dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 124 z 148
Pokaż wyniki od 2.461 do 2.480 z 2953
  1. #2461
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    qrko

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Śląsk Cieszyński
    Posty
    255

    Domyślnie

    Cytat Napisał uciu Zobacz post
    Ja polecam dojście powietrza do reku puścić w ziemi.
    Mam przepust w fundamencie i rurę 200mm wypuszczoną pod reku właśnie na ten cel ale póki co z tego zrezygnowałem. Wiem, że spoko było by to mieć gdyby magicznie spadło z nieba, nie jestem natomiast do końca pewny czy gra jest warta świeczki jeżeli trzeba to ogarnąć samemu Jak by mnie to wyszło 3k zł, a prąd na grzałkę 150zł rocznie to okres spłaty trochę przeraża. Kumpel wydał kilka tys. na GWC powietrzne z rurami antybakteryjnymi i w końcu to rozpiął bo nie umiał sobie z tym dać rady, ciągle albo wilgoć jakaś się przedostawała albo dziwne zapachy. Tylko on ma idealnie równą działkę, mogło to być pewne utrudnienie.

    Niemniej jednak zawsze mnie ten temat interesował i byłem na niego otwarty, stąd ten przygotowany przepust. Napiszesz coś więcej?
    Rura zwykła czy jakaś lepsza? Masz spad na działce czy równo? Prosta rura czy jakiś układ przechodzący w kilka krótszych nitek? Jak sobie poradziłeś z wilgocią/skroplinami? Spad w kierunku czerpni i pod nią żwir czy jakaś pompka z pływakiem? Przyznam że akurat tego tematu nie ruszałem co najmniej 3 lata, ciekawi mnie jak to się teraz robi.
    Ostatnio edytowane przez qrko ; 02-12-2020 o 19:03
    Prosta bryła z poddaszem użytkowym i dwustanowiskowym garażem, 230m2. 180m2 podłogówka + grzejniki garaż i kotłownia. Ocieplenie: 20cm EPS pod wylewką, ściany 10+10 grafit na zakładkę, dach 30-40cm Profitmata. Oknoplast Winergetic Premium z ciepłym montażem, Thessla Green 400V, Beretta Exclusive Green 25 + Connect Mix (2 obiegi); Cooper&Hunter Veritas R32 7kW; 8,1kWp Huawei + SunPro

  2. #2462
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar uciu
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Dzielnica
    Furmaniec
    Posty
    1.331

    Domyślnie

    U mnie to zwykla rura kanalizacyjna.
    Ma spad w kierunku kominka. Na koncu jest trojnik by ew skropliny szly w ziemie. Koszt byl nie duzy a przy okazji wykopow rure wrzucilem w ziemie.
    Kominek tez zrobiony z pomalowanej kanalizy i w nim mam taki 80cm filtr zrobiony z włókniny -taka duza skarpeta w ksztalcie stożka. Sa takie na alegro jak wpiszesz filtr workowy gwc. Kupilem u nich jak kosztowały jeszcze polowe tego co teraz i tylko sobie wymieniam wlóknine. Przydaje sie to tez by zadne robactwo do rury nie wlatywalo. Ogolnie jestem bardzo zadowolony. Spelnia swoja role bo w lecie cignie chlodne powietrze a w zime sie ogrzewa.

  3. #2463

    Domyślnie

    Od 4 lat mam Airpaka 400h. Jakiś rok temu w sezonie zimowym zauważyłem pod nim kałużę. Po rozmowie z serwisantem okazało się, że należy wymienić filtry (nie wymieniałem ich od 3 lat ). Mówił, że to właśnie przez to jest przedmuchiwany wymiennik i skrapla się woda. Temat się rozwiązał. W tym roku znowu ten sam problem (filtry M5 z peflex). Ktoś mi może wytłumaczyć czemu tak się dzieje?
    1. Airpack ma i niby presostat ale nie informuje o zapchanych filtrach.
    2. Woda wykrapla się na bocznej osłonie od wymiennika od strony czerpni (tą którą się odkręca aby się do niego dostać od strony kondensatu) wsiąka w izolację i sączy się na dół.
    Ostatnio edytowane przez TAGBA ; 06-12-2020 o 17:04

  4. #2464
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar uciu
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Dzielnica
    Furmaniec
    Posty
    1.331

    Domyślnie

    Moj informuje o zmianie filtrow. Jak byly oryginalne to pociągnął 2lata do info o wymianie. W tym roku w styczniu wymienilem na zamienniki peflex i juz mi wyskakuje blad....zamiennik niby 2x tanszy ale wytrzymuje duuuzo krocej.

  5. #2465
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    qrko

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Śląsk Cieszyński
    Posty
    255

    Domyślnie

    Ja miałem kałużę pod reku raz, jak końcem grudnia podczas imprezy na kilkanaście osób włączałem wietrzenie wiele razy z rzędu. Wydaje mi się, że podciśnienie które w przypadku sporadycznego wietrzenia wysysa wilgoć z wymiennika i po opadnięciu obrotów pozwala jej normalnie spłynąć do odpływu tutaj pojawiało się na tak długo, że wilgoć "pchana" ku ściankom zdążyła przemoczyć uszczelnienia.

    Co do filtrów to presostat nigdy nie poinformował mnie o konieczności ich wymiany podczas używania oryginalnych cleanpad pure. Jedynie wcześniej gdy w ramkę wsadzałem swoje włókniny to były alerty o zapchanym filtrze ale on miał dużo większe opory.
    Ostatnio edytowane przez qrko ; 06-12-2020 o 21:36
    Prosta bryła z poddaszem użytkowym i dwustanowiskowym garażem, 230m2. 180m2 podłogówka + grzejniki garaż i kotłownia. Ocieplenie: 20cm EPS pod wylewką, ściany 10+10 grafit na zakładkę, dach 30-40cm Profitmata. Oknoplast Winergetic Premium z ciepłym montażem, Thessla Green 400V, Beretta Exclusive Green 25 + Connect Mix (2 obiegi); Cooper&Hunter Veritas R32 7kW; 8,1kWp Huawei + SunPro

  6. #2466
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Wytrzymuje krócej bo pewnie jest bardziej dokładny. M5 nie zawsze Browna się M5. A filtry wymienia się nie tylko ze względu na opory. Tak naprawdę po pół roku one już mogą nie filtrować najgorszych - czyli tych najmniejszych zanieczyszczeń.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  7. #2467
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    qrko

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Śląsk Cieszyński
    Posty
    255

    Domyślnie

    Nie tyle wytrzymywał krócej, co po prostu nie pozwalał na przepływ zadany w kalibracji. Na cleanpad pure przy zadanych 350m3/h mam ok. 360 nawiew i 370 wywiew podczas póby max. Na customowych filtrach z allegro kalibracja nie potrafiła przekroczyć 320-330m3/h.
    Prosta bryła z poddaszem użytkowym i dwustanowiskowym garażem, 230m2. 180m2 podłogówka + grzejniki garaż i kotłownia. Ocieplenie: 20cm EPS pod wylewką, ściany 10+10 grafit na zakładkę, dach 30-40cm Profitmata. Oknoplast Winergetic Premium z ciepłym montażem, Thessla Green 400V, Beretta Exclusive Green 25 + Connect Mix (2 obiegi); Cooper&Hunter Veritas R32 7kW; 8,1kWp Huawei + SunPro

  8. #2468

    Domyślnie

    Witam,

    Od około 2tygodni posiadam zamontowany Reku Thessla Green Home 500. Centrala jest trochę przewymiarowana w stosunku do kubatury pomieszczeń ( na wypadek dodatkowych potrzeb), ale obecnie skalibrowana za pomocą modułu CF i zdławiona do 350. Cały system wyposażony jest w GWC (2x50m PEFlexx 160mm) Zwracam się do Was drodzy forumowicze, w kwestii temperatur odczytywanych na panelu AIR++.

    Otóż wygląda to tak:
    Wydajność 100m3/h
    Temp przed wymiennikiem 9,3C
    Temp. powietrza wywiewanego 18,6C
    Temp. powietrza nawiewanego 17,9C

    Temp. zewn: -3C
    Temp. pomieszczeń ok.22,5C- uśredniona, wiadomo w wiatrołapie gdzie jest również wywiew, troszkę chłodniej ok. 21C


    Zastanawia mnie temp. powietrza wywiewanego, czy nie powinna być wyższa? Całość instalacji nawiewno-wywiewnej wykonana na Peflexx 75mm, przykrytych 30cm wełny na stropie i zadeskowane. Nie wiem czy ta strata wynosząca ok. 4 stopnie nie jest za dużą. Na odcinku wywiewnym między Reku a skrzynką rozprężną jest ok. 2m rury SPIRO 200mm, pokrytej wełną o grubości 8cm (5cm+3cm dodatkowo dociepliłem- ale to nic nie dało). Rura przechodzi przez strop, przez nieogrzewany strych i połączona jest do Reku, znajdującym się w garażu. Czy ten odcinek rury powoduje takie straty cieplne? Temperatura w garażu ok. 14C.

    Dodam, iż wraz ze zwiększeniem wydajności, temperatura na wywiewie również się podnosi, przy wietrzeniu 10min dochodzi do 22C . Czy takie zachowanie instalacji jest normalne?

    Dzięki z góry za wszelką pomoc
    Ostatnio edytowane przez Kemot80 ; 09-12-2020 o 22:37

  9. #2469

    Domyślnie

    Zdecydowanie nie jest normalne. U mnie przy podobnej izolacji rur i temperaturze wewnętrznej do rekuperatora dociera 21.5-22C.

  10. #2470

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź. Zatem w czym może tkwić problem? ktoś, coś?

  11. #2471
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Czemu zdlawiles do 350? Jaki to ma sens? Bo rozumiem, że 350 to wydatek podczas kalibracji?

    Patrząc na sprawność podejrzewalbym lekko zaniżony odczyt temperatury z racji umieszczenia reku w garażu. Powietrze może być cieplejsze w rzeczywistości ale pomiar jest przekłamany przez niska temperaturę otoczenia.

    Chyba że zbilansowanie jest na wyższym wywiewie niż nawiewie. U mnie przy wyrównanym strumieniu oscyluje teraz od 78 do 84% przy dość częstym przedmuchaniu centrali.

    Spadki rzeczywiście są dość duże. Jak masz dostęp do kamery termowizyjnej to obejrzalbym instalację z kamerą, a szczególnie centralę.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  12. #2472

    Domyślnie

    U mnie w tej chwili w kotłowni jest 14.8C. Tak jak u kolegi i jak widać nie wpływa to jakoś na odczyt temperatury. Powietrze gdzieś wychładza się po drodze.

  13. #2473
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    No to rzeczywiście problem musi tkwić gdzie indziej.

    A jak sprawność wygląda u Ciebie?
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  14. #2474

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź. A to czujniki temperaturowe umieszczone są na zewnątrz REKU, że aż taki spadek temperatury pokazuje? Ogólnie jak otworzę Reku i przyłożę rękę to z wywiewu leci naprawdę przyjemne letnie powietrze
    350 to wartości nominalne, które ustawiałem w Panelu AIR++- maksimum co udało mi się ustawić przy równym bilansie powietrza wywiewanego i nawiewanego to 420/420m3, ale dałem mniej. Powyżej tej wartości moduł CF nie jest w stanie zrównoważyć nawiewu i wywiewu (za mała instalacja?), zaczyna docierać również jakiś rezonans z anemostatów nawiewnych (mogę wyciszyć mocniej jest zakręcając).

    P.s. Zmierzyłem przed chwilę temp. nawiewu i wywiewu na anemostatach w salonie i kuchni....


    Wywiew: 22,2C
    Nawiew: 20,8C

    Czyli wynika z tego, że przekłamują czujniki w Reku o prawie 3C? Da się to jakoś skalibrować samodzielnie, czy wzywać serwisanta?
    Ostatnio edytowane przez Kemot80 ; 09-12-2020 o 23:31

  15. #2475
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Zmierz teraz po wietrzeniu, bo nie wiadomo czy ten termometr, którym mierzysz nie mija się z prawdą.

    Czujniki w ręku nie są oczywiście na zewnątrz. Ale obudowa jest metalowa i choć dobrze izolowana może posiadać mostki termiczne, a czujniki są jakoś mocowane. Choć z tego co pisze agb u niego problem nie występuje.

    Jaką masz wymianę powietrza? Ile m3/h?
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  16. #2476

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    No to rzeczywiście problem musi tkwić gdzie indziej.

    A jak sprawność wygląda u Ciebie?
    Po przedmuchaniu wymiennika ~82%. Więc bez rewelacji.

  17. #2477

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Zmierz teraz po wietrzeniu, bo nie wiadomo czy ten termometr, którym mierzysz nie mija się z prawdą.

    Czujniki w ręku nie są oczywiście na zewnątrz. Ale obudowa jest metalowa i choć dobrze izolowana może posiadać mostki termiczne, a czujniki są jakoś mocowane. Choć z tego co pisze agb u niego problem nie występuje.

    Jaką masz wymianę powietrza? Ile m3/h?

    Mierzyłem przy przepływie 100m3/h, dwoma rożnymi termometrami, Różnica ca. 0,5C- między jednym i drugim. Wyjeżdzam na 2 dni, jak wrócę zrobię pomiary po wietrzeniu

  18. #2478
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Po przedmuchaniu wymiennika ~82%. Więc bez rewelacji.
    U mnie średnia - czerwona linia, wychodzi podobnie. Chwilowo jest wyżej, ale szybko opada. Wietrzenie dosyć częste.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20201210_Wnetylacja.JPG
Wyświetleń:	46
Rozmiar:	52,4 KB
ID:	451024
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  19. #2479

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Po przedmuchaniu wymiennika ~82%. Więc bez rewelacji.
    Ten wymiennik ma rewelacyjne parametry, ale wyłącznie na stole laboratoryjnym.
    Dlatego w krajach Skandynawskich, gdzie wentylacja mechaniczna to przynajmniej 50 lat doświadczeń
    Nie spotyka się central z wymiennikami przeponowymi.
    Lepiej mieć 80% odzysku stale, niż chwilowo 92% i to niezależnie od przepływu jaki sobie na urządzeniu ustawisz.

  20. #2480

    Domyślnie

    Na szczęście na 95% nigdy się nie nastawiałem.

Strona 124 z 148

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony