od zalegającej wody w wymienniku).

    czy ktoś moze się do tego ustosunkować + doradzić ?

    dzięki

  16. #2456
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał qrko Zobacz post
    Koledzy możecie sprawdzić jaką temperaturę macie w menu serwisowym -> ustawienia FPX? Ja po wymianie czujnika temp przywróciłem ustawienie które miałem czyli +1C i dziś przy mrozach ~-4C na zewnątrz grzałka zżarła już 3KWh. Nie wiem czy nowy czujnik nie jest jakiś wrażliwszy czy o co chodzi ale na pewno nie było dni żeby mi reku brał 6KWh na dzień, nawet przy -15C.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.jpg
Wyświetleń:	89
Rozmiar:	10,0 KB
ID:	450803

    O 11 kliknąłem pusty dom na próbę. No chyba że przeoczyłem ubiegłe lata i tak zawsze wygląda pierwszy dzień mrozów jak powietrze ma jeszcze dużo wilgoci i mocno wychładza wymiennik.
    Może i coś nie tak. U mnie najwięcej to 2 kWh/doba ale to było w styczniu 2017 roku teraz oscyluje w okolicy 0,8 - 1kWh
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  17. #2457
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    qrko

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Śląsk Cieszyński
    Posty
    255

    Domyślnie

    Cholera, niefajnie. Sprawdzisz na ile masz ustawione FPX?
    Prosta bryła z poddaszem użytkowym i dwustanowiskowym garażem, 230m2. 180m2 podłogówka + grzejniki garaż i kotłownia. Ocieplenie: 20cm EPS pod wylewką, ściany 10+10 grafit na zakładkę, dach 30-40cm Profitmata. Oknoplast Winergetic Premium z ciepłym montażem, Thessla Green 400V, Beretta Exclusive Green 25 + Connect Mix (2 obiegi); Cooper&Hunter Veritas R32 7kW; 8,1kWp Huawei + SunPro

  18. #2458
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał DaniG Zobacz post
    Panowie,
    jak to jest z przewymiarowaniem reku ?
    może ktoś chciałbym rozwinąć temat dlaczego warto bądź też nie warto?

    powierzchnia domu to ~160m2 (parter + piętro). Z projektu wychodzi, że powinienm kupić 400v.
    Natomiast instalator sugeruje, żeby kupić 500v. Powiedział, że koszty utrzymania zbliżone (prąd + filtry) ale wentylatory mocniejsze i mają mniejsze opory.
    z kolei tu na forum znalazłem informacje, że może to powodować nadmierne wysuszanie powietrza oraz spadek sprawności (od zalegającej wody w wymienniku).

    czy ktoś moze się do tego ustosunkować + doradzić ?

    dzięki

    Większe reku to większe mozliwości, ciszej, lepsze wietrzenie on demand, większy zapas do filtrów

    Mam podobną kubature do Ciebie i mam 600V. 500 home miała te same wymiary co 400V z tego co pamiętam, więc zakładam, że i wymiennik był podobnych rozmiarów. Mi zależało na ciszy i to się sprawdza. Wentylacja pracując na 30-40% jest praktycznie niesłyszalna. Przy 70 zaczyna być ją słychać. Podczas wietrzenia mam porządne dmuchnięcie.

    Wysuszanie powietrza to już stricte związanie z fizyką. Dzisiaj powietrze z zewnątrz wdmuchnięte do domu ma 13% wilgotności. Jak wentylujesz, a zysków brak, robi się sucho... Ale to nie kwestia rozmiaru.
    U siebie mam nawilżacz kanałowy i ogarnia temat.

    Drugi problem to woda w wymienniku. Jak już nawilże to powietrze, to woda skrapla się na wymieniku, blokując kanały. Dopiero koło 70% problem nie jest tak widoczny.. Trzeba dmuchnąć wietrzeniem co jakiś czas żeby reku odzyskało sprawność. Ale z drugiej strony szarpać 400V na 70% to nie dość, że głośno, to i tak dmuchasz sporo tego powietrza.


    Cytat Napisał qrko Zobacz post
    Cholera, niefajnie. Sprawdzisz na ile masz ustawione FPX?
    To czy czujnik jest zbyt czuły możesz ocenić na podstawie temp FPX i powietrza zewnętrznego. Do wartości granicznej temperatury są zbliżone. Różnią się o jakieś 0,5 stopnia.

    PS. Taka ciekawostka. Thessla udostępnia temperaturę powietrza wyrzucanego na zewnątrz w AiRL. W modbus nie podają rejestru, ale tak patrząc na tabelkę, to np input register 23 nie jest do niczego przypisany. Sprawdziłem w ciemno i cyk - jest.

    U mnie, gdy FPX się już załącza, na wywiewie mam 8 stopni. Według mnie sporo i jest duży margines bezpieczeństwa. Przetestuję minimalne ustawienie z AirL -3.

    Mam sporo wody w powietrzu i spokojnie można wyciskać z niego więcej energii.
    Pośrednio rozwiązaniem będzie entalpiczny wymiennik, który thessla ma zamiar wprowadzić.
    Ostatnio edytowane przez Owczar ; 02-12-2020 o 13:21
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  19. #2459
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    qrko

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Śląsk Cieszyński
    Posty
    255

    Domyślnie

    Wychodzi na to, że temperatura między nagrzewnicą, a wymiennikiem nie jest jedyną ukrytą w Air++. Chociaż akurat tą da się podobno jakoś włączyć przy pomocy bodajże AirL - paru ludzi miało tutaj na zdjęciach dwie temperatury przy czerpni.

    Co do mojego problemu to mogłem przez noc mieć wymiennik zawalony wodą, skróciłem nieco czas wieczornego wietrzenia i może po kąpieli się ostała przez co odzysk znacząco spadł. Muszę dziś poobserwować.
    Prosta bryła z poddaszem użytkowym i dwustanowiskowym garażem, 230m2. 180m2 podłogówka + grzejniki garaż i kotłownia. Ocieplenie: 20cm EPS pod wylewką, ściany 10+10 grafit na zakładkę, dach 30-40cm Profitmata. Oknoplast Winergetic Premium z ciepłym montażem, Thessla Green 400V, Beretta Exclusive Green 25 + Connect Mix (2 obiegi); Cooper&Hunter Veritas R32 7kW; 8,1kWp Huawei + SunPro

  20. #2460
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar uciu
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Dzielnica
    Furmaniec
    Posty
    1.331

    Domyślnie

    Ja polecam dojście powietrza do reku puścić w ziemi.
    Grzałka włącza mi się tylko jak spadnie temp poniżej -10/-14
    Mam tylko ok 40m rury fi 160 (2m pod ziemią) i to wystarczy by podnosić temp w zimę o około 8-10stopni a w lato obniżać.
    Obecnie na czerpni +11 a na dworze -2
    Drugą temp włączył mi serwisant jak był na naprawie gwarancyjnej
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20201202_145430.jpg
Wyświetleń:	125
Rozmiar:	97,7 KB
ID:	450808

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20201202_145442.jpg
Wyświetleń:	90
Rozmiar:	84,9 KB
ID:	450809
    Pozdrawiam
    Adam


    Parterówka na wąską działkę - dziennik budowy

    Parterówka 150m2, PF na 10cm XPSm + 10cm EPS, grzane 114m2, sciany 23cm styro 032 , strop 30cm styro, okna 3szyb z wysunięciem w styro. PC PW Panasonic SDC 9kw 3f H , bufor 100l, 100% podłogowka, sunex fish 300l, Thessla Green 300v

Strona 123 z 148

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony